ocuunuz ok mu inat?

Halikarnas

DÖNDÜM
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2008
14.247
35
inat.jpg

Bebeklik dönemini atlatan çocuğunuz sizinle sürekli inatlaşıyor mu? İşte onunla başetmenizi sağlayacak öneriler..

Çocuklarda hareketlilik fiziksel gelişim için gereklidir. Ancak kendini koruyamayacak kadar küçük çocukla ilgilenmek her ebeveyni zor durumlarda bırakabilir. 0-3 yaş arasında pekiştirilen tüm davranışlar derhal öğrenilmeli ve tekrar edilmelidir. Özellikle inatlaşarak birşeyi yaptırma davranışı peikiştirici davranıştır ve özellikle çatışma durumunda sık sık bu yola başvurular. Çocuğuklarda bu dönemde atma, fırlatma davranışı da görülebilir. Keyif için başlayan bu davranış sık sık uyarı aldığında bu çocuk için iyice dikkat çeken bir duruma dönüşmüş olabilir. Bu noktada istenmeyen davranışı görmezden gelerek, istenilen davranışı tekrar etmektir. Birşeyi'yapma' demek o şeyi hep hatırlatır ve çocuğun daha çok yapmasına neden olur.

Kendi başına oynayabilmesi için önce beraber oynamaya başlayıp sonrasında kısa sürelerle onu oyun ya da oyuncaklarla başbaşa bırakmak işe yarar. Başka çocuklarla oynamayı seviyorsa buna teşvik edilerek yetişkin desteği olmadan oyun oynamayı öğrenmesi sağlanabilir. Çocukla inatlaşan tavır sürerse davranış problemlerinin sürmesi olağandır. Yaşa bağlı hareketliliğin, dürüt bozukluğunun zaman içinde düzelmesi beklenir. Yaşla birlikte sorun azalmıyorsa uzmanla görüşmekte yarar var.

nerede güzel bir konu açılmış,bakıyorum orada sardunya zakkum .
bizi böyle güzel konularda bilgilendirdiğin için sağol.
bu dönemlerde çocugun dikkatini başka yöne çekmeli.mesela çocuk illaki sürahiyi eline almak istiyor ve ne anlatırsan anlamıyor ''aa bak! gel camdan bakalım,hadi gel kaç tane kırmızı araba geçiyor gibi....bile bile inatlaşmamalı.geçici bir dönem olduğu bilinmeli.eger ebeveyn inatlaşırsa inatçılık kalıcı hale gelebiliyormuş veya bu dönemi daha da geç atlatıyormuş.

tuanada cok inatci olabiliyo sardusum
bazen ne yapicagimi sasiriyorum inanki
inadi bana siniri babasina cekmis dogusdan beri :KK66:

Kızım 5 yaşında ama hep kavga ediyoruz. söz dinlemiyor. inat ediyor. kardeşini hiç istemiyor. çok yoruldum artık bağırıp durmaktan. hiçbir şey fayda etmiyor. ne bağırmak ne vurmak. napıcamı şaşırdım. yaşamaktan soğudum. bıktım usandım. ne zaman düzgün bir kız olacak nasıl olacak hiç bilmiyorum. ne olur bir tavsiye bir akıl verin bana

Kızım 5 yaşında ama hep kavga ediyoruz. söz dinlemiyor. inat ediyor. kardeşini hiç istemiyor. çok yoruldum artık bağırıp durmaktan. hiçbir şey fayda etmiyor. ne bağırmak ne vurmak. napıcamı şaşırdım. yaşamaktan soğudum. bıktım usandım. ne zaman düzgün bir kız olacak nasıl olacak hiç bilmiyorum. ne olur bir tavsiye bir akıl verin bana

bağırmak ve vurmak çocukta dahada olumsuz etkiler yapıyor. benmde oğlum 2bucuk yasında bazen bende dayanamıyorum bağrıyorum ama ben ne dersem sonra gelip aynısını söylyor bağırıyor. benim tavsiyem bi süre rahat bırak ilgilenme yaptıklarını görmezden gel yapabilirsen tabiki bunu bi süre sonra oda sıkılacaktır bu durumdan.

benimde kızım 4 yasşında aynı durumdayız.hiçmi söz dinlemez dinlemiyor,bbaya çok düşkün hep onu istiyor babm yapsın falan filan aynene kalp krizi geçirecem yakında..

X