İkiz ve üçüz hamişler erken doğum olmaması için bir ilaç kullanıyormusunuz?

nevra_t

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
799
11
İkiz ve üçüz bebek bekleyen arkadaşlar malum erken doğum riskimiz var bunun için doktorunuzun önerdiği bir ilaç yada iğne kullanıyormusunuz,kullanıyorsanız kaçıncı haftadan itibaren başladınız?

şimdilik yok ama bunun için bi ilaç varmı bilmiyorum..birde erken doğum riski azaltmanın yolu bol istirahat ve sağlıklı beslenme..

ben elimde şişmeler var diye doktorum bana magnezyum verdi ama reçetesinde erken doğum riskini aza indirir kasılmaları önler yazıyordu bende hiç ihmal etmiyorum benm doktorum 28 . haftaya kadar gel gerisini bize bırak dedi.... inş gelirizde sorun olmaz ... inş sende sorunsuz gelirsin canım...

ınşallah sorunsuz ve zamanında alırız bebeklerimizi kucağımıza...Ben çevremde duyuyorum bazı ilaç isimleri erken doğum tehlikesi için acaba dedim buradaki arkadaşlardan kullanan varmı?Herhangi bir risk oluşmadan çoğul gebelik kaynaklı erken doğum tehlikesi için yani yoksa riskli durumlarda istirahat veriliyor onu biliyorum...

açıkcası benim doktorum çok rahat beni hiç kasmıyor bazen kızıyorum bana hiç bir şekilde uyarıda ve ikazda bulunmuyor belkide bilinçli gördüğü için söylemiyordur nasıl olsa biliyor diye ama heralde canım naparsak yapalım kısmetimizde ne varsa o oluyor burada bazı arkadaşlar iğnelerden bahsediyorlar ama bende ne oldugunu anlamıyorum hiç bir fikrimde yok

ama insan bünyesini yormamak lazım bazı yorgunluklar tetikleyici olabilir mesela artık ben 5 dk fazla ayakta kalırsam ciddi bel ağrısı çekiyorum evimin işini yapsam düşünemiyorum neler olacağını ...

merhaba kızlar, benim hiçbir rahatsızlığım yokken 28.haftamda dr a gittiğimde muayene sırasında kasıldığımı farkeden sevgili doktorum nst ye soktu ve kasılmalarımın başladığını gördük.... hemen 2 doz ciğer geliştirici iğne oldum 24 arayla ve o günden beri nidilat kullanıyorum, ve istirahat ediyorum çok şükür buraya kadar geldik, nidilata hiç ara vermeden devam ediyorum ve faydasını gördüm çünkü hala doğumadım çok şükür, kızlar kasılmalar karşısında çok uyanık olun ve doktorunuzu uyarın, bebek hareketi zannettiğim şeylerin aslında rahim kasılması olduğunu nst ye girince anladım ve çok tedirginim allah hepimizin yardımcısı olsun, herkese hayırlı doğumlar...

merhaba kızlar, benim hiçbir rahatsızlığım yokken 28.haftamda dr a gittiğimde muayene sırasında kasıldığımı farkeden sevgili doktorum nst ye soktu ve kasılmalarımın başladığını gördük.... hemen 2 doz ciğer geliştirici iğne oldum 24 arayla ve o günden beri nidilat kullanıyorum, ve istirahat ediyorum çok şükür buraya kadar geldik, nidilata hiç ara vermeden devam ediyorum ve faydasını gördüm çünkü hala doğumadım çok şükür, kızlar kasılmalar karşısında çok uyanık olun ve dotktorunuzu uyarın, bebek hareketi zannettiğim şeylerin aslında rahim kasılması olduğunu nst ye girince anladım ve çok tedirginim allah hepimizin yardımcısı olsun, herkese hayırlı doğumlar...

canım şuan kaçıncı haftandası?bendede şu 2-3 gündür akıntı var,çok tedirgin oluyorum suyumun geldiğini düşünüyorum her seferinde.ben şuan 29+4 haftalık hamileyim:nazar:

kızlar bende magnezyum ve endol kullanıyorum. rahim ağzı uzunluğu 4 e yakın bir değermiş. akıntım hep var yani hamileleikten beri.bende drye 28. haftada ciğer gel.iğne yapalım dedim. bana kaldığı yere kadar devam dedi.son zamanlarda baktık olmuyor yapacağım dedi.doğum akıntısı nasıl bir şey acaba....su gibimi sarımı bilen varmııı
mimoza sana bir sorum olacak ciğer geliştirici iğneyi yaptıktan sonra yan etki olarak kasılmalar arttımı...ayrıca şuanda bebişelerinin ciğerleri geliştimi tamamlandımı

kızlar allah hepimizi 35. haftayı görmek nasip etsinnnnnnnn

canım şuan kaçıncı haftandası?bendede şu 2-3 gündür akıntı var,çok tedirgin oluyorum suyumun geldiğini düşünüyorum her seferinde.ben şuan 29+4 haftalık hamileyim:nazar:

hakpercim benimde akıntım var, son gittiğimde dr a sordum suyum geliyorda anlamıyormuyum acaba diye, öyle birşey olması olanaksız dedi ilk başlarda evet sızıntı olabiliyormuş bazen ama 3-4 saat içinde altına kaçırmış gibi olursun anlamamak imkansız dedi, doktoruma çok güveniyorum çok titiz ve dikkatli biri, ona üvendiğimden bu konuda rahatım sende rahat ol bence akıntı hep oluyor zaten, fakat kasılmalar konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor.... bu arada ben 30+5 oldum bugün

kızlar bende magnezyum ve endol kullanıyorum. rahim ağzı uzunluğu 4 e yakın bir değermiş. akıntım hep var yani hamileleikten beri.bende drye 28. haftada ciğer gel.iğne yapalım dedim. bana kaldığı yere kadar devam dedi.son zamanlarda baktık olmuyor yapacağım dedi.doğum akıntısı nasıl bir şey acaba....su gibimi sarımı bilen varmııı
mimoza sana bir sorum olacak ciğer geliştirici iğneyi yaptıktan sonra yan etki olarak kasılmalar arttımı...ayrıca şuanda bebişelerinin ciğerleri geliştimi tamamlandımı

kızlar allah hepimizi 35. haftayı görmek nasip etsinnnnnnnn

ciğer geliştiriciyi riskli bir durum olmadıkça yapmak istemiyor doktorlar, zaten 28 haftadan önce yapılması pek uygun değilmiş, amniyos sıvısı aynen idrar gibi su gibi bir şey rengi pek yok gibi, yani vaginal akıntıdan ayırırsınız mutlaka, ben geçen yıl 22.haftamda bebeğimi kalbi durduğu için kaybetmiştim ardından suni sancı ile normal doğum yapmıştım onun için amniyos sıvısı biraz biliyorum acı bir tecrübeylede olsa...
ciğer geliştirici bende pek yan etki yapmadı açıkçası ama aynı zamanda nidilatta verdiklerinden belkide kasılmaları önlemiş olabilir, bebeklerin ciğeerlerinin gelişip gelişmediği ise doğduklarında anlaşılabilecek birşeymiş malesef ama eğer 32 den önce gelecek olurlarsa ki allah korusun, doktorum doğumdan önce sanırım iki doz daha yapacakmış, bu iğnelerden çok daha fazla doz olanları duydum bende fakat doktorum zararlı olduğunu düşünüyor bunun yeterli olduğu söylüyor bende ona güveniyorum açıkçası her hafta gidip nst ye giriyorum ve bunun dışında evde hep dinlenme halindeyim...

kızlar tekrar söyliycem ama kasılmalarınızı iyi takip edin olur mu?dinlenmekte çook işe yarıyor benim kasılmalar kontrol altına alınmış gibi görünüyor şu anda sakın kandinizi yormayın özellikle 24. haftadan sonra ev işi falan asla yapmayın ayakta kalmayın, doktorumun söylediklerini bende aynen size aktarıyorum ama açıkçası çook dikkat etmek gerekiyor ikiz hamşleliği çok farklıymış, ben 26. haftam bittiğinde dahada bir anladım bunu, yoksa öncesinde hiçbir problemim yoktu, keçi gibi çarşılarda gezinip duruyordum :) şu an bir çoğunuz en güzel zamanlarını yaşıyorsunuz hamileliğinizin umarım allah hepimize yardım eder ve en azaından 35 leri görebiliriz....

canım cevabın için teşekkürler.allah bu fasulyecikleri sana bağışlasın..inşallah hepimiz 35 i görürüz...

işallah canım görürüz o haftaları banada 28.haftadan sonra iğne vurulucaz bakalım

ınş 35 36 ları gormek nasıp olur..............sakın doğurmayın kızlar ınş saglıkla gelsınler bende hep tedırgınım..............

selam arkadaslar,
ben nidilat gunde 6 kapsul,progestan 3 kapsul olarak alıyorum,,,erken dogum gecmısım ve su andada rıskım oldugu ıcın,,,cok sukur kasılmalarım yok,,,ama bol bol dınlenıyorum,,,
hersey bebışlerim için,,,,

Benim de ellerimde şişmeler ve akıntı var 32,haftadayım hiç dinlenemiyorum açıkçası magnezyum içiyorm günde 2 defa düzenli olmasada çok midem bulanıyor

evet kızlar kasılmaları kesınlıkle dıkkate alın benı biliyorsunuz işte ama mimoza arkadasımız ciğer gelıstırıcı iğnenın 28 haftadan önce vurulmasının iyi olmadıgını yazmıs ben 27.haftanın içindeyken vuruldum ama 2 gün arayla 2 doz yanı toplam 4 tane vuruldum

bende kasılmam var diye gidiyorum kasılma çok çıkmıyor ama 2 gün önce gittiğimde doktorum 10 15 gün içinde doğum gerçekleşebilir dedi tabiki eliylede karnımı muayne etti normalde ciğer geliştirici iğneleri 34 .haftaya kadar gelirsem yapmayı bile düşünmüyordu neyseki iki dozluk verdi ciğer geliştirici iğnelerden ben 12 saatte bir yedim dün akşam bitti birde bu iğneleri sürekli gittiğiniz yere gidin ordaki hemş vursun ben ilk iğnemi gebelik takiibine gititğim ünv yedim akşam 10 da diğer dozu yemem gerekti en yakın sağlık kuruluşuna gittim ama sanki insana muamale yapmıyorlarr hala bacağım ağrıyor acillere gitmeyin açıkcası ....canınız yanar minicik bir iğneden...

birde bu iğnelerden fazla yemek arkadaşlar bebişlerde gelişim geriliği yaparmış tamda büyüme haftalarında yiyoruz aman dikkat edinn ...

doğumum yaklaştığı için gece haricindee günde de en az 2 saat uyku gerekmiş ...

X