Evde Radyasyondan korunmann yolları

Halikarnas

DÖNDÜM
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2008
14.247
35
43.jpg

Elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyona bazı teknikler kullanarak en az seviyede maruz kalmanın mümkün olabileceği belirtildi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çerezci, elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyona bazı teknikler kullanarak en az seviyede maruz kalmanın mümkün olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Çerezci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gündelik yaşamın vazgeçilmez parçası haline gelen elektronik cihazların, yaydıkları elektromanyetik radyasyon nedeniyle insan sağlığı bakımından risk oluşturduğunu söyledi.

Çerezci, elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyona bazı teknikler kullanılarak en az seviyede maruz kalmanın mümkün olduğunu ifade etti. Elektromanyetik radyasyonun neden olduğu riskin asgari düzeye indirilmemesi durumunda tehlike kavramının ortaya çıkacağına dikkati çeken Çerezci, "Elektromanyetik radyasyon cep telefonu, yüksek gerilim hatları ve kullandığımız her türlü elektronik cihazlar aracılığıyla hayatımızda bir şekilde risk oluşturuyor. Yapmamız gereken bilinçli bir yaşamı tercih ederek söz konusu riski en aza indirmenin yollarını aramaktır" dedi. Elektromanyetik radyasyon açısından elektronik cihazlar sıralanırsa cep telefonunun en ön sıralarda geldiğini bildiren Çerezci, "Cep telefonları, yüksek gerilim hatları, radyo televizyon kuleleri ciddi şekilde elektromanyetik radyasyon yayıyor. Yüksek gerilim hatları ve radyo televizyon kulelerinin 500 metre yakınında ev bulunmaması lazım" diye konuştu.

"ARAÇTA CEP TELEFONUYLA GÖRÜŞMEYıN"

Cep telefonlarının insan hayatının ayrılmaz parçası haline geldiğini belirten Çerezci, mümkün olduğunca sabit telefonların kullanılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Cep telefonlarını mümkün olduğunca az ve tekniğine uygun kullanmamız gerekiyor. Araçta mümkün olduğunca cep telefonuyla görüşmememiz gerekiyor. Görüşme sırasında araçta elektromanyetik dalgalar dolaşıyor. Kafesin içine girdiği için cep telefonu yüksek güçte çalışıyor. Elektromanyetik dalga çıkış şansını zorluyor, açık havadaki gibi değil. Bu da araç içindeki elektromanyetik dalganın dolaşmasına ve bulunmasına ortam hazırlıyor. Dolayısıyla ’araç içinde cep telefonu görüşmesi yapabilirsiniz, herhangi bir zarar görme durumu yok’ deseler bile araç içinde elektromanyetik radyasyon olacak.

Cep telefonu görüşmesi yapacaksak kapalı mekanlarda pencereye yakın yerlerde konuşma yapmamız gerekiyor. Bu durumda cep telefonu baz istasyonuyla daha rahat iletişim kuracak ve daha az dalga yayacaktır. Daha yüksek güç daha fazla radyasyon anlamına geliyor. Telefon görüşmesi yapacaksak koridorda yapmamayı tercih edelim. Kulağımızı pencereye çevirerek görüşme yapmamız lazım. Başımızı pencereye çevirip cep telefonuyla konuştuğumuz sol kulağımız pencere yönünde olmalı. O zaman cep telefonunu sağ kulağımıza tutmayacağız. Bunlar birer teknik."

Baz istasyonlarının yakında olması halinde cep telefonlarının daha düşük güçte çalışacağını söyleyen Çerezci, şöyle konuştu: "Bazıları ’Baz istasyonlarını şehrin sadece tepelerine dikelim, şehir içinde olmasın’ diyor. ’Baz istasyonları şehir içinde olmasın’ demek teknik açıdan mümkün değil. Baz istasyonu yakında olursa cep telefonları daha az güçte çalışacak ve dolayısıyla daha az manyetik radyasyon yayacaktır. Cep telefonsuz hayat düşünmeyeceksek etkilerini minimuma indirmemiz gerekiyor. Temel ilke elektromanyetik radyasyondan en az seviyede etkilenerek yaşamımızı nasıl sürdüreceğimiz konusudur. Bunun yollarını aramamız lazım." Şarjı uzun süre giden cep telefonlarını kullanmanın en iyi tercih olacağını ifade eden Çerezci, söz konusu telefonların daha düşük güçte çalışması nedeniyle daha az elektromanyetik radyasyona maruz bırakacağını belirtti.

Cep telefonunun yatarken kesinlikle baş ucuna konulmaması gerektiğini söyleyen Çerezci, şunları kaydetti: "Cep telefonlarının antenleri arka kısmında olduğu için taşırken ekranı vücudumuza, anteni dışa bakacak şekilde taşımak çok önemli. ılk çağrı alındığı an elektromanyetik radyasyonun an yüksek seviyede olduğu durumdur. Böylece elektromanyetik dalga vücudumuzun iç kısmına değil de dışa doğru yönelecektir. Tersi durumda pantolonumuzda taşıdığımız cep telefonu nedeniyle vücudumuzun alt kısmı elektromanyetik dalga ile ışınlanır. Vücudumuzun alt kısmı bilindiği gibi üreme organlarının bulunduğu bölüm. Su dokularının ve su oranının fazla olduğu bölgelerdir. Vücudumuzun alt bölgesi su oranının fazla olması nedeniyle elektromanyetik radyasyonu ciddi şekilde absorbe (soğurma) eden bir yapıya sahiptir. Bu konularda ihtiyatlı davranmamız lazım. Mümkün olduğunca sabit telefonla görüşmemiz gerekiyor. Eve gittiğimizde belirli bir saatten sonra cep telefonlarını kapatabiliriz."

"TASARRUFLU AMPULLERıN YAKININDA DURMAYIN"

Tasarruflu ampullerin de elektromanyetik radyasyon yaydığına dikkati çeken Prof. Dr. Çerezci, yetkililerin bu konuda vatandaşları uyarması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. Çerezci, şöyle devam etti:
"Enerji tasarrufunu kabul ediyoruz ama ampullerin bazı kullanım şartları olmalı. Öğrencilerin çalışma masalarında tasarruflu ampul kullanmamak lazım. Neden? Çünkü tasarruflu ampullere yakın duruyorsanız çok şiddetli bir radyasyonla baş başa kalırsınız. Bunun için baz istasyonunun yanına gitmeye gerek yok. Baz istasyonunu evinizin içine getirmiş oluyorsunuz. Tasarruflu ampuller yüksek tavanlı odalarda kullanılıyorsa sorun yok, başımız ampulden 1,5 metre uzaktaysa sorun yok ama tabii ki yine de elektromanyetik dalga yayıyor."

MıKRODALGA FIRIN KULLANIMI

Mikrodalga fırınların da bilinçsiz kullanıldığına işaret eden Çerezci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mikrodalga fırını mutfakların görselliğini tamamlaması açısından herkesin çok rahat görebileceği yere koyuyorlar. Mikrodalga fırın çalıştığı zaman çocuğun baş hizasında olmamalı. 1,40 metrenin mutlaka üstünde olmalı, insanların en az geçtiği yere konulmalı. Mikrodalga fırının bulunduğu duvarın arkasındaki odada çocuk beşiğinin bulunmamalı. Arka tarafına da sızıntı oluyor. Ön tarafına çok ciddi oranda mikrodalga yayıyor. Çalışırken hiçbir zaman yanında durmayacaksınız. En az bir metre uzağında olacaksınız. Çalışırken 20 santimetre önünden bir çocuk sürekli geçiyorsa çocuğu mikrodalgayla ışınlıyorsunuz demektir. Mikro dalga fırın çalıştığı zaman evinizde baz istasyonu var demektir. Mikrodalga fırının çok yakınındaysanız baz istasyonuyla karşı karşıyasınız demektir." Elektromanyetik radyasyondan korunmak için kadınlara kolye, nazarlık ve süs eşyası şeklinde ürünler sunulduğunu, cep telefonuna yapıştırılan etiketler satıldığını kaydeden Çerezci, "Bu ürünleri inceledik. Elektromanyetik dalgayı azaltıcı hiçbir olumlu etkisine rastlamadık. Bu ürünleri kesinlikle kullanmıyorum, alınmasını da tavsiye etmiyorum" diye konuştu.

BAKAN YILDIZ’IN AÇIKLAMASI

Bu arada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tasarruflu ampullerin sağlık açısından zararlı olduğu söylentileriyle ilgili olarak, "Sağlıksız ve bu konuda CE belgesini almamış hiçbir ampulün tavsiye edilmesi söz konusu değil. Bir kısım fason ve tampon malların kullanıldığına şahit oluyoruz" demişti.

.

Son düzenleme:
ne kadar da önemli bir konu ama o kadar da önemsemiyoruz sanki.arkadaşım hamile diyorum ki en azından hamileyken kullanma şu cep telefonunu ya da daha az kullan veya uzağında bulundur....ama dinleyen kim :KK43:(
anne karnındaki bebekler ve küçük çocuklar daha çok radyasayondan etkileniyorlarmış.özürlü ,hastalıklı doğma ihtimali artıyormuş bebeklerin malesef.
başka bir arkadaşımda hamileyken hiç cep telefonu kullanmadı.onu tebrik ediyorum.
çok önemli bir konuya değinmişsin sevgili sardunya zakkum,teşekkürler...
kk üyeleri bu konuya daha duyarlı olmalılar bence.

ayyyyyyyy mikrodalga baz istasyonu gibiymiş
resmen kendi elimizle ateşe veriyoruz kendimizi
hamile olduğum zaman daha dikkatli olucam sayende teşekkürler canım

canım bilgilendiğin için çok teşekkür ederim
ben cep telefonumu bide yastığımın altına koyupta uyuyordum
alarmını rahat duyayım diyeeeee

canım bilgilendiğin için çok teşekkür ederim
ben cep telefonumu bide yastığımın altına koyupta uyuyordum
alarmını rahat duyayım diyeeeee

aynen şevvalim:gitme: tasarruflu ampuller de :sinifsinif: hele micro dalga fırınlarkafamçokkarıştı fırının olduğu duvarın arkasına kadar etkilikafamçokkarıştı

Çünkü tasarruflu ampullere yakın duruyorsanız çok şiddetli bir radyasyonla baş başa kalırsınız. Bunun için baz istasyonunun yanına gitmeye gerek yok. Baz istasyonunu evinizin içine getirmiş oluyorsunuz.

Mikrodalga fırının bulunduğu duvarın arkasındaki odada çocuk beşiğinin bulunmamalı. Arka tarafına da sızıntı oluyor. Ön tarafına çok ciddi oranda mikrodalga yayıyor. Çalışırken hiçbir zaman yanında durmayacaksınız. En az bir metre uzağında olacaksınız. Çalışırken 20 santimetre önünden bir çocuk sürekli geçiyorsa çocuğu mikrodalgayla ışınlıyorsunuz demektir. Mikro dalga fırın çalıştığı zaman evinizde baz istasyonu var demektir. Mikrodalga fırının çok yakınındaysanız baz istasyonuyla karşı karşıyasınız demektir."

ablacım tebrık edıyorum senı yıne.. alkisalkisalkis cok guzel bı konuya degınmıssın ama sabah aksam pc basında olan sen benım gıbıler ıcın mıkro dalgaya tasaffurlu ampullere ne hacet.. :nazar: bız o radyasyonu fazlasıyla alıyoruz.. mafoldumben

E o zmaan niye uretiolar ki boyle seyleri ?
yapmasinlar sekerimn milleti zora sokuolar tehlikeye sokuolar?
baska seyler yapsin zararsiz olmazmi, ?
hay nedecez bilmiom haaaaaaaa, zaten ben mikro dalga firini calistirken cogu zaman yanindan ayriliorum, yaninda kimse kalmaz, ama bilmiodum, daha dikkatli olcaz artik
sagol canimcim ablacim sekerim .

ablacım tebrık edıyorum senı yıne.. alkisalkisalkis cok guzel bı konuya degınmıssın ama sabah aksam pc basında olan sen benım gıbıler ıcın mıkro dalgaya tasaffurlu ampullere ne hacet.. :nazar: bız o radyasyonu fazlasıyla alıyoruz.. mafoldumben

ekrana ve modeme fazla yakın orurmayacağız. aynı zamanda başka bir topikte okumuştum.kaktüs ortamdaki radyasyonu emiyormuş.
bilgisayarın yanına 2-3 tane kaktüs aldık mı yeterli olur inşallah!
ayrıca hamile arkadaşlarım karınlarına yastık ve benzeri bir şey koyarak bilgisayar ve televizyon izlemelilermiş.(uzmanlar söylüyor)
ve gece yatarken bilgisayarın ve televizyonun fişini çekmek lazımmış.
elimizden geldiğince dikkat edlim.ama o kadar içli dışlıyız ki bu aletlerle kafamçokkarıştı Allah sonumuzu hayır eylesin.

E o zmaan niye uretiolar ki boyle seyleri ?
yapmasinlar sekerimn milleti zora sokuolar tehlikeye sokuolar?
baska seyler yapsin zararsiz olmazmi, ?
hay nedecez bilmiom haaaaaaaa, zaten ben mikro dalga firini calistirken cogu zaman yanindan ayriliorum, yaninda kimse kalmaz, ama bilmiodum, daha dikkatli olcaz artik
sagol canimcim ablacim sekerim .

malesf işte arkadaşım her nimetin bir külfeti var.
bize düşen mesela cep telefonunu çook gerekmedikçe kullanmamak,çok gerekmiyorsa mikrodalga fırın almamak vb.. çareler. ama yinede uzak kalamıyoruz malesef :çok üzgünüm:

canım öncelikle çookk teşekkür ederim.hatırladığın ve böyle,uyarıcı konuyu bizlerle paylaştığın için opuyorumnanaktan

tasarruf ammullerini hiç duymamıştım gercekten çok şaşırdım.kızıma hemen söylicem.
mikrodalga fırını biliyorum allahtan hiç yanaşmadım almaya aldırmamda.aniden ısıtan pişiren şeylerden hep uzak durmuşumdur.

cep telofonlarına gelince,mümkün olduğu kadar kızıma taşımaması gerektiğini söylüyorum.oda uyguluyor.ama uzaktayız işte bir şekilde ses olsun duymak istiyoruz.:çok üzgünüm:fazla değil ama yinede herkez için gecerli bir tehlike aslında.

netertua arkadaşın dediğini duymamıştım bak,karınına yastık ve benzeri şeyler konularak seyredilmesi gerektiğini,bunuda ilk fırsatta söylicem.
ayy çok sağol vallahi,bilmediğimiz şeyleri öğrendim. opuyorumnanaktan
canımsın yaa seni seviyooommmmm.

ekrana ve modeme fazla yakın orurmayacağız. aynı zamanda başka bir topikte okumuştum.kaktüs ortamdaki radyasyonu emiyormuş.
bilgisayarın yanına 2-3 tane kaktüs aldık mı yeterli olur inşallah!
ayrıca hamile arkadaşlarım karınlarına yastık ve benzeri bir şey koyarak bilgisayar ve televizyon izlemelilermiş.(uzmanlar söylüyor)
ve gece yatarken bilgisayarın ve televizyonun fişini çekmek lazımmış.
elimizden geldiğince dikkat edlim.ama o kadar içli dışlıyız ki bu aletlerle kafamçokkarıştı Allah sonumuzu hayır eylesin.

netertuacım paylaşımın için verdiğin çok ama çok değerli bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır....

kaktüsü duymuştum ama uygulamadım....özellikle oğlum için hemen 8 tane kaktüs alıp bana 4 ona 4 olarak kullanmaya başlayacağım...

canım öncelikle çookk teşekkür ederim.hatırladığın ve böyle,uyarıcı konuyu bizlerle paylaştığın için opuyorumnanaktan

tasarruf ammullerini hiç duymamıştım gercekten çok şaşırdım.kızıma hemen söylicem.
mikrodalga fırını biliyorum allahtan hiç yanaşmadım almaya aldırmamda.aniden ısıtan pişiren şeylerden hep uzak durmuşumdur.

cep telofonlarına gelince,mümkün olduğu kadar kızıma taşımaması gerektiğini söylüyorum.oda uyguluyor.ama uzaktayız işte bir şekilde ses olsun duymak istiyoruz.:çok üzgünüm:fazla değil ama yinede herkez için gecerli bir tehlike aslında.

netertua arkadaşın dediğini duymamıştım bak,karınına yastık ve benzeri şeyler konularak seyredilmesi gerektiğini,bunuda ilk fırsatta söylicem.
ayy çok sağol vallahi,bilmediğimiz şeyleri öğrendim. opuyorumnanaktan
canımsın yaa seni seviyooommmmm.

irnacım mikro dalga fırın duvarın arkasına bile yayıyormuşkafamçokkarıştı

sağol sarduşum uyarın için çok güzel bir konuya değinmişin alkisalkisalkis
malesefki cep tel kullanıyorum şimdi mümkün olduğunca uzak durmaya çalışcem

Sağol arkadaşım paylaşımının için. En çokta tasarruf ampüllerine şaşırdım. Eskiden ne güzel normal çalar saatler vardı Ama şimdi saat diye cep telefonlarını kurunca mecburen yatak odamızada sokuyoruz. Hepimizin buradaki yazılan önerilere kulak verip en az zararla yaşamayı öğrenmeliyiz.

Teşekkür ediyorum.

of maalesef komııdnın ustunde 3 cep oyle uyuyoruz
esım ıse gıtcek dıye evdekı tum cepler yanımızda oluyo:KK43:

canım benim bilgilendirdiğin için teşekkürler.bende tasarruf lambaları hiç duymamıştım

ne kadar da önemli bir konu ama o kadar da önemsemiyoruz sanki.arkadaşım hamile diyorum ki en azından hamileyken kullanma şu cep telefonunu ya da daha az kullan veya uzağında bulundur....ama dinleyen kim :KK43:(
anne karnındaki bebekler ve küçük çocuklar daha çok radyasayondan etkileniyorlarmış.özürlü ,hastalıklı doğma ihtimali artıyormuş bebeklerin malesef.
başka bir arkadaşımda hamileyken hiç cep telefonu kullanmadı.onu tebrik ediyorum.
çok önemli bir konuya değinmişsin sevgili sardunya zakkum,teşekkürler...
kk üyeleri bu konuya daha duyarlı olmalılar bence.
:çok üzgünüm:ewet cnm bende hamileyim ve cep kullanıyom malesef mafoldumbenama bundan sonra oğluşum için cepten uzak duracağımyasakkelime

X