Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Kapalı böbrek taşı ameliyatı olan var mı? (Acele cevap bekliyorum)

yldz

kardelen
Kayıtlı Üye
16 Mart 2008
233
0
37
selam arkadaşlar,
4 yaşımda idrar yolları enfeksiyonu geçirmiştim,9 yaşım ise sol böbreğimde taş olduğunu farkettik.kırdırdım parçalandı.bir kısmını düşürdüm.şu an 22 yaşımdayım ve hala 2 parçasını düşüremedim (3-4 mm falan). hayatımdan bezmiş durumdayım.1 aydır sürekli ağrı yapıyor.böyle giderse iştende atılacağım!

bu kapalı ameliyatı duymuştum,2 yöntemi varmış.
araştırdım şöyle yazıyor:

1-Endoskopik böbrek taşı ameliyatında sırt bölgesinde böbrek hizasına 0,5 - 1 cm boyutunda bir kesi yapılır. Optik cihaz yardımıyla taş video sistemi ile monitörde görülür ve özel aletler yardımıyla çıkartılır.

2-İdrar yolundan özel bir endoskopik alet gönderilerek taş üreterde görüntülenir ve temizlenir.

aranızda bu ameliyattan olan var mı ya da çevrenizden duydunuz mu.Zor mu acaba çok korkuyorum. :uhm:

Yıldız geçmiş olsun,hiç korkma kardeşim oldu kapalı böbrek taşı ameliyatını,çok kolay dedi,hemen ayağa kalktı,korkulacak bşir şey yok,Allah şifa versin

Yıldız seninle aynı kaderi paylaşıyoruz sanırım benim ilk böbrek rahatsızlığım 6 yaşımda başladı.. ılk ameliyatım 10 yıl önce pnl (kapalı ameliyat) 2.ameliyatımı da geçen ay oldum. Allah yardımcın olsun tarif edemeyeceğim bir ağrı böbrek ağrısı. Benim ameliyatım 2 saat sürdü. Ameliyata cuma günü girdim pazartesi sabah hastaneden eve çıktım. ameliyattan çıktığında böbreğine doğru takılı bir hortum ve sonda oluyor. Benim ilk gün ağrılarım vardı oda hangi ameliyatı olursan ol olağan ağrılar. 2.günden sonra yürümeni söylüyorlar çünkü ne kadar çok yüyürsen o kadar çabuk iyileşiyormuşsun. Pazar günü artık hortumdan sıvı gelmiyorsa çıkartıyorlar ve ameliyat yerini bantlıyorlar dikiş falan atılmıyor .ılk bir hafta dikkat ettim . Ağır kaldırmadım katı pek yememeye çalıştım. 15 gün sonrada çalışmaya başladım. (11 eylül ameliyat olmuştum). Kafana takılan bir soru varsa cevaplayabilirm . Sana çok geçmiş olsun.

çok geçmiş olsun ama sonuçta taş ben böbrek tümör operasyonu geçirdim. ameliyattan sonra birde patolojiden ne çıkacak ve ne olacağım korkusu vardı ama erken tanı önemli ege üniversitesinde bir hoca sağolsun hayatımı ona borçluyum.

böbrek taşlarının çeşitleri var vücutta yeterince üretilemeyen enzimler sorumlu tutuluyor taşların çeşitlerine göre belli diyetler verilebiliyor bunu da hekimlerinize hatırlatın bence

ama operasyondan önce birkaç hekime taşın kırılıp kırılamayacağı konusunda iyice danışın hemen operasyon olmayın

X