Sokak Kedileri-Köpekleri için Koli Evler (el yapımı)..

M e g

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2008
72.787
119.090
El Yapımı Pratik Kedi -Köpek Evleri..

--------------------------------------------------------------------------------

Mevsim sonbahar olunca kediler sıcaktan saklandıkları mekanlardan evlerin civarlarına gelmeye başladılar, yemek ve su arıyorlar.

Şu dönemler alacağımız kuru mamalar ve vereceğimiz sularla kedileri iyi beslemeliyiz. Bu dönem onlar için en önemli dönem. Sonbahar döneminde iyi beslenirlerse bir kaza olmadığı takdirde kışı atlatabiliyorlar, çünkü bünyeleri güçleniyor. Tabii ki kışın da onlara elimizden geldiğince bakıp mamalarını eksik etmemek, imkan varsa sığınacak barınaklar yapmanın öneminden de bahsetmeye gerek yok.

Mesela büyük boy kolinin üzerine battal boy çöp torbası geçirilip, korunaklı bir yerde yan çevirilir. Tabanına gazete kağıtları ve üzerine eski püskü paçavralar konur. Civarına da kuru mama. Böylece içeri girer sığınırlar. Fazla göz önünde olmaması lazım, mendaburlar alıyorlar ya da kedi düşmanı apartman sakinleri, çevredeki kişiler müdahale edebiliyorlar.
Tabii böyle olmayanlar da epey var. Ben çok yerde görmüştüm bu tekniği, oralardan öğrendim. ınsanlık meselesi, adamlar süper sitede yapmışlardı böyle bir şey.

Görev bizi bekliyor, haydi mamalar alınsın, stok yapılsın. (Evde boş bir kapaklı kovanın içine pek güzel yerleştirilir o mamalar. Hem evdeki kedilerimizden hem rutubetten korunur.)

Her canlı için iyi bir kış olsun...

Son düzenleme:
bikaç pratik kedi evi örneği..
hadi kolları sıvayalım,üşümesinler..

Eklentiler

• $173642_09092009203.jpg
    $173642_09092009203.jpg
    6,6 KB · Görüntüleme: 1.159
  • $173754_09092009211.jpg
    $173754_09092009211.jpg
    6,8 KB · Görüntüleme: 999
  • $dsc02157jc6_th.jpg
    $dsc02157jc6_th.jpg
    4 KB · Görüntüleme: 485
bunu yapacağım mutlaka. atacağım büyük bir koli vardı, onu bu şekilde değerlendireceğim. teşekkürler paylaşımın için..

rica ederim ,ben teşekkür ederim okuduğun için:)
aslında oturduğumuz çevrede,farklı ve korunaklı noktalara yerleştirebiliriz bunlardan..
ben bu kış için yaptım 5,6 tane..
minicik patiler üşümesin..

sevgiler ve bol patili günler dostlar:)

Son düzenleme:
El Yapımı Pratik Kedi -Köpek Evleri..

--------------------------------------------------------------------------------
Fazla göz önünde olmaması lazım, mendaburlar alıyorlar ya da kedi düşmanı apartman sakinleri, çevredeki kişiler müdahale edebiliyorlar.
Tabii böyle olmayanlar da epey var.
Ben çok yerde görmüştüm bu tekniği, oralardan öğrendim. İnsanlık meselesi, adamlar süper sitede yapmışlardı böyle bir şey.

bu satırlar çok doğru gerçekten. bunları koyacağımız noktalar ve o çevredeki insanların bu tür şeylere yaklaşımı çok önemli. şimdiden nereye koyacağımı düşünmeye başladım. birilerinin alıp yok ettiğini görürsem çok üzülür ve kızarım çünkü..

resimdekini yaptım henüz dışarıya koyma fırsatım olmadı, balkonda duruyordu. kuşlar gelip giriyor kutuya. bende onlara yem koyuyorum :1rolleyes:

.Sokaktaki kediler için kolilerden ev yapmak yerine bu kovaların dibine bir parça strafor ve sıcak tutacak peluş,polar v.s koyarak hiç ıslanmayacak,ezilip dağılmayacak sığınaklar yapabiliriz.Kamuflaj için kalın siyah çöp poşetinin içine koyup çalı altlarına,duvar diplerine saklayabilir hatta birkaç tanesini saplarından birbirine bağlayıp yere sabitleyerek müsait olan park ve bahçelerde şirin kedi evleri de yapabiliriz.Benim kapımın önünde belediyenin yapmış olduğu kedi evlerinden var ama yan sokaklara bu kovalardan koymayı planlıyorum.Kovaları büyük lokantalardan veya işyeri yemekhanelerinden ücretsiz temin edebilir veya bunun yerine plastikçilerden ucuz kapaklı çöp kovası alabilirsiniz.

bu da bi fikir:) Amaç; ıslanmadan daha rahat bi kış geçirebilmeleri ..

Eklentiler

• $grnt1517.jpg
    $grnt1517.jpg
    92,6 KB · Görüntüleme: 488
  • $grnt1518.jpg
    $grnt1518.jpg
    80,5 KB · Görüntüleme: 440
  • $grnt1532.jpg
    $grnt1532.jpg
    84,1 KB · Görüntüleme: 444
bu başlık yukarda kalsa iyi olur sanırım:)

Hemen aLdım fikirleriniz meG :) Şu yaptıkLarınızı, yapabiLeceklerimizi bir avuç insan biLe yapsa hepimiz için daha yaşanılası bir dünya oLurdu..

sağol arkadaşım..
keşke herkes birer ikişer yapsa şu evlerden de,paticikler ıslanmasa..

nasıl gidiyo pisi evi yapma çalışmaları arkadaşlar??
kar da var dışarda:KK43:((

fikirler süper...ama bizim burada tutmazlar atarlar biliyor musun kötükedihüso bizim evin altında bir dükkan var,orada çalışan orta yaşlarda da bir adam var..adamcağız da çok seviyor kedilere sahip çıkıyor..kendi dükkanı olmadığı halde 2 tane yavru sahiplendi bakıyor dükkanda...diğerlerine de aynı bunlara benzer yuvalar yapmıştı ama ertesi gününe attılar hemen...kim atıyorrr ne diyee atıyor bilmiyorummm....Olmadı bu adamla birlik olup mahallenin her köşesine bu yuvalardan bırakacağızzzzz yanii bıktırana kadar...
ne biçim insanlar varr..ödleri kopuyor bir faydaları dokunacak diye..bir de toplayı atıyorlar :mymeka:

korunaklı yerlere (gözden uzak) yerleştirmeli bu evleri..
bu karda,yağmurda paticikleri ıslanmasın,üşümesinlermafoldumben

hadi,sıvayalım kolları..

gerçekten çok ğratik bizi ne yorar ne üzer. ama bir canın hayatını kurtarır sayemizde bir kedinin yeri yurdu olur.
benim burada bir çok kedi besleyen bir komşum var. 10 tane kadar dışarda evde de birkaç tane besliyor ona söyledim. o da eskilik evin içine bu tür şeyler yerleştirmiş. eskikasalar kıyafetler kutular. bizim buralarda soğukta kalan pisicik yok sanırım hatta köpekçikde yok.
Allah hepsine sıcak bir köşe nasip etsin. onların dünya malıyla işi yok karnı doysun işkence görmesin üşümesin sadece karın tokluğuna yaşıyolar hayatı.

Süpeer yaaa paylaşım için çook teşekkür ederim opuyorumnanaktan meg harikasın yaa benim evde öyle bir kovamda var haftasonu yaptırıyım eşimee ıslanma ihtimalide sıfıır ayy çokı mutlu oldum bak şimdiiii zemuszemus :lepi: a.s.

Süpeer yaaa paylaşım için çook teşekkür ederim opuyorumnanaktan meg harikasın yaa benim evde öyle bir kovamda var haftasonu yaptırıyım eşimee ıslanma ihtimalide sıfıır ayy çokı mutlu oldum bak şimdiiii zemuszemus :lepi: a.s.

sende harikasın canımmopuyorumnanaktan

ben koli buluyorum büyükçe boy (marketlerde istenirse,veriyolar),
evde,çöp poşetleri var ya,kolinin ebatına göre olan poşetle kaplıyorum koliyi,koli bandıyla sabitliyorum poşeti koliye..
sonra önden küçük bir pencere şeklinde kesiyorum ki,girip çıkabilsinler içine diye..
gazeteler yayıyorum içine kolinin..

benim sitedeki koli evinin içinde, 4 pisicik vardı dün, kardan korunuyolardı ne güzel:)
nası mutlu oluyorum anlatamamopuyorumnanaktan

çok güzel düşünmüşsün sizi tebrik etmeye doyamıycam sanırım alkisalkisalkis
bizimde apt. bir bahçesi var, daha önce giriş katında oturan bir bayan vardı oda buna benzer koliler yapıp bahçeye koymuştu hatta kediler sayesinde arkadaşlık kurmuştuk kendisiyle fakat kendisi burdan taşındı ve o daire bir başkası tarafından tutuldu
sanırım yeni gelenler bundan pek hoşlanmamış olucakki kutu,koli falan kalmadı
bende yapıp koymayı düşünüyorum ama vericekleri tepkiler düşündürüyor insanı gerçekten
insanları çözmek çok zor
bu dünyayı bütün canlıların ortak kullanması gerektiğini unutup sadece kendilerine maal ediyor olmaları ne kadar üzücü :KK43:(

Son düzenleme:
çok güzel düşünmüşsün sizi tebrik etmeye doyamıycam sanırım alkisalkisalkis
bizimde apt. bir bahçesi var, daha önce giriş katında oturan bir bayan vardı oda buna benzer koliler yapıp bahçeye koymuştu hatta kediler sayesinde arkadaşlık kurmuştuk kendisiyle fakat kendisi burdan taşındı ve o daire bir başkası tarafından tutuldu
sanırım yeni gelenler bundan pek hoşlanmamış olucakki kutu,koli falan kalmadı
bende yapıp koymayı düşünüyorum ama vericekleri tepkiler düşündürüyor insanı gerçekten
insanları çözmek çok zor
bu dünyayı bütün canlıların ortak kullanması gerektiğini unutup sadece kendilerine maal ediyor olmaları ne kadar üzücü :KK43:(

opuyorumnanaktanteşekkür ederim canımmm,utandırdın beni yaa:kedi:

bu dünya yalnız insanlara ait deil evet..
madem 4 ayaklı dostlarımızın doğalarına el koyduk bi şekilde,betonlaştırarak,arabalarla doldurarak her yeri vs,onlara başka başka şekillerde yardımcı olmalıyız o halde......

X