Özer ATİK

GizeeeemMmM

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2008
51
0
Özer Atik Otobiyografi ve Albüme İlişkin Kısa Düşünceler

5 Kasım 1977'de Ankara'da doğdum. 8 yaşımdan beri İstanbul'da Kadıköy'de yaşıyorum. Özel Doğuş Lisesi'ni 1995 yılında bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji bölümüne girdim ve 2001 yılında mezun oldum.

Profesyonel müzik çalışmalarıma 1996 yılında tiyatro için özgün sahne müzikleri besteleyerek başladım. Hadi Çaman Tiyatrosu'nda "Dostum" (çocuk oyunu) ve "Kelebekler Özgürdür" adlı oyunları müzikledikten sonra kısa bir süre Barış Oyuncuları ve Tiyatro Alkış'ta aranjör, ensturmanist, özgün sahne müziği bestecisi olarak çalıştım. Tüm bu yıllar süresince part time olarak müzik öğretmenliği yaptım.

2004 - 2005 sezonunda Beşiktaş Kültür Merkezi'nin sahneye koyduğu ilk çocuk oyunu olan "Palyaçolar"ın müziklerini yaptım, takip eden sezonda yine B.K.M için "Sizinkiler Dünya Kaç Bucak" adlı oyunun özgün sahne müziği bestecisi olarak çalıştım. Türkiye'nin önde gelen bir çok ilaç firması için tanıtım filmi müzikleri, adaptasyonlar, lansman müzikleri ürettim. Gökhan Gürek'le birlikte "Nazım Hikmet Belgeseli" ve "Operasyon Cennet" adlı televizyon filminin müziklerini besteledim.

Şarkı formunda beste çalışmalarıma 1990'lı yılların başında başladım. Bu eserlerimi televizyonda ilk kez 2007 – 2008 sezonunda “Komedi Dükkanı” show programında seslendirdim. Kısa bir süre içerisinde izleyicilerden gelen ve giderek artan olumlu tepkiler neticesinde şarkılarımı bir albümde toplamaya karar verdim. Prodüktörlüğünü Tolga Çevik’in yaptığı ilk albümümüm “Yok Böyle Bir Şey”in stüdyo çalışmalarına 2008 yılının ocak ayında başladım. Geçen bu süreç içerisinde şarkılarım video paylaşım sitelerinde sıkça izlenmeye başladı. Stüdyo çalışmalarında mümkün olduğunca akustik bir sound yakalamak için çaba gösterdik ve neredeyse tüm sazlar canlı olarak ülkemizin çok kıymetli müzisyenleri tarafından çalındı. ( Volkan Öktem, Grup Gündem, Ozan Bayraşa, Hakan Beşer, Bora Gürel, Halil İbrahim Işık, Ozan Gürhan, Gökay Gökşen) Albümdeki tüm şarkıların aranjörlüğünü üstlenen Yuri Ryadchenko ile birlikte, televizyonda yalnızca gitar eşliğinde seslendirdiğim şarkılarımın dokusunu bozmamak için büyük bir titizlikle çalıştık.

Geride bıraktığımız süre içerisinde dinleyicilerden aldığım yorumlarda en sık karşıma çıkan cümleler “sanki benim hislerimi anlatmışsınız, benim duygularımı ifade etmişsiniz, bu şarkıyı benim için yazmışsınız” gibi, insanların şarkılarımı sahiplendiğini belirten ifadelerdi. Bunun sebebini şarkılarımın hep yaşanmış gerçek öyküleri anlatmasıyla izah edebilirim. Dinleyiciyi yakalayan, onların yüreklerine dokunan şarkılar; yaşanmış öyküleri anlatan şarkılardır. Ne mutlu ki bana, bu güne kadar hep samimiyetle ve yalnızca gerçek öyküleri ezgilerle buluşturdum. Ve bu öyküler hayatın bir safhasında mutlaka hepimizin başından geçen, içinde bulunduğumuz öyküler. Benim şarkılarımda insanların kendisinden bir şeyler bulmasının ve yazdığım sözlerin bu denli ön plana çıkmasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Şimdiki hedefim şarkılarımı daha fazla insana dinletebilmek. Bu albüm bu amaca aracı olması için, şarkılarımın şarkılarımız olabilmesi umuduyla yapıldı. Umarım hedefine ulaşır.

(kendi web sitesinden alıntıdır)

X