epidural Normal Doğum yapanlar..iki dk bakar mısınızzzz!

mhrmh

her canlı bir mucizeee
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2009
338
2
henüz kesin değil ama inşllh ben de epidural normal doğum istiyorum..doktorum da bunu tavsiye etti ama merak ettiğim bişey var ,epidural yapıldıktan sonra sancılar hissedilmiyorsa nasıl,neyi bekleyip ıkınıyorsunuz...yani nasıl olcak doğum....süre uzuyor mu... duyduğuma göre sancılar gelince ıkınmaya başlanılıyormuş....sezeryan olmak istemıyorum...şimdiden teşekkürler...

henüz kesin değil ama inşllh ben de epidural normal doğum istiyorum..doktorum da bunu tavsiye etti ama merak ettiğim bişey var ,epidural yapıldıktan sonra sancılar hissedilmiyorsa nasıl,neyi bekleyip ıkınıyorsunuz...yani nasıl olcak doğum....süre uzuyor mu... duyduğuma göre sancılar gelince ıkınmaya başlanılıyormuş....sezeryan olmak istemıyorum...şimdiden teşekkürler...

ben normal doğum yaptım epidurali yetiştiremediler ve doğumun asıl şokunu o an yaşadım bunada hazırlıklı ol....
açılmalar başladığında 4 cm e geldiğinde epidural vuruluyor ve hiç bir sancını hissetmiyorsun ama ıkınmaları hissediyorsun acı olmuyor ama baskı oluyor...4 cm de epidural vurlunca senin açılmalar devam ediyor tabiki 5-6-7-8-9- ve 10 cm e geldiğinde doğumhaneye alınıyorsun artık baskı iyice artıyor büyük tuvaletin gelmiş gibi bir his...normalde kabız olduğunda nasıl baskı oluyor ıkınma oluyor ama acı olmuyor öyle bir duygu..eğer epidural yaptırmazsan kabızın sancılısını çekiyorsun..olay bu ...bana üzgünüz 7 cm olmuş epidural yapamayacağız normal doğuracaksın dediklerde tavan başıma yıkılmıştı o kadar hazırlamıştım ki kendimi epidurale ama inan hiçte zor değilmiş....
allahım sanada ağrısız acısısz normal doğum nasip etsin inşallah...

huri37 çook teşekkür ederım...inşllhh senin yaşadığını yaşamak zorunda kalmam..o zaman ebeleri sürekli uyanık tutup,kaç cm açılma oldugunu ölçtürmek gerekıo...bunu duyduğum da çok ii..büyük geçniş olsun sana..bebeğine sağlıklı bir ömür diliyorum...

Selamlar, ben epidural normal doğum yaptım, bende epidural öncesinde de sonrasında da hiç ağrı olmadı, sadece kasılmalarım vardı... Ve ne zaman ıkınacağımı bilmiyordum da :) Ama zaten bebeğin kalp atışlarını takip etmek için NST aleti göbeğine sarılı oluyor ve orda sancın görülüyor, bana doktorum ıkın dedi, ben ıkındım :)
Allah sağlıkla, ağrısız, sorunsuz doğumlar nasip etsin sana...

Eğer doğum için seçtiğin hastanedeki anestezi ekibi epidurali sık sık yapan bir ekip ise kesinlikle tavsiye ederim. Benim bebeğim gelmek istememişti ve mecburen suni sancı yapıldı , açılmam 4 cm. oluncada ekip çağırıldı. Odam bir anda ameliyat odası haline geldi ve ekip benim sancılarım arasındaki kısa sürelerde (sancım olduğunda duruyorlardı ) hazırlıkları yaptılar. 5 cm lik açılma ile birlikte ilaç izni çıktı ve elime bir buton verdiler acı hissetmeye başladığımda kendim ilacımı verdim. Doğumhaneye girdiğimde yataktan indirdiler ve yürüttüler , sancı geldikçe yatırıp ıkınmamı istediler , sonra hooop ayağa. O ortamda şaşkınlıktan sesim çıkmadı ama sonrasında çok güldüm halime :) Bir yandan dr. ve hemşirelerle dedikodu yapıp bir yandan da yatıp yatıp kalktım. :) Dr. un eli karnımdaydı ve o beni yönlendirdi ıkınmam için. Kasılmayı hissedeceğim söylenmişti ama heyecandan sanırım kasılmaları ben fark etmedim. Benim oğlan orada da çıkmamak için uğraştı ama pek şansı olmadı. ılk önce ayaklarını gördüm dr. un ellerinde bacaklarımın arasından yükselişini bebeğimin... O an .. o anı acısız ve tüm dikkatinizi bebeğinize vererek izlemek ve keyfini çıkarabilmek... hiçbirşeye değişemem :) Sırf bu anı yaşamanız için bile tavsiye ederim epidurali , ama tecrübeli ellerde. Bir de mümkün olursa sancılar hafifken hazırlığı yaptırın , yoğun ve sıklaşan sancılar arasında zor oluyor.

ışin aslı şu , doğum ile ilgili kararlarınızı verin , bu kararlarda esnemeye de hazırlıklı olun. Sonrada doğumhane konusunu fazla deşmeyin. Çünkü herkesin ağrı eşiği farklı ve tabii yaşadıklarıda , dolayısıyla gereğinden fazla da rahatlayabilirsiniz , gereğinden fazlada korkabilirsiniz. Ne gerek var , yanınızda dr. unuz ve hemşireler olacak onlar yönlendirirler sizi. Eşimin beni teselli için bir sözü vardı son ayımda korktuğumu söylediğimde bu sözü söyleyip tv sine geri dönmüştü :KK70: ; " hiç endişelenme orada kalacak hali yok ya , bir şekilde çıkacak nasıl olsa "

Bu arada sezeryan olmanız ihtimaline de hazırlayın kendinizi , son ana kadar değiştirilebilir çünkü doğum şekli , sonrasında üzülmeyin , zaten o kadar da kötü değil sezeryan , eskiden zormuş.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınızı almanız dileği ile :)

Eğer doğum için seçtiğin hastanedeki anestezi ekibi epidurali sık sık yapan bir ekip ise kesinlikle tavsiye ederim. Benim bebeğim gelmek istememişti ve mecburen suni sancı yapıldı , açılmam 4 cm. oluncada ekip çağırıldı. Odam bir anda ameliyat odası haline geldi ve ekip benim sancılarım arasındaki kısa sürelerde (sancım olduğunda duruyorlardı ) hazırlıkları yaptılar. 5 cm lik açılma ile birlikte ilaç izni çıktı ve elime bir buton verdiler acı hissetmeye başladığımda kendim ilacımı verdim. Doğumhaneye girdiğimde yataktan indirdiler ve yürüttüler , sancı geldikçe yatırıp ıkınmamı istediler , sonra hooop ayağa. O ortamda şaşkınlıktan sesim çıkmadı ama sonrasında çok güldüm halime :) Bir yandan dr. ve hemşirelerle dedikodu yapıp bir yandan da yatıp yatıp kalktım. :) Dr. un eli karnımdaydı ve o beni yönlendirdi ıkınmam için. Kasılmayı hissedeceğim söylenmişti ama heyecandan sanırım kasılmaları ben fark etmedim. Benim oğlan orada da çıkmamak için uğraştı ama pek şansı olmadı. İlk önce ayaklarını gördüm dr. un ellerinde bacaklarımın arasından yükselişini bebeğimin... O an .. o anı acısız ve tüm dikkatinizi bebeğinize vererek izlemek ve keyfini çıkarabilmek... hiçbirşeye değişemem :) Sırf bu anı yaşamanız için bile tavsiye ederim epidurali , ama tecrübeli ellerde. Bir de mümkün olursa sancılar hafifken hazırlığı yaptırın , yoğun ve sıklaşan sancılar arasında zor oluyor.

İşin aslı şu , doğum ile ilgili kararlarınızı verin , bu kararlarda esnemeye de hazırlıklı olun. Sonrada doğumhane konusunu fazla deşmeyin. Çünkü herkesin ağrı eşiği farklı ve tabii yaşadıklarıda , dolayısıyla gereğinden fazla da rahatlayabilirsiniz , gereğinden fazlada korkabilirsiniz. Ne gerek var , yanınızda dr. unuz ve hemşireler olacak onlar yönlendirirler sizi. Eşimin beni teselli için bir sözü vardı son ayımda korktuğumu söylediğimde bu sözü söyleyip tv sine geri dönmüştü :KK70: ; " hiç endişelenme orada kalacak hali yok ya , bir şekilde çıkacak nasıl olsa "

Bu arada sezeryan olmanız ihtimaline de hazırlayın kendinizi , son ana kadar değiştirilebilir çünkü doğum şekli , sonrasında üzülmeyin , zaten o kadar da kötü değil sezeryan , eskiden zormuş.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınızı almanız dileği ile :)

Teşekkür ederim Gecekuşu aydınlattın beni birçok konuda, valla bende 32nci haftamdayım ve normal doğum istiyorum Epidural için konuşmaya gidicem hastahaneyle dediğin gibi sık yapan bi yer olmalı benim de kanımca. Umarım herşey yolunda gider ve oğlumu kucağıma alırım tek korkum ona birşey olması... rabbim hepimizin yardımcısı olsun...
:emir_bebek:

benım doktorum epidurali önermedı bende epidural istiyorum ama vazgectim.doktorumla neden dıe konusmadık ben sordum oda ben önermıyorum dedı

X