Fazla tırmalamayan ve genellikle sessiz olan kediler hangileridir ?

_aysu_

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Mart 2009
287
3
merhaba arkadaslar
ben daha dogrusu kiz kardesim ve ben kedi almak istiyoruz.ama bir sorunumuz var.annem kedileri sever ama tirmalama ve tuy dokme konusuna gelince cildirir.ben internettde kedi irklarina falan baktim sonuc olarak pek fazla birsey bulamadim.acaba bana huysuz olmayan,fazla tirmalamayan ve genellikle sessiz olan kedilerin adlarini soyler misiniz?ben birini buldum irk ismi honey bear galiba.ama daha fazlasina ihtiyacim var.simdiden tesekkurler

iste honey bearin resmi
Honey_Bear.jpg

Son düzenleme:
Selam, kedi beslemeye karar vermek çok önemlidir.

Hangi ırk olursa olsun kedinin ırkı değil karakteri belirler asabi mi tırmalar mı vs.

Anneniz kesinlikle her şeyine razı gelmeden almayın derim zira 2 ay sonra verecem dersiniz olan o yavruya olur. Hayvan bakmak çocuk bakımından daha zordur. Çünkü sahibine karşılıksızca bağlanır.

Honey Bear demişsiniz o ırkı türkiye'de bulmanız neredeyse imkansız, ha satmaya kalkarlar size ama kesin bir ıran kırması kakalarlar onu da diyeyim.

ıranlar sakindir yapısı itibari ile ama tüy dökerler. Tekirler de kısa tüylüdür ama tüy döker. Kısaca tüy dökmeyen hayvan yoktur. Nasıl ki saçımızda ki ölü saçlar bir bir düşer kediler ve tüm evcillerde de bu böyledir.

ıyice düşünün karar verip alın hem size hem kediye yazık olmasın.

Sevgiler.

Selam, kedi beslemeye karar vermek çok önemlidir.

Hangi ırk olursa olsun kedinin ırkı değil karakteri belirler asabi mi tırmalar mı vs.

Anneniz kesinlikle her şeyine razı gelmeden almayın derim zira 2 ay sonra verecem dersiniz olan o yavruya olur. Hayvan bakmak çocuk bakımından daha zordur. Çünkü sahibine karşılıksızca bağlanır.

Honey Bear demişsiniz o ırkı türkiye'de bulmanız neredeyse imkansız, ha satmaya kalkarlar size ama kesin bir İran kırması kakalarlar onu da diyeyim.

İranlar sakindir yapısı itibari ile ama tüy dökerler. Tekirler de kısa tüylüdür ama tüy döker. Kısaca tüy dökmeyen hayvan yoktur. Nasıl ki saçımızda ki ölü saçlar bir bir düşer kediler ve tüm evcillerde de bu böyledir.

İyice düşünün karar verip alın hem size hem kediye yazık olmasın.

Sevgiler.

galiba haklisiniz annem seviyor kedileri aslinda ama fazla titiz oldugu icin tuy dokme sorunlarini sevmiyor ama biliyorum ki alsak bile oyle fazla karsi cikmayacak
ben zaten turkiyede degilim o yuzden honey bear alsam bile benim icin zor olmaz onu bulmak.bir ara siyam kedisi dusunduk ama sonra vazgectik huyu o kadarda iyi olan bir kedi degil o.televizyonda onunla izledigim bir programdan sonra kesinlikle olmaz dedim
cevap verdiginiz icin tesekkur ederim bu arada

Ben tÜyy dÜkmeyen bır kedı gÖrdÜm oda haberde tÜrÜnÜn son kalanıydı Çokta Çırkındı devamlı bakarsın yıkarsın fazla tÜy dÖkÜlmez o zmana ben olsam bır van kedısı alırıdm Çok gÜzeller

Bence ıran tarzı bir kedi denemelisin. Yada belki de mavi rus...
Benimkilerin 2 si tekir ve ben çok memnunum. Tekir karma olduğundan , benimki bir çeşit kumardı :) Ama benimkiler konusunda şanslıyım :)

sakin olsun diyosan iran türleri yani chinchilla veya himalayan yada basık suratlı iranlar ama bu kedicikler bakımı zor kedilerdir tüy problemleri diğer türlerden daha fazladır bagışıklık sistemleri fazla gelişmediğinden biraz hassaslardır bebek gibi bakım isterler. ama şu bir gerçekki tüy dökmeyen kedi maalesef yok gülün dikeni diyelim biz buna.
birde eger bir kedi istiyorsanız bence pek fazla cinsi önemli degil önemli olan sizin onunla onunda sizinle olan bağı.sevgiyle baglandıgınız bir kedinin ne tırmalası nede tüyü sizi rahatsız eder.

ben şunu söyleyeyim siyamlar uysal sadık ve köpek huyludur...yemin ediyorum insan gibi lsftan anlıyor ya...onların öyle çok fazla bakım ve tüy sorunları da yok..kuzenim besliyor çünkü..

ben şimdiye kadar hiç huysuz olmayan kedi görmedim kaydirigubbakcemile3 yaradılışları gereği başlarına buyruk hayvanlardır istediklerini de yaptırırlar ..zaten bu yüzden çok severim kedileri..hem ne kadar uysal olursa olsun çiftleşme dönemlerinde uygun bir kedi bulununcaya kadar insanı çileden çıkarırlar ...benimde kedim var bakımı gerçekten çok zor ama sevdiğimiz için külfet olarak algılamıyoruz..ama annenizin bu duruma sıcak bakmadığını söylemişsiniz ...bence de iyice düşünün olan kediciğe olmasın sonra... opuyorumnanaktan

her ne olursa olsun kedinin tırmalama ve tüy dökme olayının ırkla bi alakası yoktur iç güdüsel bir olaydır.tabi bazı ırklar az tüy döker ve daha sakindir ben sana ankara kedisini öneniririm sakin bir kedi olarak ama tüy dökmesini bilemem sana kolay gelsin gerçekten zor bi iş kedi bakmak

tüy dökme her kedide olur. bunu önleyemezsin fakat hergün düzenli olarak tüylerini tarayarak dökülecek tüyleri azaltabilirsin.tırmalamayı genelde oyun oynarken yaparlar. Bunuda düzenli olarak tırnaklarını keserek önleyebilirsin. İran kedisi alabilirsin çok yavaş ve uysallardır. Ama eğer süs olsun diye hayvan bakmayacaksan bi sokak kedisi bulmanı tavsiye ederim. Annen eminim kedi gelince tüyü falan unutacaktır. Benim annem bi kediye yavrusu gibi bakabiliyosa eminim kedileri seven annen problem etmeyecektir.

evde evcil beslemek inanın kolay değil..günlük bakımları beslenmeleri çok önem teşkil etmekte...tüy dökme işine gelince hemen hepsi döküyor ama gereken titizliği temizliği gösterirseniz biraz yorucu olsada sevgilerine değiyor....

evcil edinmeden önce bencede anneyi ikna etmeli sonra almalı derim a.s

Aysucum bence sen kedi sahibi olma konusunu şimdilik bir kenara bırak çünkü hangi kedi ses yapmaz hangi kedi tüy dökmez hangi kedi sağ ayağı üzerinde durur gibi bir genelleme kediler familyasında yoktur..Malum kediler tüylüdür doğa böyle istemiştir yapacak bir şey yoktur üzgünüm :jeyyar: resmini koymuş olduğun kedi en fazla tüye sahip olan iran kedisi familyasından bir tür bula bula en tüylüsünü bulmuşsun ayrıca :roflol: siyam kedisi en az tüy oranına sahip kedidir diyeceğim ama o bile anneni sinir edecek ölçüde tüy bırakacaktır ..Şimdi sana en kısa yoldan şöyle bir şey söyleyeyim kedi sahibi olmak demek kedinin SAHıP senin KEDı olman demektir bilmem anlatabildimmi ? zordur çok..ve bir hevesle hayvancıkları kendimize alıştırıp ziyan etmeyelim lütfen..

honey bearı öyle kolay kolay bulmana imkan yok bence... bende ragdoll ve birman hastasıyım. ama onu türkiyede bulabilmem çok çok zor...
benim chinchillam var. sesin s si yokur. bir miyavına hasretim.ama tırmalama ve tüy dökme elbette var. kedi bu. olacak o kadar.

her kedi tüy döker canım yaa ama düzenli taradığında ve kısa tüylüler daha az döker bi süre sonra alışıosun ama okadar gözünde büyümüo

evet son gelismeleri buraya yaziyorum.yazlik komsumuzun 15 tane kedisi var.ve yavrulardan birini bize verdi bakmak icin.cok sirin ve oyun oynamayi cok seviyor.ama evde degil bahcede bakiyoruz.eve sokmuyoruz.ustelik kedinin yemegiyle,suyuyla annem ilgileniyor.hatta oyun bile oynuyor.ve inanilmasi guc ama yeni evimize tasininca hemen bir kedi alalim dedi.ama simdide galiba ben istemiyorum.cunki benim alerjim var ama toza falan karsi daha dogrusu doktorlar oyle demisti.ama simdi kediye yaklasinca falan hapsuruyorum.sanirim hayvanlara karsida alerjim var.ooofff ooofff yani anlicaginiz isim zor.birde simdi besledegimiz kedini eve goturmicez tekrar eski sahibine donucek.zaten evde besliyecegimiz kedinin bir sokak kedisi degil cins kedi olmasini isterim.

oncelikle eger kedicigi sevince hapsuruyorsan kesinlikle bir kediyle ayni evde olmamalisin diye dusunuyorum.demekki alerjin var.hem kendi sagligin icin hemde kedicigin gelecegi icin bu en iyisi olur sanirim.benimde toza, polene vb. seylere alerjim var ancak kedim bu konuda hic sorun yaratmadi.
ikinci olarak eger ileride olurda bir sekilde bir kedi almayi dusunursen cinslerine bakip pek genelleme yapmaya calismamani oneririm.cunku her kedi bambaskadir.hepsinin farkli huyları vardır.ustelik bebekken cok hareketli ve yaramaz olmalari cok dogaldir.bu cocukluk surecinde olagan bir durum.buyuyup olgunlasinca oyuna olan hevesleride azalir ve daha sevecen olurlar.
son olarak evde bakacagim kedi cins olmali demissin.bu biraz kotu geldi bana. yani sokak kedilerinin sicak bir yuvaya ihtiyaci yok mu? ben kedim dumani sokakta iki kucuk kizin elinde buldum.onu kucagima alinca bana hemen sarildi. o gunden buyana da boynuma sarilip kucagimda uyumaya devam ediyor.
ve asil supriz su oldu;ben onun cins olup olmadigini bile bilmezken buyuyunce cok guzel bir cins olan rus mavisi oldugunu ogrendim. yani onemli olan aranizdaki sevgi bagidir ve gerisi booooştuur.

arzum1914 gercekten tebrik ediyorum seni cunki bir sokak kedisini kucagina almakla buyuk bir risk edinmissin.ben ve annem hic bir sekilde sokak kedisini eve sokmayiz.ozellikle annem buna cok karsi.cunki kaninda mikrop bulundu.ve o mikrop genellikle sokak kedilerinin tuylerinde falan olur.bu yuzden boyle sokakda olan kediler kopekler icin barinaklar falan olmali illede eve sokulmalari gerekmiyor insanlarin sagligi hayvanlardan cok daha onemli bence.
birde belki sacma gelicek ama cins kediyi en cokta cevrem yuzunden istiyorum.parasina kiymadi gitti sokak kedisini getirdi eve dememeleri icin.ben cok uzgunum boyle insanlarin oldugu icin ama elimden birsey gelmiyor.

Son düzenleme:
Belki pek bilginiz yoktur!
Eve aldığınız en cis kedi bile aşılarını tam yaptırmazsanız size mikrop kaptıracaktır.
Dolayısı ile sokakta ki bir kediyi aşılattığınız zaman sizden bir farkı kalmıyor.
Hatta veterinerimiz bize şöyle edmişti hiç unutmam;
"Bu hayvandan artık zerre parazit olmaz ve size geçmez. Aksine siz ona mikrop bulaştırırsınız siz daha zararlısınız" demişti:)

hayir bu konuda yeterince bilgim var:) ama soyle birsey var pet shoplarda satilan kedilerle sokakta yasiyan kediler arasinda cok fark var.sokak kedilerinin mikrop tasima ihtimali daha cok.asilarini falan bende biliyorum tabi.ama yinede bir sokak kedisini hic bir sekilde evime almam.kedilerden gecebilicek hastaliklari falan okuyunca kesinlikle hayir dedim.hatta soyle birsey daha okumustum kedi tuyu insanin kanina gecerse o insan olucektir.ve bu beni gercekten cok dusunduruyor.hatta cins kedi hayallerimden beri soguyorum:KK43:

öncelikle sokak kedileride asilaninca pet shoplardan bulacaginiz herhangi bir kediden farkli olmayacaktir. ustelik kucucuktu ve oldukca saglikli gorunuyordu.hos bu pek umurumda da degildi.dedigim gibi aramizda cok farkli bir iletisim oldu.
ayni gun yikadim zavallicigi ve ertesi gun veteriner arkadasim butun muayenelerini yapti temizledi vesaire.asilarida hep zamaninda yapildi.yani artik o bir ev kedisi...
cins kedi istemenin nedeni oyle tuhaf geldiki bana.yani gosteris yapmak icin hayvan aliyorlar demek ki cevrendekiler.onemli olan ne kadar para verdigin oyleyse.... aslinda bu gudulerle eve alinan bir canlinin aynş gudulerle kisa bir zamanda disariya atilmasi pek sasirtici olmayabilir.
ozur dilerim eger sert konusuyorsam.sadece anlayamiyorum bazi seyleri

X