Tek Kese İçinde İkiz Gebelik

ceysel

Guru
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2009
214
6
slm kızlar.13 haftalık ikiz gebeyim.kendi doktoruma kontrole gittiğimde 2.bebeği görmemeşti.Başka bir sebepten dolayı başka doktora gittiğimde ikiz olduklarını ve tek kese içinde olduklarını çok riskli olduğunu Çapa Tıp ta beni aydınlatacaklarını söyledi.Çok korktuğum için hemen kendi doktoruma gittim büyük ultrasonda baktılar falan bebekleri ayıran çok ince bir zarın olduğunu söylediler ve raporda 2 kese içinde görünüyorlar diye yazdılar ve çok rahatladım.Ama yine içimde bişi vardı başka bir doktorunda görüşünü almak istedim o da tek kese içinde olduklarını söyledi.Artık başka doktora falan gitmek istemiyorum moralim çok bozuldu tek kese içinde ikiz gebelik yaşayan veya bu şekilde doğum yapan arkadaşlar bana yardımcı olurmusunuz ? moralim çok bozuldu

canım endişelerini anlıyorum..Ben üçüz anne adayıyım..Bebeklerimin ikisi tek kesede..seninki gibi yani..Dünyada milyonlarca insan tek yumurta ikizlerini dünyaya getiriyor..bi biz değiliz yani...dr.lar herşeye çok endişe edici yorumlar yaptıkları için bizlerde moral kalmıyor..tek yumurta ikizlerinin tek sıkıntısı ikizden ikize transfüzyon sendromu diye bi problemle karşılaşabilecek olmaları..
tek kesede ikiz doğuran tanıdıklarım var...ben de üçüz anne adayı olarak kısa bir süre sonra nasipse yavrularıma sağlıkla kavuşacağım anı bekliyorum..

canım bende tek yumurta ikizlerimi bekliyorum tek bi tane kesemiz var aynı plesenta içerisindeler.. olumsuz düşünme hemen Rabbime emanetler inşallah..

Allah hepimize sağlıkla bebeklerimizi kucağımıza almayı nasip etsin.Ama çok korkuttular yok sakat doğarmış,yok birbirlerine dolanma ihtimali falan daha bir sürü şey.Şimdi başka bir doktora gidip gitmemekte kararsızım artık aynı şeyleri duymaktan korkuyorum galiba.

Allah hepimize sağlıkla bebeklerimizi kucağımıza almayı nasip etsin.Ama çok korkuttular yok sakat doğarmış,yok birbirlerine dolanma ihtimali falan daha bir sürü şey.Şimdi başka bir doktora gidip gitmemekte kararsızım artık aynı şeyleri duymaktan korkuyorum galiba.

tatlım aynı şeyleri bende okumuştum ilk başta korkmakta haklısın ama inanki korkarak bu şekilde ne bebeklerimize nede kendimize iyilik ediyoruz.. Rabbim büyük inşallah bişey olmaz.. hem bi ihtimal dahilinde sadece illa olacak diye birşey yokki.. rabbimin izniyle sağlıkla büyüyecekler sonrada dünyaya gelecekler.. bizim yapmamız gereken dua edip moral depolamak vede Rabbime güvenmek..

saol canım desteğin için.Allah büyük ve herşeyde bir hayır vardır inş.Sağlıklı olarak bebişleri kucağımıza almak nasip olur inş.

ben heeeep şunu söyleriim,asla kafanızı ikinci ve üçüncü doktorlarla bunlatmayın,
yaw tek kese içindeyse tek yumurta ikizleri,
ayrı keseler içindeyse de çif yumurta ikizleridir,
yani bunu söyleyemiyor mu bir doktor da yok Cerrahpaşa,yok sakatlık bilmem ne diyorlar anlam veremiyorum:umursamaz:.
Arkadaşım sen içini ferah tut,kendine güveneceğin bir doktor bul ve sağlıkla yetiştir bebeklerini,boşversene..

Kizlara katiliyorum Turkiyedeki doktorlar neden cogul gebelikler karsinda bu kadar karamsar oluyorlar bilmem.Benim de14 aylik Tek yumurta ikizlerim var tek kese icindelerdi ve dguma kadar kilolari nerdeyse ayniydi 35 haftaya yakin bir zamanda dogum yaptim cok sagliklar yasitalrinda bile ilerde gidiyorlar sen icini rahat tut.Hem tek yumuta ikiz sahibi olmak baska bir ayricaliktir ustelik birbirlerine cok bagli oluyorar okadar guzelki umarim saglikli bir dogum yaparsin.

ay çok güzel bişey ikiz sahibi olmak biraz zor ama bencede canınızı skmayın inşallah

herşey yolunda gider...Allah bağışlasın inşallah

Canım hiç korkmana gerek yok.Benim de 22 aylık tek yumurta canavarlarım var.Benim bebeklerim de tek kese içinde zarla ayrıydılar.Tıp dilinde monokoryonik diamniotik diyorlarmış.Eğer tek kese içinde aynı suyu paylaşırlarsa daha riskiliymiş.36.haftada doğum yaptım,çok şükür hiç sorunumuz olmadı.ınşallah sen de sağlıkla alırsın bebeklerini.ıkiz bebek gerçekten mükemmel bir duygu,keyfini çıkar,kötü şeyler düşünme.

arkadaşlar merhaba...
aranıza yeni katıldım çünkü bende ikiz bebek bekliyorum hemde tek kese içindeler.bütün duyguları korku endişe sevinç heyecan hepsini aynı anda yaşıyorum.Allah yardımcımız olsun tek istediğim sağlıklarıı iyi olsun,hernekadar doktorlar karamsar olsa da

benim 8.haftada kendi doktorum değil başka bir doktor söyledi ama kendi doktorum aynı gün içinde büyük ultrasonla bakınca 2.kese göründü çok şükür.Allah hepimizin yardımcısı olsun

kadın doğum stajında bize öğretilen ,bir yumurta bir premle döllenip bölünürse tek yumurta ikisi oluyor ki bunu herkes biliyor zaten ama bu bölünme ilk 3 gün içinde olursa bütün zarlar tamamen ayrı olur dikoryonik diamniyotik denir,eğer 4-8 gün arası olursa arada bebekleri ayıran ince bir zar kalır ve monokoryonik diamniyotik olur,8 günden sonra bölünürse bebekler tek kesede olur hiçbirşey ayırmaz monokoryonik mono amni,yotik olur.13.günden sonra bölünürse artık embriyo baya gelişmiş olduğundan yapışık ikiz olarak bölünür.en tehlikeli olan bunların arasında monokoryonik monoamniyotik olan yanibebeklerin aynı kese içinde olması durumu.çünkü bebeklerin kordonlaırnın dolanması ve ve birbirlerinin kordonlarına baskı yapma tehlikeleri var.

arkadaşım bencede için rahat olsun hiçbişey olmaz.bnm de ikiz kızlarım var 4 yaşında tek yumurtada tek kesedeydiler.ama bnm doktorum öyle korku hiç yaşatmadı bana gayet rahat geçti herşey .bnce sen kimseyi takma kafana.herşey yolunda gider inş ama çok dikkatli ol ters giden bişey olursa diye.sık sık kontrole gir.bişecik olmaz da kucağına alınca neler olacak sen onları düşün:))inan çok güzel ama çok ta zorlar:))kolay gelsin cnm..

canım yani zarla falan ayrılmamışı dimi senin bebişlerinde?Rabbim onları size bağışlasın inşallah benm bebeklerimede sağlık versinn şuan 10.haftaya giriyorum ama heran doktora gtmek istyorum Rabbime emanetler.

arkadaşlarr busüre zarfında okadar çok şey yaşadım ki ince bir zarla ayrıldılarr müjdesine sevinirken 6 aylık oldular ve 27 haftalık erken doğumla sonuçlandı herşey ...kuvezde yaşama devam ettiler ne yazıkki oğluşumun biri 15 gün dayanabildi :KK43: ama digeri 2 ay oldu kuvezden yeni çıktı artık evimde koynumda bakımı için biraz titz davranmak zorundayız ama inşallah iyi olcak Allah a şükrler olsun bu günümüze ...szden dua istiyorum herşeyn hayrlısı

ceysel cim benim doktorumda hala tek bebek olup olmadıgı konusunda benı net olarak bılgılendıremıyor.rahim geride oldugu ıcın dedı.yalnız kesenın buyuk oldugunu cogul gebelık olabılıcegını soyledı.senın nezaman bellı olmustu.ıkı tane bebek oldugu?ben ıaydınlatırsan sevınırım.

ceysel cim benim doktorumda hala tek bebek olup olmadıgı konusunda benı net olarak bılgılendıremıyor.rahim geride oldugu ıcın dedı.yalnız kesenın buyuk oldugunu cogul gebelık olabılıcegını soyledı.senın nezaman bellı olmustu.ıkı tane bebek oldugu?ben ıaydınlatırsan sevınırım.

esmacım hayırlı olsun hamileliğin ilk önce . karından bakılan ultrosonlarda çok net anlaşılmıyor çogullar o yüzden 10. haftaya kadar vajinal muayene olabilirsin . bende ilk başta çok korkmuştum ve tedaviyi yapan doktorumu aradım anlamadılar vajinal muayene istiyorlar bişey olurmu diye oda 10 . haftaya kadar öyle muayene ol kesin sonuç alırsın korkma demişti. haftan uyuyorsa öyle dene canım hatta karında biri yok kalbi atmıyor demişti vajinelde oldu sana 3 bebek o kadar kesin yani ))))

alttan bakılmayı uygun görmüyorum ya ne olur ne olmaz.zaten doktorumda bakayım demıyor.ama merak edıyorum dogrusu.hayırlısı olsun.

X