Bebek Beslenmesi Yürüteç Zararli Mi?faydali Mi?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

kalemkitap2

Kapsama Alanı Dışında !
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2006
1.977
6
Kimi zararlı diyor:uhm:
kimide yürümesini hızlandırır faydalı diyor:uhm:
bizimkide pek sevdi evde dolanıyor ama benim içime kurtdüştü:çok üzgünüm:
siz kullandıız mı annelerrr????

Canım bende aynı soruyu zamanında doktorumuza sormuştum aldığım cevap; kendine zarar verebilme ihtimali çok yüksek demişti. Mesela masa örtüsünü çekebilir, masa sehpa köşelerine kendisini vurabilir, hızla gitme isteği olacağından düşebilir demişti. Ama ben başka yerlerden de araştırdım dediğin gibi olumlu olumsuz bir çok görüş var.Ben uzun zaman kalmasına fırsat vermeden kullandım. gözüm hep üzerinde oldu. Ve kullandığımız örümcek kaliteli ve tasarımı çok güzeldi. Belli bir süre sonra zaten içinde olsada elleriyle kaldırıp yürümeye başladığını gördüm ve bıraktım. Karar senin. Bu arada çok güzel bir bebeğin var.:nazar:

Doğru yürüteci seçtiyseniz aynı zamanda iyi bir zaptedici oluyor. Mesela ben bebe comfort'u kullandım. geniş bir ayak sistemi var çocuk hızla yol alsa da bir yere çarptı mı asla zarar görmüyor çünkü çarptığı nesnenin çok uzağında kalıyor. Öyle çok büyük hareket özgürlüğü de tanımıyor dar alanlarda. Yani geniş ve güvenli alanlarda hareket ediyor hacmi büyük olduğu için odadan çıkıp gitmek istese de kapıdan geçemiyor yardımsız. Masaya, vitrine ya da kırıp dökeceği herhangi bir nesneye ulaşamıyor. Çünkü elini uzattığında tutamayacağı kadar uzak bir mesafe konulmuş.
Böyle bişey seçtiğim için rahat ettim valla. Şimdi yürüyor ama oda içinde kısa süreli zaptetmek istediğimde içine koyuyorum üzerindeki pilli sesli oyuncaklarla oynayarak bana zaman kazandırıyor.

Buna dikkat edin bence küçük ve hızlı hareket eden değil, geniş ve çocuğu koruyacak şekilde dizayn edilmiş yürüteçler seçin.

Doğru yürüteci seçtiyseniz aynı zamanda iyi bir zaptedici oluyor. Mesela ben bebe comfort'u kullandım. geniş bir ayak sistemi var çocuk hızla yol alsa da bir yere çarptı mı asla zarar görmüyor çünkü çarptığı nesnenin çok uzağında kalıyor. Öyle çok büyük hareket özgürlüğü de tanımıyor dar alanlarda. Yani geniş ve güvenli alanlarda hareket ediyor hacmi büyük olduğu için odadan çıkıp gitmek istese de kapıdan geçemiyor yardımsız. Masaya, vitrine ya da kırıp dökeceği herhangi bir nesneye ulaşamıyor. Çünkü elini uzattığında tutamayacağı kadar uzak bir mesafe konulmuş.
Böyle bişey seçtiğim için rahat ettim valla. Şimdi yürüyor ama oda içinde kısa süreli zaptetmek istediğimde içine koyuyorum üzerindeki pilli sesli oyuncaklarla oynayarak bana zaman kazandırıyor.

Buna dikkat edin bence küçük ve hızlı hareket eden değil, geniş ve çocuğu koruyacak şekilde dizayn edilmiş yürüteçler seçin.
Benim kullandığımın markasını hatırlamıyorum ama özellikleri aynı. tercih edelebilir.:1yes2:

normalde annelerimizden duyduğumuz şeyler şimdi doktorlar tarafından sakıncalı görülüyor sanki doktorlar başka şekilde büyümüş gibi...
ama bizim ofis sahibimiz bir akrabasının başına kötü gelen ve seneler sonra farkedilen omurilik yamukluğundan dolayı beni uyardı bende korktuğum için kullanmaktan vazgeçtim
malum bebekler 6 aylıkken oturmaya başlarlar 6 aylık seve seve 7 aylık döve döve derler.. ama kemik gelişimini tamamlamış bebişler için zararlıymış.. erken yürümesi erken konuşması erken oturması erken diş çıkarması v.s.. tabii zamanında geç yapmasıda sorunlu olarak görülüyor, oda ayrı bir dert..
ben oturması için zorlamadım ve daha minicik ayaklarına basıpta ters bir harketle kendini incitcek diyede yürütece koymaktan vazgeçtim. devamlı yatırıyorum. oda kendi yöntemleriyle yüzü koyun dönüyorr oturmaya çalışıyor.. dünde koltuğa tutunup kalkmış velet patronla görünce şok oldukk
boşver asicim bırak kucağında büyüsün koymayı ver yürütece en fazla 2 ay sonra zaten kendince birşeyler yapıp istemeyecek ona binmeyii . ben kızdan tecrübeli olduğum için sölüyom bunudaa
yerim tombişlerini ben senin kızının
profili bozmayalım lütfen gelin hamamı yapcam ben daha onaa

ben kullanmadım.doktorumuz önermedi çünkü..yürümesini geciktirdiğini söyledi, çocuk rahata alışıyormuş...bu yüzden almadım.genelde önermiyor doktorlar...

Arkadaslar Ben Bir Yerde Okudum Emeklemeyen Bebegi Yürütece Koymayin Diyor Bebek önce Emeklemeli Kaslarini Gelistirmeli Sonra Yürümeli Diyor Bende Bu Yüzden Kizimin Emeklemesini Bekliyorum

Bir çocuğun yürümesine kadar geçen dönemini 4 kısma ayırabiliriz:

** 0-4 ay arasında primitif reflekslerin hakim olduğu dönemdir.Yani çocuk ayakları üzerine bastırıldığında istem dışı bacaklarını sertleştirerek dik durabilir. Bu dönem gerçek ayakta durma değildir.
** 4-7. ay arasında ise çökme periodudur. Biz tıp dilinde bu döneme abazi fazı deriz. Bu dönem ailelerin, çocuklarının ayağı üzerinde duramadığı için panikledikleri dönemdir. Bu nedenle çoğu aile çocuklarını yürütece koyarlar. Halbuki yürütece bindirmelerinin hiçbir faydası yoktur. Çünkü bu dönemde çocuk ayaklarına basamaz ve yere yığılır.
** 7-12. aylar arasında ise istemli ayağa kalkma dönemidir. Bu dönemde çocuk tekrar ayakları üzerine basmaya başlar.
** 12-15. ay arasında ise yürüme gerçekleşir.

0-12 ay arasındaki omurga gelişimini de gözden geçiricek olursak:
3. ayda ön kollarına kalkarak omurga dikleşmeye başlar. 5.ayda elleri üzerine kalkmaya başlar. 6. ayda döner. Böylece vücudun sağa ve sola dönebilme kabiliyeti gelişir. 7. ayda sürünme başlar. Vücudun öne arkaya hareketi ortaya çıkar. 8. ayda emekleme başlar. Böylece vücut yer çekimine karşı en önemli hareketini yapmış olur. 9-12. aylar arasında dikleşme başlar. Diz üstü kalkabilir. 12-15 ay arasında ise uzayda üç boyutlu hareket yani yürüme başlar.

Bütün bu gelişimleri neden anlattım? Aileler çocuklarının belirli dönemlerinde, özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına YÜRÜTEÇ alırlar ve kullandırırlar. Halbuki yukarıda gördüğünüz çocuğun gelişiminin herhangi bir devresinde yürüteç kullanılırsa doğal yapıyı zorlayacağı için aşağıdaki problemlerle karşılaşabilirsiniz :

Ø Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
Ø Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik yada asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
Ø Yine vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz yada skolyoz gibi vücut bozukluklarına neden olabilir.

Ø Bacak boyları tam basmaya yetmediği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucu basar. Bu da onda alışkanlık yapabilir ve yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.
Ø Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedeni %90 oranında YÜRÜTEÇ KAZALARI olarak tesbit edilmiştir.
Ø Kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiliyebilmektedir.

İşte bu nedenlerden dolayı bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız çocuklarınıza YÜRÜTEÇ KULLANDIRMAMANIZI tavsiye ederiz. Yere konulan bir serginin üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine yardımcı olun.

Dr.Fzt. Deniz DARYAL

Kızımın doktoru ise erkek çocuklarında kısırlığa yol açabileceğini bunun araştırılmasının henüz sonuçlanmadığını söyledi .
SEVGİLER

Link Silinmiştir.

www.annecocuk.com/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=flat&topic_id=26983&forum=1 [/B]

slm canım. ben bu konuda bayagı arastırma yaptım... yurutece cocugu belırlı bır aydan sonra koymak gerekır 8-9 gıbı bunun sebebı bacagına zararlı olmasın dıye gelısım acısından.ancak erkek cocuklar ıcın sonrada zarar teskıl edebılıyor...yumurtalıkla alakalı bazı erkek cocukların yumurtalıkları yukarı kaca bılıyor,zaten boyle bır sıkayetı o9lan aıleler bunu bılır onceden onlem alır...benımde oglum var ben 8 aylıkken koydum ve tam dogum gunu yurudu yanı gecıktırmıyor yurumeyı....umarım azda olsa yardımcı olabılmısımdır...

Bende gün içinde kısa sürelerle kullandırdım oğluma, sanırım 7-8 ay civarındaydı. Çevremde de duydum hep erken yürümeyi sağlıyor diye. Ama Dr'muz kesinlikle tavsiye etmedi. Özellikle çok erken dönemde bacaklara fazla yük bineceğinden kalça çıkıklığı yapabilme ihtimalinden ve yürüteç kullandığından dolayı geç yürüyebileceğinden bahsetmişti. Eğer kullanacaksamda çok kısa sürelerle kullanmamı söyledi.

Bizimki biraz geç yürüdü 13 aylık civarında . Yürütece mi bağlı bilmiyorum. Eğer kullanacaksan da çok uzun süre oturtturma. Ayrıca Krd nin dediği gibi hiç bir yere uzanamamasını sağlayan korumalı yürüteçleri tavsiye ediyorum. Ve bazı yürüteçler halıda takılıyor sanıyorum. Ben chicconunkini kullandım. Halıya geçişde takıma düşme gibi bir sorun yaşamadık.

Ve yürüteç kullanacaksan (kısa süreli de olsa) mutlaka 1 defa da olsa (1 yaşından önce) kalça filmi çektir.

benim oğlum 7 aylık ama ayakta durmak istio sürekli bende bu yüzden yürüteç aldım bugün ama hala kararsızım kullan malımıyım sizce

ben kızımda 7aydan ıtıbareb bındırdım emekledıde 15aylıkken yurudu oglum buyuyunce bındırmek ıstıyorudum ama cevremde erkek cocugunu sakın bındırme yumurtaları sıkısır cocugu olmaz dedıler bu konuda bılgısı olan varmı:sm_confused:

benim 1 erkek 1 kız kuzenim var....kız olan da kullanıyoruz ama erkek olan da ilerde cinsel bir soruna yol açabileceği görüşünü göz önünde bulundurarak kullanmadık...şimdi de yürüyo zaten =)

oğluma yürüteç aldık ama 1 hafta sonra dr.kontrolümüzde kullanmamamız gerektiğini söyledi dr.
odasında bir köşede duruyor.

Ben de araştırmıştım amerikan pediatri derneği tavsiye etmiyor. Yürümesinde herhangi bir yardımı olmuyormuş. Ev kazalarında da etkisi fazlaymış. çevreden yürüteç konusunda baskı alsamda yürüteç kullanmamaya karar verdim.

birçok dr. onermiyor ama cocugu surekli kucak isteyen anne icin buyuk rahatlık bence.

cok uzun olmasa da ben vakti geldiginde icinde vakit gecirmesi icin kızıma kullanacagım.

X