Ameliyat olanlar, olacaklar ve Ameliyat sonras yaananlar.

Lolo

eşim ve oğullarım
Kayıtlı Üye
31 Mart 2008
3.704
9
herkeze iyi akşamlar. ameliyat olmak, olacağını bilmek çok zor ve endişe veren bir durum. ameliyata hazırlanırken bedenimizin yanı sıra ruhumuzuda hazırlamalıyız,beyin çok önemli ameliyat olacak hastanın beyni rahat olmalı stres ve korku yaşamamalıdır. şu sebepleki ameliyat sırasında size aneztezi uygularlar,beyniniz uyur beyniniz yorgunsa veya korkuyosa beyin zor uyur yada ameliyat bitmeden uyanır buda çok acı bi durumdur tabi böyle bi durumda doktorunda hatası vardır çünkü sizin beyninizin ameliyat sırasında uyandığını anestezistin fark etmesi lazım etmesse siz kendi içinizde çok büyük acı yaşarsınız bu olayda ameliyat sonrası piskolojinizi bozabilir. bu sebeple ameliyat olacak hastanın doktoruna güvenip beynini rahatlatarak kendini doktoruna teslim etmelidir. niye bunları yazıyorum. çünkü ben bir kaç ay öncesine kadar ameliyat sırasında beynin uyanması diye bişey bilmiyordum taa ki eşimin başına gelene kadar !gerçekten çok zor bir durum. kimse yaşamadan anlayamaz demem şuki ameliyat olmadan önce doktorunuzla nasıl bilgi alışverişinde bulunuyosanız anestezistinizide tanıyıp onunlada görüşmeli ve herşeyi konuşmalısınız .
mesela ben eşim böyle bişey yaşadı diye ameliyattan korkmuyorum zaten korkun diye anlatmadım bilinçlenin diye anlattım böyle bi olayı bilmesem benim aklıma anestezistle konuşmak gelmezdi ama şimdi böyle durumlarında olabildiğini bildiğim için hem doktorum hem anestezi uzmanıyla birlikte görüşüp kendimi rahatlattıktan sonra ameliyat masasına yatarım söylemeyi unuttum bende ameliyat olucam önümüzdeki yıl ayrıca eşim bir ameliyat daha olucak .
bu konuyu açmamın sebebi ameliyat olanalar olacaklar ve genel cerrahiyle ilgili bilgisi olanlar burda sıkıntılarımızı,tecrübelerimizi,yaşadıklarımızı,paylaşmak
hastanede yatmak kolay değil hasta yakını olmakta çok zor her gün hastanelerde neler yaşanıyo ne yaşamlar var ne hüzünler ne zorluklar bunları paylaşalım birbirimize destek olalım
mesela ben hastanede yoğunbakım kapısı önünde 2 kere bekledim ilki oğlum içindi 2. si eşim için o kadar zor bir durumki eşiniz oğlunuz ameliyatta veya yoğun bakımda sizin elinizden beklemekten başka bişey gelmiyo o yıl gibi geçen saatle o odadan her çıkandan bişeyler öğrenmeye çalışmak az sonra ne yaşayacağınızı ona bir daha kavuşup kavuşmayacağınızı düşünmek.gerçekten çok zor böyle olay yaşayanlar ameliyat olan veya olacak olanlar gelin burada birbirimize destek olalım şunuda kimse unutmasınki akşam yatağınıza mutlu bir şekilde yatarken o gecenin sabahında başka bir yerde bi kabusun içinde bulabilirisniz kendinizi .
herkeze sağlık ve hasta olanlarada ALLAH'tan acil şifalar diliyorum. paylaşımlarınızı bekliyorum.

bayanlar ameliyat olmuş veya olacak olanlar yokmu yoksa bu tek benim sorunummu acaba ben hastanelerde o kadar şey ygördümki bence bu çok önemli bir sorun hadi yaşadıklarınızı tecrübelerinizi merak ettiklerinizi paylaşalım ben her türlü soruya açığım.
birbirimizi bilinçlendirelim.

zaten yeterince korkuyordum ameliyattan bi de bunu öğrendim korkum iki katına çıktı iyi mi .

korkacak ne varki bilinçli olmak herşeyi bilerek ameliyata girmek kendini güvenceye almak daha iyi değilmi ben bilmiyodum yaşayınca öğrendim bu gibi durumlar olabiliyo bende ameliyat olucam bikaç ay sonra hem ameliyatı yapıcak doktorla konuşucam hemde anesteziyi vericek olanla içim daha rahat olucak ve kendimi daha güvende hissedicem

ayrıca ben bu konuyu bilinçlenin diye açtım yaşadığım çok şey var hastane ortamıyla ilgili gerek eşimde gerek oğlumda gerekse bi takım akrabalar için hastane ortamına çok g.irdim belki bilmediğiniz bi şeyler olursa sormak istersiniz diye bu konuyu açtım hatta benimde bilmediğim şeyler olabilir burada paylaşırız diye düşündüm ama pek kimse oralı değil malesef
anladımki bir tek benim böyle sıkıntılarım varmış

bunun korkusu bile insanın stres yapmasına yetiyor.. çok kötü bi durum gercekten . ALLAH acil şifalar versin tekrardan . . ve cümlesini de esirgesin ALLAH ım .. netten arattım anestezist hatası diyor. şikayette bulundunuz mu? .. eger durumu dile getirmezseniz cunku aynı anestezist baska hastalarda da aynı hatayı yapabilir.
eşiniz nerde ameliyat olmustu ?

arkadaşım eşimin ameliyat olduğu hastane çok iyi ve işinin ehli doktorlar var benim eşimle kıyaslamayın kendinizi lütfen benim eşimin durumuyla sizinki aynı değilki benim eşim hastaneye gitdiğinde acil bi durumdaydı demekki bi şekilde gözden kaçtı farklı bi durum yani benim bu topiği açmamın asıl sebebi ameliyat olmuş olan kişilerin olacak olanlara tecrübelerini anlatmaları ve onları bilgilendirmeleriydi ama burda ne ameliyat olan nede olacak olan var sanırım sizden başka

lütfen eşimle kıyaslamayın durumunuzu bu bilgilendirme amaçlı sizdede olcak diye bişey yok ama genede tedbir almakta fayda var
hastaneye yatacak olanlar belki bişey sorar belki bişey öğrenmek ister diye düşünmüştüm ama böyle bilgilere kimsenin ihtiyacı yokmuş bu topiğe katılım olmassa silinmesini rica edicem arkadaşlardan katılım yoksa niye boş yere yer işkal edimki gereksiz konumla dimi arkadaşlar.

bnce çoğu kişi bnm gibi amelıyattan deilde ameliyat sonrasından korkuyo yada çıkacak sonuçtan memnun olmazsam die ameliyattan hiç korkmayın boşa hatırlamıyosunuz bile çıkıncada zaten artık tamponlarda deişti zaten üstüne bi gece tutuyolar korkulucak hiiğğçççç bişey yok bnce burun ameliyatındaki en stresli ve zor dönem şişliklerin inmesini beklemek başka bişiy diil.... onuda şöyle düşünüyorum kışın olup yaza fıstık gibi geziceini düşünerek kndimize moral vermeliyiz :) bn çare onu buldum yaza fıstık gibiyim yaşasın başka ameliyat olmadım bilemiyorum

anesteziye alerjisi olanlarda var bnm annem gibi mesela başına bişiy gelme narkozsuz fln ameliyat etmek zorundalar ....bu konuda alerji testi yaptırın bnce çok öenmli .... korkutmak istemem ama daha önce alerjisi olmayanda sonradan oluşabiliyomuş annem dişçiye bile gidemio uyuşturucu iğne fln olamıyacagı için her seferinde başka alerji testleri her seferinde başka fln doktor işlem yapmak istemedi annemde biz söyleyince kibarca red edildik

bayanlar ameliyat olmuş veya olacak olanlar yokmu yoksa bu tek benim sorunummu acaba ben hastanelerde o kadar şey ygördümki bence bu çok önemli bir sorun hadi yaşadıklarınızı tecrübelerinizi merak ettiklerinizi paylaşalım ben her türlü soruya açığım.
birbirimizi bilinçlendirelim.

canım ben skolyoz ameliyatı olacağım ve ameliyattan sonra yoğun bakımda kalmam gerekiyor ve yoğun bakımda tuvalet işi nasıl hallediliyor

herkeze iyi akşamlar. ameliyat olmak, olacağını bilmek çok zor ve endişe veren bir durum. ameliyata hazırlanırken bedenimizin yanı sıra ruhumuzuda hazırlamalıyız,beyin çok önemli ameliyat olacak hastanın beyni rahat olmalı stres ve korku yaşamamalıdır. şu sebepleki ameliyat sırasında size aneztezi uygularlar,beyniniz uyur beyniniz yorgunsa veya korkuyosa beyin zor uyur yada ameliyat bitmeden uyanır buda çok acı bi durumdur tabi böyle bi durumda doktorunda hatası vardır çünkü sizin beyninizin ameliyat sırasında uyandığını anestezistin fark etmesi lazım etmesse siz kendi içinizde çok büyük acı yaşarsınız bu olayda ameliyat sonrası piskolojinizi bozabilir. bu sebeple ameliyat olacak hastanın doktoruna güvenip beynini rahatlatarak kendini doktoruna teslim etmelidir. niye bunları yazıyorum. çünkü ben bir kaç ay öncesine kadar ameliyat sırasında beynin uyanması diye bişey bilmiyordum taa ki eşimin başına gelene kadar !gerçekten çok zor bir durum. kimse yaşamadan anlayamaz demem şuki ameliyat olmadan önce doktorunuzla nasıl bilgi alışverişinde bulunuyosanız anestezistinizide tanıyıp onunlada görüşmeli ve herşeyi konuşmalısınız .
mesela ben eşim böyle bişey yaşadı diye ameliyattan korkmuyorum zaten korkun diye anlatmadım bilinçlenin diye anlattım böyle bi olayı bilmesem benim aklıma anestezistle konuşmak gelmezdi ama şimdi böyle durumlarında olabildiğini bildiğim için hem doktorum hem anestezi uzmanıyla birlikte görüşüp kendimi rahatlattıktan sonra ameliyat masasına yatarım söylemeyi unuttum bende ameliyat olucam önümüzdeki yıl ayrıca eşim bir ameliyat daha olucak .
bu konuyu açmamın sebebi ameliyat olanalar olacaklar ve genel cerrahiyle ilgili bilgisi olanlar burda sıkıntılarımızı,tecrübelerimizi,yaşadıklarımızı,paylaşmak
hastanede yatmak kolay değil hasta yakını olmakta çok zor her gün hastanelerde neler yaşanıyo ne yaşamlar var ne hüzünler ne zorluklar bunları paylaşalım birbirimize destek olalım
mesela ben hastanede yoğunbakım kapısı önünde 2 kere bekledim ilki oğlum içindi 2. si eşim için o kadar zor bir durumki eşiniz oğlunuz ameliyatta veya yoğun bakımda sizin elinizden beklemekten başka bişey gelmiyo o yıl gibi geçen saatle o odadan her çıkandan bişeyler öğrenmeye çalışmak az sonra ne yaşayacağınızı ona bir daha kavuşup kavuşmayacağınızı düşünmek.gerçekten çok zor böyle olay yaşayanlar ameliyat olan veya olacak olanlar gelin burada birbirimize destek olalım şunuda kimse unutmasınki akşam yatağınıza mutlu bir şekilde yatarken o gecenin sabahında başka bir yerde bi kabusun içinde bulabilirisniz kendinizi .
herkeze sağlık ve hasta olanlarada ALLAH'tan acil şifalar diliyorum. paylaşımlarınızı bekliyorum.

canm allah yardımcın olsunn..benim başımdan ameliyat geçtii..gerçekten çok zor bi durumm ama korkulacak fazla bi şey yokk endişe etmeee sakın.ben ameliyata hazırlanırken korka korka girdim ve bi buçuk saat ameliyatt oldummm.ameliyat dan çıktıkdan sonraa zatennn yavaş yavaşş kendini iyi hissetmeye başlıyo insan.tabi agrılarr çokkk oluyoo ama yapacak bi şey yok inan..en fazla 3 gün acısını çekiyorsun sonra zaten kendini toparlıyorsunnn.korkulacak bi şey yok yani.zaten ameliyat masasına oturur oturmazzz önce beni lafa tuttular o arada narkozu verdiler gözümü bi actım odama almışlarrr herşey yoluna girdi allaha şükür.ama tabi dikkat etmek gerekiyo ameliyat yerin iltihap kapmaması lazımmm.ben bilemedimm iltihap kaptırdım dikişlerim tekrr açıldı tekrardan ameliyata aldılar:KK43::KK5::80::119:

arkadaslar valla bu amelıyatlar oknusunda cok dıkkatlı olunmalıı neler var neler yaa ben kalp damarları acılmak ıcın amelıyata alınan bı hastaya damarları acılmadan ameıyattan cıkarıp bunu sırf paraalmak ıcn yapldığını bılırımkıı aman aman bıraz acıkgöz olmak gerekkk

Bide benim gibi hala korkudan karar veremeyenler var. Sonrasındaki şişliklerin iyileşme süreci uzarsa diye çok korkuyorum. Sitede bu konuda çok dertli var :18:

canım ben skolyoz ameliyatı olacağım ve ameliyattan sonra yoğun bakımda kalmam gerekiyor ve yoğun bakımda tuvalet işi nasıl hallediliyor

yataktan kalkmana izin yoksa tekerlekli sandalyenin ortası ördek yani oturur şekilde sanyenin ortasındaki delige şeyediyorsun dogrulamayacak kadar kötürsen hastabezi seriliyor ya da baglanılıyor altına ediyorsun erkekler şanslı sonda takılıyor

bende geçen yıl temmuz ayında bel kaymasından ameliyat oldum. çok büyük bir ameliyat ve çok zor karar verdim yaşım henüz 22. birsürü doktora göründüm herkes şaşırdı doğuştanmış. sürekli ilerleme halindeymiş ve agrılarım çok oluyodu. gezemiyodum alışverişe bile tahammül edemiyordum bazen belimin agrısından. arastırdık ve en sonunda iyi oldugunu düşündüğümüz bi hastanede ameliyat oldum. dört saat sürmüş gözümü odamda açtım iyi uyumuşum yani anestezi sorunum olmadı ama çok ağladım ağrı kesici diye yalvardım bel ameliyatında sırtüstü yatılıyor bide. hareket edemiyodum. tuvalet ihtiyacıda sonda takılarak hallollu 5 gün yerimden kalkamıyordum çünkü yavas yavas kalkma denemeleri yaptırdılar oturmaya çalışmak bile ölüm gibiydi yürüyemeyecegimi sandım ama zamanla yavas yavas kalktım ve çok şükür geziyorum tozuyorum. agrılar olmuyor değil ama eskisi kadar değil. ameliyat olacaklar yazdıklarımdan korkmayın yaşanıyor ve geçiyor. ben bunu yaşayınca hastaların halinden anladım ve hep dua ederim ve acı çekerken hep Rabbimin günahlarımı döktüğünü düşündüm bu düşünce bana sabır verdi. aksi şekilde acılara yoğunlaşırsanız içinden çıkamazsınız. hastalık risalesini okumanızı tavsiye ederim gerçekten çok büyük moral veriyor

X