Tetanoz aşısı???

surem

biricik oğlum aras'ım..
Kayıtlı Üye
10 Mart 2009
979
1
44
23 haftalık hamileyim,doktorum tetanoz aşısı yaptırmamı söyledi.Ben çok tereddütlüyüm bu konuda,yaptırmasam olurmu??Yaptıran var mı ya da doktoru öneren???

Canım yaptırman lazım.Sonuçta doğuma gidiceksin sezeryan olmasa bile normal doğum için bile bi risk herzaman var.Ben ilk yaptırdığımda ağrımadı ama ertesi gün o kolum çok ağırlaştı.Bikaç gün sonra geçti.

23 haftalık hamileyim,doktorum tetanoz aşısı yaptırmamı söyledi.Ben çok tereddütlüyüm bu konuda,yaptırmasam olurmu??Yaptıran var mı ya da doktoru öneren???

canım ben yaptırmamıştım o haftalarda korktuğum için. o zamanki doktorum çokda önemli değil demişti!! onun bu lafını bahane ederek yaptır diyen yakınlarımı dinlemedim.
30. haftamda başka bi doktor yaptır hiçbişeyin garantisi yok dedi tek doz yaptır zamanın geçmiş dedi. mecburen yaptırdım yaniyerimseniben
bence yaptır ihmal etme sakın. bazıları acıyo diyo ama benim canım hiç yanmadı :lepi:

daha önce duymamıştım o yüzden tereddüt ettim,yaptırayım o zaman yani:KK43:

sağlık ocaklarında yapıyorlar. 20.haftadan itibaren 2 doz şeklinde yapıyorlar. ben de bu hafta ilk doz aşı için gidicem. yaptırmak çok önemli bence. doktorlar söylemeyi unutsa bile, hangi sağlık ocağına giderseniz, hemen söylüyorlar. doğum esnasında kullanılan aletlerden dolayı tetanoz olmaktansa bi aşı alt tarafı ne olcak riske atmamak lazım..

en son dr a gittiğimde sordum druma tetanoz aşısı şartmı diye çünkü benden böyle bişey istemedi kendisi gene burdaki topiklerden birinde görmüşdüm.gerek yok dedi ama devlet hastanesinde doğum yaparsan mutlaka yaptır dedi.devlette yapmayı düşünmüyorum yeditepede zaten dr orda dogum yapıcam inş yaptırmadım.

bence kesinlikle yaptırılmalı benim ilk aşım 25 ikincisi 30 haftalıkken olmuştu ilkinde acımadı ama ikincisi beni sabaha kadar agrıdı ama olsun agrı kesici içmemek bnem aptallıgımdı :)

yanlızca doğum anında kapacağınız mikrop için değil aslında tetanoz aşısı. allah korusun hamileyken düşme sonucu yaralanmalar olabilir. onun için tedbiri elden bırakmamak lazım diye düşünüyorum. sonuçta yapılmasının bir zararı yok aksine koruma olarak faydası var. bence yaptırın ben yaptırdım 2 doz olarak yerimseniben

bence yaptır tedbir bu sonuçta. bende yaptırdım ama hangi kolunu kulanıyorsan ona yaptırma kullanmak bır kaç gün zor oluyor.

canım, tetanoz aşısı tüm gebelere uygulamam bir rutindir. bebeğe zararı yok. aşının özelliği yüzündem bir iki gün yapılan kolda ağrı olabilir. ama bu da normal. kesinlikle yapılmalı.

ben şimdi yaptırdım da geldim gene:) ne ağrı var ne sızı çok hafif bir ağırlık hissi var o kadar rahatça her işi yapabiliyorum mutfakta bir şeyler hazırladım bilg. kullanıyorum iki elle:) bir sorun olmuyor, hemşire çok az kişide ateş yapıyor aşı dedi, acımadı bile:) gidin yaptırın 20. haftalarda yaptırmak lazımmış ben geç kalmamışım yani. bana dr.um bir şey demedi ama hemşireler ve diğer dr.lar yalan söylücek değil ya.

Kızlar yaptırın bence.acısa bile ne olacak bebeğinizden önemli mi.Allah korusun doğumda bi kontamınasyon olursa aşılı bebeğe göre yaşama olasılığı daha az.bunu göze alabilecek bir anne olamaz bence.ben yaptırdım 2 dozunuda.ilkinde 1 gece kolum hafif ağrıdı.ikincide hiç bişi olmadı..

aşını yaptır nezaman ne olacağı belli olmaz ben yaptırdım 29unda ikinci dozum varr

bende yaptırmasammı diye dünüyordum ama bugün doktorum yaptır.ne olur ne olmaz dedi.hastanede bişey olmasından değilde ne bileyim düşersin bir yerine bişey batar sorun çıkmasın.zararı yok bu aşının sağlık ocağında yapılıyo dedi.yarın gidicem yaptırmaya.

Canım bu hamilelikte gerekli her hamilelikte yapıyolar ablam ikinciye hamile ilkindede yaptırdı şimdide yaptırdı
bende yaptırdım zaten ben sağlık ocagına gidiyodum 5. ayda yapmışlar ilkokulda oldugunu hatırlıyosan 2 doz yapıyolar biri 5 ayda diğeri doğumdan 1 ay sonra sanırm doktorumda bana demişti sağlık ocagına kayıt olmadıysan ol tetanoz aşısı yaptır diye dedim yaptırdım bile

bence sende tereddüt etme yaptır özeldede yaptırabilirsin

kızlar ben 19 artıyımmm yani 20 haftalığa girdim.hemşire bana 20.haftada gel dedi.bugün aradım tlfnla,bana hangi hafta olursa önemli değil dedi.sonra dedim bana böyle demiştiniz,o zaman 6.aya girerken gel dedi.ben şimdi bu hafta mı gideyim yoksa 6. aya girerken mi? sonuçta önce 20 haftada demişti.bir zararı olur mu erken mi olur bu hafta gitsem.

ilk dozunu 20 haftada yaptırmak gerek diğerinide ondan 1 ay sonra lütfwn atlamıyalım arkadaşlar önemli çünkü eskiden doğumda ölümler enfeksiyondan oluyormuş sizler biliyorsunuz bunun nedenide sağlıksız şartlar tmm özel hastaneye gidiyorum doumumu orda yapıcam ama belki farklı bir durum olucak ve devlet hastanesine gitmem gerekecek böyle en kötü ihtimali bile düşünmek gerek

hatta ben 2. dozu dün vuruldum ve hemşire 6 ay sonra yine çağırdı 4.doz için birde okulda vuruldu sayılıyor çünkü. ondan 1 yıl sonra yine
5 doz tamamlanırsa ömür boyu tetenoza gerek kalmıyor yaşlılıkta bile 2. bebektede gerek kalmıyor bilginize

X