Bebek Beslenmesi yoğurt nasıl mayalanır?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

s_eker

ŞükürlerOlsunAllah'ımSana
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2008
407
3
arkadaşlar ben yavaş yavaş kuzuma yoğurt vermeye başlayacağım doktorumuzun tavsiyesi ile yoğur mayalamayı denedim ama olmadı galiba doktorumuz mama,pastorize süt,anne sütü ile mayalayabilirsin dedi ama okadar anne sütü yok malesef:uhm: mama ile içime sinmedi sanki mayalanınca bekleyince nebileyim bozulur gibi çok ince düşünüyorum galiba.pastorize süt(inek sütü)yasak bir yaşına kadar fakat mayalanınca süt özelliğini kaybediyor onun için onunla denedim 1 bardak sütü parmağım sıcaklığına dayanacağı kadar ısıttım içine 1 tatlı kaşıgı yoğurdu ılık sütle ezip sütün içine koydum örtüyle sarıp 3 saat beklettim sonra baktım çok cıvık bir kıvamı var tadıda tuhaf sanki.yanlışmı yapıyorum yada nasıl yapmalıyım?

valla bende hiç beceremem yoğurt mayalamayı bende yavaştan yoğurt yedirmeye başlayayım diyorum bugünlerde banada kal geldi nasıl yapayım mamamı yoksa inek sütümü karar vermek zor ben yoğurt makinası almaya karar verdim hem içinde minik kapları var birer öğünlük hemde güsel oluyomuş diye duydum sabahtan koyarım mayalanır gün içindede yediririm bebişime uğraşmamış olurum hem diye düşünüyorum daha önce bakmıştım çok pahalı bişiide diil sende ööle yap istersen cnm bu arada yoğurt makinası kullanan varsa kullanışlı bişimi yazarsa sevinirim ona göre alalım bari dimi biras daha fikir edinmiş olurus:))

valla bende hiç beceremem yoğurt mayalamayı bende yavaştan yoğurt yedirmeye başlayayım diyorum bugünlerde banada kal geldi nasıl yapayım mamamı yoksa inek sütümü karar vermek zor ben yoğurt makinası almaya karar verdim hem içinde minik kapları var birer öğünlük hemde güsel oluyomuş diye duydum sabahtan koyarım mayalanır gün içindede yediririm bebişime uğraşmamış olurum hem diye düşünüyorum daha önce bakmıştım çok pahalı bişiide diil sende ööle yap istersen cnm bu arada yoğurt makinası kullanan varsa kullanışlı bişimi yazarsa sevinirim ona göre alalım bari dimi biras daha fikir edinmiş olurus:))

teşekkürederim cnm.başka yoğurt mayalayan yok galiba:çok üzgünüm:

canım öncelikle pastörize sütü kaynat,cam bir kavanoza koy
orda ıslıyıncaya kadar bekle,daha sonra 1 tatlı kaşığı yoğurdun içine o sütten koy ve iyice karıştır
o karışımı süte kat ve hafif karıştır
kavanozun kapağını kapat,ve üzerini örtülerle kapat
6 saat bekle,sonra buzdolabına kaldır en az 1 saatte buz dolapta bekelrsin
bebeğine afiyetle yedirebilirsin
benim oğlum yaşını doldurdu halen yapıyorum çünkü bunu seviyor hazır yoğurdu sevdiremedim henüz

canım öncelikle pastörize sütü kaynat,cam bir kavanoza koy
orda ıslıyıncaya kadar bekle,daha sonra 1 tatlı kaşığı yoğurdun içine o sütten koy ve iyice karıştır
o karışımı süte kat ve hafif karıştır
kavanozun kapağını kapat,ve üzerini örtülerle kapat
6 saat bekle,sonra buzdolabına kaldır en az 1 saatte buz dolapta bekelrsin
bebeğine afiyetle yedirebilirsin
benim oğlum yaşını doldurdu halen yapıyorum çünkü bunu seviyor hazır yoğurdu sevdiremedim henüz

ılıyıncaya kadar,parmağını değdir,çokta ılık olmasın ama yakmasındacokacimcoookcokacimcoook

Selam canım bende ayşesat2ın anlattığı gibi yapıyorum. en önemli püf noktası sütün kaynatılması. kutu süt olsada mutlaka önce bir iki dakika kaynat ılıyınca mayala. tutmama gibi bir ihtimali yok.

bebişine afiyet olsun

teşekkür ederim arkadaşlar ben kaynatmıyordum ılıtıyordum dediğiniz gibi deneyeceğim:lepi:

bende geçen gün yaptım hazır sütü kaynatıp ılımasını bekliyorsun daha sonra yoğurdu içine katıp örtülerle sardınız mı yoğurt oluyor...

arkadaşlar yoğurt mayalamanın en pratik yolu bebe yoğurt makinesi kullanmak.reklam olmasın diye adını vermek istemiyorum. ben oğlum 5 aylıkken aldım. çok rahat ettim. piyasada pastorize keçi sütü var. onu kullanıyorum hala oğlum 1 yaşına girecek yakında. keçi sütü anne sütüne en yakın süt. büyük marketlerin hemen hepsinde var.ayrıca bu sütten yapılan yoğurdu kaynatmanıza da gerek yok. el yakmayacak sıcaklığa kadar ısıtıp, gereken ölçüde maya ilave edip makineye atıyorsunuz. makine yoğurt hazır olunca sinyal veriyor. 6 küçük kavanoz her gün bir ölçek bize 1 hafta yetiyor. tavsiye ederim.

peki bu bebek için yoğurt mayalama kavanozlarına nasıl mayaladınız tek tek mi mayayı içine koydunuz kavanozların?

X