''Sahur Ve İftar Sofralarımızda Neler Yapalım?''

Borzo

Mucizemmm
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2007
3.002
5
Arkadaşlar Ramazan Geldi Sayılır...ıftar Ve Sahur Tariflerimizi,Burdan Paylaşalım,
Resimlerini ekleyelim.

Son düzenleme:
topppppik hayırlı olsun can...sahur deyince hep dedemin yaptığı pestil hoşafı geliyor aklıma..kayısı ya da erik pestilini geceden sıcak suda eritirdi sahura kadar soğutur sonra hepimize içirirdi..bu hoşaf sayesinde gece yarısı yemek yiyip yatmaktan kaynaklanan hazımsızlıklar azalırdı.lif sayesinde uzun süre yemek yememekten kaynaklı bağırsak tembellikleri önlenmiş olurdu.herkese tavsiye ediyorum..birde iftar için aklıma hurmalı şekerleme topları geldi bu benim sayfamda da var buradada paylaşayım..1/2 su bardağı susam teflon tavada pembeleşene kadar kavrulur.üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ dökülür ve çekirdekleri çıkartılmış hurmalar(istendiği kadar).kısık ateşte susamlarla birlikte 5 dakika ezilerek kavrulur.daha sonra ocaktan alınıp biraz soğuması beklenir...sonra elimizle şekil verip hindistancevizine bularız buzdolabında soğuttuktan sonra servis ederiz.iftar sofralarını renklendirmesi dileklerimle...

sany0630w.jpg

Son düzenleme:
soyle doyurucu ama hafif birseyler soyler misiniz lutfen?:sinifsinif: sahurda ne yiyecegimi bilemiorum cogunlukla. uyku sersemligiyle doydum saniyorum ama sabah uyanirken ac oluyorum resmen:çok üzgünüm: haslanmis yumurta tok tutarmis sanirim ama onu da ben yiyemiyorum. seytan vesvesesi sanirim bu sene ramazandan korkuyorum cok uzun ve sicak olacagi icin. Allah sabir versin herkese...

topppppik hayırlı olsun can...sahur deyince hep dedemin yaptığı pestil hoşafı geliyor aklıma..kayısı ya da erik pestilini geceden sıcak suda eritirdi sahura kadar soğutur sonra hepimize içirirdi..bu hoşaf sayesinde gece yarısı yemek yiyip yatmaktan kaynaklanan hazımsızlıklar azalırdı.lif sayesinde uzun süre yemek yememekten kaynaklı bağırsak tembellikleri önlenmiş olurdu.herkese tavsiye ediyorum..birde iftar için aklıma hurmalı şekerleme topları geli bu benim sayfamda da var buradada paylaşayım..1/2 su bardağı susam teflon tavada pembeeşene kadar kavrulur.üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ dökülür ve çekirdekleri çıkartılmış hurmalar.kısık ateşte susamlarla birlikte 5 dakika ezilerek kavrulur.daha sonra ocaktan alınıp biraz soğuması beklenir...sonra elimizle şekil verip hindistancevizine bularız buzdolabında soğuttuktan sonra servis ederiz.iftar sofralarınndirmesi dileklerimle...

sany0630w.jpg

İlginç bir tarif canım...Hiç duymamıştım
eminim lezzetlidir..eline sağlık..

topic hayırlı olsun çok iyi olmuş bu sayfa yaa yardımcı oluruz birbirimize benim eşim hamur işini yemediği için sahurda bunalıyorum o yüzden hadi bakalım ne tarifler çıkacak

hem doyuruzcu hem hafif hemde yapımı kolay olmalı tariflerin heheheheh eee malum günler uzun

:enbuyukkk: bu siteyi buyüzden seviyorum işte.. Google de ne aratsam sonuçta bu sitede buluyorum.. ramazan geliyor sahur ve iftar için menüler arayım dedim. yine K.K. da buldum işte.. Kızlar lütfen ramazan başından itibaren paylaşımlarımızı yapalım..Hamilelik hastalık vs derken birkaç yıldır tutamıyordum bu yıl tutabileyim diye çok dua ediyorum.:. Hepinizden doyurucu menüler bekliyorum..cokacimcoook

ekmekli patlıcan salatası

herşey yiyebildiğiniz ölçüde olacak :)

ekmekleri küçük küçük doğrayıp tabağa döşeyin sonra üstüne patlıcanları kızartıp koyun en üst katınada kıymalı soğanlı sarımsaklı sos yapın koyun mmmmmm çok lezzetli oluyor isteğe göre sarımsaklı yoğurtta koyulabilir ama sahurda çok tavsiye etmem yoğurdu

hem doyurucu hem lezzetli hem ekmekler değerleniyor isterseniz iftarda misafirlere bile ikram edebilirsinizzzzzzzz

kızlar bende zaten iştahta yok,gece uykudan kalkınca hiç yiyemem hafif tarifler bulmamız lazımCADIARZU

Ben bugünlerde glisemik indeks i araştırıyorum. bu aynı zamanda bir diyet yöntemiydi galiba.. glisemiks indeksi düşük besinler midenin daha geç boşalmasına ve kan şekerinin daha yavaş yükselmesine neden oluyormuş, sahur menülerini buna göre ayarlamayı düşünüyorum bakalım..

ınanılmaz heyecanlı ve mutluyum:)

Neden..

11 ayın sultanına kavuşmamıza saatler kaldı inşaAllah..

Yüreğim kıpır kıpır Mevlam biliyor ya çok tatlı hisler vuku buldu ruhumda..

ilk iftar için şimdilik mönüyü şöyle düşünüyorum:

Şehriyeli tavuk çorbası.
ıslim kebabı.
Nohutlu pilav.
Etli yaprak sarması.
Çarşaf böreği.
Zeytinyağlı sebze yemeği
Salatalar
Komposto
Veee özel bir tatlı :KK66:

yaparsam tarifi de ekleyeceğim zaten..

tabi bunlara ilaveten hurma kahvaltılıklar da olacak..

Ramazanın güzelliği ve kıymetini özel tutmalıyız bence..

paylaşma ve fırsat ayı..

Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum

Umarım rüya gibi bir ay olur

evet canım güzel bi konu..paylaşımın için sagol.herkese hayırlı ramazanlar...ama bu kadar yemek yencekmi yaa ilk gün ya hele susuzluktan bayılmışken :))))))) ayrıca sahurda genelde kahvaltı ederiz eşimle yine aynı olur herhalde

İnanılmaz heyecanlı ve mutluyum:)

Neden..

11 ayın sultanına kavuşmamıza saatler kaldı inşaAllah..

Yüreğim kıpır kıpır Mevlam biliyor ya çok tatlı hisler vuku buldu ruhumda..

ilk iftar için şimdilik mönüyü şöyle düşünüyorum:

Şehriyeli tavuk çorbası.
İslim kebabı.
Nohutlu pilav.
Etli yaprak sarması.
Çarşaf böreği.
Zeytinyağlı sebze yemeği
Salatalar
Komposto
Veee özel bir tatlı :KK66:

yaparsam tarifi de ekleyeceğim zaten..

tabi bunlara ilaveten hurma kahvaltılıklar da olacak..

Ramazanın güzelliği ve kıymetini özel tutmalıyız bence..

paylaşma ve fırsat ayı..

Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum

Umarım rüya gibi bir ay olur

Canım onların hepini bir günde mi yapacaksın Maşallahhhh :nazar:
bak utandım şimdi kendimden. :kedi: . Ama sen marifetli bir bayansın gördüğüm kadarı ile
neyse sık sık ugra burayada fikir ver bizede ,senin menünden bir ikisin seçer bende yaparım artık

evet canım güzel bi konu..paylaşımın için sagol.herkese hayırlı ramazanlar...ama bu kadar yemek yencekmi yaa ilk gün ya hele susuzluktan bayılmışken :))))))) ayrıca sahurda genelde kahvaltı ederiz eşimle yine aynı olur herhalde

Bunu sanırım bana mı sordun tatlım bana değilse de ben yine cevaplamış olayım kaydirigubbakcemile3

Ben mönüyü genelde fazla tutarım;genelde misafirimiz olur Allah eksik etmesin
olmadığı zamanlarda ise komşularımıza;arkadaşlarımıza;öğrencilere yollarız bir kısmını iftara az zaman kala..Yani hiçbir zaman artmaz yahut atılmaz hele böyle mubarek aylarda..
Biz de kalabalık değiliz aslında ama ben müthiş mutluluk duyuyorum ikram etmekten keşke sizlere de ikram edebilme fırsatımız olsa:gitme:
Tabi kahvaltı tarzı da güzel olur bazı günler..Mmhh mis gibi:)

Canım onların hepini bir günde mi yapacaksın Maşallahhhh :nazar:
bak utandım şimdi kendimden. :kedi: . Ama sen marifetli bir bayansın gördüğüm kadarı ile
neyse sık sık ugra burayada fikir ver bizede ,senin menünden bir ikisin seçer bende yaparım artık

opuyorumnanaktan hımhım evet erken uyanıyorum zaten gülüm;yavaş yavaş ve keyifle mamalarımı hazır ediyorum akaşama kadar Şeniz
Aaaa ne demek utanmak;eminim sizde de ne güzellikler vardıryerimseniben

Tabi her gün yazmaya çalışırım hatta fotoğraflamaya vaktim olursa;eklerim de..

Sevgileropuyorumnanaktan

ALLAHIM bu günlere kavuştuduğu içimn şükürler olsun ben sahur için peynirli börek yapıcam bide kahvaltılık olur diye düşünüyorum.

iftar içinde z.yağlı taze fasulye olmazsa olmaz corba(daha karar vermedim bakalım yarın canım ne isterse) pilav salata hurma

allah kabul etsin arkadaşlar şimdiden cok güzel olmuş bu topic biribirlerimize fikir almış oluruz

libyana evet sana demiştim canım ama açıklama yapmışsın çok güzel vallahiii.allah kabul etsin canım.....ilk akşam özel olur ne bulursam yapacam bende ama sonra nolur bilmem :KK43:(((((

bizde bu gece paçanga böreği ve kahvaltılıklarla sahura başlıyacağız inşallah
iftara ise mecimek çorba güveçte tas kebebı pirinç pilavı cacık salatalar bide kadayıflı muhallebili tatlı veya güllaç düşünüyorum kesin misafirimizde olur hepimizin rabbim dualarını ve oruçlarını kabul etsin inşallah

Mübarek Ramazan ayına bir kere daha kavuştuk,çok şükür..Hepimize hayırlı olsun...
Bu gece ve her gece ,ramazan dışında her sabah yaptığımız gibi bol maydonoz, yeşil ve kırmızı biber,domates,salatalık ve çeşitli kahvaltılıklarla sahur kahvaltısı yapacağız.
ıftarda ise Allah kısmet ederse çorba(neli olacağına daha kara vermedim.),salata,zeytinyağlı biber dolması,fırında sebzeli patatesli tavuk,pilav ve vişneli tatlı var..
Allah hepimizin ibadetlerini kabul etsin...

kaşar peynirini uzun ve kalın dilimler şeklinde kes daha sonra çırpılmış yumurtaya ve ardından galeta ununa batır. teflon tavaya çok az sıvı yağ sadece ıslanacak kadar bir çay kaçığı bile yetiyor, kaşar dilimlerini kızart çok lezzetli oluyor ve hafif.. benim kahvaltılarımın vazgeçilmezidir...

topigimiz hayirli olsun,sirf isimi birakip kk ya boyle bi topik acildimi diye girdim,veee acilmis:))))))))sahurda ne yapsam diye dusunuyorum,burasi acayip sicak 36 dereceydi bugun bide ustune saat 9 da iftar(turkiye saati 10)allah yardimcimiz olsun,katlama yufka yapmistim onu yapcam yaninada kahvaltilik ama serin tutacak susatmayacak onerileriniz varmii

X