Acaba hastalk mdr? Yardm...:(

yellowblack

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2009
41
0
ya benim aslında ne olduqunu bilmediqim bi sorunum var ki insallah yardımcı olabilirsiniz CADIARZU ya bende sürekli bişeyleri sayma qibi bi takıntı war... 5-6 aydır war olduqunu anladım fakat ilk zamanlar bu kadr rahatsz olmuodm ...ama su son 2 haftadır qaliba artıs qösterdi ..yolda yürürken, tw izlerken ya da bilqisayarn basındaykn qözüme takılan tabeledaki bi yazı ya da bi paraqrafı orda yapmam qereken işi bırakıp outurup tek tek sayıyorm ...üsenmiorum.dönup emin olmak ister qibi tekrar sayıyorum...ders calısamaz kitap qazete okuyamaz oldm ...bu bi hastalık mıyoksa sadece basıt bi takıntı mı fikirlerinizi bekliorm ...kafamçokkarıştı

Evet canım bu takıntı oluyorr bendede vardııı küçükken ve bu yaşa geldim hala devam ediyor.Anksiyete bozukluğu oluyor sanırım benımkı oylede senınkını bılemem:nazar:

Bende de vardı bu
Konuştuğum her kelimeyi, duyduğum her kelimeyi kaç harfli diye sayardım.
Tek mi çift mi, 3ün 4ün 5in katı mı değil mi vs şeklinde kategorize ederdim
Sonradan kayboldu kendiliğinden :roflol:

hiç kendiliqinden kaybolck bişeye benzemio ya gecenlerde durakta otobus bekLerken karsıyaka doğançay dolmusunu sayıp saçma sapan hesaplamalar yaparken binmem qereken otobusu kaçırdm we her qün biraz daha artıo qibi :S offf çok mu takıorum acaba :-)

bu ve buna benzer takıntılar bendede vardı.herşeyş sayma.araba plakalarını ezberleme,tel no larını ezberleme gibi takıntılarım vardı.bu 5-6 sene sürdü.artık beynim yeter kapasitem almıyor diyene kadar.başım sürekli ağrımaya başladı.beynimi zorluyordum çünki.sora teker teker kendimi bu takıntıları bırakmaya zorladım şimdi çok şükür rahatım.yine arabayla giderken araba plakalarını okuyorum ama arkamı dönüp tekrar ezberlemek için zorlamıyorum.

bende plaka ezberLeme qibi bise yok .. ama pLakaLarı okuyup sayıyorum... ya da bi tabelada ki yazıları okuyorum ...onca i,ö,ü qibi harflarde ki noktaları saymıorum sonra harflern noktalarıyLa fLn sayıyorm tekrardan fLn...artk uyku düzenim bozuldu beynim we qözlerm yoruLdu ...kendi kendimi yatıstırmaya,frenlemeye çalısıorm ama bi yardm aLmam qerekck qaLiba :S

yalnız diilsn bende böyleymm =D 7 aydır psikoloğa gdiorm ama terapilerde hiç danışmadm bu konuyu bak iyi hatırlattın bi dhaki seansta sorucam CADIARZU

bi noktadan sonra deLirtio insanı yarn randewu aLmaya qtcem bir an önce bi çözüm buLmam Lazım beynim yoruLdu (:-) sende qeciktirmeden sor bnce bi yawrucumm:-)

eed merwecm arastırdm bend internetten ...anksiyete bozukLuqunn çesetLeri warms ..benm buLunduqum durum daHa cok obsesif-kompülsif e uyuo ...:-)

bende de vardı zamanla geçti
çok komik bi şey bu aslında yaa
uğurlu rakamım 7
gördüğüm kelimelerle ya da sayılarla 7 yi elde etmeye çalışıyordum hep
3-4 rakamlı bi sayı gördüysem bu sayının rakamlarını toplama çıkarma çarpma bölme yaparak 7 yi elde edene kadar uğraşıyodum
ya da bi kelime telefonun tuşlarında hangi rakama geliyorsa bununla ilgili saçma sapan şeyler iştee neyse yaa aklıma geitrmeyin oldu bitti geçti gitti benden kaydirigubbakcemile3

bende gorebıldıgım herseyı okuyorum
50 kere gordugum bır dukkan olsada her onuden gecıste adını okuyorum
herhangıbır tabela yerdekı gazetedekı yazanlar
markette gozumun gordugu herseyı okuyorum
buda bı bozuklukmudur acaba
benı rahatsız etmıyor ama nıye bunun ıcın zıhnımı mesgul edıyorum dıye kızıyorum kendıme

waLLa hastaLık mıdır biLmiorm tatLım ama beni qercekten rahatsız edicek durumDa ...önceLeri her qece kitap okumadan uyumzdım ama artk okuyamıorm biLe ...qözüm bi paraqrafa takıLıo kaLıorm ...söyle topLasam noLur buLarı çarpsam çift mi çıkar tek mi fLn die ...yiorum her qün beynimi...

Son düzenleme:
matematiksel zekanız yüksek herhalde. gün içinde matematiksel zekanızı çalıştıracak bişeyler yapın. örneğin sayı bulmacaları çözün hasaplamalı oyunlar oynayın. eminim bi rahatlama olur. zeka çalıştığı için sonradan dinlenme ihtiyacı hisseder ve aklınıza öyle şeyler takılmaz. arkadaşlar öyle herşeyi hastalıkmıdır diye düşünmeyelım. allah korusun hastalık hastası oluruz. herşeyin birçözümü vardır. kendinize çok iyi bakın zemuszemus

uuff bendede var küçüklüğümden beri nesnelerin boyutlarını falan sayıyorum ön arka sağ sol gibi bazen cümlelerde kaç kelime olduğunu bazen çok rahatsız edici olabiliyor gerçekten :eek:lmaz:

matematiksel zekanız yüksek herhalde. gün içinde matematiksel zekanızı çalıştıracak bişeyler yapın. örneğin sayı bulmacaları çözün hasaplamalı oyunlar oynayın. eminim bi rahatlama olur. zeka çalıştığı için sonradan dinlenme ihtiyacı hisseder ve aklınıza öyle şeyler takılmaz. arkadaşlar öyle herşeyi hastalıkmıdır diye düşünmeyelım. allah korusun hastalık hastası oluruz. herşeyin birçözümü vardır. kendinize çok iyi bakın zemuszemus

Canım bunun matematik zekasıyla ilgisi yok çünkü böyle bir hastalık gerçekten var.Çözümünü de ben sen bilemeyiz doktora başvurulması lazım.

Canım bence her şey sende başlar ve her şey sende biter. Yapacağın şey kendine bu huyunu unutturman. Benim en yakın arkadaşımın simetri hastalığı vardı ama unutturduk. Başka şeylere odaklanmaya çalışmalısın. Mesela başka şeylere odaklanarak unutabilirsin. Zamanla bu hastalık azalır azalır ve sonrada yok olur gider. Öncelikle aklına geldiği zaman hemen bunun yanlış olduğunu düşünüp kendine hakim olmaya çalış. O saydığın şeyler sen saysanda saymasanda aynı sayıdalar. Bunu düşün. Sayıp saymamanın sana hiç bir şey katmayacağını ve sadece zaman kaybı olacağını düşün. Bu zamanı sevdiklerinle ya da yararlı şeylerle geçireceğine inandır kendini. Bence böyle yapmalısın. Zamanla unutsun inşallah canım

Ayy inanamıyorum yaa bende olan her şeyi saymışsınız sadece ben yapıyorum diye kimseye anlatamıyordum bile :))) aynen kelimelerde harfleri heceleri sayıyorum tek mi çift mi, bazen 3erli 5erli kategorize ediyorum... nesnelerin boyutlarını sayma bende de var.. sürekli dişlerimi tıkırdatıyorum ritm tutar gibi sayarken de.. ohooo daha neler neler.. ve bende migren var belki tetikliyodur bunlar baş ağrılarını. matematiksel durum olduğuna ben de katılıyorum ve bence doktor tedavi falan geçirmeyecek bu olayları.. başka şeylerle meşgul olmak matematikle uğraşmak kesinlikle etkili olacaktır :))

X