Tuvalet Eğitimi Oğlum 40 aylık oğlum hala bezi bırakmadı?

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

blackdress

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2008
45
0
44
Kızlar benim oğlum 3,5 yaşında.erkek çocukları herşeyi geç öğrenir diyorlar ya benim oğlumda herşeyi geç öğreniyor.tuvalet eğitimi için her laftan anlamasını bekledik 3 yaşında basşladık sormaya çiş varmı diye tık yok lazımlık aldım oturmak istemedi klazöt adaptörü aldım otutturdum ama çiş yapacağına klozetin içindeki suyla oynamaya çalıştı son 2 aydırda sürekli çiş var mı dyoruz bir öğrenmiş ııh istemem diyor napıcağımı şaşırdım kilosuda 24 oldu 6 numara bez bile küçük geliyor neredeyse birde bilirsiniz başkaları aaa hala altınmı yapıyor diyor sinirim bozuluyor ne olu bana yardım edin.sinirlerim çok bozuldu?

Keşke yardımcı olabilseydim . arkadaşımın kızı da 3 yaşında yeni öğrenmeye başladı bence kız-erkek olayı değil kimi çocuk erken kimisi geç öğreniyor . Benim oğlum da 1,5 yaşında ve bende şimdiden ilerde nasıl öğreteceğimi düşünüyorum . Bu çiş öğretmek için kilotlar varmış eltim onlardan çok faydalanmış denediniz mi acaba ?

** bişey daha söyleyim çok ayıp olacak ama bende bunu başkalarından işittim ; baba tuvalette yaparken gösterirse çocukta öğreniyormuş . Tabii bu bana duyduğumda çok abes gelmişti hala da öyle .. Ama bu şekilde de öğretenler varmış ..

..........................................................

Son düzenleyen: Moderatör:
aslında bak şimdi birincisi nilin söyleidği bir bakıma dogru babası bu işi ögretebilir ayrıca biraz üstüne gitme bırak bakalım sen üsteledikçe o istemeyecek kimbilir o şimid ne düşünüoyr tabi rahat geliyor altına yapmak sanada zor geliyordur normal olarak ona daha tatlı dille söyle

elbetteki tuvaleti gelince anlıyorsundur ne bileyim takip et o saatlerde oturttur onu tuvalete çiş var mı diye sorma ayrıca çocuklar mesela sırt üstü uyumadıkları sürece çiş yapmazlar sırt üstü yattıgında bilki işiyor takişp et bu hafta mesela hep takip et boşver sagdakileir soldakileir bu kadar kolaysa ver bir hafta kalsın onlarda ama en geç 30cu aya kadar bekletirler bu yinede snein morlaini bozmasın ve strese girme birtanem

Son düzenleyen: Moderatör:
mesela lazımlıga oturturken onun en çok sevdiği yere koy banyoda durmasın çizgi film seyrederken oturt ne bileyim eline çubuk kraker ver sevdiği şeyleri ver ama sakın onu zorlama sonra onu övücü sözler söyle sevdiği şeylerle ödüllendir sabah kalktıgında yemeklerden sonra ayrıca 2 saatte bir tuvalete oturt önce çişi için teşvik et eline topu al ona at o sana atsın

Tuvalet eğitimi ile ilgili güzel yazılar var,öncelikle onları okumanızı tavsiye ederim.
Sabırla zorlamadan uygulamak kalıyor.
Bizdede şuan aynı sorun var.Oğlum 3 yaş 2 aylık,hala hazır değil,zorlamıyorum.
Hazırlamaya çalışıyoruz.Güya çabuk öğrenir diye 9-10 aylıkken kaka yaparken çömeltiyordum.
Hiç oralı olmadı.
Hepimize kolay gelsin.
Sevgilerle...

merhaba arkadaşlar benimde 3.5 yaşında kızım var ve okadar zor öğrettimki tuvalet alışkanlığını bir kere çok inat bir çoçuğum olduğundan bu iş iki kat zor geldi bana 3.5 yaşında çoçuğu olan arkadaş sana sadece söylemek istediğim şey sabır oldukça sabırlı olacaksın benim kızım gündüzleri söyleyip geceleri kaçırıyordu gündüzleri çişini söylemesi içinde koca bir yazı geçirdik nasıl öğrettin dersen inatlaşmayacak huyuna gideceksin mesela çişleri geldiğinde köşe bucak kaçıyorlar zatenki bunuda sen anlarsın bende sadece onun hoşlandığı bir noktayı yaklayıp o noktada devam ederek gündüz çişini ögrettim tuvalete götürüp dakikalarca bekleyip duruyorduk yaptığında babası ablası eylül çişini tuvalete yaptı alkışlayıp tebrik edin diyordum baktım bu onun çok hoşuna gitti bu şekilde devam ettik çok şükürki gece kaçırmasınıda 6 aydır kendi kalkıp anne çişim geldi diyor aman tahtalara vurayım ya sanırım büyüdükçe ögreniyorlar çok zor zahmetli bir iş bez aldığımda apartman girişinde komşular bezi görünce a daha yapıyormu benim çoçuklar bilmem şukadarken bıraktılar falan sinir bozucu şeyler sanki ben bundan memnunmuşum gibi takmayın kafanıza hepside ögrenir zaman ve sabır

bence o inatsa sizde inatlaşın.ama kesinlikle sert davranarak değil sadece yılmayın demek istiyorum.benim oğlumda geç konuştuğu için tuvalet eğitimini hep ertelemiştik ve öylesine inattıki 2 saat denizde oynar sonra gelip işaretle bez tut çiş yapacağım derdi.yani ne suyla oynatmak ne çıplak gezdirip sık sık çişe tutmak nede diğer metotlar işlemiyor sonunda yine o sıkıp sıkıp bezine yapıyordu.biraz kıyamadığımızdan fazla tutup rahatsızlanmasın kasıkları ağrımasın vb bahanelerle bezini tekrara bağlıyorduk hep.lazımlığı asla istemedi klozet adaptörü aldım cicili bicili asla oturmadı.ama birgün onu karşıma alıp (34 aylıktı)bak artık bez yok birdaha tutmamaya kararlıyım kesinlikle tuvalete gideceksin diye anlattım ve belli aralıklarla çişe tuttum onu.zaten çişi olup olmadığını anlarsın.3 günde alıştı ben bile şaştım.ama gece bile bağlamayacaksın.gerekirse uykudan fedakarlık edip 2-3 saatte bir tutarsın.denemeni tavsiye ederim...hiç biryerimiz çiş olmadan alıştık hemde :)

bence moralini bozma benimde oğlum var 2006 aralık doğumlu hiç oralı olmuyor o birşeymi morlini bozma büyük oğlum 8 ne girdi hala gece bezleniyor benimki daha vahim ama kafay::a takmıyorum kimsenin ne dediğide umrumda değil sende öyle yap

bence moralini bozma benimde oğlum var 2006 aralık doğumlu hiç oralı olmuyor o birşeymi morlini bozma büyük oğlum 8 ne girdi hala gece bezleniyor benimki daha vahim ama kafay::a takmıyorum kimsenin ne dediğide umrumda değil sende öyle yap

Arkadasim iyi hosta böyle kafaya takmamakla evladlarin icin faydali bir davranis sergilemiyorsunki?benneyaptımki

Ne demek 8 yasindaki cocugu hala gece bezliyorsun? 3-4 sene sonra Ergenlige girecek bu cocuk, hala daha gece altini islatirsa ne olacak?:1no2:

Doktora git, olmadi bir uzmandan yardim al, sen altina gece bezi serdikce o bu huyundan vazgecmicekki? Aksine Aliskanlik haline getirecek! Beben degilki bu, koca cocuk, herseyin farkinda

Kücügüde alistirmaya calis, kararli ve sabirli olman lazim, sürekli tuvalete götürmen, gidicenmi diye sorman lazim, inan 2-3 hafta disini sIk alisacak.

bence moralini bozma benimde oğlum var 2006 aralık doğumlu hiç oralı olmuyor o birşeymi morlini bozma büyük oğlum 8 ne girdi hala gece bezleniyor benimki daha vahim ama kafay::a takmıyorum kimsenin ne dediğide umrumda değil

arkadaşım kusura bakmada yanlış yapıyorsun 8 yaşında bir çoçuğun bezlenmesini hangi mantık onaylar anlayamadım yazık etme çoçuğuna başka problemleri varsa onları çöz sonrada 2006 doğumlu çoçuğumda yapmıyor diyorsun herhalde yapmaz niye tuvalete ğitsinki abisi nasıl olsa bezleniyor bu ona çok normal geliyor inanamıyorum birde ben taknıyorum diye bir cümle yazmışsın e bekle o zaman askere gidince öğrenirler

canım bezler yerine alıştırma kilotlarını deneseniz ona yapnca kendi rahatsız olup belli bi zaman sonra söyler biz öğle bıraktırdık kardeşimn çocuğuna oda yapmak istemiyordu

20 aylıkken alıştırma kilodu ile alıştırdım kızıma.3 4 gün altına yaptı sonra ıslaklıktan sıkılıp söyledi.şu an 24 aylık ama arada altına kaçırdığıda oluyor.tuvaleti sevdirmeye çalış.sifonu ona çektir, tuvalet tası ile su döktür,alkış tut,aferin de, öpücük ver.sabır göster zamanla alışır.kaç aylık bi konu ama yinede yazayım dedim.

ya benım 2 bucuk yasında oglum var zamanı geldı mı acaba alıstırmaya baslasammı hıc bılmıyorum valla ben kac yasında baslatılıyo ogretmeye en erken fıkrı olan varmı

Bence en uygun yas 2-2,5 yas arasi. Benim iki kizimda bu yaslarda bezi birakti.
Basla yavas yavas canim, tuvalete gittigin zaman onuda yaninda götür, cocuk göre göre buna alisiyor. Sabirli olman lazim, hemen olucak birsey degil. Sürekli sorman lazim!
Kücük kizim nerden baksan 4-5 aydir tamamiyle birakti bezi, ocakta 3 yasina girecek, surda 2-3 aydan beri gecede bezlemiyorum, cisi gelse bile gece uyaniyor Anne tuvalalete gidicem diyor.

20 aylıkken alıştırma kilodu ile alıştırdım kızıma.3 4 gün altına yaptı sonra ıslaklıktan sıkılıp söyledi.şu an 24 aylık ama arada altına kaçırdığıda oluyor.tuvaleti sevdirmeye çalış.sifonu ona çektir, tuvalet tası ile su döktür,alkış tut,aferin de, öpücük ver.sabır göster zamanla alışır.kaç aylık bi konu ama yinede yazayım dedim.

Cok dogru canim, sabir cok önemli.

Bence en uygun yas 2-2,5 yas arasi. Benim iki kizimda bu yaslarda bezi birakti.
Basla yavas yavas canim, tuvalete gittigin zaman onuda yaninda götür, cocuk göre göre buna alisiyor. Sabirli olman lazim, hemen olucak birsey degil. Sürekli sorman lazim!
Kücük kizim nerden baksan 4-5 aydir tamamiyle birakti bezi, ocakta 3 yasina girecek, surda 2-3 aydan beri gecede bezlemiyorum, cisi gelse bile gece uyaniyor Anne tuvalalete gidicem diyor.

Cok dogru canim, sabir cok önemli.

Darısı başımıza biz 3 yaşını da geçtik malesef, bu yaz tuvalete alıştırma çabalarının bize kazandırdığı tek şey kabızlık oldu benneyaptımki, tutmayı öğrendi sadece, şu an 10 gündür yine kabız ve kafayı yemek üzereyim, genelde kız çocukları konuşma da olduğu gibi bu konuda da çabuk adapte oluyor, bende aşırı kafayı takanlardanım bu konuda

teyzemin kızı var.5 yaşına geldi hala altına kaçırır.inatlada söylemiyor.

bazen söylüyor ama oyuna dalınca yahut birşeylerle uğraşınca söylemiyor ve altına yapıyor.şuan anaokuluna başladı ve nasıl idare ediyor hiç bilmiyorum.

inşallah benim oğluşum ve tüm bebişler zamanında öğrenir. :)

alıştırma kilodunu ilk çıkaran firmada çalışmıştım bi dönem inanamazsınız deli gibi üretimi yapılıyor o kadar çok tercih ediliyor ki demek ki gerçekten işe yarıyor.bi de kokuluları fln var çok hoş baskılı fln :-)

banada yardım edinn benim oğlum 3.5 -4 yasında kreşe gidiyor kreşte çişini söylüyormuş ama eve gelnce hiç sölemiyor altına yapıyor ne yapıcam ben çok sinirleniyorum .:KK43:((:-)36::KK60::KK60::KK60:

X