Doğuma Hazırlık İrem ismi gerçekten kötü mü?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
şu ibrahim kutluay ın arastırıcıları oldugunu iddia eden arkadas bir okusun bu röportajlarını ibrahim demet kutluay çiftinin de görsün niye irem koymuslar
Cumaertesi

Merhaba kızlar,

Yakında kızm oluyor.İsmini İrem koymaya karar verdik.Cennet bahçesi demek diye.Ancak burdan okuduğuma göre bu ismi koymak doğru değil yazıyor.Allahın sevmediği yalan bir bahçeymiş.İrem koymayı düşünen arkadaşlar var mı? Ben kötü olduğuna inanmak istemiyorumm

iremin anlamını bilmiyorum ama söylenişi güzel.anlamı iyi değilse koyma bence. aleyna ismi de güzel ve Kuranda geçiyo ama "üzerine" anlamındaymış. çocukların adı güzel eyler ifade etmeli bence yerimseniben

bende isim arayışlarındayım
birden aklıma irem gelmişti ama anlamında tedirginlikteydim çok üzüldüm açıkçası
zaten ayetlede anlatılmış
sanırım aynı şey ecrin ismindede var bir kaç anlamı var

bilmeden koyanlar tabikide üzülmesinler
ama göz göre görede koymak içime sinmeyecek sanırım
farklı isimler arayışına başlıyim

sonuçtta konulan ismin kuranda geçmesi önemli değil güzel anlam taşıması önemli
ahirette isimlerimizle çağırılıcaz ve koyduğumuz isimle sorgulanıcaz
niye gerçekten cennet bahçesi olmasında gazaba uğramış cennete benzeyen bahçe olsun

bende Irem isminin konulmamasi gerektigini dusunenlerdendim ama eger Suleyman Ates boyle demisse demekki sakinca yokmus..

--------------------------------------------------------------------------------
SORU: Bir kız çocuğumuz dünyaya gelecek. Adını ırem koymayı düşünüyorduk. Bir büyüğümüz ırem’in Fecr Suresi’nde geçen helak olmuş, lanetlenmiş cennet anlamına geldiğini ve koymamamız gerektiğini söyledi. Bu doğru mu? (Aysun Yılmaz)

CEVAP: ırem, cennet bahçesi demek değildir. Âd kavminin kurduğu, dillere destan bir kentin adıdır. Ancak bu kavmin aşırı davranışları yüzünden o cennet gibi ırem kenti helak edilmiştir. Lanetlenen kent değil orada yaşayan, Allah’ın verdiği imkânlara şükretmeyen, günahlara dalan Âd kavmidir. Sizin kızınıza ırem adı vermenizde hiçbir sakınca yok. Çünkü zaten Kur’ân ırem kentinin, güzellikte eşsiz bir kent olduğunu belirtmiş, “Onun benzeri cihanda yaratılmamıştı” demiştir. Size bilgi veren kişi yanlış yorum yapmış. ışin özünü anlamamış.

Yazar:Süleyman Ateş

Son düzenleme:
maalesef bu doğru canım sadece burda yazmıo ama irem ismini koymak günah die bişey yok sonuçta çok beğeniosan seçim senin tabii ama bebişlerimize koyduğumuz isimler onları etkikiomuş ya dikkatli olmak lazım tabii

bide biirileri lanetli mi demiş yok artık ya abartmayı ne çok sevio insanlar.....................

sen karar vericeksin tabiki ama bn senin yerinde olsam bu ismi koymazdım tereddütrte kalmak istemem çünkü söz konusu olan kızın

nurefsan arkadasın alıntısı çok guzel ve yetrlı.....cok guzel bır kent yer...........halkı sapmış olması bu ısmı kotulemez kaldıkı bırcok bılınçlı aıle bı ısmı koymıuştır.............

Canım ben anlamına değil de ses olarak irin i çağrıstırmıstır bana hep ,ondan sevemedim irem ismini. kızının adı irem olanlar kırılmasın lütfen. bu bendeki saçma bir çağrısım etkisi sadece.

Kur’an-ı Kerim’de Fecr suresi 7-8. ayetlerde ismi geçen “İrem”, Hûd aleyhisselamın kavmi olan Âd kavminin yaşadığı ve güzellikte emsali olmayan şehrin adıdır. Bu şehir, bahçeleri ile ünlüdür. Fakat daha sonra bu kavmin azgınlığı sebebiyle helak edilmiştir.

“Şark-İslâm edebiyatlarında İrem keli.mesi daha ziyade (Bâğ-ı İrem) şekliyle mutluluk verici, mâmur ve gösterişli bi.naları, evleri vb. yerleri ifade eden anlamda kullanılmıştır. Bağları ve rengârenk ağaçlan ile İrem bahçeleri ba.harı temsil eder; ayrıca sevgilinin bulun.duğu evi, gezindiği bahçeyi vb. mahalleri tanımlamada kullanılır.” (Ömer Faruk Harman, “İrem”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 22, s: 443)

Verilen bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere bu ismin konulmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Benim de ismin İrem.Çok memnunum ismimden.Pek kullanılan bir isim değil ama.Çok az rastladım ben bu isme.

Irem cennet bahçesi olarak biliniyor söylenişide çok güzel
ad kavmi hükümdarı şeddad Allah'a isyan ederek Cennete benzetmek iddiasiyle İrem bağını yaptırmış bu bağdaki köşke girmeden kavmi ile birlikte gazaba uğramış ve çarpılmış.
Allahın gazabına uğramış bir yerin ismini koymak ne kadar doğru?

bende anlamını yalancı bahçe diye duymuştum ama koymakta sakınca varmı bilemiyorum.
neler hissettiğini çok iyi anlıyorum,bende melis ismini çok seviyorum bal gibi tatlı anlamına geliyor diye biliyordum ama şimdi yeni bir anlam çıkarmışlar
hımbıl,şişko insan anlamına geliyormuş,seninle aynı duygular içindeyim:KK43:

SAbriye arkadaşım seni kınıyorum. İsmi irem olanları ne kadar kırdığının farkında değil misin?
Anlamı kötüyse kötü iyiyse iyi, bilerek konmamıştır muhakkak. İyi duygularla konmuştur. Ne kadar gereksiz şeylere takılıyoruz. Bu ismin kötü anlamlı olduğunu bulan arkadaşın başı göğe ermiştir heralde. Öbür dünyada bu kadar mühim bir bilgiyi ortaya çıkardığı için kendisi muhakkak ödüllendirilecektir emin olsun.

bunda kınayacak bi durum göremiyorum kusura bakmayın ama bence iyi de yapmış sabriye hanım YÜCE RABBİMİZİN beğenmediği kötülediği bi nesnenin ismini çocuğuna vermek (bilerek vermek bilmeyenlere sözüm yok) ne kadar kötü bişey . bakın böyle böyle bi durum var ve yanlış biliniyor aslı doğrusu böyle demiş bence sabriye hanıma teşekkür etmek gerekir .

Merhaba ben İrem :KK31::KK14: Bir arkadaşımız yorumda söylemiş sahte cennet bahçesi diye evet malesef bu anlamı doğru. Bazı kaynaklarda cennet ya da cennet bahçesi diye geçer ama derine inince bunu sahte, yapay bir cennet bahçesi olduğu ortaya çıkıyor. Benden geçmiş artık ama bundan sonra isim koyacaklara irem isminin muallakta olmasından dolayı kimse koysun istemiyorum :26::KK14:

Vardır tabi onlar her konuda pimpirikli oldukları için bence herşeylerini araştırıp yapıyorlar. neden tuhafınıza gitti ki çok mu zor para ve çevre varken bu işler

o kadar araştırmacı dikkatli biri olsa evlilik hazırlıklarındaki nişanlısını terkedip başka biriyle (ki geçmişide hiç temiz değilldir ) evlenmezdi.

kızına lal ismini koyan bi ünlümüz var (lal dilsiz ve konuşamayan demek ) bu ve bua benzer birsürü örnek vardır onlar yapıyor diye doğru mu peki ?

ki yabancı amerikalı bi sanatçıda bebeğine ayı evet bildiğin ayı ismini koydu ee sanatçıysa araştırmıştır doğrudur diye bende bebeğime ayı kedi köpek ismini mi koyayım ..bakış açısı gerçekten çok değişik

X