folik asit kullanımı

nightelf

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2008
455
1
ben 6 haftalık hamile olduğumu öğrendiğimde folik asit kullanmaya başladım,günde 3'er tane olmak üzere sadece 1 ay kullandım.daha sonra doktorum devam etmem için bişey söylemedi.ablam ve yengem hamilelik öncesinden doğuma kadar folik asit kulanmışlar ve çok önemli olduğunu benimde kullanmaya devam etmem gerektiğini ısrarla söylüyorlar.yeni doktoruma sordum o da 3 aydan sonra gerek olmadığını söyledi.sizler nasıl kulandınız veya kullanıyorsunuz arkadaşlar acaba,benim kafam çok karıştıfisfisfis

bende hamilelikten 2 ay önce başladım folik asit almaya folik asitin özelliği büyük değil küçük sakaltlıkları önleyen bi ilaç 14 haftalık hamileyim hala kullanmaya devam ediyorum ama bu aralar aksatmaya başladım malesef uzun bi süredir hemde hep unutuyorum:1no2:bence sen almaya devam et...a.s.

yok canım ya ben 3 ay kullandım dr tamam dedı yete daha kullanmana gerek yok dedı sora gene hap verıolar...

ben hamileliğimi geç öğrendiğim için geç başladım erken bitti işte,yani 1 ay kadar kullandım 3 aya kadar kullanmışlığım yok.kulladığım vitaminlerin içindede var ama şüpheye düştüm..

ilk 3 ay kullandım. daha sonrası için dotorum gerek olmadığını söyledi. şimdi sadece demir ve arada magnezyum içiyorum a.s.

bende 3 ay bitene kadar kullandı daha sonra gyno ferro sanola gecirdi doktor onun içindede folik asit var zaten ayrıyeten kullanmıyorum doktorun ona gore verecektir
birde ilk gittigim doktor bana hiçbişi vermeden yollamıstı
bakmadı bile bende bi daha gitmemiştim
bu doktorumdan cok memnunum

hamile kalmadan 6 ay önce başladım ve hamlile kalınca 4 ay kullandım

hamile kalmadan 3 ay önce kullaniyorsun canim benimde kullniyorum bir aydan az zamanim kaldi bitmesine.hamile kalincada elevit veriyorlar bunun da icinde folik asitte benzer ama elevit bundan daha etkili onu hamislik boyunca kullanman sart canim

hamilelikten önce başlansa iyi olurmuş tabi ama bazen süpriz olabilir hamilelikler. gebeliğin ilk üç ayı içinde kullanmak gerekliymiş.ben doktoruma söylediğimde artık bırakabilirsin dedi. ama kontrole gittiğimde yani doktor bunu dediğinde ben 4 aylık hamileydim

bende kullanmadım.gerekde görmuyorum ilaç sonucta öncedne bu yoktu.bazı seyler genetık ve beslenme alışkanlıgı ile alakalı bence kendıne güzelce bak Allahın izniyle bişeycık olmaz...

Benim de bir arkadaşım hamileyken hoşuna gitmediği için folik asit kullanmadı,eşi de üstelik sağlık memuru.Ama çocuk doğduktan sonra kalçasında problem çıktı.Folik asit önemli bildiğim kadarıyla hamilelikte,eşi de bu durumu ona bağlamış.

canım folıt asıt ılacını 8. haftaya kadar verıyorlar daha sonra elevıt turu ılaclar verıp 3. ayın sonuna kadar kullanıyorsun..

herkese çok teşekkür ederim.benim doktorlarda mı bir acayiplik var diyordum ama genelde herkese söylenenle aynı.beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum daha çok artık,onun dışında vitamin ve demir hapı kullanıyorum.yalnız bu doğuma kadar kullanılması gereken eleviti doktor mu veriyor,onu pek anlayamadım ben,daha öncede duymadım..

benim ilk gittiğim doktorum folik asiti ilk 4 ay dedi elevitide verdi sonra değiştirdim o elevit3 aydan sonra iç dedi ama folik asite devam et dedi sizce eleviti kullanıyım mı ben bıraktım o öyle diyince sadece folik asit alıyorum

ucuncu ayın sonuna kadar kullaacagımı soyledı doktorum.bende 7 haftalık hamıleyım ve uc haftadır kullanıyorum ve yedıgımız bırcok besınde folık asıt zaten varrrr....balık yesılliklerde ve badem fındık gibi....

hap olarak folik asit almak istemiyorsanız
hergün kabuklu fıstık yemeniz lazım arkadaşlar oda pek mümkün
olmuyo vitaminlerin çok faydası var bence düzenli kullanılmalı

bende ilk 3 ay kullandım folic asiti daha sonra doktorum elevit içmemi söyledi.onun içindede folic asit var zaten. endişe etmene gerek yok.

ben ilk hamileliğimde ilk 3 ay folik asit kullandım 3. aydan sonrada Başka bir vitamin ve ferro kan hapı kullandım ama 23 haftalık erken dogum yapmıstım.Simdi yine 7 haftalık hamileyim ve yine folik asit verdi doktorum ilk aylardaki gelişimde folik asıtın cok onemli oldugunu biliyorum ben bu sefer hamilelikten önce baslamıstım folık asite. Bence doktorunu dinle ve doktorun ne oneriyorsa onu yap.
Rabbim sağlıkla sıhhatle bebeklerimizi kucagımıza almayı nasip etsin hepimize inşallah

X