Ameliyat sonrası şişlikler ve ödem için bir çare!

Açıkçası yüzümün alçıdan çıktığı ilk an hoşuma gitmişti gördüğüm şey. Kilo alamayan sıska kızın yüzüne güzellik gelmişti. Biraz şişlik yakışmıştı yani. Alçının uyguladığı baskıdan kurtulan burnum saldım çayıra mevlam kayıra dercesine şişme eğilimi gösterdi tabi. Ama bana hiç bir zaman abartı bir şişlik gibi gelmedi. Zaten doktorum çok iyi anlatmıştı her şeyi. 6 ay beklemek gerekiyordu bişey diyebilmek için. Alçıdan çıkınca da tepki vermememin sebebi oydu, zaten değişecekti o görüntüm.

Şişliklerim için benim yaptıklarıma gelirsek... 4 saat sürmüştü benim ameliyatım. Burnumda deşilmedik yer kalmamıştı, burun etim de dahil. Mart başıydı ameliyat olduğumda. Alçım çıkmadan fark ettim ki yanaklarıma ve kaş arama parmaklarımla ufak dokunuşlar yaptığımda oradaki ödem azalıyor. Zaten can sıkıntısından kendiliğinden çıkıvermişti o hareket, alçıdan sonra da devam ettim buna.... İkinci olarak da bol su içtim, günde 3-4 litre su içtim. İki burun deliği de tıkalı olduğu için zaten mecbur kalıyordum su içmeye ağzım kurumasın diye. Biraz fazla içmeye dikkat ettim gösterdim. Yani bu da zor gelmedi bana... Üçüncü olarak da yüksek yastıkta yattım. Nerdeyse iki ay belki biraz daha fazla bir süre odama gidip yatağımda yatmadım. Biraz kişisel bi sebep benimkisi; uyurken kendimi kaybediyorum hem çok derin uyuyorum hem de çok deli yatıyorum. Burnuma bişey yaparım korkusuyla oturma odasında kanepede yattım hep, kanepeyi de açtırıp yatak yaptırmadım ki fazla yayılmayayım- çünkü kendimi biliyorum rahatsız ve tedirgin yatmam gerekiyor.Yani yaklaşık 60 gün boyunca asla yatay bir şekilde yatmadım... Dördüncü olarak işsiz bir birey olarak bu süreyi evimde yatarak geçirebildim. Kimileri ertesi gün işine/okuluna devam etmek zorunda kalıyor. Hareket ederken hep tansiyonumu nabzımı dinledim. Tuvalete gitmek için kalkarken bile ilk bir ay çok dikkat ederek kalktım. Yüzümün şişmesi için uygun ortamı yoktu. Çünkü hareketsizdim... Beşinci ve son olarak doktorum ne ama ne dediyse yaptım.

1,5 ayda falan inmişti yüzümdeki şişlik. Üçüncü ayım doldu burnumun ucunda bir bombelik vardı o da indi geçenlerde. Sanırım yapmam gereken masajı yanlış uygulamamla alakalı olarak bu kadar gecikti onun inmesi. (Masaj yapmak yerine okşuyormuşum ben. Meğer bayağı bastırmak gerekiyormuş. Tabi bu yazdığım size örnek olmasın, sizler için en iyisini kendi doktorunuz bilecektir)

Burda gördümki bazı arkadaşlar çok panik yapıyor. "Ayşenin şişlikleri 1 ayda geçmiş niye benimki 3 aya geçmedi" diye yakınanlar var. Arkadaşlar hepimizin girdiği operasyonlar farklı. Hepsinin içeriği farklı, yeri farklı, süresi farklı ve her birbireyin bünyesi farklı. Birileriyle kendinizi kıyaslamayın lütfen. Bu gibi endişeleriniz yönlteceğiniz tek kişi doktorunuz olsun. Açın telefonu sorun. Size en doğru cevabı doktorunuz verecektir.

Burada çok iyi niyetli olarak tavsiye edilen bitki çaylarını da ilaçları da kullanırken ilk önce lütfen doktorunuza danışın. (Doktoruma "Ya burnumun ucu düşerse?" diye bir soru yöneltmişliğim de vardır hani :eek: ) Ne olursa olsun kafanıza takılan en küçük şeyi bile sorun doktorunuza. Kahve içmek için bile doktoruma sordum da kahve içmeye başladım.

Bizler hepimiz meraklıyızdır bir yakınımızı gördüğümüzde "aaa çok zayıflamışsın..., aaa çok kilo almışsın..., aaa elbisenin şurası kötü olmuş..." şeklinde yorumlar yapmaya. Amliyattan sonra sizi görenlerin bitmek bilmeyen yorumları lütfen yıldırmasın. Siz biliyorsunuz bu işin normal sürecini, onlar ise bilmiyorlar. Siz burnunuzda ödem olduğunu biliyorsunuz ama onlar sağ tarafınıza yattığınızda ödemin de o tarafa kaydığını bilmiyorlar. İşin iç yüzünü anlayınca rahatlıyorlar. 6 aydan önce şişlerin inmeyeceğini söylediğiniz halde yine mi aynı soru... Onlar sizin gibi 7/24 yaşamıyorlar bu olayı, hayatın kendi telaşesinde bunu unutmaları çok normal, o yüzden tekrar anlatın. Ama bu soruların da canınızı sıkmasına izin vermeyin. Normal bir süreç olduğunu bilin. Geçecek hepsi. Emin olun... :)

Sağlıklı ve Güzel Günler...

kızlar tampon alındıktan sonra burun içindeki kanları nasıl temizleyeceğiz. Yoksa alçınında çıkmasını mı beklemeliyim?

arkadaşlar tamponu doktorunuz aldıktan sonra burun içinizi gazlı beze iğne kırıyo bende öle olduu sonra bi güzelcene onla döndüre döndüre temizlio sonra rutin 1 hafta sonra tekrar çaarıo tekrar temizlio burun spreyi verio artı merhem verio burnun içine kabuk tutmasnn diye

kıslar merhaba ben yeni üye oldum bgn benm burnumun 15inci günü bantlarım çıktı ama burnum çok şiş ucu fazla şiş değil ama yanları şiş profilden çok güzel gayet doğal ama önden şişlikler yüzünden uzaylı gibi bu şişlikler ne zaman iner tamamen inmesin ama bu insan içine çıkabileyim en azından 10 gün sonra stajım var mecbur çıkıcam dışarı bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..

benimde 16.günü daha çok yolumuz var canım beim doktorum 6 ay dedi seni bilemem ama en az 3 ay diyorum sana burnun için.yüz ilk bi ayda büyük oranda iniyor.

histerikcim aynı zamanlarda ameliyat olmuşuz senin burnun da benm şikayet ettiğim gbi şiş mi birde benm doktorum burnumun içini temizlemem için birşey vermeedi enfeksiyon riski var daha dikişlerin erimedi diyor sadece deniz suyu sıkıyorum ama burnumun ucunda sertleşmiş kan pıhtıları var yumuşatıp almya çalştm banyoda ama taş gbi hiç yumuşamıyor sen naptn bu konuda senn temizlemene izin var mı?

histerikcim aynı zamanlarda ameliyat olmuşuz senin burnun da benm şikayet ettiğim gbi şiş mi birde benm doktorum burnumun içini temizlemem için birşey vermeedi enfeksiyon riski var daha dikişlerin erimedi diyor sadece deniz suyu sıkıyorum ama burnumun ucunda sertleşmiş kan pıhtıları var yumuşatıp almya çalştm banyoda ama taş gbi hiç yumuşamıyor sen naptn bu konuda senn temizlemene izin var mı?

canım ben yandan çok beğeniyorum ama önden palyaço gibiyim hani o palyacoların burnuna top takarlarya aynen o şekilde ve hiç beğenmiyorum ineceğini bimek rahatlatıyor.çünki çok yeniyiz ve burunlarımız komple ödemli 3 ayda istediğimiz sonucu almaya başlıyacağız...yavaş yavaş 6 ayda gerçek burnumuzu görmeye başlıyacağız bu sürecin uzun olması insanın sinirlerini çok bozuyor..benimde burnumda kanlar var ve çok sert hala bekliyorum düşsünler diye sürekli banyo yapıyoru bende deniz suyu kullanıyorum.ardından badem yağı sürüyorum deliklerine ve çevresine kulak çubuğu yardımıyla badem yağı sayesinde kanların bi kısmı düştü açıkcası ben doktoruma sormadan badem yağı kullandım bu sitede okudum badem yağının zararlı olabileceğini düşünmüyorum ama sen istersen sorabilirsin ben hala kullanıyorum.bu kanlı burunlada dışarı çıkamıyorum bekliyeceğiz elbet düşecekler sabırlı olmak lazım...

canım ben yandan çok beğeniyorum ama önden palyaço gibiyim hani o palyacoların burnuna top takarlarya aynen o şekilde ve hiç beğenmiyorum ineceğini bimek rahatlatıyor.çünki çok yeniyiz ve burunlarımız komple ödemli 3 ayda istediğimiz sonucu almaya başlıyacağız...yavaş yavaş 6 ayda gerçek burnumuzu görmeye başlıyacağız bu sürecin uzun olması insanın sinirlerini çok bozuyor..benimde burnumda kanlar var ve çok sert hala bekliyorum düşsünler diye sürekli banyo yapıyoru bende deniz suyu kullanıyorum.ardından badem yağı sürüyorum deliklerine ve çevresine kulak çubuğu yardımıyla badem yağı sayesinde kanların bi kısmı düştü açıkcası ben doktoruma sormadan badem yağı kullandım bu sitede okudum badem yağının zararlı olabileceğini düşünmüyorum ama sen istersen sorabilirsin ben hala kullanıyorum.bu kanlı burunlada dışarı çıkamıyorum bekliyeceğiz elbet düşecekler sabırlı olmak lazım...

tatlım bende aynen palyaço gibiyim beklicez artık başka çare yok bende sürekli banyo yapıyorum sabah akşam yumuşayınca soyuyorum burnumu bikaç güne tamamen bitcek inş soyulmam banyoda sürekli burnuma su tutup sora hemen çıkınca kulak pamuğuyla yavaştan siliyorum kanlarımı birazcık yumuşattım ama hala var badem yağı iyi fikir bende alıp kullanıyım tamamen kurtlym şu kanlardan ameliyat bitti geçti derken bu süreç daha uzun hemencecik geçicek inş öpüyorum canım

tatlım bende aynen palyaço gibiyim beklicez artık başka çare yok bende sürekli banyo yapıyorum sabah akşam yumuşayınca soyuyorum burnumu bikaç güne tamamen bitcek inş soyulmam banyoda sürekli burnuma su tutup sora hemen çıkınca kulak pamuğuyla yavaştan siliyorum kanlarımı birazcık yumuşattım ama hala var badem yağı iyi fikir bende alıp kullanıyım tamamen kurtlym şu kanlardan ameliyat bitti geçti derken bu süreç daha uzun hemencecik geçicek inş öpüyorum canım

bu söylediklerini ben her gün yapıyorum evet uzun sürecek::)ama düzelicek ilerde bu sitede mutlu fotoğraflarımızı paylaşacağız:)kolay gelsin canım bende öptüm:):)

Histeriiikk,burnun ne alemde? indi mi şişliği? foto koymayı düşünmüyor musun?benim kafamda ki doktor olduğu için seninki,özellikle senin burnunu çok merak ediyorum.aslında özelden msj yazıcam ama,yazamıyorum:KK43:

bu söylediklerini ben her gün yapıyorum evet uzun sürecek::)ama düzelicek ilerde bu sitede mutlu fotoğraflarımızı paylaşacağız:)kolay gelsin canım bende öptüm:):)

selam bende ameliyat olalı yaklaşık 20 gün oldu ama ben hiç kan göremiyorum siz burnunuzun neresinde kan görüyosunuz? Ben de deniz suyu kullanıyorum sadece ve kulak pamuğunu da sadece ucundan azıcık sokup temizliyorum. Ama burnumun üstünde siyah noktalar çıkmaya başladı onlar için bi an evvel çözüm bulmam lazım yoksa sonrasında daha zor olucak yarın doktoruma sorucam ameliyat öncesi yüz temizleme jeli , tonik falan kullanıodum burnumun üstüne uygulamaya başlıyabilir miyim artık diye? Siz bişiiler kullanıomusunuz kızlar??

benim bu gün 21 günü ve artık herşey yolunda denize bile giriyorum..nefes probemim vs hiç bişi kalmadı..sadece ödemlerim var yani burnum eskisi gibi ama hala şiş ki bu şişliğin inmesi 6 ayı bulacak ama rahatsızlık derecesinde değil ben söylemesem kimse şiş olduğunu anlamıyor herkez çok güzl diyor ama bariz şiş dokununda hissediyorum ki aynada da direk farkediyorum..yakında yeni fotolarımı paylaşacağım:)en fazla 2 gün sonra görürüsün canım.

benim bu gün 21 günü ve artık herşey yolunda denize bile giriyorum..nefes probemim vs hiç bişi kalmadı..sadece ödemlerim var yani burnum eskisi gibi ama hala şiş ki bu şişliğin inmesi 6 ayı bulacak ama rahatsızlık derecesinde değil ben söylemesem kimse şiş olduğunu anlamıyor herkez çok güzl diyor ama bariz şiş dokununda hissediyorum ki aynada da direk farkediyorum..yakında yeni fotolarımı paylaşacağım:)en fazla 2 gün sonra görürüsün canım.

hadi bakalım bekliyoruz fotolarını :)

:

histerik sen ameliyatını osman karaaslanamı yaptırdın?ben de ameliyatımı ona yaptırıcam memnunmusun?kaça yapar acaba banim eski doktorumla beraber ameliyat yapıcak özel bilge hastanesin de olucak ameliyat araştırdım senden başka oosman beyde ameliyat olan varmı bilemiyorum.benim bu revizyon ameliyatı olucak.daha kötü olmasından korkuyorum.:teselli:

:

histerik sen ameliyatını osman karaaslanamı yaptırdın?ben de ameliyatımı ona yaptırıcam memnunmusun?kaça yapar acaba banim eski doktorumla beraber ameliyat yapıcak özel bilge hastanesin de olucak ameliyat araştırdım senden başka oosman beyde ameliyat olan varmı bilemiyorum.benim bu revizyon ameliyatı olucak.daha kötü olmasından korkuyorum.:teselli:

hayır cnm ben orhan sanisoğluna yaptırdım..bahsettiğin doktor hakkında hiç bir bilgim yok..kolay gelsin...

hayır cnm ben orhan sanisoğluna yaptırdım..bahsettiğin doktor hakkında hiç bir bilgim yok..kolay gelsin...

histerikcim nasılsın tatlım ohh denize bile girmişsin çok sevindim senin adına bana doktorum girebilirsin dedi ama ben çekiniyorum bir de bu sıcaklar daha da şişirio yüzümü o yüzden girmemeyi tercih ediyorum burnum hala çok şiş yalnız bu beni rahatsız edio çevredekiler şiş değil diyo ama bana çok şiş geliyo kendim takıntı yaptım galiba :KK43:

histerikcim nasılsın tatlım ohh denize bile girmişsin çok sevindim senin adına bana doktorum girebilirsin dedi ama ben çekiniyorum bir de bu sıcaklar daha da şişirio yüzümü o yüzden girmemeyi tercih ediyorum burnum hala çok şiş yalnız bu beni rahatsız edio çevredekiler şiş değil diyo ama bana çok şiş geliyo kendim takıntı yaptım galiba :KK43:

canım öncelikle kaçıncı günündesin?benim 3 hafta oldu bir hafta öncesinden denize girmeye başladım çünki yapay deniz suyu kullanacağıma doğalını tercih ettim:)doktorumda sakınca görmedi ki valla benmi alıştım bilmiyorum ama yüzümdeki şişliklerim indi hapşuruyorum gülüyorum esniyorum mimikllerim yerine geldi artık....
ha ne yaptım;konuşmamak yememek gülmemek esnememek hapşurmamak sümkürmemek için kendimi kasmadımm.bol bol sakız çiğnedim ki hiç sevmem hala çiğniyorum tüm kaslarımı geri döndürdü yanaklarımdaki şiş indi dudağımız üstü yumuşadı..sürekli yüz mimiklerimi hareket ettirdim abuksubuk mimikler yaptım eheh çok komik görünüyorum ama işe yarıyor:):)hala yapıyorum..çünki odun gibi durdukça şişiyor ve kaskatı kesiliyor.uyandığımda şişlerim oluyor gözümü açar açmaz duşa giriyorum çok iyi geliyor yüzüme fıskiye ile soğuk su tutuyorum hemen toparlanıyor şişlerim.tek yaptığım burnumu darbelerden korumak gerisinde çok rahatım.ve rahat olduğum için erke iyileştiğimi farkediyorum..hala iki yastıkta sırt üstü yaıyorum alıştım artık yan döndüğüm oluyor farkettiğimde toparkanıyorum..burnundaki şiş hemen inmez canım benimkide öyle herkez aa ne güzl olmuş diyor ama ucunda resmen bir top var:)dokunamıyorum bile burun hareketsiz bir bölge olduğu için şişliklerin en geç ineceği bölgede dolayısıyla orası oluyor.ben 6 ayı gözden çıkardım problem yapmıyorum artık:)

canım öncelikle kaçıncı günündesin?benim 3 hafta oldu bir hafta öncesinden denize girmeye başladım çünki yapay deniz suyu kullanacağıma doğalını tercih ettim:)doktorumda sakınca görmedi ki valla benmi alıştım bilmiyorum ama yüzümdeki şişliklerim indi hapşuruyorum gülüyorum esniyorum mimikllerim yerine geldi artık....
ha ne yaptım;konuşmamak yememek gülmemek esnememek hapşurmamak sümkürmemek için kendimi kasmadımm.bol bol sakız çiğnedim ki hiç sevmem hala çiğniyorum tüm kaslarımı geri döndürdü yanaklarımdaki şiş indi dudağımız üstü yumuşadı..sürekli yüz mimiklerimi hareket ettirdim abuksubuk mimikler yaptım eheh çok komik görünüyorum ama işe yarıyor:):)hala yapıyorum..çünki odun gibi durdukça şişiyor ve kaskatı kesiliyor.uyandığımda şişlerim oluyor gözümü açar açmaz duşa giriyorum çok iyi geliyor yüzüme fıskiye ile soğuk su tutuyorum hemen toparlanıyor şişlerim.tek yaptığım burnumu darbelerden korumak gerisinde çok rahatım.ve rahat olduğum için erke iyileştiğimi farkediyorum..hala iki yastıkta sırt üstü yaıyorum alıştım artık yan döndüğüm oluyor farkettiğimde toparkanıyorum..burnundaki şiş hemen inmez canım benimkide öyle herkez aa ne güzl olmuş diyor ama ucunda resmen bir top var:)dokunamıyorum bile burun hareketsiz bir bölge olduğu için şişliklerin en geç ineceği bölgede dolayısıyla orası oluyor.ben 6 ayı gözden çıkardım problem yapmıyorum artık:)

tatlım benimde 3 haftam dün doldu bana doktorum rahatlıklar girebilirsin dedi ama ben kendim çekiniyorum bende sabah kalkar kalkmaz duşa giriyorum senin yaptığın gibi yüzüme uzun süre su tutuyorum rahatlıyorum aynı zamanlarda olduk ameliyatımızı ve sanırım iyileşmek için uyguladığımız yöntemlerde aynı uyuma sakız çiğneme hepsini bende yapıyorum ve sanırım bugün denizede gireceğim senden feyz aldım kaydirigubbakcemile3 ve bu sıcağa artık dayanamıyorum kafanı rahatlıkla suya soktun mu benim korkum ondan tecrübeni paylaş benimle ona göre bi gidip yüzüp geliyim sırnaşık şey

X