Karbonhidrat mı protein mi?

SeYnePP:)

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2008
89
0
Bu konuyu benim gibi karbonhidart ve proteini beraber almamalıyız ama hangi yiyecekte karbonhidrat hangisnde protein var bilmeyenler için açıyorum.
Daha önce açılmışsa şimdiden özür dilerim, ama ben bulamadım fisfisfis
Karbonhidrat daha çok sebzelerde var arkadaşlar. Ayrıca baklagillerde karbonhidrat açısından zengin.
proteini ise et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yoğurt, yer fıstığı, yumurta, soya fasulyesi, kuru fasulye, fındık, fıstık, ceviz, badem, buğday unu, patates ve tahıllardan (mısır, pirinç, bulgur) alıyoruz. Vücudumuz öncelikle karbonhidrat grubu yiyecekleri yakıyor, daha sonra proteine geçiyor ancak proteinin fazla alınması demek yağ depolanması demek arkadaşlar. yanlış bilgi vermek istemem eğer varsa bir hatam kusura bakmayın siz de doğru bilgilerinizi paylaşın alkisalkisalkis :enbuyukkk:

Tüm karbonhidratlar vücuda girdiği anda tek bir görevi vardır o da enerji vermek.Protein ise vücudun yapı taşı olan onarıcı bir besindir ve kesinlikle alınması gerekir.Proteinlerin sindirilmesi uzun sürer bu sebeple daha kaliteli bir tokluk sağlar tam da bu yüzden akşam saatlerinde çok protein almak doğru değildir ama depolandığı için değil hazmı zor olduğu için.Yani yağ olarak depolanan protein değil karbonhidrattır.Evet karbonhidratlar hemen sindirilir ancak fazlaca karbonhidrat alıp ortaya çıkan enerjiyi kaslarda yakacak kadar çok hareket etmezseniz o fazlalık yağ olarak depolanır.

Bu arada şimdi farkettim buğday unu ve tahılları proteine dahil etmişsin halbuki onlar karbonhidratların ağa babalarıdır.Karbonhidratlar iki çeşittir basit ve karmaşık karbonhidratlar zaten karbonhidratların kilo aldırması hadisesi de buradan kaynaklanıyor.Şöyleki;
Basit karbonhidratlar ,örneğin beyaz ekmek ,şekerli gıdalar vs. hızla kana karışır kısa süreli tokluk verir insülin değerini yükselterek hızla acıktırır içinde besleyici hiç birşey olmadığı için de ayrıca gereksizdir
oysa Karmaşık karbonhidratlar yani tam tahıl ekmeği ,çavdar,yulaf,kepekli pirinç kepekli bulgur daha yavaş kana karışır daha uzun süre tok tutar liflidir ayrıca buğdayın içerdiği bazı vitamin ve mineralleri deiçerdiği için daha faydalı ve besleyicidir.
Kuru fasulye soya mecimek falan ise baklagiller dediğimiz başka bir grup.Hem karbonhidratın enerji ve tokluğunu hemde proteinlerin yapıcı ve onarıcı özelliklerini içeren şahane besinler hayvansal proteinler gibi yağ içermediğinden protein almanın en güzel yolu ayrıca karmaşık karbonhidratlar kadar da lifli ve doyurucu bu yüzden bol bol yenmeli
Umarım ukalalık olarak algılamazsın sevgili arkadaşım akşam akşam hatta gece gece öğretmenliğim tuttu:eek:lmaz::kedi:a.s.

X