ne alalım - ne almayalım? tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

yalel

Begüm'ün Annesi...
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2009
5.494
45
merhaba şubat anneleri..
200? kaç senesinin olduğu önemli değil :) hepinize selamlar..
bebişlerinizle olan tecrübelerinizi bizimle de paylaşır mısınız?

ben şahsen şu anda 10. haftamın içindeyim kuzumla birlikte.. henüz cinsiyeti bile belli değil malumunuz... :) :CüvCüv:

bi tatlı heyecan başladı içimde. ne alıyım- ne almıyım.. ne luzumludur, neye boşa para harcamamak lazım?

tabi neyi ne zaman ve nereden almak lazım?

yardımcı olur musunuz?

attachment.php

hayırlı olsun canım bebişin, inşallah sağlıkla doğar
ben bugün bunları aldım, bu şekilde 12,90dı lcwaikikide

öncelikle hayırlı olsun inşallah sağlıkla alırsın kucağına bebişini
bende senin gibi hamileliğim beşından beri lüzümsuz bişey almayayım diye araştırıp durdum
ama bebek doğunca en lüzümsuz dediğim şeye bile ihtiyaç duydum açıkçası :))
öncelikle bebek arabası muhakkak al derim kış diye pek çok insan gerekli görmüyor ama bence çok gerekli zaten zaman öyle hızla geçiyorki bi bakmışsınız yaz gelmiş afacanlarla dışarıda arabasız zor oluyor
elektirikli göğüs pompası özellikle çalışıcaksan çok lazım oluyor inşallah bolca sütün olur
göğüs ucu kremi bu çok acil değil ama doğuma yakın muhakkak al doğumdan sonra en çok bunu aldığına seviniceksin :)) bir tane biberon ve emzik bulunsun gereksiz demiştim ben bunlara
5 günlük lohusayken nöbetçi eczaneye emzik almaya göndermiştim eşimi
kıyafet olarak bol bol çıt çıtlı body al tulum almanı tavsiye ederim
bence tulumlar daha kullanışlı bebeği kucağına alınca
sağı solu toplanmıyor iyi oluyor zaten doğumdan sonra neye ihtiyacı olursa alırsın
şimdilik aklıma gelenler bunlar

attachment.php

hayırlı olsun canım bebişin, inşallah sağlıkla doğar
ben bugün bunları aldım, bu şekilde 12,90dı lcwaikikide

bunların tamamı mı 12,90 idi?

öncelikle hayırlı olsun inşallah sağlıkla alırsın kucağına bebişini
bende senin gibi hamileliğim beşından beri lüzümsuz bişey almayayım diye araştırıp durdum
ama bebek doğunca en lüzümsuz dediğim şeye bile ihtiyaç duydum açıkçası :))
öncelikle bebek arabası muhakkak al derim kış diye pek çok insan gerekli görmüyor ama bence çok gerekli zaten zaman öyle hızla geçiyorki bi bakmışsınız yaz gelmiş afacanlarla dışarıda arabasız zor oluyor
elektirikli göğüs pompası özellikle çalışıcaksan çok lazım oluyor inşallah bolca sütün olur
göğüs ucu kremi bu çok acil değil ama doğuma yakın muhakkak al doğumdan sonra en çok bunu aldığına seviniceksin :)) bir tane biberon ve emzik bulunsun gereksiz demiştim ben bunlara
5 günlük lohusayken nöbetçi eczaneye emzik almaya göndermiştim eşimi
kıyafet olarak bol bol çıt çıtlı body al tulum almanı tavsiye ederim
bence tulumlar daha kullanışlı bebeği kucağına alınca
sağı solu toplanmıyor iyi oluyor zaten doğumdan sonra neye ihtiyacı olursa alırsın
şimdilik aklıma gelenler bunlar

teşekkürler Beyazbulut, sağolasın, çok güzel yazmışsın canım.
bebek arabası hemen lazım diyorsun yani... ben de teeee yaza girerken alırız diye düşünüyordum.. demekki yanlışmışım :)
göğüs ucu kremi... hiç aklıma gelmezdi bu benim :) peki..

varmı başka önerisi olan?
neyi nereden alalım? en ekonomik şekilde nasıl çıkarız bu kaosun içinden?
CADIARZU

istanbuldasın eminönü mahmut paşa fatih buralar çok uygun eminönünde havuzlu han var oaraya git sırf bebek mahazalrı olan bikaç katlı han çeşit çok fiyatlar uygun

ıvır zıvır gibi görünen ama detayda çok ihtiyaç gören şeyler var
mesela tırnak makası. burun aspiratörü. biberon. emzik
bunların dışında aklıma gelen birkaçtane penye battaniye çok lazım oluyo. banyo havlusu. banyosu için küvet kova tas tk. ve bakım ürünleri şampuan sabun vücut yağı pişik kremi. hassas kafa derileri için masaj yapan taraklar var kızımın çok hoşuna gidiyo onunla saçını taradığımda. ben bide yan yatırma yastığı almıştım. uzun vadede kullanamıyosun ama çok kustuğu bi dönem içim rahat etmişti. emzirme yastığı almadım hiçte ihtiyaç duymadım.
onun dışında giysi olarak ilk başta bi hastane çıkışı alabilirsin
0-3 ay tulumlar ve ayaklıaltı olan zıbın takımlar çok işine yarıyor kesinlikle.
tabi bol bol çıtçıtlı body en önemlisi.
ya bende böyle birsürü birsürü listeler yapmıştım şimdi düşününce insanın aklına gelmiyo.
bi de zaman ne kadar çabuk geçiyo. daha dün gibi senin bu telaşını yaşadığım zamanlar.
sonrasında zaten ihtiyacın doğdukça alıyosun.

çıtçıtlı badi hemde bolca,kolsuz,kısa kollu,uzun kollu...yanı her türlüsü..inan cok işe yarıyor..çünkü bebekler üstlerini çabuk kirletiyorlar..kapşonlu uzun kollu bri hırka mutlaka olsun..kısa kollu bıle gıydırsen dısarısı serinse onu üstüne giydiriver ve battanıye alma derdınden kurtul..

Oğlum ufak doğunca aldığım kıyafetler garibime büyük geldi.Doğumun 2.gününde eşimi alışverişe yolladım daha küçük şeyler alması için.Ama bu benim suçum değildi.Hangi kadın 6 kglık bebek doğuruyor ki Oğlum 6 kiloyken hastane cıkışlarını giydiriyordum.Bunu göz önğnde bulundurarak minik olmasına özen göster ve 2 tane hastane çıkışı al.Bol bol çıt çıtlı body,ayaklı tulum veya pantolon kışa denk geleceği için kadife gibi tulumlardan da al.Penye ve yün battaniye de gerekir soğuk ya da ılık günler için.
ılk etapta biberon kullanmıyoruz.Ama gerekirse diye doğal akışlı bir biberon edin.Biberon ucunun yenidoğana uygun olmasını ısrarla tavsiye ediyorum.
Ve en önemli şey bir sıcak su torbası.GAZ SANCILARI için.Tabi havlu ısıtıpta karnına koyabilirsin ama uzun süre sıcak kalmadığı için sürekli ısıtman gerekecek.Emin ol ilk aylarda en büyük sorunun bebeğinin gazı olacak:)
1.haftadan sonra doktorunla konuşarak bir gaz giderici damla al :)
Biberon ve emzikler için bir sterilizatör.Ben sterilizatör parası kadar biberonu kaynatırken erittiğim için şiddetle tavsiye ediyorum bunu da:)
Arabaya o aylarda gerek yok ama sağlık ocağına falan götürürken bir puset ya da ana kucağı gerekecek.
Şimdilik bu kadr aklıma gelirse yine yazarım.

canım kesinikle çıtçıtlı bady al giyisi olarak alt üst takım yerine tulumu tavsiye ederim hem giydirmesi kolay hemde beli falan açılmaz canım malum kış çocuğu olacak.bir kaç tane penye battaniye al arkadaşlara katılıyorum bebekte olsalar çok terliyorlar ve kakaları ilk başta çok cıvık oluyor sızıyor .ben niveanın bakım setini almıştım hem daha ucuza geldi hemde çantasını ve alt açma örtüsünü sevdim...hala kullanıyorum :) ilk başta süt hemen gelmiyor biberon almanı tavsiye ederim ve benim göğüslerim çok yara olduğu olduğu için lansinoh göğüs kremini mutlaka al ve doğumdan sonra hemen sür bol bol o doğal bir madde olduğu içinde silmeden bebeğini emzirebiliyorsun.bebek arabasını ben 2 aylık falandı aldım kış mış demedim bindirdim o içinde uyudu bizde rahat rahat gezdik bir restoranda yemekte yiyebildik kendimizi kısıtlamadık hiç bir şeyden çok iş görüyor canım.ve çatlamaman içinde bolca badem yağı ve bebek yağı şimdiden sürmeni tavsiye ederim:)

çıtçıtlı badiiyi bol bol al bence de yaz kış giyiyor çünkü bebek, bir d eaırken boy boy al ki bebeişler çabuk büyüyorlar malum, ayrıca ben sallama beşiği aldığıma çok mennun kaldım, bebişi 4. ayına kadar kendi beşiğinde değil de sallama beşiğind eyatırdım her gittiğim yere de götürüyorum çok pratik tavsiye ederim, hala bile kullanıyorum biz yemek yerken yatırıyorum içine, hatta abartıp araba koltuğu yerine kullanıyorum kısa yolculuklarda,araba koltuğu çok rahat olmuyor, ama sallma beşiği süper süper

OOO kızlar siz hemen herşeyi yazmışsınız süpersiniz valla
Yalel canım ilk önce inşallah bebeğini kucağını alırsın sağlıkla sıhhatle .Çıtçıtlı bodyler şimdi mothercare indirimli 28 tl. 7 adet .
Kendinden eldivenli tulumlar var onlar çok kullanışlı oluyor özellikle eldiven leri çıkarmaya başladıklarında .
Ben ayaklı alt bir sürü aldım ama çok az giydirdim sürekli külotlu çorap kullandım sayılır .
Göğüs ucu al hatta hastane çantana koy mutlaka ben sabah doğum yaptım akşamüzeri göğüslerim yara oldu
Göğüs pompası çalışmasanda çok kullanılıyor ben hala kullanıyorum elektrikli ve pilli olanlardan .
Giysi hediye de çok geliyor zaten para tutan şeyleri al önce
sakın bez veya ıslak mendil stoklama 1 numarayı 1 paket kullandık biz .Zaten herzaman kampanyalar oluyor

zıbın almayın yerine body alın...aldığınız tüm tulumların alttan çıt çıtlı olmasına dikkat edin..yoksa tamamen soymak zorunda kalırsınız kış günü çocukları...alt açma setleri çok manasız..onun yerine can bebe nin hani hastanelerde de kullanılan hasta bezleri ben onları çok daha fazla kullandım...heves edip ayakkabı almayın...pompa mutlaka alın..göğüs ucu kremi alın..göğüs pedi alın...çatlak kremi alın şimdiden sürün...hastane için lohusa takımı almayın..dünya kadar para verdim o kiloyla ancak hastane de 1 kere giyebildim..şimdi dolap bekliyor..onun yerine ucuz pijama gecelik takımı alın...10 gün içinde karnınız ve şişlikleriniz ineceğinden bir daha kullanamayacaksınız...daha doğmadan çocuğun nazarlığını kuran ını hazır edin...eğer oda yapmayacaksanız uyku seti yerine nevresim takımı alın...park yataklarda uyku seti kullanılamıyor...eğer 40 mevliti yapacaksanız dağıtacağını şeyleri doğumdan önce hazır edin, organizasyonunu planlayın...çok fazla çocuk kozmetiği almayın..neyin alerji yapacağı belli olmuyor..bizim oğlana bübchen alerji yaptı mesela...el dezenfaktanı bulundurun..pürel mesela... gelenlere kolonya yerine onu verirsiniz...ilk günlerde sarılık filan olursa hastaneye çok sık gidiliyor..ana kucağı/oto koltuğu taşımak için ağır oluyor onun yerine puset daha mantıklı...fazla kullanılmıyor pusetler ama ilk aylarda bir yere götürmek için faydalı ve ucuzda zaten..kanguryu 1 kere kullandım..erkek çocuklarına zaten doktorlarda pek tavsiye etmiyor..aklıma gelirse yine yazarım...

evet arkadaşlar herşeyi saymış zaten en önemli ve en çok kullanılanlar alttan çıtçıtlı badiler bol bol alın uzun kollu kısa kollu çok küçük hastane çıkışı almayın bebekler hemen büyüyor alttan ayaklı tulumlarda çok almayın sonra olmuyor...alltan çıtçıtlı bady tırnak makası göğüs pedi ağız mendili yenidoğan ıslak mendili benye battaniye göğüs pompası heran lazım olabilir çünkü şimdilik aklıma gelenler bunlar canım...a.s.

benden tavsiye yaz başı kışlıkları al kış başıda yazlıkları al.gerekirse büyük al ki bebeğin büyüdüğünde giyebilsin.çünkü en güzel indirimler ancak bu zamanlarda oluyor.ben oğluma bir sürü tshirt şort kot pantolanlar aldım ama bunların hepsini boşa almışım.belki 20 tane vardır aylık tshirtlerinden.ama hiç gerek yokmuş çünkü kullanılışı rahat değil hemen topalnıyor kucağa alınca.en güzel çıtçıtlı tulumlar.yazlık kışlık sezonluk bol bol alın.kış bebekleri olucağı için ceketler çok kullanışlı oluyor.babanem ceket örmüştü bikaç tane giydirmem diyordum ama en çok onları kullandım.çorap alın eğer erkek bebeğin olursa hemen hemen her altını açtığınızda ısı farkından dolayı hemen işeyecek hemde çoraplarına kadar batıcak :)) ben penye ve polar battabiye çok kullandım çok rahat ettim.şimdilik aklıma bunlar geldii.yine aklıma gelen olursa yazarım.

çıtçıtlı bodyler,tulumlar,oturma koltuğu ben kraftın kullanıyorum çok iyi kakasını gazını çok rahat yapıyor mutlaka alın

Kızlar çok teşekkür ederiz üşenmeyip tek tek anlatmışsınız allah razı olsun... Doğurana kadar açıp tekrar tekrar bişey unutmuş olmayalım diye bakarız artık.

anne adayları
inşallah hepiniz hayırlısıyla kucaklarınıza alırsınız bebişlerinizi
ve hamileliğinizin sonuna kadar keyfini çıkartırsınız :)
ben ne almayın kısmına cevap yazacağım

sakın ha heves edip da chicco trio set almayın hiç kullanışlı değil
hepsi çok hantal ve ağır
en önemlisi de inanılmaz terletiyor
bol bol 0-3 ay uzun kol body alın -zıbın sakın almayın hiç kullanışlı değil
ve kesinlikle alt üst yerine tulumları tercih edin
durmadan bebişin orasını burasını toparlamak zorunda kalmıyorsunuz

ha bi de ben biberon falan sterilize edeceğim diye durmadan ateşte unuttum ta ki sterilizatör- mama ısıtıcıyı alana kadar ( onu da hep açık unutuyorum ama neyseki buharlaşan su tekrardan yoğuşuyor ve buharlaşıyor :)))

"oturma koltuğu" nedir acaba?:1shok:

canım ankucağı deniyor genelde ama biraz araştırıp netten bakabilirsin oturma koltuğu diye geçiyor ben 2.ayından itibaren kullandım suyunu oarada içirmek hele şimdi ek gıdalara başladıkki yemeğini yedirmek kolay oluyor bir de güvenli arabada giderken çocuk emniyetli hem senin sıcağından pimiyor
gerçi oturma koltuğu da uzun süre kaldığında sırtı terliyor ama ben yine de memnunum
en güzeli içinde kakasını rahat yapıyor gazını kolay çıkarıyor
linkini bulabilirsem vereyim incele

X