Örgü Yeni Başlayanlar İçin Örgü Dersleri

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Son düzenleyen: Moderatör:

kızlar ben örgüden pek anlamam bi düz örgüyü biliyom o kadar zati onu örünce arkasıda ters örgü oluyo :) bunların ne olduğu yazıyodu amma velakin kıt ingilizcemle çözemedim.
benim gibilerin işine yarayacağını umuyorum.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

ilk görüntüde iki şişle yapılan animasyon iki ayrı parçanın bir araya getirilerek ilmeklerin birlikte kesilmek suretiyle kapatılması...........
2. görüntü yandan ilmek artırma tekniği (sıranın bitiminde veya başında şiş'e bir kere ilmek dolamak sureti ile yapılır)
3.görüntü(kırmızı iple);şiş'e başlangıç ilmeklerinin atılması tekniğidir.
4.görüntü(kırmızı ipli iğne ile yapılan)örgü üstüne iğne ve iple işleme yapma tekniğidir(kanaviçe ve goblen yapmak gibi)
5.görüntü(kırmızı iple,mavi ipli sıranın üstüne yeşille yapılan)örgü içinde,bir alt sıradaki (mavi ipli sıra)ilmekten,ilmek artırma.
6.görüntü(yeşil üstündeki sıra)iki ilmek arasından ilmek artırma.
7.görüntü(sarı iple)ters haroşa örme tekniği
8.görüntü düz örgü üstünde (kenardan bir blok içinden)yandan (kırmızı iple)ilmek çıkarma tekniği
9.görüntü (iki animasyon dönüşümlü görüntü)örgünün ters(haroşa gibi duran tarafı)yüzeyinde ilmeğin etrafına bir ip dolama yapıp,örgünün düz yüzeyinde o doladığı ipi ilmekle beraber düz örgü şeklinde dokuyor(mantığını anlamadım ???yani bu bir örnek midir yoksa bir teknikmidir bilemiyeceğim ..deneyip anlamak gerekiyor)
10.görüntü yine kırmızı ip ve şişle bu sefer örgünün tam kenar ipinden ilmek çıkarma tekniği..
11. görüntü (sarı iple düz örülen)burda da iki ilmek arasında şiş üstüne ilmek atma(dolama) yapılarak artırma;bir sonraki sırada bu işi üstüne artırılan ilmek örülünce orda ajur oluşur (yani aynı zamanda ajur yapma tekniğidir)fakat bu arada şiş üstündeki ilmek sayısı artar şayet öyle bir artma arzu edilmiyorsa(örneğinize göre tabii)her artırma ajur sayısına göre ilmek eksiltmeye gidilir.

umarım sizlere yardımcı olacak kadar açıklayıcı yazabilmişimdir:)))hadi alın şişlerinizi elinize ve deneyin biliyorsunuz yeterince denemeden ve üstelemeden mükemmele ulaşamazsınız..hepinize şimdiden kolay gelsin sevgiler.........

DÜZ ÖRGÜ ÖRMEK
dzrg15dite1.gif

TERS ÖRGÜ ÖRMEK
tersrg24muos0.gif

ÖRGÜ DÜZDEN BİTİRME İŞLEMİ
rgybitirme1tzni4.gif

ÖRGÜYÜ TERSTEN BİTİRME İŞLEMİ
terstenrgybitirme3rgis7.gif

SAÇ ÖRGÜSÜ YAPMA İŞLEMİ
sargsok4pkos4.jpg

ÖRGÜDE İKİ PARÇAYI BİRLEŞTİRME İŞLEMLERİ
rgydikme0rrur3.png

Off yaa ben resimleri göremiyorummmm :KK43: ama bende hiç bilmiyorum örgü yapmayı ama çok hevesliyim...

kızlar gönderenlerin eline sağlık.bende yene yeni örgü öğreniy.eğer açıklamalı güzel örnekler bulursanız koyun lütfen.burdan takip edebiliriz.hihoyyyt

aranızda 5 şişle eldiven yapmasını bilen var mı?

harikasınız valla. ben de yeni başladım.forumda koltuk kesme konusunu bulamadım nedense : ( bulmayı mı beceremedim acaba

ellerinize saglik...ben orguyu biraz biliyorum.. ilk baslangicini ilmik almayi unuttum...
onu gosteren resimler koyabilirseniz sevinirim...

kızlar ilik açmak diye bir başlık var ama ben ordan algılayamadım daha basit bir teknik var mı?

ya cok tesekkur ederim arkadaslar. orgu ormeyi cok istiyorum ama bilmiyorum.ins sayenizde ogrenecam)))

Çok teşekkürler..Ben bu resimlerle ustası olurum bu işin valla...Hehe annem gile ben öğretirim artık...:hulya:

Bizimki kaşkol istedi...
Bakalım yılbaşı geçer de sevgililer gününe yetiştirsem diyorum :KK8:
Az buçuk biliyorum deneyelim bakalım :KK52:

Ben de yapmayı çok istiyorum ve hiç bilmiyorum. Bu bilgilerde inanın işime çok yarayacakç Paylaşım için tşkler.

X