Yöresel Tarif Hatayın sini kebabı

Yöresel Yemekler

aleyna72

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
520
2
51
HATAYIN MEŞHUR SİNİ KEBABI NA BUYURUN HANIMLAR

Malzemeler:
1 kg kıyma
1 bağ maydanoz
2 domates
2 patates
4 diş sarmısak
2 yemek kaşığı salça
2 bardak su
Margarin
Tuz
Karabiber

Yapılışı:
Maydanozu ince ince kıyın. Sarmısakları
dövün. 50 cm çaplı bir tepside kıymaya
katarak yoğurun. Tuzu ve karabiberini
katın. Malzemelerle yoğurulmuş
kıymayı, elle iyice bastırarak tepsiye
yayın. Domatesleri 4'er dilime bölerek
üzerine dizin. Yine patatesleri soyup
halkalar halinde doğrayarak tepsinin
kenarısıra dizin. Bu aşamada dilerseniz
taze biber parçaları da dizebilirsiniz.
Üzerlerine kaşığın ucuyla alınmış 4-5
parça margarin koyun. Hepsinin üstüne
suda eritilmiş domates salçasını dökün
ve kızgın fırına sürün.

SıNı KEBABI

ANTAKYA'LILARIN VAZGEÇEMEDıĞı BıR LEZZET DAHA ;SıNı KEBABI
SıNı KEBABI ÖZELLıKLE ÇARŞI ESNAFININ ÖĞLE YEMEĞı OLARAK YEDıKLERı VAZGEÇıLMEZ BıR TAT, SıNı KEBABI NEYLE YAPILIR ıSTERSENıZ HEMEN BAŞLIYALIM.
MALZEMELER:
tepsinin büyüklüğüne göre 500 gr kuzu kıyma
1 adet kuru soğan
4-5 diş sarımsak
1 adet kırmızı biber
bir demet maydanoz
tuz ,karabiber,domates salçası,pul biber,
ÜZERı ıÇıN:
2 adet domates
2 adet yeşil biber
2 adet patates
SOSU ıÇıN:
bir yemek kaşığı domates salçası ve yarım bardak su
HAZIRLANIŞI:
biz antakyalılar bu yemeğin hazırlık aşamasını genelde kasaplarda yaptırırız.Baharatlar hariç tüm malzemeleri kasaba veririz, kasap efendi bu malzemeleri satırla incecik kıyar (bide onun ustalık isteyen yönleri vardır).kıymayla buluşturur ve güzel karışım oluşturduktan sonra eve gönderir.daha sonra evde baharatları katıldıktan sonra her tarafı eşit kalınlıkta olcak şekilde tepsiye yayılır.
kenarlarından beri yayılan kıymanın üzerine dilimlenmiş patates, domates, biber dilimleri sıra ile yuvarlak şekil vererek dizilir. en son üzerine sosu , yani salça ve su karştırılarak üzerine dökülür.kuzu eti yağlı olduğu için başka yağ kullnamaya gerek yoktur.
pişirmek için bizler imkanlar dahilinde taş fırınlarda pişirmeyi daha doğru buluruz lezzet açısından, fakat imkanı olmayanlar ev fırınlerında da pişirebilirler.
AFıYET OLSUN

BU DA RESıMLı TARıF

resim yok ama biz resim yokken görüntüsü nasıl yapalımki?? görmeden nasıl yapıcağız güzelmi değilmi!CADIARZU

tadı lezzetli olsa da bıktım artık bu yemekten..ayrıca ramazanda ağır kaçar bu sıcaklarda.... onun yerine kağıt kebabı daha makbul bence...

Ben bu yemeği davetli olduğum bir yerde yemiştim..

Sonra ben evde yapınca biraz değişiklik yaptım,kıymayı yoğururken içine bir domates rendeledim birde azıcık ekmek koydum..

Üzerinede resimdeki gibi hiçbirşey koymadım,tepsinin kenarlarına patates ve biber sıraladım..

Böylelikle kıyma iyice kızardı dahada nefis oldu..Diğer türlü üzerindeki sebzelerden dolayı hiiç kızarmıyor..
Paylaşayım istedim..:):)

aleynacım bende hataylıyım faka orada yaşamıyorum maalesef, bizim yemeklerimizin hepsi birbirinden güzel :) tabii ki burada yapıyorum sini kebabını ama hataydaki gibi lezzetli olmuyor.oranın eti de daha güzel sebzesi de baharatı da...

Antep, Hatay o tarafların yemekleri tam damak tadıma göre harikalarrr,
önceki hayatımda o taraflardamı yaşıyordum acaba.
bir başka lezzetli oluyo hakikaten.

Bu yemeği nadirde olsa yaparım,severiz.
Ama aslını Hatay'da yediğim için lezzeti yerinde daha farklı.

arkdasim bende aynen dedigin gibi yapiyorum tepsi kebabini hatta önce firini suyunu katmadan koyup biraz pisiriyorum, sonra suyunu katip dewam pisiriyorum nerden baksan bir saat pisiriyorum ama kiyma yine cig kaliyoooor :1no2:

Zaten cok huylanirim cig etten onun icin nezamandan beri yapmiyorum bu yemegi

Benim anne tarafımda Hataylıdır.Hatay mutfağı çok zengin ve yemekleri tek kelimeyle muhteşem.Ama hakikaten yerinde yemek o yemekleri daha bir başka.Özellikle salata çeşitlerine mezelerine bayılıyorum.Zahter salatası,tepside et,kömbe,kahke,zeytin salatası,kısır,çiğ köfte,biberli ekmek,katıklı ekmek,Kaytaz böreği..... saymakla bitmez.Sadece doğum yerim Antakya olmasına rağmen annem yemek kültürünü hala yaşatır.Şimdi ızmirdeyim burayı çok seviyorum.Egede 25 yılım geçti.Yinede antakya ve antep mutfağını tek geçerim.

tepsi kebabina bayilirim benim sozlum antakyali ve bende antakyada okuyorum..buyukdalyanda yol ustunde salas bi kamyoncu restoraninda yapiolar mukemmelll..tabi bide harbiyede yiyeceksin zerzavati bol(antakyada bole derler pismis domates biber yani:)))ekmegi de sicacik...ayy bi hafta sonra antakyadayimmm yaasasinn :eek:

X