Yemek yapmayı bilmiyorum :(

eftelya24

Sen benim en kıymetlimsin
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2008
387
0
40
cokacimcoookarkadaslar ben bır senelık evlıyım evlenmeden once yemek yapmayı bılmıyordum evlenınce ogrenırım dıyodum evlendım tam ogrenmeye baslamısken hamıle kaldım ve bulantılardan kusmalardan dolayı mutfaga adım atamadım,sımdı bulntılarım gectı ama bıldıklerımı bıle unutmusum. ıyı yemek yapan arkadaslar yol gosterır mısınız bana,elımde yemek kıtaplarıda var netten baıpta yapıyorum ama yınede tutturamıyorum esım hep elstırıyor begenmıyor ve laf edıyor ben soyledıklerınden onu utandırmak ıstıyorum o yuzden cok ıyı yemek yapmak ıstıyorum.yardımcı olursanız sevınırım ....

canım benim sakın üzülme bende hiç bilmezdim yemek yapmayı ama zamanla öğreniyo insan şimdi yemek siteleri var çok ğüzel anlatılıyor ,yapa,boza zamanla elin alışacak eşine de gelince az daha sabret ben sana gösterecem de:))) sevgilerimle

sitemizde çok güzel bol çeşitli yemek tarifleri var canım,kolaylıkla uygulayabilirsinyerimseniben

bende evlenmeden önce yemek yapmıyodum.şimdi de yaptığım söylenmez gerçi:kedi: ama yapıcam zaman klasik bi yemekse mutlaka anneciğime sorarım,farklı bişey yapcaksam da internete bakarım hemen.sende internette aradığın yemekleri bulabilirsinyerimseniben

temel kuralları iyi bilirseniz devamı gelir.
öncelikle annenizle yakınsanız, annenizi bol bol yemek yaparken izleyin. çok şey kaparsınız.
tv den yemek programları takip edin, bir sürü püf noktası öğrenirsiniz.

netten veya kitaplardan bulduğunuz kolay ve güzel tariflerden başlayarak kendi kendinize denemelere başlayın.
güzel sonuçlar alırsınız.

Nasıl yani ...bildiklerini unuttun..:bbo:

Soğanları kavurup,içine malzemeleri atp pişiricen işte o kaaa.kaydirigubbakcemile5

ögrenirsin guzelim yaka doke becerirsin en sonda kaydirigubbakcemile3
bende bişey bilmesdim ama eşim sagolsun oyle tv acıp ayaklarını uzatıp yemek pişsin diye bekleyen bi koca degil ne ogrendiysem yemek konusunda eşimden ogrendim opuyorumnanaktan
mutfaga ne zaman girsem peşimden gelir iş paylaşırıs beraber yapar yeriz opuyorumnanaktan

Eger bu isi gercekten ogrenmek istiyorsaniz binlerce yemek sitesi var, istediginiz
herseyi ogrenirsiniz...

canım belki eşin beğeniyordurda eleştirmekten vazgeçmiyordur hani daha da iyisini yap yada sana yüz vermiyordur asla yılma ashemezin dediği gibi portakal ağacı çok güzel ya sonra Firdevs altındaş'ın yemek kitabı var yeni evliler ve öğrenciler için ,onu mutlaka al 6 lira harika anlatıyor,sana kolay gelsin canım

bende aman aman bilmem ama yapamıyorumda demem valla ne olacak iş başa düştü mü 2 dakkamı almaz valla..yemekler hep aynı düzenekte ilerliyor bir kaç yapışta tadını tuzunu ayarlarsın zaten hem pratiklik kazanırsın..yapa yapa öğrenirsin canım..eşinde sıkıcak dişini canım..kötü olsa bile insanı yüreklendirmek için beğenmiş gibi yapmalı..davranışı yanlış...o öyle söylese bile sen yap devam et..takma...yada sende onun yaptığı işleri beğenme eleştir sürekli ne oluyorr yaa dediğinde yemeklerin acısını çıkartıyorum de anlasın hatasını...

canım gerçekten gözün korkmasın bende senin gibiydim

sana tavsiyem kolay olan yemeklerden başla iki günde dolma saracak halin yok ya :) örneğin bütün tavuğu al, fırın poşetinin içine yapışmasın diye biraz un bula, 1 domatesi 4 e böl, 1 soğanı halka halka doğra tavuk domates soğan tuz tane krabiber hepsini torbaya koy fırın tepsisiyle fırına ver, yanına da püre yap yapamıyorsan ya da patates kızartmaı yap acayip kolay bir yemek hem de baya güzel oluyor...

ya da tavuk ve ya et - borcama domates sebze ve patateslerle koy fırına ver 1 saatte harika yemek..

aynı şekilde güveç seviyorsanız o da acayip kolay, iri kuşbaşı ve ya iri kesilmiş tavuk göğsü, isteğine göre salça, iri doğranmış patates, soğan ve ya hangi sebze istiyorsan hepsini doldur güvece ağzını kapat fırına ver 2 saatte mis gibi yemek hazırlaması 5 dk.

köfte yap yanına pilav yap tutturamıyorsan makarna yap bir de salata... tamam işte :)

cacık / komposto türü şeylerle sofraya çeşitlilik kat

patlıcanları alacalı soy yarım saat tuzlu suda beklet sonra çıkar kurula kızart patates ve biber de kızart, üstüne yoğurt -isteğe göre sarımsaklı yap oldu bitti bir yemek daha sana :)

istersen yapabilirsen domatesli sos yap o kızarttığın patlıcanları borcama diz, üstüne domatesli sos ve kaşar peyniri koy fırına ver...

karnıbaharı al yıka ufala sonra tencerede yağ salça erit üstüne kıyma ekle, tuz k.biber acı biber at karnıbaharları at üstüne birkaç bardak (ben 6 bardak ekliyorum) su ekle kaynat oldu sana sulu yemek

bunların hiçbiri zor değil, hepsi de çok lezzetli ve sana fikir verebilir umarım :)

temel kuralları iyi bilirseniz devamı gelir.
öncelikle annenizle yakınsanız, annenizi bol bol yemek yaparken izleyin. çok şey kaparsınız.
tv den yemek programları takip edin, bir sürü püf noktası öğrenirsiniz.

netten veya kitaplardan bulduğunuz kolay ve güzel tariflerden başlayarak kendi kendinize denemelere başlayın.
güzel sonuçlar alırsınız.

En güzel yol bunlar canım..
Bende hiç bilmezdim (ya da öyle sanıyormuşum) yemek yapmayı anne baba ahçı olmasına rağman bende :roflol:
İçimde vardı ama mutfağı çok seviyordumcokacimcoookcokacimcoook
Yemek yapmaya bayılıyordum ama öyle basit şeyler
Anneme babama baka baka öğrenmişim aslında herşeyi haberim yokmuş...
Zamanla alışıyor insan

annen ablan yokmu yakınında..onlardan öğrenebilirsin..yada kk da çok güzel tarifler var onları yapabilirsin...unutma hiç kimse annesinin karnında öğrenmedi..zemuszemus

Nasıl yani ...bildiklerini unuttun..:bbo:

Soğanları kavurup,içine malzemeleri atp pişiricen işte o kaaa.kaydirigubbakcemile5

delikafadulden

katiliyorum arkadasa genellikle turk mutfagi bu tur seyler degilmi zaten
bilmeyen birine elbette zor gelir ama zamanla alisicanizdan eminim
onceden banada zor gelirdi hatta tuzu nasi ayarliyorlar derdimkafamçokkarıştıkaydirigubbakcemile3
uzulmeyin esinizinde anlayis gostermesi gerek bi sure :dilcikar:

:lepi: PORTAKAL AGACI :lepi: sıddetle tavsıye edılır. Ben de et yıyemıyorum ama esım cok sevdıgı ıcın yapmak zorundayım. Bekarken yapıyordum ama benım aılem de et duskunu degıldı o yuzden ogrenme gıbı bır cabam da olmadı zaten etı yemeyı bırak elleyemıyorum bıle alkisalkisalkis O dedıgım sıteye gırıp ordakı yemek tarıflerını uyguluyorum ve cok memnunum bazen kk nın da tarıflerıne bakıyorum. Begenıp yaptıgım ve yemegı yıyenlerden de olumlu tepkı gelıyorsa tarıf defterıme yazıyorum hihoyyyt Gecenlerde mesela pogca yapıcaktım esım cok zayıf ama peynırlı seylerı sevmıyor. Portakal agacında bır tarıf buldum ama ıcınde eksımık vardı .Tarıfı bozmadan eksımıgı pogcanın ıcıne koymaktansa hamuru ıle harmanladım ve kokusundan anlamasın hamura ayrıyetten nane ve pul bıber ekledım. Uc gun oldu esım her sabah onlardan yıyor :)Bayatlamadı da :)

ah ahh keşke tek derdin bu olsa güzelim,
bende küçükten evlendim anneciğim bana yemek tariflerini tek tek yazmıştı bir deftere,bakarak yapmıştım ama şimdi içli köftesinden su böreğine kadar yapıyorum,
zamanla elin alışıyorda ustalaşıyorsun bile canım :1hug:
eşinde bayılır yaptıklarını,yemeğe gelenlerde

ben bilirdim ortaokuldan beri..üniversitede de daha ustalaştım hep ben yemek yapıyordun.annemden tarif alır,dolabın üstüne yapıştırır ordan bakıp yapardım.bence sende yapabilirsin...ben netten çok tarif uyguluyorum oluyoda..ama bazı tüyolar vardır..yemek topaklanmasın dşye,pilav diri kalsın diye gibi..
işte o tüyolarda çok önemli..bence nette iyi bi dolan pük noktaları okuççtam tariflere uy,bak gör sende güzell yemek yapıcaksın..

X