Yemek yapmayı bilmiyorum :(

1 sene öncesine kadar bende bilmiyordum canım annem bişeyler öğren desede hep kaçtım . annem rahatsızlanınca mecbur iş başa düştü internetten , kitaplardan birsürü yemek öğrendim. anneme sorduğumda onun tariflerinden bişey anlamıyorum göz kararı diyor ben öyle tutturamıyorum el alışkanlığım o kadar yok henüz :)
şu kadar gr bu kadar gr diyen tarifler yerine bardak , kaşık ölcülü tarifler daha iyi. arkadaşlar gibi bende portakal ağacını tavsiye ederim :)

nasil olmadi ya..bende yeni evliyim hep o siteye girip yapiyorum, baska buldugum sitelerede giriyorum..hepside tutuyor hemde yemeklerim super oluyor.puf noktasi bence tarifte ne diyorsa yapicaksin..aman su gerekmez sunu katmiyim yaparsaniz tutmuyor. ne kadar pisirin diyorsa, o kadar pisirin..tarifi harfi harfine uyarsaniz valla yemeklerinizin tadina doyum olmuyor..bi zmn sonrada kendiniz ne eksik ne fazla ogreniyorsunuz, tarifede bakmak gerekmiyor yani

nasil olmadi ya..bende yeni evliyim hep o siteye girip yapiyorum, baska buldugum sitelerede giriyorum..hepside tutuyor hemde yemeklerim super oluyor.puf noktasi bence tarifte ne diyorsa yapicaksin..aman su gerekmez sunu katmiyim yaparsaniz tutmuyor. ne kadar pisirin diyorsa, o kadar pisirin..tarifi harfi harfine uyarsaniz valla yemeklerinizin tadina doyum olmuyor..bi zmn sonrada kendiniz ne eksik ne fazla ogreniyorsunuz, tarifede bakmak gerekmiyor yani

Evet kesinlikle tarife sadık kalmak gerekiyor. Bazen bazı malzemeler çok görünüyor az görünüyor, değiştiriyoruz sonra elde patlıyor o yemek. Ama tabii her sitenin tarifine de itibar etmemek lazım. Doğru düzgün sitelerden bakmak lazım.

Canım bende portakal agacından alıyorum tarifleri..

Kendini güzel yemek yapıcm diye kasma rahat ol..

Çünkü yemek yapmak el alışkanlığına bağlı ve bunun içinde zaman gerekiyor..

Benim eşimde öyle ..bişey beğendirmek çok zor..Şimdilik makarnama ve çorbalarıma bayılıyor ( hatta çorbacı dükkanı açıcakmış bana:) )ama yemekleri çok ta güzel tutturamıyorum

Nasıl yani ...bildiklerini unuttun..:bbo:

Soğanları kavurup,içine malzemeleri atp pişiricen işte o kaaa.kaydirigubbakcemile5

Aynen öyle valla;soğan domates birleşimini yarattıktan sonra içine neyi atsan pişirirsin arkadaşım hiç canını sıkma bence:)hihoyyyt

ben de çok yemek bilmiyorum diye dertleniyorum sürekli. benim gibi olan çokmuş zemuszemus

yemeklerin ana mantığı soğanı kavur salçayı ekle malzemeyi kat pişir. bu mantıkla bir sürü yemek yaparsın. tavsiyem fırın yemekleri dene. bir defada malzemeyi koyar sonra işi fırına bırakırsın. sonuç da güzel olur. tencere yemekleri maharet ve püf noktası isteyebiliyor.

Gönül Candaş' ın yemek kitaplarından alabilirsiniz.
temel yemek tariflerini öğrenebilirsiniz. anlatımı çok basit.
değişik güzel tarifleri de var. hangi tarifini denediysem çok lezzetli oldu.
tavsiye ederim.

Bende senin gibi yemek yapmayı bilmiyordum.Gönül candaşın kitabından ve anneme sorarak deneme yanılma yöntemiyle öğrendim.eşim herşeyi eleştiriyor diye hep ölçüyle yapmaya başladım.Haladaha öyle yaparım 10 yıllık evliyim göz kararı ölçüsü bende yok misafir geleceksede kişi sayısını hesaplayarak ölçümü uygularım ve ben yemek yaparken mutfak bulaşıkla dolar ölçü ile yaptığım için. Birde internet beni bu konuda çok geliştirdi kadınlar kulübü çoşturdu çünkü yemek bölümündeki tarifi deneyen arkadaşlar eleştirilerini yada tarifteki eksiklikleri hemen yazıyorlar.Bence aklına yatan tarifleri mutlaka dene bunlar denenmiş yemekler olsun ve yorumları mutlaka oku ordaki yorumlara göre ilave edeceğin bir şey varsa edersin.Aklına yatanları deftere yada kağıda yaz dene elin mutlaka alışacaktır.Eşinin yıldırmaya devam ederse bırak o yapsın bakalım yemek yapmak konuşmak kadar kolaymıymış denesin.

bendede var aynı dert!

evlenince napcam ben diye şimdiden psikolojim bozuldu

nelerden başlamalıyım bu yemek yapma olayını öğrenebilmek için

X