kız anneleri 6 ay kınası düşünen varmı ...

gelenlere küçük kınalardan dağıtmayı ben d e düşünmüştüm ama sonradan vazgeçtim çünkü düğün mevsimi olduğu için millet kına görmek istemiyor iyi ki de vazgeçmişim kızıma yaktığım kınanın artanını bile kimse eline yakmadı

sıcakta gerçekten çok zor oluyor balkonun varsa geniş at uzun bir masa rahat oluyor ama balkon yoksa klimayla idare edin artık amaaaann bnoşver en sevdiğin kişileri çağır nerde çokluk orda b... luk demişler ben zıcık kişi çağırdımmm ooohh çok rahat oldu...bir de bizim akrabalar yemeyi içmeyi severler hizmet etmeyi yardım etmeyi sevmezler bütün yük evsahibinin üzerinden geçer ben bu huyları yüzünden en sevdiğim 15 kişiyi çağırdım bize de yük olmadılar

ben kendi kınamda düğünümde ne çekmiştim hazır yiyiciler yüzünden zavallı ablacığım tuvaletiyle milletin yemeğine çayıona suyuna koşuşturmuştu..kimse kıçını kaldırıp yardım etmemişti dersimi aldığım için kızımın kınasında öyle eziyet çekmedik

bende kızışıma yapıcam bu aralar evin heryerini balonlarla süslücem kendim abiye kıyafet giyicem masanın üstünü açık büfe hazırlıcam kıxzışıma şık kırmızı yada beyaz giydircem sonra çalıkp oynucaz ben bursa inegöllüyüm bizde adet çoktur....böle şeyler akrabalığı komşuluğu pekiştiriyoo

AAA hiç duymaduydım böyle bişeyi ama ne güzel adetmiş diş bulguru gibi bişey heralde keşke burdada yapılsaydı ne hoş olurdu valla..

10 dk dır yorumları oluyorum bende haftaya yapıcam melegime 6 ay kıınasını ama okuduktan snr saskınlıgımı gızleyemedım kusura bakmayın ama neredeyse asırlık gocmen gelenegı 6 ay kınası bı guzel bursaya malledilmis yapmayın arkadaslar en azından bı arstırın bu gelenegimizin bnereden geldıgını ondan snr yorum yapın

10 dk dır yorumları oluyorum bende haftaya yapıcam melegime 6 ay kıınasını ama okuduktan snr saskınlıgımı gızleyemedım kusura bakmayın ama neredeyse asırlık gocmen gelenegı 6 ay kınası bı guzel bursaya malledilmis yapmayın arkadaslar en azından bı arstırın bu gelenegimizin bnereden geldıgını ondan snr yorum yapın

Hayır ben hiçte öyle düşünmüyorum her yörenin adeti farklıdır türkiyenin bütün illerinde bebeklere 6 ay kınası yakılıyo değil bu yüzdende herkes bunu bilmek zorundada değil zaten böyle bir adeti duymuş olsam araştırırım zaten duyduktan sonra araştırmadığımı kim biliyor belkide merak edip araştırdım türkiyenin nüfusunun tamamı göçmenlerden oluşmadığı için canım asıl sen kusura bakma her kes böyle bir geleneğin var olduğunu bilmek zorunda değil bende aslen Eskişehirliyim bende birine bir adetimizi söylesem 100 yıllık olan o kişde bilmediğini söylese hiç şaşkınlık yaşamam doğrısu benim yöremdeki bir gekleneği bütün Türkiye bilmek zorunda değil ama bilmiyenlere anlatmaya çalışırım o ayrı konu...

ben bu adeti bılmemelerine sasırdım dıe bısey demedim beg busalı arkadaslar bursalı adetıdır dıe bahsetmıs buna sasırdım ded,m

Kardelencim bindallıdan bahsetmişsin,ben biraz araştrdım ama bulamadım bebek için bindallı,orda satılıyor mu?bulabilirmiyiz,kızkardeşimin kına gecesinde gydrmek istiyorum...Bilgi verirsen seviniirim,özel mesajın açık değil.teşk.ederimm

başlığı görünce hemen açtım kesin bursalıdır bunu yazan diye ve sonuç doğru :) benim oğlum olacak inş. ama altı ay kınası düşünmezdim heralde pek sevmiyorum oğlanlarada adım simidi var onu yaparmıyım şimdilik bilmiyorum sizde gönlünüz istiyorsa yapın gitsin özenciniz içinizde kalmasın

benim alem bulgaristan göçmeni bizdede kına adettir
bende kızıma yaptım çokta güzel oldu ama babamız ağlıcaktı az kalsın :) bizde kıza gelirken hediye getirirler ve ben hep kızları olanları çağırdım gelen kızlara da bebek hediye almıştım

cok guzel bır adetmiş kızım olursa bende yapacam bursaya ılk gıttıgımdede bındallı alayım şimdiden hazır olsun

Merhaba arkadaşlar, gerçi bu konu açılalı epey olmuş ama belki bir cevap veren çıkar...
Çok sevdiğim bir arkadaşım güzel kızının kına annesi olmamı istedi, bizim ızmir'de böyle adetlerimiz yoktu, ya da ben duymadım ama burada, Kuşadası'nda çok yaygın bir adet.Neyse nasıl oluyor bu kına anneliği, neler yapmam lazım, neler almam lazım?
Teşekkürler...

benim alem bulgaristan göçmeni bizdede kına adettir
bende kızıma yaptım çokta güzel oldu ama babamız ağlıcaktı az kalsın :) bizde kıza gelirken hediye getirirler ve ben hep kızları olanları çağırdım gelen kızlara da bebek hediye almıştım

o gün için annem su böreği ve şehriye salatası yaptı. bende ıslak kek yaptım.arkadaşımda kurabiye yaptı..içecek olarak gazlı içecek çeşitleri ikram ettik.
o gün misafirlerimiz geldikten sonra kızımın en iyi anında müziği açıp kınasını yaktık oynadık. arkadan ikramlarımızı sunduk.

kına tepsisinin içerisine çerez koyduk.

benim kızım kalabalığı hiç sevmemesine rağmen o gün hiç ağlamadı.

bindallısınıda bursa kapalı çarşı prenses kına evinden hepsini (fes,bindallı,eldiven,para bandı,kına örtüsü) 60 tl ye aldım

fes 10 tl.
bindallı fiyatları 40 tl den başlıyor.

Eklentiler

• $DSC_6093.jpg
    $DSC_6093.jpg
    51,3 KB · Görüntüleme: 1.349
  • $DSC_6166.jpg
    $DSC_6166.jpg
    43,2 KB · Görüntüleme: 10.167
  • $DSC_6593.jpg
    $DSC_6593.jpg
    46,9 KB · Görüntüleme: 9.752
  • $DSC_6662.jpg
    $DSC_6662.jpg
    50,8 KB · Görüntüleme: 4.838
  • $DSC_7229.jpg
    $DSC_7229.jpg
    72,9 KB · Görüntüleme: 679
  • $DSC_7232.jpg
    $DSC_7232.jpg
    79,3 KB · Görüntüleme: 569
  • $DSC_6470.jpg
    $DSC_6470.jpg
    51,3 KB · Görüntüleme: 980
Benimde küçük kızım 15 sonra 6 aylık olacak bende kına yapıcam tabii tahmin edersinizki bursalıyım biz önce kuran okuyoruz daha sonra kına yakıp eğlence yapıyoruz.tepsiyi süsleyip ortasına kına koyuyoruz çoçuk ellerini ağızına götürsede birşey olmaz çünkü kına eldivenleri oluyor elinde. kına yakan kişi kına annesi oluyor isterse daha sonra o kişiye kınaanne dedirtiliyor.

ben severım öyle eglenceli şeyleri ama bizde adet degil ilk defa sizden duydum şimdi burda yapılmayan şeyi yapsam baya bi yadırganır die düşünüyorum

ben İzmirliyim ama ben de biliyorum. kızım şu an 4 aylık 6.ayında bende yapıca inşallah. biz de şöyle... birisi kına anneliğine talip oluyor ve bebeğin giyeceği kıyafeti o alıyor. istediklerini çağırıyorsun, kına yakıyorsun eğleniyorsun işte. ama kına annesi olan kişiyi de anneler gününde unutmuyorsun :KK1:

X