Lise Yorum ve Soruları Açıköğretim Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü

Evet açıkcası baktıgımda fen lisesini okuyanlar kadar şanslı degiliz ama imkansızda degil bence istemek başarmanın yarısıdır ama dediğin ben d eonları okuyunca inan hevesim kaçıverdi yinede dediğin gibi nasip işi bu iş rabbim bize bunu yazdıysa biz dr oluruz ki ayrıca da allah isteyen kuluna isteidğini verendir biz isteyelim çalışalım o bize bunu elbet hediye edecektir ben şimdi kızımı uyutup sahura kadar biyoloji çalışacagım canım

dediğin gibi bizi yadırgayacaklar ama bakıyorumda bizden başka yazanda yok yazan geri gelmiyor canım ya bu arada erzurumda mısın sen benim eşimde erzurumlu :)

asyanurcum hoşgeldin hayatım sen kaç yaşındasın merak ettim birde ayrıca canım istediğindne vazgeçme olsun bu yeni sistem bence bizim gibiler için bir şans :)

Biraz önce eşime söyledim ama pek ciddiye almadı :) Böyle olacağını da tahmin etmiştim.Sen ayran gönüllüsün dedi :) ımkansızmış kazanmam. Bende ya kazanırsam dedim.Bana önce bu okulu bitir sonra da öğretmenliği oku dedi :) Bilmiyorum ama sanki bu sene çalışırsam iyi bir yerler kazanırmışım gibi geliyor :) Kızın ne kadar? Benim ki 4 eylül de 1 yaşına girecek. Biz aslen Erzurumlu değiliz.Eşim polis.Burda şark görevi yapıyoruz.3.yılımız oldu.

Burda da tıp fak. var ve puanları batıya göre düşük.Bizim ortalama sayısaldan 350 almamız lazım tıp a yerleşmek için. Burada o puana yerleşebilirim ve okul oldukça güzel ama ben Ç.kale istiyorum.Bakalım ya sen nerden çalışıyorsun şimdi final dergilerinden mi?

Senin burcun ne canım ben gibin ikizler misin yoksam ? Benimkide şöyle diyor gir oku ama bebek ne oalcak diyor diyorum ki ben kazanayım ona bakan bulunur diyor kızım 15 aylık canım 18 haziran dogumlu bence seni motive decek harika bi gaf yapmış kocan ıMKANSIZ demek ie çünkü bu hayatta herşey insan isterse olur ama zor tabikide kazanmak yined eimkansız degil birtanem ben sana hep destek olurum mesela :)

Valla bende şansızlıklar çok oldu şu an yaşım 37 hiç göstermem gerçi yaşımı ama öyle.Ben çocuk gelişimi diploma işini bilmiyordum bu yaşa kadar yoksa çok tan alırdım.3sene evvel haberim oldu kayıtları kaçırdım bu sisten bir ara kalktı falan filan.Gerçi yaş olarak geç kaldım ama zaten sıkılıyom evde halk eğitime kursa gideceğime buna gideyim meslek kazandıran kursa dedim.Çalışmak çok istiyorum çocukları çok seviyorum.Çok geçerli bir dalda biraz geç kaldık.Okumanın yaşı yoktur.Özellerde bakarım olmazsa ünüversiteye devam eder sözleşmeli yaparım dedim.Zamanında keşke gitseydik.Yani çok güzel meslek buda çocuklarla uğraşmak bayan için iddeal.Bişey soracam şimdi gene halk eğitime tekrar kayıt varmı okula kayıt için ben araştıracam gidecem kayıtmı yaptıracam nasıl olacak bu işler.

canım bnde final dergileri var ama eski sisteme göre yeni sistem için olanlarıda almayı düşünüyorum ben dokuz eylül istiyorum birtanem 358 ile alıyor :KK43:

Senin burcun ne canım ben gibin ikizler misin yoksam ? Benimkide şöyle diyor gir oku ama bebek ne oalcak diyor diyorum ki ben kazanayım ona bakan bulunur diyor kızım 15 aylık canım 18 haziran dogumlu bence seni motive decek harika bi gaf yapmış kocan İMKANSIZ demek ie çünkü bu hayatta herşey insan isterse olur ama zor tabikide kazanmak yined eimkansız degil birtanem ben sana hep destek olurum mesela :)

Benim burcum oğlak yerimseniben Bebek baktırma işi bizde de probşem ama bizim ki kazanamayacağımı düşündüğü için o konuya girmedi :) İmkansız demesi zaten beni iyice hırslandırdı kaydirigubbakcemile2 valla bende geceleri çalışayım diyorum ama bu yeni sistemde kafamı kurcalıyor ne olacağı belli değil. fisfisfis Okullar bir açılsın sistem daha da belli olur yeni kitaplar almak lazım diye düşünüyorum.Okumayı çok seviyorum opuyorumnanaktan Ne yazık ki okumayı çok seven ancak elinden hakları alıdığı için istediği bölümde okuyamayan bir meslek liseliyim ben. Bu yüzden önümüze böyle bir fırsat geçmişken değerlendireyim diyorum.Bu sene kesin ÖSS'ye başvuracağım zaten. Hayatım boyunca bana imkansız denilen o kadar büyük şeyleri başardım ki şimdi bunu da başarırım diyorum ama bilmiyorum işte zor bir süreç :) Bu arada bende sana destek olurum tabi :) Ç.Kale ile İzmir arası da yakın hani yerimseniben Hep güzel yanlarını düşünüyorum.Burada 1. sınıfda bile hastalarla ilgileniyorlar.Mezun olur olmaz atanıyorsun ne bileyim karizma falan kendi kendimi böyle düşünerek gaa getiriyorum :) İnşallah olur be ortak vereliniortak

Şimdi google de araştırdım.Bir haberin içerisinde şöyle bir yazı var 'İHL ve meslek lisesi mezunları alanları dışındaki tıp, hukuk, kamu yönetimi, iktisat gibi bölümleri seçerken genel lise mezunları ile eşit şartlarda olacak' Umut verici :) Alay edilmeyeceğimi bilsem gidip bir dersaneyle konuşacam ve ne yapmam gerektiğini sorucam. He bu arada sen biliyormusun ne kadar net hangi derslerden çıkartmamız gerek?

Evet bende kendimi dr olarak hayal ettiğimde çok heyecanlanıyorum canım heme nasıl bilsen karizma konusunda sana katılıyorum birtanem hatta dr lar dizisinin tekrarlarını bile izlerken kendimi hayal ediyorum ne güzel birşey ya dr olmak insanalara yardım etmek bend eistioyrum evet yeni kitaplar almak şart canım ben önce elimdekileri bir bitireyimde yenileirni de yavaş yavaş alırım bundna sonra kızımı uyutunca sahura kadar çalışacagım ramazna bitincede yine aynı sistem ile devam edecegim allahım inşaallah yardım eder

Valla bacım sanırım tam net çıkarmaız gerekecek evet dalga da geçerler biliroyrum ama hepsi için geçerli degil yinede araştırmakda fayda var :KK43: he b irde hiç durmadan çalışamnız gerekecek diyecekler küçümserler biliyorum geçensene bir başarı hikayesi okumuştum evli bir kadın bebegi var eşide ögretmen kız okumak isitoyr dershaye gidiyor adamlar sen otur evinde diyorlar ama kız inat edioyr başka bir dershaneye gidipğ yazılıyor sanırım bogaziçinde okuyro şu an

:) Bildiğim ikizlerde koparıyor zemuszemus Yaa bu başarı hikayeleri çok iyi :) Bende bu kış birisiyle tanışmıştım.Kendisi meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuydu.Dersanede öğretmeni sen kendi alanından başka hiç bir yeri kazanamazsın demiş.Kız ona inat azmetmiş çalışmış.Erzurum'da edebiyat öğretmenliğini kazanmış.Geçen sene mezun oldu ve bu yıl atandı.Büyük bir üni. değil ama alanı dışında kazanması bir başarı.ısteyince oluyor hakkaten :)

Arkadaşlar özelde yada devlette sigorta yapıyorlarmı satajda özelde çalıştığında sigorta yapılıyormu birde özelde para veren yerler varmış duydum staj için varmı gerçekten.Birde okul için kayıt okullar açılınca olursa bizde yeni kayıtlar için derslerde geç başlamazmı sizce

Canım benim teşekkür edrim zaten şöyle bir baktıgımda tanıdıgım dr lar ikizler burcundan rabbim yüzümüzü güldürsün valla o arakdaşa bravo harika bişrey yapmış ayrıca sneind ediğin üniversitenin egitimi güzeldir bacım

Arkadaşlar sorumu cevaplamadınız çok merak ediyorum sizlere sohbetinize bende katılmak istiyorum.Anaksuman hırsına hayran kaldım arkadaşım sen valla profösör bile olursun yaşın genç yılma hayatım vazgeçme tıp oku.Yanlız sen çocuk gelişimimi tıpmı çok istiyon anlamadım .Bu arada benimde yaşım genç olsaydı bende dört yıllık okumak çocuk gelişimini atanmak kadrolu çok isterdim ama yaşım müsait değil.Tıp zaten matematik fen yapamıyacağımdan zor kazanamam.Çocuk gelişimide güzel meslek ah keşke zamanı geriye alsak çok şeyler yapacamda kısmet herelde bazı şeyler.cEvabını bekliyom hayatım

Şİmdi ben takip edecem sanırım değilmi okuldan kaydımı okulda okullar başlayınca olacak diyo kayıt sizin dersler başlıyo okulla nasıl olacak bu iş arkadaşlar bizim geç başlar o zaman dersler

Tıp Kazanmak ve Tıp Okumak
Tem

16
Malumdur, 1.5 milyon öğrencinin ve haliyle ailelerinin şu sıralar en büyük gündemi ÖSS. Puanlar açıklandı, şimdi herkes harıl harıl tercihlerle uğraşıyor ve birçok kişi, kurum da rehberlik hizmeti vermeye, yönlendirmeye çalışıyor. Gözlemlediğim kadarıyla kimi bilerek kimi de bilinçsizce bunu yapıyor...

Daha önce "Doktor Olmak"başlıklı yazımda değindiğim şeyi biraz daha açmak istiyorum. Ben bir rehber olmasam da tıpı kazanmış ve geçtiğimiz günlerde mezun olmuş, bu yoldan geçmiş ve hala bu yolda devam eden biri olarak özellikle Tıp konusunda birkaç fikir katmak istiyorum;
Yanıtlayalım;

- Tıp nasıl kazanılır?
Tıp kazanmak için insan olmak yeterlidir, tıp kazanan insanlar uzaydan falan gelmezler.
Düz lise olsun, Anadolu Lisesi olsun, Fen Lisesi olsun, herhangi bir liseden
- Tıp kazanmak için ne kadar çalışmak gerekir?
Bu soruyu yüzlerce kişiden duydum desem abartı olmaz. Bana göre hata herkesin aynı yapıda ve kapasitede olduğunu düşünmekten öte geliyor. Şöyle ki;
Herkesin konu eksiği aynı değil, herkesin çalışma tarzı aynı değil, herkesin algılama şekli aynı değil. Defter tutma şekli bile farklıyken herkesin aynı şekilde aynı oranda anlamasını ve algılamasını beklemek de doğru değil.
Burda yapılması gereken "kişinin kendini bilmesidir" bence. Ne kadar eksik olduğunu, nerelerde daha çok yoğunlaşması gerektiğini bilmeli. Kendi çalışma şekline göre en verimli olacak programı hazırlamalı ve buna göre çalışmalıdır.

Mesele çok çalışmak kadar "düzenli ve istikrarlı" çalışmaktır. Ben hazırlanırken binlerce soru çözmüyordum mesela. Düzenli bir programla 150 soruyu geçmedim asla. Ama bazı arkadaşlarım ise 600-700 sorudan bahsediyordu. Yani bireysel farklılık işte burada. Verimli olabilecek şekil ve sürede çalışabilmek. Eldeki programa sadık kalarak çok başarılı olunabilir.

- Tıp okumak zor mu?
Evet, asıl meseleye geldik işte. Tıp okumak zordur, hatta tıpı kazanmak kolaydır ama asıl iş okumaktadır. Burda da bir süreklilik söz konusu. Diğer bölümlere kıyasla, 6 sene boyunca sürekli ders çalışmak, herkes gezerken sınavlarla, derslerle boğuşmak gerçekten zordur. Arada kopmanın da bedeli ağır olur. (Diğer bölümlerde alttan ders alınabilirken tıpta bu yoktur, sene tekrarı yapılır) Bu yüzden tıp kazanmak kolay, okumak zordur.

Sorular böyle çoğaltılabilir. Karamsar bir tablo çıkarmak değil amacım, gerçekleri göstermeye çalışmak. Lakin şu unutulmamalıdır; Tıp zordur, yorucudur, bir meslek değil yaşam biçimidir ama gerçekten severek ve isteyerek tıpa girmişse hiçbir zorluk ve engel onu yıldırmayacaktır. Sevilerek seçildiği takdirde tıp gerçekten güzel bir alandır. (Ben isteyerek girdim ve şu an memnunum.)
Unutulmamalıdır ki; bir insan sevdiği işi yapıyorsa mutlu olmak, başarılı olmak ve verimli olmak kaçınılmazdır...

Sorular ve katkılarınız olursa yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Herkese başarılar.

X