Çatlaklar Çatlaklar için öneri...ÖNEMLİ!!!

Çatlaklar; nedenleri ve çözümleri

KilicBaligi

✯✯✯ Albay ✯✯✯
Pro Üye
2 Eylül 2007
16.567
11.693
Hızlı boy uzamasından dolayı vucudumda çatlaklar oluşmuştu, kalça,bel ve bacakların iç kısımları beni çok rahatsız ediyordu tabii elimden geldiği kadar bu iş için üretilen jellerden edindim düzenli kullandım işe yaramadı sonra güzellik merkezine gittim 3 farklı terapi yolu denedim toplam 1,5 sene tedavi görüp binlerce lira harcadım ama bu görüntüyü biraz iyileştirmekten başka bir işe yaramadı üstelik bıraktıktan kısa süre sonra aynı duruma geliyordu.Tam umudumu kaybetmek üzereyken bir amerika yolculuğu sırasında TCA peeling diye bir ürün ile tanıştım kafaya koymuştum ve almaktan baka çarem yoktu...Herneyse ıstanbula döndüğümde bu uygulamayı gereken bölgelere yaptım 10 gün sonra cildim tertemiz ve çatlaklar görülmeyecek kadar hafiflemişti aradan 1 ay geçtikten sonra 2. uygulamayı yaptım sonuç olarak o gün bu gündür artık çatlak diye bir derdim kalmadı...ınternete TCA Peeling yazarak araştırma yapabilirsiniz aynı asidin düşük seviyede olanları akne,çukur ve iz tedavisi için yüzde kullanılıyor...Sorusu olanları beklerim.Umarım herkesin işine yarar...

Bu arada özel mesajla soru soran arkadaşlar var, ben bu konuda deneyim sahibiyim bu yüzden korkmadan kullanabildim ama lütfen siz bir dermatoloğa veya güzellik merkezine yaptırın çünkü olası bir hata,ürünü fazla tutma veya yanlış kullanma geri dönüşümsüz sorunlara neden olur...

Not: Kızlar, lütfen özel mesaj atmak yerine konu başlığında soru sorun ki, herkes bilgilensin...

UYARI: DAHA ÖNCE FORUMDA YAZDIM AMA BIR KEZ DAHA YAZMAK ISTIYORUM, ARKADAŞLAR BU YONTEM SIZIN EVDE YAPABILECEĞINIZ BIR YONTEM DEĞIL, EĞER GÜZELLIK UZMANI VEYA DERMATOLOG DEĞILSENIZ LUTFEN KENDI BAŞINIZA KARAR VERIP ÜRÜNÜ ALIP EVDE DENEMEYE KALKMAYIN.BEN BU BAŞLIĞI BOYLE BIR UYGULAMANIN VARLIĞINDAN HABERDAR OLASINIZ DIYE AÇTIM, KENDI BAŞINIZA UYGULAMA YAPMANIZA YARDIMCI OLMAK IÇIN AÇMADIM,LUTFEN GEREKSIZ MESAJLARA ENGEL OLALIM VE POLEMIK YARATMAYALIM KI BAŞLIĞIMIZ BIR KEZ DAHA KAPATILMASIN

Son düzenleme:
fiyatı ne kadar acaba bilgilendirirmisin...cild soyuluyormu açıklarmısın lütfen:uhm:

Canım ben Amerika'dan aldığımda 15 dolar bir şeydi şu anda yine ebay'da kargo ie birlikte aşağı yukarı 50 liraya falan gelir...Evet canım kullandıktan sonra 7 gün içinde cilt tamamen kendini yeniliyor ve cam cila atılmış gibi yepyeni taze deri çıkıyor ortaya...

cansu_cansu .!.:
arkadaşım yaa, gerçekten tamamen geçti mi, yoksa görünümünde mi hafifleme oldu. hani hiçbişekilde geçmez diyolar ya..neye inanacağımızı şaşırdık. ben de türlü türlü yöntemler kullanıyorum. cildim şaşırdı artık. bişey değil, daha çok yoruyorum cildimi.ne oranda geçtiğini, çatlaklarının kaç yıllık olduğunu, kullandığın ürünü açık bi şekilde bana anlatır mısın canım ya. türkiye de hangi ürünü bulup kullanıcam hiçbişey bilmiyorum. senin kullandığın ürünü burada bulabilir miyiz...veya emsali ne olabilir. bana biraz bu konularda bilgi verirsen sevinirim canım.

Cansucuğum, benim çatlaklarım hızlı boy uzamasına bağlı oluşmuş çatlaklardı ve aşağı yukarı 15 yaşımdan beri duruyorlardı.Ben ürünü Türkiye'den almadım ve yenisini almaya ihtiyacım olmadı ama olsaydı yine Amerika'dan alırdımçünkü burada asid oranı arttıkça TCA değil AHA asidi kullanıldığını öğrendim bu yüzden imkanı olan ebay'dan alsın.Bunun dışında ürünü bütün sorunlu bölgelere bir sünger veya pamuk yardımı ile sürüyorsun kullanma talimatında 3 dakika diyor ama ben canım yanmaya başlayıncaya kadar beklemiştim, zaman dolunca su ile yıkıyorsun, ardından medicasol veya bepanthene merhem sürüyorsun.Önce kızarıyor sonra yavaş yavaş cilt gerilmeye başlıyor,bu sürede bol bol nemlendirmek şart... 3 gün içinde sürdüğün yerlerdeki deri kahverengi bir hal alıyor ve yavaş yavaş dökülmeye başlıyor.Zaten deri döküldükten sonra alttan çıkan bebek deriyi görüyorsun...Ben %70-80 oranında tca kullandım ve 2 seferde tamamen geçti, iz falan kalmadı arkadaşım...Yalnız dikkat etmeniz gereken eğer bu konularda tecrübeli değilseniz sakın sakın sakın evde bu oranda bir ürünü denemeyin, ürünü alın ve bir dermatolog yada güzellik merkezine yaptırın...Çatlakların derinliğine bağlı olarak bir kaç seansta geçecektir...

Son düzenleme:
bizlerle paylaştığın için teşekkürler canım bu güzel sonuçlar adeta mucize canımkaydirigubbakcemile5 eminimki açtığın bu başlık çok rağbet görecek önerdiğin yerden inceleyip almak istiyorum biz bayanların en büyük sorunu vücudunda çatlak olması karın bölgesinde de uygulanırmı acabayerimseniben

bizlerle paylaştığın için teşekkürler canım bu güzel sonuçlar adeta mucize canımkaydirigubbakcemile5 eminimki açtığın bu başlık çok rağbet görecek önerdiğin yerden inceleyip almak istiyorum biz bayanların en büyük sorunu vücudunda çatlak olması karın bölgesinde de uygulanırmı acabayerimseniben

Aynen benim içinde büyük bir mucize olmuştu çünkü ne de olsa kışın kapatsakta yazın her şey ortada insan çekiniyor...Anemin karın çatlaklarına uyguladım görünürlüğünü epey azalttı ama tam geçirmedi tabii onun çatlakları 40 senedir orada eğer seninkiler daha yeni ise ve karnında aşırı fazlalık yoksa bence işe yarayabilir...

Aynen benim içinde büyük bir mucize olmuştu çünkü ne de olsa kışın kapatsakta yazın her şey ortada insan çekiniyor...Anemin karın çatlaklarına uyguladım görünürlüğünü epey azalttı ama tam geçirmedi tabii onun çatlakları 40 senedir orada eğer seninkiler daha yeni ise ve karnında aşırı fazlalık yoksa bence işe yarayabilir...

benim çatlaklarım 13 senelik zayıf bir kişiyim karın bölgem ve kalçam da çatlaklar var dediğin gibi yaz aylarında deniz sezonu açılınca o çatlaklarla insan içine çıkmaya çekiniyorum büyük sıkıntı:kedi:.birde ben bakındım biraz tcaya %30 var %70.lik göremedim

bazı sitelerde 85 tl diyor %30 olan ne yapmalıyız?bende pek yok belli belirsiz ama hiç olmamasını istiyorum...normal gidip alabileceğimiz bir yer varmı? kusura bakma çok soru soruyorum ama idare et be canım :kedi::1rolleyes:

Cansucuğum, benim çatlaklarım hızlı boy uzamasına bağlı oluşmuş çatlaklardı ve aşağı yukarı 15 yaşımdan beri duruyorlardı.Ben ürünü Türkiye'den almadım ve yenisini almaya ihtiyacım olmadı ama olsaydı yine Amerika'dan alırdımçünkü burada asid oranı arttıkça TCA değil AHA asidi kullanıldığını öğrendim bu yüzden imkanı olan ebay'dan alsın.Bunun dışında ürünü bütün sorunlu bölgelere bir sünger veya pamul yardımı ile sürüyorsun kullanma talimatında 3 dakika diyor ama ben canım yanmaya başlayıncaya kadar beklemiştim, zaman dolunca su ile yıkıyorsun, ardından medicasol veya benathene merhem sürüyorsun.Önce kızarıyor sonra yavaş yavaş cilt gerilmeye başlıyor,bu sürede bol bol nemlendirmek şart... 3 gün içinde sürdüğün yerlerdeki deri kahverengi bir hal alıyor ve yavaş yavaş dökülmeye başlıyor.Zaten deri döküldükten sonra alttan çıkan bebek deriyi görüyorsun...Ben %70-80 oranında tca kullandım ve 2 seferde tamamen geçti, iz falan kalmadı arkadaşım...Yalnız dikkat etmeniz gereken eğer bu konularda tecrübeli değilseniz yani eliniz yatkın değilse sakın sakın sakın evde bu oranda bir ürünü denemeyin, ürünü alın ve bir dermatolog yada güzellik merkezine yaptırın...Çatlakların derinliğine bağlı olarak bir kaç seansta geçecektir...

Güzelim sen ne dediğinin farkındamısın?

%70 - %80 oranı çok uçuk rakamlar ve üstteki deriyi komple söküp alması demek ve kaldıki kabuklanma da soyma olursa orda iz kalması demektir bu da:1shok:

Kaldıki %15 veya bilemediniz en fazla %20' den sonrasını evde kullanım için önermiyorlar.

İnşallah cözüm olur benim çatlaklarım 17-18 yıllık bacak bel ve karnımda ama çok geniş acaba çözüm olurmu o kadar cok para harcadımkı bu yolda artık hiç ümidim yok bu nedenle yıllardır suya bile giremez oldum güneşlenemez oldum :KK43:

güzel bir şeye benziyor ölü deriyi atarak çalışıyor mantıklı denemekte yarar var ama yaz ayında olduğumuz için leke yapma ihtimali olabilir diye düşünüyorum bilgi verdiğin için tşkler

benim çatlaklarım 13 senelik zayıf bir kişiyim karın bölgem ve kalçam da çatlaklar var dediğin gibi yaz aylarında deniz sezonu açılınca o çatlaklarla insan içine çıkmaya çekiniyorum büyük sıkıntı:kedi:.birde ben bakındım biraz tcaya %30 var %70.lik göremedim

2 şişe olarak satılanlar var canım, %100 diyor onun oranını ayarlayabiliyorsun ama daha dün baktım %70-%80 vardı ayrıca yoksa bile herhangi bir satıcıya söylediğinde sana hemen ayarlıyor...

Güzelim sen ne dediğinin farkındamısın?

%70 - %80 oranı çok uçuk rakamlar ve üstteki deriyi komple söküp alması demek ve kaldıki kabuklanma da soyma olursa orda iz kalması demektir bu da:1shok:

Kaldıki %15 veya bilemediniz en fazla %20' den sonrasını evde kullanım için önermiyorlar.

Ben ne dediğimin farkındayım ama sanıyorum sen alıntı yaptığın mesajda ve bir çok yerde yazdığım evde kendiniz kullanmayın bir dermatologa yada güzellik merkezinde yaptırın dediğimi görmedin :) Mesela senin gibi deneyimi olmayan bir insanın evde bunu kullanması demek aynen dediğin gibi ize neden olur ...Ayrıca ağır vakalarda %70-%80 yüz içinde kullanılıyor...Lütfen önce araştırma yapıp ve hangi oran ne için kullanılıyor öğren canım...

Son düzenleme:
bazı sitelerde 85 tl diyor %30 olan ne yapmalıyız?bende pek yok belli belirsiz ama hiç olmamasını istiyorum...normal gidip alabileceğimiz bir yer varmı? kusura bakma çok soru soruyorum ama idare et be canım :kedi::1rolleyes:

Ben Türkiyedekini kullanmadım canım o yüzden bir şey söyleyemem ama eğer fazla çatlağın yoksa bence yapmana gerek yok, sıkılaştırıcı kullan biraz toparlar...

ınşallah cözüm olur benim çatlaklarım 17-18 yıllık bacak bel ve karnımda ama çok geniş acaba çözüm olurmu o kadar cok para harcadımkı bu yolda artık hiç ümidim yok bu nedenle yıllardır suya bile giremez oldum güneşlenemez oldum :KK43:

ınşallah canım ,uygulamayı deneyimli biri yaparsa sanıyorum yeterli seansta çatlaklardan kurtulursun ve biliyor musunuz Amerka'da bu yöntem hem çatlak hem selülit tedavisinde kullanılıyor...

Son düzenleme:
güzel bir şeye benziyor ölü deriyi atarak çalışıyor mantıklı denemekte yarar var ama yaz ayında olduğumuz için leke yapma ihtimali olabilir diye düşünüyorum bilgi verdiğin için tşkler

Kesinlikle o bölgelerin güneş almadığı bir mevsimde yapmak lazım kaldı ki uzmanlar yüze yapılan peelingden sonra bir süre tv izleyip bilgisayar kullanırken bile koruyucu sürmek gerektiğini söylüyorlar...Ben sonbaharda yapmıştım ve vucudum bronz değild, yani bronzluğu attıktan sonra yapmanızı tavsiye ederim...

KıMYASAL PEELıNG
Cildin görünümünü düzeltmek amacıyla kimyasal maddeler kullanılmasıdır. Bu tedavide cildin hasarlı üst kısmı istenilen düzeye kadar etkilenir ve hedeflenen düzelme sağlanır. Cilt parlak, genç, sağlıklı bir görünüm kazanır.
Kimyasal peeling amacıyla değişik kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan maddeye göre yüzeyel, orta ve derin peeling yapılabilmektedir. Bu tedavi başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun her bölgesine uygulanabilir.
Glikolik, laktik, mandelik asit "Alfa Hidroksi Asitler(AHA) olarak adlandırılır, meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilir ve yüzeyel peeling tedavisinde kullanılır. TCA (trikloroasetik asit) ile yüzeyel ve orta derinlikte peeling tedavisi yapılır.

Kimyasal peeling nasıl etki eder?
Cilt hücrelerinin bir yaşam döngüsü vardır. Üst derideki hücreler zamanla yaşlanarak atılır yerine genç sağlıklı hücreler gelir. Derinin yenilenmesi bebeklerde çok hızlıdır yaşlandıkça gitgide yavaşlar. Hücreler yenilenemez üstteki yaşlanmış hücreler atılamaz böylece cilt incelir, cansız ve kaba görünür.
Zamanla ciltteki kollajen ve elastin liflerde bozulma ve sayıca azalmalar olur, cilt elastik yapısını ve gerginliğini kaybeder sarkık, kırışık bir görünüm oluşur. Kimyasal peeling tedavisi ile sağlıklı ve genç hücrelerin cildin yüzeyine gelmesi, canlılığını kaybeden problemli hücrelerin atılması sağlanır. Buna ek olarak kollajen ve elastin liflerde yapılanma sağlanarak elastikiyet ve gerginlik artışı olur.

Peeling tedavisi hangi problemlerde kullanılır?
* Akne(sivilce) tedavisi
* Cilt çatlakları(stria)
* Aknelerin iyileştikten sonra bıraktığı izlerin (skarlarının) tedavisi
* Kırışıklıklar ve ince çizgilerin giderilmesi
* Kuru- cansız cilt tedavisi
* Ciltteki açık gözeneklerin kapanması
* Gözaltı morluklarının azaltılması
* ıstenmeyen renk değişikliklerinin (yaşlılık, güneş, gebelik ve ilaç lekeleri) giderilmesi
Yaşlanma etkilerini geciktirmek ve cildi gençleştirmek için her sağlıklı cilde 6 seans peeling tedavisi uygulanmaktadır.

Peeling kimler için uygun değildir?
* Gebelerde
* Uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu olanlarda
Peeling tedavisi planlanırken hastanın problemi, ve sosyal şartları göz önüne alınır. Bu tedavi uzman kişiler tarafından uygulandığında çok etkili ve güvenlidir

TCA PEELıNG
TCA peeling ile daha derin ve daha etkili tedaviler sağlanır. Seans sayısı daha azdır. Tedavi sonrasında kızarıklık gerginlik ve soyulmalar olur. Kapatıcı kullanılarak kapatılabilir. Soyulma ve kabuklanmalar olması sebebiyle bazı hastalar tarafından tercih edilmez.

TCA peeling uygulaması nasıl yapılır?
Uygulama süresi ortalama olarak 10 dakikadır. TCA cilde uygulandıktan sonra cildin cevabı takip edilir. Beklenen derinlik sağlandıktan sonra peeling sonrası krem uygulanarak tedavi sonlandırılır. ışlem sırasında hafif rahatsızlık hissedilse de kısa sürede geçer. Tedavi 1 hafta aralıklarla 4 seans uygulanır. Uygulamayı takiben kızarıklık, ödem, kabuklanma ve pullanma olur.

TCA peelinge bağlı ne tür problemler görülebilir?
TCA peeling uygulaması sonrasında ödem, kızarıklık, kabuklanma ve pullanma beklenen değişimlerdir. Bu tedavi oldukça güvenli olmakla birlikte doktorunuzun tavsiyelerine uyulmadığı taktirde bazı problemler yaşanabilir. Enfeksiyonlar, istenmeyen renk değişimleri, skar oluşabilir.

TCA uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
Uygulama sonrasında cilt tahrişten ve güneşten çok iyi korunmalıdır. Oluşan kabuklar koparılmamalı önerilen kremlerle tedaviye devam edilmelidir.

ay gercektenmi bunu mutlaka bulmaliyim benimde var catlaklarim ama akne cukur izlerinide geciriyormusya annemin anlinda iki tane cok derin cukurluk var hep care arardik ozaman onlarida gecirir degilmihihoyyyt cok tesekkurler SwordFsh

X