sosyete cacık veya isterseniz cips sosu

Rumeysaa

BLACK PEARL
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2009
1.613
4
bu cacık öyle bildiğiniz türden değil. öyle lezzetli ve öyle kolay ki. misafirler geldiğinde etkileyebileceğiniz bir şey. ayrıca su koymadan da cips sosu olarak kullanabilirsiniz... (ben bunun adını sosyete cacık koydum. istediğiniz gibi değiştirin:))

çok az sarımsağı rendeleyelim..bundan sonrası için malzemelerden bulabildiğiniz kadarı hazır olsun yeter :)

rende
yoğurt
salatalık
domates
nane
dere otu
çok az sarımsak
tuz
karabiber
su

hepimiz bir cacığın nasıl yapıldığını biliyoruzdur.Bir ayran yapıp içine çat çat salatalık doğruyoruz olup bitiyor.ancak biraz daha özenle ortaya bir harika çıkarabiliriz. öncelikle yoğurdu içine tuz katarak, topakları geçene kadar çırpalım.sonra içine soyulmuş salatalık ve domatesi rendeleyelim.(rende bu işin en güzel yeri) sonra içine rendelenmiş sarımsağı (ezilmiş değil rendelenmiş) koyalım ve karıştıralım. üzerine nane, isterseniz dereotu ve karabiber koyup suyla birlikte karıştırın.cacığınız hazır........eğer cips sosu yapmak istiyorsanız da karışıma su koymayın yeter.........Afiyet Olsun

ben cacıgı zaten boyle yaparım tek fark ıcınde domates rendesı yok ve ben ayran kadar sulu tutmam azcık koyu olur cacık ve uzerıne cok az zeytın yagıda dokerım.ama domateslı olanıda deneyecegım..

bende cacigi domatez haric böyle yaparim zaten
ve ayran gibi cok sulu yapmam
kivamini biraz daha koyu brakiyorum
kasik kasik yemesi daha zevkli oluyo
ama domatesliyide denicem ilgimi cekdi tskler

bende cacigi domatez haric böyle yaparim zaten
ve ayran gibi cok sulu yapmam
kivamini biraz daha koyu brakiyorum
kasik kasik yemesi daha zevkli oluyo
ama domatesliyide denicem ilgimi cekdi tskler

domates rendeleyince tadı daha bir değişik oluyor.ben tavsiye ediyorum.teşekkürler:içelim:

köydeki yengem yapardı bunu tazecik yeşillikler mis gibi nane dere otu kekik falan.hala kokusu burnumda inan.ellerine sağlık paylaşım için teşekkürler..

X