Zeynebimin beslenme programı

kızlar program neyin nasıl yapılacağını kalorisini falan bayağı açıklayıcı anlatmış paylaşmak istedim siz de inceleyin lütfen üzerinde fikir alışverişi yapalım sizler de yazın sizinkileri böylece tek bir başlık altında toplansın şu başa bela ek gıda işi

canım çok bilgilendirici gerçekten bende doktorumla bu konuyu konuşmam lazım belli bir program olmayınca bazen aksamalar oluyor.yalnız ben muhallebiyi hazır milupa yada hero baby nin kinden mamaya karıştırarak yapıyorum.acaba bir zararı varmı yoksa bende mi pirinç unuyla yapmaya başlasam.bir de şu kahvaltı olayına kafam takıldı yumurta yada peynir direk mi verilecek yada başka bir şeyin içine mi katılcak anlamadım ya...

asiyecim benim doktora henüz yumurtayla ilgili ya da kahvaltıyla ilgili bir şey sormadım ama tv de bir programda izlemiştim bir doktor ilk bir yıl bebeklere inek sütünü direkt olarak yani yoğurt ve peynir hali dışında,bal ve yumurtanın beyazını vermeyin diyordu bizim doktor da bal ve inek sütü olayını söylemişti

canım çok bilgilendirici gerçekten bende doktorumla bu konuyu konuşmam lazım belli bir program olmayınca bazen aksamalar oluyor.yalnız ben muhallebiyi hazır milupa yada hero baby nin kinden mamaya karıştırarak yapıyorum.acaba bir zararı varmı yoksa bende mi pirinç unuyla yapmaya başlasam.bir de şu kahvaltı olayına kafam takıldı yumurta yada peynir direk mi verilecek yada başka bir şeyin içine mi katılcak anlamadım ya...

hayatım kahvaltıyı 90 cc mamanın içine hazırlıyorsun...1 çay kaşığı labne ya da bir kibrit kutusu tuzsuz beyaz penir-1 çay kaşığı pekmez - önce yumurtanın sarısının 1/4 ü 1 hafta içinde tamamı şeklinde...yumurta 6. aydan itibaren konacak...

ben de o zaman kahvaltı olayına gircem yani az kaldı anam birde bu telaş çıktı başımıza artık mutfaktan hiç çıkamam.sağol canım not alıyorum...

canım çok güzel bir program.
5 aylık da varmı?

yok canım ya ama benim kızım da 5 buçuk aylık ve bu ay yeterince kilo almadığı için bir hafta önce başladık sanırım sen de başlayabilirsin ama doktorunla görüş önce çünkü her bebeğin gelişimi farklı

çok güzel olmuş liste hayatım...bizimkine benziyor hemen hemen...biz 2 öğün meyve yiyoruz..ben meyvelerin içine 2-3 bebe bisküvisi de koyuyorum..meyve suyu değil de püre veriyorum ben...çorbasının içine 1 dilim bebek ekmeği doğruyorum..çocukta kabızlık problemi varsa patates-pirinç ve muz dan uzak durulacak...çorba değil de sebze püresi şeklinde daha ziyade o da...genelde kabak/bezelye/fasulye birarada buharda haşlıyorum...muhallebi genelde hazır veriyorum...milupanın...yoğurt dün mayaladım yine tutmadı...ayran kıvamında verdim çocuğa...

bu arada kahvaltıya 1 dilimde bebek ekmeği ya da kepek ekmeğinin içi konacaktı..yazmayı unutmuşum..mümkün olduğunca tahıllı ekmeğe alıştırın diyor doktorlar..beyaz ekmeğe değil...

zuhalcim çok teşekkürler çok faydalı olacak bizim için

kızlar kahvaltıyı sormuşsunuz
annem geçenlerde tvde izlemiş kahvaltıyı karışık bulamaç şeklinde vermek yerine ayrı ayrı verin demiş dr
hepsinin tadını ayrı ayır bilsin

ben karıştırmıyorum
pınarın küçük paketler halindeki labnesinin genelde yarısını (bazen bütününü bitiriyor)
bir kahve fincanı ıhlamur -bunun bir kısmını bebek ekmeğini ıslatmada kullanıyorum -o gün ekmek yemezse bisküviyi deniyorum-
pekmez ( bazen yiyor bazen yemiyor)
yumurta sarısı - haftanın 2 günü -ilk hafta çeyrek, 2. hafta yarım 3.hafta3/4 ve son hafta tam olacak şekilde
bir de evde milupanın portakallı mısırlı sütlü kahvaltısı ile hero babynin sütlü pekmezlisi var
kahvaltıyı iyi yapamazsa portakallı ile ki ancak 30-40 cc ile hazırlanmış
pekmez yemezse de diğeri ile desteklemeye çalışıyorum

kızlar bu hengamenin arasında yoğurdunu da mayaladım aceleye geldi ama taş gibi tutmuş maşallah diyeyi
bir su bardğı süte 2 tatlı kaşığına yakın ama tam değil siz buna bir buçuk deyin yoğurt koydum 4 saat beklettim
daha doğrusu unuttum ama açtığımda çok güzel tuttuğunu gördüm inşallah bir dahaki sefere de güzel tutar

ha şimdi dolaba koydum üzerine streç film geçirip yarın yedireceğim bir de unutmadan söyleyim üzerine peçete koydum ben sulanmasın diye burda bir arkadaş söylemişti

ha şimdi dolaba koydum üzerine streç film geçirip yarın yedireceğim bir de unutmadan söyleyim üzerine peçete koydum ben sulanmasın diye burda bir arkadaş söylemişti

inek sutune mı mayaladın....malum 1 yasına kadar ınek sutu vermememız gerekıyor mus

inek sutune mı mayaladın....malum 1 yasına kadar ınek sutu vermememız gerekıyor mus

evet canım inek sütü
peynir ve yoğurdu verebilirsiniz dedi doktorumuz onlar çünkü fermente oluyorlar dedi
babymix midir nedir onları hiç tavsiye etmedi zorda kalmadıkça vermeyin dedi
kızım da çok sevdi

aaa çok iyi olmuş yaa bilgiler
bizde 6. ayda başlarız artık herhangibir sorun çıkmazsa.
evet inek sütünü içiremiyoruz ama yoğurt ve peynir şeklinde olunca verilebiliyor diye biliyorum bende.
yoğurduydu,çorbasıydı derken mutfaktan çıkamıcak gibiyiz ..

evet canım hakikaten de mutfaktan çıkılmıyor
hazırladıktan sonra süre ise onları yedirmeye uğraşırken geçiyor
geriye de sadece uyudukları zamanlar kalıyor ki-uyurlarsa :pP
benim çoookkk beklenen liste de geldi
tam bir fiyasko ama yine de ekleyeceğim kızlar belki bir işinize yarar yalnız yarın ya da öbürgün ancak

ekle sibelcim olsun en azından benimkisiyle karşılaştırma şansımız olur
yalnız ben bu muhallebi işini gün aşırıya çevirdim çünkü çocuğumu kabız yapıyor
bir de günde 2 kere meyve veriyorum birinde meyve suyu diğerinde püre şeklinde

çınar hiç meyve sevmez oldu herşeyi deniyoruz ama sanki limon veriyormuşuz gibi yüzünü buruşturuyor
bugün elma suyu yapıp biberona doldurdum içine yarım erik ekledim
ekşiliğini alsın diye pekmez karıştırdım
ekmek içi eşliğinde onu verdim ama 15-20 cc civarında ancak içti
akşamüzeri migrosa gittik milupalarda falan indirimler vardı gece tahıllarından aldık anne sütü veya devam sütü ile hazırlanıyormuş gelince denedik
ilk defa severek yediği bir şey oldu 7mi 8 tahıllı mı ne

benim cadı bu hafta 5 aylık olcak ne güzel kocaman bi göbişi vardı saygısızın biri şu göbeğe bak ne kadarda çok şişko olmuş iyice dedi ertesi gün garip şekilde kızımın göbeği yok oldu eşimde çok şaşırdı ne oldu bu çocuğa diye belkiş nazar belki başka bişey anlam veremdik.,
ptesi kilosuna ve boyuna baktırıcam ek gıdalara başla derse dr nasıl yapıcam neyi nasıl yetiştiricem iyice kafam karıştı...
şu 2 gündür özellikle akşamları hiç ama hiç durmuyo memeyide almıyo çoğu zaman ne yapacağımı şaşırıyorum.

X