Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal mi?

Adivar

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
6.169
49
Doğum sonrasında annelerin bir büyük bölümü saç dökülmesi yaşar. Bebeğinizin dünyaya gelişiyle birlikte yaşadığınız değişikliklerden biri de budur. Peki, doğum sonrasında neden saç dökülmesi olur. Cevapları bu yazıda!
Hamilelikte değişen hormon seviyeleri saçınızın istirahat dönemi yaşamasına neden olur ve bu yüzden bu dönemde günlük olarak saçlarınız normalden daha az dökülür. Hamilelik döneminde saçlarınızın normalden daha canılı ve kalın göründüğünü fark edebilirsiniz. Doğum yaptıktan ve hormonlarınız düzene girdikten sonra - bu süreç genellikle doğum 12 hafta sonrasına tekabül eder saçınızın çok fazla döküldüğünü fark edersiniz. Normalde günde 100 ya da 125 saç kaybederke doğum sonrasında günde 500 saç kaybedersiniz. Bu durum size çok rahatsız edebilir ama endişelenmeyin. Bu normaldir ve kesinlikle kelleşmeyeceksiniz.

Saçlarınızın dökülmesi ile ilgili olarak sabırlı olmanın yanı sıra yapabileceğiniz ufak tefek şeyler vardır. Örneğin saçlarınızın sıklıkla saçınızı şampuanlarken ya da tararken daha çok döküldüğünü fark edersiniz. Bu sebeple saçınızı şampuanla daha az yıkayabilir ve fırça ya da tarakla taramaktansa doğal olarak kurutabilirsiniz. Bu önlemler saçlarınızın daha az dökülmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra saçlarınızın daha güçsüzleitiğini ve inceldiğini düşünyorsanız canlandırıcı şampuan ya da doğal bitki kürleri uygulayabilirsiniz.

Altı ay içerisinde saçlarınız doğum öncesinde olduğu gibi normal kalınlığına ve canlılığına kavuşacaktır. Fakat saçınızın yapısının değiştiğini fark edebilirsiniz. Saçlarınız hamilelik öncesine kıyasla daha dalgalı veya daha düz ya da daha kuru veya daha yağlı olabilir. Bu muhtemelen hamilelik boyunca yaşadığınız hormone artışlarından kaynaklanıyor olabilir.

Eğer saçlarınızın dökülmesi yavaşlamadıysa ve doğumdan altı ay sonrasında hala saçlarınız çok fazla dökülüyorsa bir dermatology ile görüşüp fikir almanızı öneririz. Bir çok yeni annede görüldüğü gibi sizde de demir eksikliği olabilir ve bu sebepten hala saçlarınız dökülüyor olabilir.

Bütün annelerimize sağlıklı günler dileriz.

-alıntı-

verdiğin bilgiler için teşekkürler.benimde saçlarım çok dökülüyor yazını okuduktan sonra içim rahatladı

verdiğin bilgiler için teşekkürler.benimde saçlarım çok dökülüyor yazını okuduktan sonra içim rahatladı
Benimde hamileyken saçlarım dökülmüştü gayet normal canım yerimseniben
Halam bebek annesine tanımaya başladımı annenin de saçı dökülmeye başlar diyorr:)))

Evet bende annemden duymuştum:asigim:

çok teşekkürler..bende kel kalıcağımı düşünüyordum :) ama geçen bioblas şampuanını araştırdım ve kararsız kaldım..en sonunda herşeyde olduğu gibi yine bunda da zeytinyağının işe yarayacağını düşünüp saçlarıma banyodan 1 saat önce zeytin yağı sürdüm..ve sonuç harika...hem parlak hem dökülmeyi azalttı hemde diplerdeki kabuklanmayı yok etti :) şiddetle tavsiye ederim arkadaşlar..haftada 2-3 defa yapsak bile kafi...

ayy vallahi kel kalacağım hava zaten sıcakk günde iki kez duş yapıyorum e her banyoda saçımı şampuanlıyorum ve sonrasında tarıyorum düşünün yanii taraktan bir avuç saç çıkıyor abartısız her seferinde hemen zeytinyağını deniyorum bende bioblası almayı düşünüyordum valla çaresiz kaldım bu yazı süper oldu ya denk geldi işte bakalım inşaallah şu zetinyağı iyi gelir gelmesse alıcam valla paraya kıyıp napiim mafoldumben

ayy vallahi kel kalacağım hava zaten sıcakk günde iki kez duş yapıyorum e her banyoda saçımı şampuanlıyorum ve sonrasında tarıyorum düşünün yanii taraktan bir avuç saç çıkıyor abartısız her seferinde hemen zeytinyağını deniyorum bende bioblası almayı düşünüyordum valla çaresiz kaldım bu yazı süper oldu ya denk geldi işte bakalım inşaallah şu zetinyağı iyi gelir gelmesse alıcam valla paraya kıyıp napiim mafoldumben

keşke paraya kıymakla olucak bişey olsa..bende araştırdım arkadaşım hatta kk de yazmışlar ama saçı çok sertleştirdiği hatta iyi gelmediğine dair yorumlar var..bende o yüzden kararsız kaldım..zaten bebişlerden fırsat bulup bakamıyoruz pek fazla kendimize bide kazık saçlarla dolaşmak istemem valla..bende napsma derken eşim zeytin yağı sürelim dedi öyle oldu işte..ama bırakınca tekrar dökülüyo canım o yüzden 2 3 günde bir sürmek gerek... :enbuyukkk:

bu yazı benimde içimi biraz rahatlattı.:teselli:bende kel kalacağımı düşünüyordum artık.inşallah en kısa zamanda bu sorundan kurtuluruz.
ebişlerinize ve kendinize iyi bakın .

benimde bebegim 2-3 aylıkken acayip dökülmeye başlamıştı bir süre bu durum devam etti bende kel kalacagımı sanıyordum sonra hepsi tekrar çıkıyor kızlar merak etmeyin..:teselli:

Benim hamileyken saçlarım neredeyse hiç dökülmedi. Çok şaşırıyordum. Banyodan sonra bile en fazla bir-iki tel dökülüyordu. Ama doğumdan sonra öyle bir dökülmeye başladı ki endişelendim ama normalmiş demek ki:)

ben hamileyim çok dökülüyor acaba doğumdan önce döküldüğü için doğumdan sonra dokülmez mi yoksa bu hızla devam mı eder

X