Bebek Beslenmesi bebeğime muhallebi yapcam ama bi bakarmısın arkadaşlar

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

aysu3866

SISKA =)
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2009
364
3
kızım doymuyor diye doktora götürdüm arkadaşlar 5aylık...doktor muhallebi falan yap ver artık dedi yavaş yavaş amamuhallebi tariflerini okuyorum sütle yapılıyor benim bildiğim kadarıyla sorum şu yani:SÜT GAZ YAPMAZMI ARKADAŞLAR BEN YAPAR DİYE BİLİYORUM PİŞİYOR GERÇİ AMA YİNE YAPARMI..VEYA SU İLE FALAN YAPILIYORMU BİLGİNİZ VARMI..VE NASIL YAPILIYOR...ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLERa.s.

canım 4. aydan itibaren ek besin tarifleri var oraya bakıp bebeğine uygun bir çok tarif bulabilirsin.ek gıdaya yeni mi başlıyorsun?eğer yeni başlıyorsan elma armut gibi meyve sularıyla ve evde kendin yaptığın yoğrutla başlamanı tavsiye ederim.muhallebi tarifini d evereyim
100 ml. suya 1tepeleme tatlı kaşığı pirinç unu koy pişir
sonra içine toz halindeki devam sütü/mamasından 3 ölçek ekle güelce karıştır
işte bu kadar
inek sütü 1 yaşına kadar tavsiye edilmiyor
hero baby nin gogly adında pirinç unu muhallebisi var,sadece suuyla pişiriyrsn o da çok güzel oluyo tavsiye ederim

1 BARDAK SUYA 1 YEMEK KAŞIĞI PİRİNÇ UNU, KARIŞTIR PİŞTİKTEN SONRA ILININCA İÇİNE 6 KAŞIK DEVAM MAMASI KOYULUYOR. pİRİÇ UNU MİKTARINI BEBEĞİNİN YİYEBİLECEĞİ ŞEKLE GÖRE AYARLAYABİLİRSİN DAHA SIVI İSTERSEN DAHA AZ KOY, 2 TATLI KAŞIĞI DAHA AKICI OLUYOR AMA DEVAM MAMASI MİKTARI AYNI ÇÜNKÜ TÜM BESİN DEĞERİNİ O VERİYOR. BİRDE SADE PİRİN Ç UNU OLACAK O SÜTLÜ OLANLARDAN DEĞİL ONLARDA ŞEKER FALAN VAR ONLAR DEĞİL. UMARIM İŞİNE YARAR

canım 4. aydan itibaren ek besin tarifleri var oraya bakıp bebeğine uygun bir çok tarif bulabilirsin.ek gıdaya yeni mi başlıyorsun?eğer yeni başlıyorsan elma armut gibi meyve sularıyla ve evde kendin yaptığın yoğrutla başlamanı tavsiye ederim.muhallebi tarifini d evereyim
100 ml. suya 1tepeleme tatlı kaşığı pirinç unu koy pişir
sonra içine toz halindeki devam sütü/mamasından 3 ölçek ekle güelce karıştır
işte bu kadar
inek sütü 1 yaşına kadar tavsiye edilmiyor
hero baby nin gogly adında pirinç unu muhallebisi var,sadece suuyla pişiriyrsn o da çok güzel oluyo tavsiye ederim

evet canım ya başlıcam artık çünkü bazen emmiyor heralde memeyi bırakcak diye düşünüyorum doktora götürdüm başla muhaleb faln yedir dedi ama bilmiyordum nasıl olcağını sizler sayesinde öğreniyorum:dance:

ben muhallebiyi sadece gece veriyorum tarifini yazayım hemen

5 adet bebe bisküvi
2 ölçek devammaması
1 yemek kaşığı pirinç unu ( ben arı kullanıyorum)
1 yenek kaşığı bebelac veya hero baby kaşık maması ( herhangi bi çeşit olabilir )

bu tarif çok doyurucu oluyor

pirinç ununu bir çay bardağı su ile pişir
bebe bisküvilerini kaynamış su ile ez içine devam maması ve kaşık mamasını koy ,su ile biraz sulandır ,tam muhallebi kıvamı olacak ,pişen pirinç ununu da içine koy ,al sana muhallebi
..

arkadaşları ya hani bu devam sütü maması yazmışınız ya o eczanelerde falan satılır değilmi....ilk bebeğim olduğu için kusuruma bakmayın çok acemiyim neyin nerde olduğunu bile tam bilmiyorum daha:kedi:

canım devam sütü toz halinde olan suyla karıştırılıp anne sütü niyetine bebeğe içirilen besindir.eczanede de satılır markette de.değişik markalar var.ülker hero baby,bebelac,milupa aptamil,gogly vs.. ben bebelac 3 kullanıyorum.aylara göre numaraları vardır.0-6 ay 1 no,6 aydan sonra 2 no,9 aydan sonra 3 no mamalr kullanılır zaten üstünde de yazar

canım devam sütü toz halinde olan suyla karıştırılıp anne sütü niyetine bebeğe içirilen besindir.eczanede de satılır markette de.değişik markalar var.ülker hero baby,bebelac,milupa aptamil,gogly vs.. ben bebelac 3 kullanıyorum.aylara göre numaraları vardır.0-6 ay 1 no,6 aydan sonra 2 no,9 aydan sonra 3 no mamalr kullanılır zaten üstünde de yazar

hımmm ok canım anladım...çok sağola.s.

aptamilin yeni çıkan kaşık mamaları var muhallebi kıvamında sadece ılık suyla karıştırıyosun.biçok çeşiti var benim kızım bayılıyo özellikle armutlu portakallısına

ama henüz ek gıdaya yeni başlayan bir bebek için uygun değil kaşık mamaları ,şimdilik devam sütü ve pirinç unu ile yapılan muhallebi ile başlamlı ve 6.aydan sonra diğer mamalar ile devam etmeli ..hatta en uygunu önce elma havuç suyu sonra püresi sonra yoğurt sonra mamalar benim fikrimce ..

eylülcüm katılıyorum,şahsen biz öyle başlamıştık,doktor önerisiyle.ama milupanın veya diğer markaların sütl pirinçlisiylede veya muhallebilerle başlayanlarda var.

yaa ben hep muhalebiyi sütle hazırladıımm yanlış mı yapmışımmmm,, doktoruma sordum yap olur demişti ammmaaa

bence bişey olmaz hatta daha iyi olur buzamana kadar nisada bi sorun çıktımı alerji
gibi yoksa bence devam et bende bundan sonra sütle yapmayı düşünüyorum

cok tesekkurler ellerınıze saglık valla bu arada devam sutu ne bende bılmıyordum ogrendım sayenızde

ya arkadaslar ben pırınc unu ve suyla hazırlıyorum bırazda seker katıyorum.devam maması eklemıyorum hatamı yapıyorum seker katmakla.bıara normal pırınc unu almıstım onu sekerle hazırladım.sımdı gogly aldım o sekerlı ama sankı daha tatlı ıstıyor

bebelac 4. aydan sonra olan kavanozda meyve püreleri var onlardanda deneyebilirsin bence

gamzecim bence 1 yaşına kadar süt verme hatta bazı dr lar 1 buçuk yaşına kadar uzatıyor bu d
Anne Sütü, Mamalar, İnek Sütü

YAŞAMIN İLK İKİ YILINDA AN N E SÜTÜ , BEBE K MAMALARI VE İN E K SÜTÜ

Dr Fatih ÜNAL

Bursa Çekirge Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Çocuk Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı

Zamanında doğan bir bebek için en ideal besin anne sütüdür. Yenidoğan bebeği doğanın en güzel nimetlerinden biri olan ve daima hazır bir şekilde bebeğe sunulan anne sütünden mahrum bırakmak belki de ona karşı yapılacak en büyük kötülüktür. Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişimine katkıda bulunmasının yanı sıra; Kognitif özelliklerinin,IQ ve entelektüel performansının gelişimine ve immün sisteminin gelişip güçlenmesine sonuçta enfeksiyon hastalıklarına ve alerjiden korunmasına katkısı vardır. Anne sütünden daha fazla yararlanabilmek için annenin buna doğum öncesi ve doğum sonrası psikolojik olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Bebeği de doğar doğmaz ilk 1-2 saat içinde anne göğsüne yatırılması sağlanmalıdır.Böylece prolaktin salınımı için gerekli mesaj beyine gönderilir ve bebeğin hemen emmesi sağlanır, aynı zamanda bu davranışla anne ve bebek arasında tensel temas ve psikolojik bağ da sağlanmış olur. Annenin bebeğini emzirme sıklığı tamamen bebeğe bağlı olmalıdır. Anne sütünün yetip yetmediği tartı, dışkı ve idrar çıkışına bağlı olmalıdır. Doğumu takiben 3. günde 3 ıslak bez ve ilk haftanın sonunda 4 ıslak bezin olması anne sütünün yeterli olduğunu gösterir. İlk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmeli su dahi verilmemelidir. Eğer anne çalışıyorsa ve işe başlayacaksa annenin sütünün buz dolabında, buzluk ve derin dondurucu da saklayabileceği anlatılmalı bebek gereksinim duyunca sıcak suyun içine oturtulup çözündükten sonra vücut ısısına ulaşınca bebeğe verebileceği belirtilmelidir.

Anne sütünde bulunan suda eriyen ve yağda eriyen vitaminlerinin miktarı -D ve K vitamini dışında- yenidoğan bebek için yeterlidir. Bunun için yenidoğan bebeğe doğar doğmaz K vitamini prematürelere 0.5 mg, temrinde doğan bebeğe 1 mg yapılmalıdır. Anne sütü alan bebeğe vitamin olarak 15. gün 400Ü/gün D vitamini başlanmalı, 1 yaşına kadar devam edilmelidir.

Ayrıca ülkemizden yapılan çalışmalar; Nutrüsyonel demir eksikliği anemisinin sık gözüktüğünü göstermiştir. Bunun sonucunda süt çocukluğu döneminde demir takviyesi alanlar ile demir takviyesi almayanlar arasında 6 puan zeka farkı olduğu gösterilmiştir. Sonuçta anne sütü alan bebeğe rutin olarak demir preparatı başlanmalıdır. Eğer bebek yeterli anne sütü alıyor, annenin beslenmesi iyi ve ilk bebek ise 6. ayda demir preparatı başlanmalıdır. Anne daha önce doğum yapmış ve annenin beslenmesi bozuk ise bebeğe 4 .ayda demir preparatı başlanır. Anne sütünü herhangi bir sebepten alamamış bir bebeğe ise eğer adapte mama ile besleniyorsa ilk 6 ay demir takviyesi gerekmemektedir. Bebek 6. aydan sonra da demir takviyeli mama ile besleniyorsa ilave yine demir takviyesi gerekmez. Fakat İnek sütündeki demir konsantrasyonu anne sütünden fazla olsa da emilimi anne sütünden düşük olduğu için, sonuçta inek sütü ile beslenen bebeğe 6. ayda demir takviyesi gereklidir.

Sulardaki flor yeterli ise dişlerin çıkması sırasında bebeğe sistemik flor takviyesi(tablet verilmesi ) gerekmez. Her hekim kendi bölgesindeki sudaki flor miktarını bilerek bunu ayarlamalıdır. Flor miktarının yeterli olduğu bölgelerde ilave verilecek florun çocuğa yarardan çok zarar verebileceği ve dental florozise yol açabileceği bilinmelidir. Eğer flor takviyesi gerekecekse diler çıkmaya başlayınca sistemik flor takviyesi yerine lokal flor takviyesi uygulamaları jel vb uygulamaları için Çocuk hekimleri diş hekimlerine aileyi yönlendirmelidir.

Kemik ve diş yapısının temel yapı taşı olan kalsiyum organizma için son derece önemlidir. Sağlıklı beslenme disiplini içinde çocuklara kalsiyum desteği gerekmemektedir. Ancak raşitizm ülkemizde süt çocuklarında sık görülen bir sağlık problemidir. Şu da gerçektir ki Ülkemizde Raşitizmin gelişiminde, D vitamini eksikliğinden çok kalsiyum eksikliğinin etkili olduğu görülmüştür. Bunun sebebi erken ek gıdalara geçilip anne sütü de kesilmiş ise süt ve süt ürünü alamayan bebeğin bir sorunu olarak kalsiyum alım eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. İnek sütünde kalsiyum ve fosfor oranının 1.3 gibi düşük olması emiliminin anne sütündeki kalsiyuma göre az olması ve ortamda yeterince laktoz olmamasından kaynaklanmaktadır. Amerikan Pediatri Akademisi 6 ay sonrası kullanılacak devam mamalarına kalsiyum ilavesini önermektedir. Süt çocuğunun alacağı kalsiyum miktarı 60/ mg/ gün olmalıdır. Sağlıklı bir bebeğin dışarıdan fosfor ilavesine yoktur.

A vitamini immün sisteme desteği olacağı için anne sütü alan bebeğe 1000-1500 ünite verilmesinde yarar vardır.

Yine çinko, bakır ve selenyumun sağlıklı beslenen bir çocuğa verilmesinde gerek yoktur. Ancak ülkemizde süt çocuklarının ilk yaşta, inek sütü ile erken tanışması sonucu nutrusyonel çinko eksikliği görülmektedir. Çinko eksikliği düşünülen iştahsız, kilo almayan ve sık enfeksiyon geçiren bebeğe çinkodan zengin besinler ve çinko desteği verilmelidir. Yine unutulmamalıdır ki çinko eksikliği, sindirim sisteminin bir önemli hastalığının -örneğin Çölyak hastalığı ve/veya kistik fibrozisin vb-belirtisi olabilir bu akılda tutularak çocuk bir bütün içinde değerlendirilmelidir.

Hiç istenmeyen bir durum olarak anne sütü bir sebepten verilemeyecek olursa ailenin karşısına iki seçenek çıkmaktadır. Birisi bebek mamaları diğeri ise inek sütüdür. ESPGAN ve NASPGAN ve DSÖ( Dünya Sağlık örgütü) mecbur kalınmadıkça ilk 1 yaşta inek sütü kullanılmamasını hatta inek sütüne 2 yaşından sonra başlanılmasını öğütlemektedir. İnek sütü ile bebeğin sindirim sisteminin erken tanışması sindirim sisteminden gizli kanamaya ve demir eksikliği anemisine yol açabilmektedir. Ayrıca inek sütündeki sığır serum albümini, pankreastaki adacık hücreleri ile benzer antijenik yapıda olduğu için diabetes mellitus’a (şeker hastalığına ) eğilim inek sütünü ilk iki yaşta alanlarda daha fazla olmaktadır. Çölyak hastalığı;Buğday unundaki kıvam verici bir madde olan glutene karşı bir alerji olup, genetik, çevresel ve vücudun savunma mekanizmalarının karıştığı bir hastalıktır. Eğer inek sütü ile erken tanışılırsa hastalık görülme oranı artmaktadır. Yine Astım bronşialeye eğilim ilk yıl inek sütü ile beslenen bebeklerde artmaktadır. Sonuçta; Eğer anne sütü yetmiyorsa bunun yerine ilk seçeneğimiz tam adapte bebek mamaları olmalıdır. Bebek mamaları da istemeyerekte olsa, anne sütünün kesilmesi sonucunda kullanılacaksa tıpkı anne sütü gibi ilk 2 yaşta ek gıdalar bebek mamaları kesilmeden yanına ilave olarak başlanmalıdır. Yine aileye önerilerde bulunurken, ülkemizin gerçekleri göz önüne alınmalı, ailenin ekonomik durumu göz önüne alınarak yapılmalı ve öneriler aileye yönelik olmalıdır.

Sonuç olarak bebeğin beslenmesinde ilk seçenek anne sütü olmalıdır. Eğer anne sütü yetersizse veya verilemiyorsa, beslenme ailenin sosyoekonomik durumuna göre hekimin bilgi ve deneyimine bağlı olarak şekillendirileceği bir sanat olmalıdır.

Saygılarımla

Dr Fatih ÜNAL
önemi alerji ve kansızlığa sebep olduğu için

kızım doymuyor diye doktora götürdüm arkadaşlar 5aylık...doktor muhallebi falan yap ver artık dedi yavaş yavaş amamuhallebi tariflerini okuyorum sütle yapılıyor benim bildiğim kadarıyla sorum şu yani:SÜT GAZ YAPMAZMI ARKADAŞLAR BEN YAPAR DİYE BİLİYORUM PİŞİYOR GERÇİ AMA YİNE YAPARMI..VEYA SU İLE FALAN YAPILIYORMU BİLGİNİZ VARMI..VE NASIL YAPILIYOR...ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLERa.s.

arımam al derim kıvamı ve tadı çok güzel diğer pirinç unu muhallebiler çok yohun oluyo sulandırıncada tadı kaçıyo hemde doyurucu ve besleyici ayrıca kıvamını daha sulu yapıp biberonlada verebilirsin.

X