Kına Gecesi Kastamonu'lu arkadaşlar kına gecesi adetleriniz

katikula

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2008
34.741
12.322
Ben aslen Kastamonu'luyum fakat fazla adet bilmem bizim oraya ait..
Aramızda Kastamonu yöresine ait kına gecesi adetleri bilen arkadaşlar varsa paylaşalımmı?

Ben evlenmiyorum ama öğrenmek istiyorum.Kuzenimin kına gecesi için fikir edinmek istiyorum

Ben bildiklerimi paylaşayım...

1- Gelinin çeyizine yardım amacıyla dürü dediğimiz bir organizasyon yapılır.Büyük bir çarşaf v.s gelin tarafının büyükleri tarafından ortaya serilir.Sırasıyla gelinin kaynanasından örneğin bir uyku seti , gelinin anasından saten nevresim takımı,diğer yakınlarından mutfak eşyaları v.s yada bir şey getirmeyenler para atar...

2- Gelin abiyesiyle olur fakat kına yakılacağı zaman damadın yöresinin kıyafetini giyer ve kına bitimine kadar o kıyafetle devam eder.Bizde bindallı yok,fistan var...kaydirigubbakcemile3

ınternetten bulduğum kastamonu yöresel kıyafetleri (fistanları) paylaşıyorum ;

Eğer bulabilirsem daha sonra kendi fistanlı resimlerimide koyarım... kaydirigubbakcemile3

Bunlar o kdr güzel değil..Gelininki işlemeli pullu cıvıl cıvıl olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
ilçemi merkezmi senin cnm değişiyo adetler çünkü

Pınarbaşı Azdavay'lıyım ben canım ilçe yani.Ama olsun sonuçta Kastamonu ha ilçe ha merkez..Sen bildiğin adetleri paylaş nolaaar kaydirigubbakcemile3

paylaşırım tabikide cnm. ama azdavayın adetleri çok farklı. çok fasla azdavayın adetlerini bilmiyorum.
azdavayla ilgili bildiğim. erkeğin kına gecesinde kızda gelinliğini giyer ve kadınlarda kendi araların da eğlenir. ertesi günde kızın kına gecesi düzenlenir.

paylaşırım tabikide cnm. ama azdavayın adetleri çok farklı. çok fasla azdavayın adetlerini bilmiyorum.
azdavayla ilgili bildiğim. erkeğin kına gecesinde kızda gelinliğini giyer ve kadınlarda kendi araların da eğlenir. ertesi günde kızın kına gecesi düzenlenir.

azdavayın adetlerını pek uygulamayız cnm bız pınarbası tam olrk ama pınarbası azdavay dedım yakınızdır dıye ama merkezdenmıssn..sızın orda nasıl olur kına onu bı anlatsana canm

X