kız anneleri 6 ay kınası düşünen varmı ...

nisan84

Allahtan bize armağan :))
Kayıtlı Üye
24 Mart 2008
1.399
1
40
arkadaşlar bebekler 6. ayına gircekler :ecrin_bebek:
bizim buralarda 6 aylık olunca 6 ay kınası diye bi adet var sizlerde yapmayı düşünüyomusunuz
hazırlıklarında neler gerekiyor burda beraber paylaşalımmı yerimseniben

hiiç duymadım desem :1no2:

çokta ilginç geldi merak ettim nedir ne değildir?

hiiç duymadım desem :1no2:

çokta ilginç geldi merak ettim nedir ne değildir?

canım bu bursalılarda çok adet var :çok üzgünüm: o yüzden şimdi bizden bekliyolar kızın 6ay kınasını ne zaman yapıcaksınız diye bende bi sorayım dedim yapacaklar varsa neler yapıyolar diye
kimi evde eylence şeklince yapıyormuş sonra bebeğin eline kına yakıyolarmış kimide kuran okuyarak yapıyomuş

arkadaşlar bebekler 6. ayına gircekler :ecrin_bebek:
bizim buralarda 6 aylık olunca 6 ay kınası diye bi adet var sizlerde yapmayı düşünüyomusunuz
hazırlıklarında neler gerekiyor burda beraber paylaşalımmı yerimseniben

ilk bu başlığı gördüğümde dedim kesin Bursalıdır,evet bizim yakınlarımız da yapıyorlar.Hatta bebe mağazalarında kız bebekler için kırmızı kına kıyafetleri bile satılıyor.Ben de sizin bildiğiniz gibi ya Kur'an okutulup ya da eğlence şeklinde yapıldığını biliyorum,bence doğduğunda zaten Mevlüt okutuluyor, 6 ay kınası da eğlenceli olabilir.ve kına yakılabilir.

ay çok güzel bir adetmiş ben severim böyle şeyleri keşke bizdede böyle bir adet olsa :) bence yap kız ne güzel .......

ben yapıcam kızıma ben de bursalıyım :) ben kuranı kendim arkdş okucam sonra komşularla kına gecesi yapıcam kına tepsisini klurdeleyle süsüleyip yanına çerezler ve şekerler döküp ortasınada kınayı koyarım mumlar falan dikicem tabi önce bişeyler yenir sonra oynarız kınamızıda yakarız kırmızı bi elbise alıcam kızıma yada beyaz bilemiyorum sen nasıl yapmayı düşünüyorsun cnm

Ay Nisan iyi ki açmışsın konuyu .Hakikatten Bursalılarda adet çok .Bu aralar aynı soruları bana da sormaya başladılar .Birde bakarmıısn Bursalı olmayanlar bilmiyor bile .Bana birde çok sevap mutlaka yap diyorlar .Bende çok istemiyorum muhtemelen yapmıcam canım .
Eş dost çağırıyorsun büyük kınanın evde yapılanı gibi işte .Gelenler de hediyelerle geliyorlar benim bilidğim böyle şarkılı türkülü yada kuranlı senin tercihine kalıyor canım .

haklısın derinzlm bursalı olmayanlar bilmiyormuş.
bende yapmayı düşünüyorum çünkü bebek mevlütünde evimiz küçük olduğu için herkesi çağıramamıştık (bebeği görmeye gelenleri) o yüzden darılanlar oldu bizi çağırmamışın diye bende 6 ay kınasına gelirsiniz demiştim şimdi soruyorlar ne zaman diye. yine kuran okunsun istiyorum b u yuzden sonrada kına yakarız ama bide çocuklar ellerini şürekli ağızlarına götürüyorlar bişi olmazmı acaba

haklısın derinzlm bursalı olmayanlar bilmiyormuş.
bende yapmayı düşünüyorum çünkü bebek mevlütünde evimiz küçük olduğu için herkesi çağıramamıştık (bebeği görmeye gelenleri) o yüzden darılanlar oldu bizi çağırmamışın diye bende 6 ay kınasına gelirsiniz demiştim şimdi soruyorlar ne zaman diye. yine kuran okunsun istiyorum b u yuzden sonrada kına yakarız ama bide çocuklar ellerini şürekli ağızlarına götürüyorlar bişi olmazmı acaba
Ben olsam sürmezdim kına canım gerçi ben kokusundan falan da çok hoşlanmıyorum .Evlenirken bile peçetenin üzerine koydurmuştum .Sonuçta adet yerini bulsun .İnsanların gönlü olsun .
Valla benim mevlütte tam olarak 200 kişi vardı Çocuklar hariç düşün yani kınayı da yapsam en az 40 kişi olur o yüzden de pek kalkışmak istemiyorum .

canım bende yapacağım allah nasip ederse ağustos 5 te tam 6 aylık olacağız o zaman yapacağım benimki mevlütlü olacak pide ayran ve tatlı vereceğim yemek olarak bide kendim bebek sekeri yapacağım
elbise nasıl alacağım bilemedim beyazmı pembemi
ama kına yanarken bindallı alacağım

tesadüfe bakın
bende 6 ay kınasıyla ilgili bişey varmı diye bakıyodum
bu cuma bende yapıyorum kızıma kına kısmet olursa
büyük kızımada mevlütlü yapmıştım
küçüğüme eğlenti istiyorum değişik olsun
kırmızı saten şalvarımız hazır kınalarımızda hazır tüllere sardık sadece son güne ikramlık yapılcak kaldı şimdiden düşünüyorum ne yapsam diye

ayrıca bende bursalıyımmmm

çok güzel ya bizim buralardada var altı aylık kınası ama benimki erkek kısmet artık

Ben Bursalı değilim;ama bizim buralarda da yapılır. Kuzenime yapmıştık biz eğlence düzenlemiştik Kuran okunmamıştı. Kına annnesi falan oluyor ve kına annesi tepsilere tatlı,kıyafet vb. şeyler alıp süsleyip getiriyorlar.Aynı söz,nişan tepsisi gibi..Sonra kına annesi kına falan yakıyor eline.Hatırladıklarım bunlar kızlar.Çünkü yıllar önce yapmıştık...

biz geçen hafta yaptık 6. ay kınasını süper oldu yaaaa, keşke imkanı nolsa da fotoğraflarını göndrsemm,, çok duygusaldı ağlamamak için kendimi zor tuttummm eş dost güler diye ağlayamadım

biz geçen hafta yaptık 6. ay kınasını süper oldu yaaaa, keşke imkanı nolsa da fotoğraflarını göndrsemm,, çok duygusaldı ağlamamak için kendimi zor tuttummm eş dost güler diye ağlayamadım

ayy canım benim:1hug:
bakalım bizde tatile gidiyoruz bu hafta sonu tatilden geldikten sonra yapmayı düşünüyorum 6ay kınasını hem temizlik falan anca:kedi: ağustos sonunu bulur heralde
canım bişi sorcam siz bişiler dağıttınızmı gelen misafirlere nasıl yaptınız biraz daha ayrıntılı anlatırmısına.s.

anlatayım canımcım o gün biz ailede en yakın olduğumuz kişleri çağırdık, 15 kişi falandık sıcakta kalabalık çekilmiyor ya o yüzden hem en sevdiklerinle olmak daha iyi oluyor
neysee, yasin okundu başka başka dualar , ilahiler okundu, sonra lahmacun yaptırmıştık, balkonda güzel bir sunum yaptık gır gır şamata...

sonra da kızıma bembeyaz gelinlik gibi cicisini giydirdim kınası hazırlandı, annem benim gelinlik örtümden kızıma minik eldiven hazırlamıştı, mum eşliğinde kınası gelince kırmızı kırmızı örtüler de eline bağlanınca, gel de duygulanma... prenses gibiydi...eline de azıcık çıkmış kına 10 dakika sonra yıkadımama yine de ç.ıkmış 2 gün sonra izi de geçmiş zaten

ikram olarak özel bir ikram yoktuu lahmacunun üzerine baklava servis ettik kola ayran meyve suyu vs.. gibi içecekjler vardı
haa bizim burada bu kınayı erkek bebeklere de yakıyorlar arkadaşın bir tanesi sormuş cevaplamak istedim

sağolasın canım
valla bizim evde çok sıcak oluyr nasıl olcak bilmiyorum aslında az kişi daha iyi ama bizim mevlüte gelemeynler şimdi geleceği için birz kalabalık olcak napalım bişekilde atlatacağız:)
bnde fazla tutmayı düşünmüyorum kınayı elinde zaten eli ağızından çıkmıyor sıcakta o kokuyla çekilmez healde
madem kızıma bende güzel bi cici alayımbide eldivenlerini hazırlayayım
gelenlere küçük kınalardan dağıtsamm ı acaba
neyse çok sağolasın öpüldün

X