1 aylık evliyim.. boşanıyorum,anlaşmalı boşanma yardım ...

gamzeleyy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2008
150
8
38
daha cok yeni evliyim ama eşimin beni aldattıgını yakaldım , kavgalar sonucu inkar etti eski bişeydi o bana asık tabi öyle konusur falan filan derken , aramız iyice acıldı , sen bana güvenmiyorsun diyerek benden önce bosanma davasını actı , zaten biliyordu benim acıcagımı guru yaptı , avukat buldu ve ben d,lekceleri imzaladım ,ama bildigim kadarıyla 1 yıl evli kalmak durumundayız, fakat avukat iki sahit ile olabilecegini söyledi .
30 haziranda dava acıldı .. nezaman mahkememiz olur daha bişey belli degil bana yardımcı olurmusunuz ...
eşimle görüşmüyoruz.
birde sdava acan o acaba gizliden haberim olmadan mahkeme masraflarını banamı ödettiricek .. lütfen yardımcı olurmusunuz ... cok acil

bence siz de biran önce avukat yardımı alın,maddi durumunuz elverişli değilse,barolardan yardım talebinde bulunabilirsiniz.Ama genel olarak size şunları söyleyebilirirm;
1-Anlaşmalı boşanma yapabilmeniz için,bir anlaşma metni imzalamanız ve en az 1 yıl evli kalmanız şart,
2-Duruşma günü, size ya da avukat tutmanız halinde avukatınıza tebliğ edilir,
3-Eşinizin dava açması,mahkeme masraflarının size yükleneceği anlamına gelmez,masraflar davayı kaybedene yükletilir.
4-Anlattığınız gibi eşiniz kusurlu ise yani sizi aldatmış ise-ki bu bir boşanma sebebidir ve ağır kusurdur,onun davası kabul edilmemelidir,ayrıca onun bu davranışını ispat etmeniz halinde yani aldattığını(telefon kayıtları,resim,şahit v.s.)tazminat ve benzer haklarınız doğacaktır,bu nedenle bi avukattan yardım alın,anlaşmalı boşanırsanız bu haklarınız anlaşma metninde yazmıyorsa,alamazsınız,iyi günler...

Merhaba cnm

Anlaşmalı boşanma hakkında bir siteye girmiştim.

Bir bakarsın.

Umarım yardımı olur

—Soru :Anlaşmalı boşanma nedir? Hangi hallerde mümkündür?

Anlaşmalı boşanma, eşlerin boşanma ve boşanmanın parasal sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) gibi her hususta anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine duruşmada bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir. Bir yılını doldurmadan anlaşmalı olarak boşanmak isteyenleri hakim evliliğin 1. Yılı dolduktan sonra boşanmaya karar verebilir.

—Soru : Anlaşmalı boşanmada eşlerin hakim huzuruna çıkmaları şart diyorsunuz. Ancak gazetelerden okuduğumuz kadarıyla bazı ünlüler (mesela Hülya Avşar) hiç mahkemeye gitmeden anlaşmalı olarak tek celsede boşanabiliyorlar. Bu nasıl oluyor ?

Öncelikle ortada yanlış bir bilgi var. Medyaya yansıdığı kadarıyla Hülya Avşar’ın boşanması anlaşmalı boşanma değildi. Davanın şiddetli geçimsizlikten açıldığı, tanık dinlendiği ve tek celsede karar verildiği medyada yer almıştır. Anlaşmalı boşanmalarda mutlaka tarafların hakim huzuruna çıkmaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada bunun başka yolu yok.

Anlaşmalı Boşanma | Boşanma Hukuku

X