Doğuma Hazırlık çok farklı değişik kulağa hoş gelen 4 erkek ismi..

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

Sizce aşağıdaki isimlerden hangisi en güzelİ oluyor

• Ankete Katılan
    70

tigerboxer

14 AĞUSTOS 2009
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2009
405
1
42
♥♥Hanımlar klasik isimlerden nefret ettiğim için yavrumun adının çok değişik farklı kulağa hoş gelen olmasını istedim. Aylardır süren arastırmalarım sonucunda eleye eleye aşağıda belirteceğim 4 isim kaldı ama seçmekte zorlanıyorum hepside hoşuma gidiyor:) sizce hangisi güzel oluyor fikrinizi yorumlarınızı belirtirseniz çok memnun olurum

:nazar: Kutsal

:nazar: Yamaç

:nazar: Duha

:nazar: Duhan

ERİM
::: TÜRKÇE KÖKENLİ

1.Bir şeyin erişebileceği uzaklık menzil
2.İyi bir şeye işaret olan durum
3.Sevgi
4.Müjde
5.Yetmek vakıf olmak
6.Mutlu haber
7.Erme kavuşma
8.Kerem sahibi,cömert,ulu (Allah ın kulu)
9.BENİM İÇİN ÖZEL ANLAMI: er kişi adam erkek erkekim :) askerim paşam:))

DUHA

1. Kuşluk vakti
2. Kur'an-ı Kerim'de 93. surenin ismi.

Köken : Arapça

DUHAN

1.Yanardağdan çıkan duman demek
2.Kur an ı kerimde 44. surenin ismi

KÖKEN:Arapça

YAMAÇ

l. Dağın ya da tepenin herhangi bir yanı.
2. Karşı
3. Yan, yakın
4. Bedel, karşılık

kökeni: Türkçe

Son düzenleyen: Moderatör:
gerçekten farklı işimler ama ben seçemedim.........
allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin.............

Teşekkür ederim canım iyi oldu cidden anket olayı aklıma gelmemişti ilk anda sanırım anket açma işini becerebildim ? oylarmısın olmuşmu bakayım bir

Duha ve Duhan çok yakın birbirine kendini oğluna seslenirken düşün derim hangisi ile çağırmak daha hoş geliyorsa kulağına onu seç
ben telaffüz açısından duha erim seçtim canım

duhan ismi kuranda geçiyo ama her kuranda geçen iyi die bişey yok.geçenlerde bi hocaya sordular duhan ismini koymuş değiştir dedi değiştirebiliyosan benim yamaç erim yada tek olarak erim daha hoşuma gitti tabi annesi olarak sen karar verceksin ben duyduğumu sölüyorum buyrunnnnnnnnnnkaydirigubbakcemile3

duhan ismi kuranda geçiyo ama her kuranda geçen iyi die bişey yok.geçenlerde bi hocaya sordular duhan ismini koymuş değiştir dedi değiştirebiliyosan benim yamaç erim yada tek olarak erim daha hoşuma gitti tabi annesi olarak sen karar verceksin ben duyduğumu sölüyorum buyrunnnnnnnnnnkaydirigubbakcemile3

uyarın için tşk ederim canım önemli bir konu aslında çok makbule geçti. bu aralar gündemim isim olduğu için muhabbetlerimde bu yönde.. herkesin bana dediği ''güzel bir anlamı olsun ki yansıtması o yönde olur'' bende bunlardan yola çıkarak internette bir arastırma yaptım DUHA VE DUHAN için. şöyle bir oru cvp buldum.

SORU: Allah nasip ederse yakında bir oğlum olacak. Adını, “Duhan” olarak belirlemiştik. Ancak “Duhan”ın anlamının “kıyamet günü ortaya çıkacak duman” olduğunu öğrendik. Tereddüde düştük. Sizce “Duhan” ismini koymamız uygun mu? (Dr. Ş. Alpay)

CEVAP: Arapça Duhan, duman demektir. Bu, bir surenin adıdır: Duhan Suresi. Sureye bu adın verilmesinin nedeni, bir felaket gününde insanları bir dumanın kaplayacağının anlatılmasıdır. İnsanları kaplayacak olan bu dumanın kıyamet olayında vuku bulacağını söyleyenler olduğu gibi büyük bir kıtlık, yoksulluk gününde insanların bitkin düşmesinden ötürü gözlerinin her şeyi puslu göreceği bir dehşet zamanı olarak anlayanlar da vardır. Benim kanaatime göre insanları kaplayacak olan duman, surenin inişinden birkaç yıl sonra vuku bulacak Bedir Savaşı’na işaret etmektedir. Kumsal bir vadide olan bu savaşta rüzgarın ve atların savurduğu kumlarla etraf toz duman olmuş, göz gözü görmez duruma gelmiş ve İslâm, düşmanı büyük bir bozguna uğramıştır. İşte Kur’ân’daki Duhan kelimesinin anlamı budur. Ama bir surenin ismi olan bu kelimeyi çocuğunuza ad olarak vermekte bir sakınca görmüyorum. Fakat bana göre bu dumanla ilgili olarak çocuğunuza Bedir ismini verseniz daha iyi olur. Bedir, İslâm’ın ilk ve en büyük zaferi olduğu gibi dolunay anlamına da gelir.

içesinede duhan ismini arastırıncada pek hoş anlam olmadığına karar kıldım

DUHA yı da araştırdım açıklaması çok iç açıcı. duha kuşluk vakti demek yani karanlıkların aydınlığa çıktığı zamanın gelmesi--peygamberimizin sonraki hayatının önceki hayatından daha güzel geçtiği ifade ediliyor ve birçok güzel açıklamaları olan bir sureymiş..DAHA DETAYLI BİLGİ İSTEYENLER İÇİN
Duha suresi (kuşluk vakti ) adresini öneriyorum

uyarın için tşk ederim canım önemli bir konu aslında çok makbule geçti. bu aralar gündemim isim olduğu için muhabbetlerimde bu yönde.. herkesin bana dediği ''güzel bir anlamı olsun ki yansıtması o yönde olur'' bende bunlardan yola çıkarak internette bir arastırma yaptım DUHA VE DUHAN için. şöyle bir oru cvp buldum.

SORU: Allah nasip ederse yakında bir oğlum olacak. Adını, “Duhan” olarak belirlemiştik. Ancak “Duhan”ın anlamının “kıyamet günü ortaya çıkacak duman” olduğunu öğrendik. Tereddüde düştük. Sizce “Duhan” ismini koymamız uygun mu? (Dr. Ş. Alpay)

CEVAP: Arapça Duhan, duman demektir. Bu, bir surenin adıdır: Duhan Suresi. Sureye bu adın verilmesinin nedeni, bir felaket gününde insanları bir dumanın kaplayacağının anlatılmasıdır. İnsanları kaplayacak olan bu dumanın kıyamet olayında vuku bulacağını söyleyenler olduğu gibi büyük bir kıtlık, yoksulluk gününde insanların bitkin düşmesinden ötürü gözlerinin her şeyi puslu göreceği bir dehşet zamanı olarak anlayanlar da vardır. Benim kanaatime göre insanları kaplayacak olan duman, surenin inişinden birkaç yıl sonra vuku bulacak Bedir Savaşı’na işaret etmektedir. Kumsal bir vadide olan bu savaşta rüzgarın ve atların savurduğu kumlarla etraf toz duman olmuş, göz gözü görmez duruma gelmiş ve İslâm, düşmanı büyük bir bozguna uğramıştır. İşte Kur’ân’daki Duhan kelimesinin anlamı budur. Ama bir surenin ismi olan bu kelimeyi çocuğunuza ad olarak vermekte bir sakınca görmüyorum. Fakat bana göre bu dumanla ilgili olarak çocuğunuza Bedir ismini verseniz daha iyi olur. Bedir, İslâm’ın ilk ve en büyük zaferi olduğu gibi dolunay anlamına da gelir.

içesinede duhan ismini arastırıncada pek hoş anlam olmadığına karar kıldım

DUHA yı da araştırdım açıklaması çok iç açıcı. duha kuşluk vakti demek yani karanlıkların aydınlığa çıktığı zamanın gelmesi--peygamberimizin sonraki hayatının önceki hayatından daha güzel geçtiği ifade ediliyor ve birçok güzel açıklamaları olan bir sureymiş..DAHA DETAYLI BİLGİ İSTEYENLER İÇİN
Duha suresi (kuşluk vakti ) adresini öneriyorum

ben senin kadar açıklayıcı olamdım kusura bakma:eek:ama bencede bu isim biraz muallakta olduğu için bence bu isimi düşünme derim duhada çok güsel ama sölenmesi biraz zor olmazmı heleki etraftaki insanlar içinkaydirigubbakcemile3ALLAH sağlıklı bi şekilde kucağımıza almamızı nasip etsinnn:Saruboceq:

bence normal daha guncel bi isim koy..erkek ismi o kadar cokki..bu isimlerin hepsi gercekten farkli..bide kur'an dan bi hocaya filan danizmadan isim koymayin derim ben..cunku bazen cocuklara agir geliyor isimler..
bide kurandan koyacaginiz ismi iyi arastirin, kotu bi anlamida olabilir yada isim olmayacak biseyde olabilir. mesela genelde samet filan koyuluyor ama tek basina samet diye cagrilmasi dogru degil mesela.. samet allah'in ismidir..abdussamet olabilir cunku abdussamet allah'in kulu demektir..dusunsene cocuguna allah ismini koyup ona hergun allah dedigini, (hasa) gunah yani..bu bir ornekti..
tabi en dogru karari sen vereceksindir canim..ins ilerde onunda beyenecegi guzel uygun bir isim bulursunuz..allah kolaylik versin..
sevgiler:emir_bebek:

X