Marincap

Hamileyken kullanıyordum.Şu an omega 3-6-9 kullanıyorum.Bitince tekrar marincapa geçeceğim..

Bende bugün başladım arkadaşlar sabah aç karnına 1 tane alıyorum. İştahımı açar diye içiyorum biraz kilo almak için.

arkadaslar bende yenı kullanmaya basladım ama arkadsalrım kıllanma yapıyor dedıler..dogru mu?

bende hem daha önce kilo almak için kullanmıştım hemde hamileliğimde bir ay kullandım daha sonra doktor doğal değil bu haftada bir kez balık yesen aynı şey dedi bıraktırdı kullanmıyorum artık

Merhaba arkadaşlar,

Ben de ikinci bebeğime hamileyim ve doktorumun önerisiyle günde bir tane Naturadyn marka OmegaCare 1000 mg balık yağı kapsülü kullanıyorum gebeliğin başından beri. İlk gebeliğimde başka bir doktora gidiyordum ve ne o bu konuda birşey söyledi ne de benim sormak aklıma gelmişti. Bu sefer Ankarada doktor olan yakın bir arkadaşımı doğurtan ve arkadaşımın çok güvendiği doktoruna takip oluyorum.

Bebeğin göz ve beyin gelişimi için balık yemenin ve omega 3 almanın hem hamilelik hem de emzirme döneminde çok önemli olduğunu ve eğer en az haftada iki kere balık yemiyorsam mutlaka gebelik ve emzirme dönemi boyunce balık yağı kapsülü kullanmam gerektiğini söyledi doktorum. Ben de kulaktan dolma bilgilerle ceviz yesem olmaz mı, balık tadı gelmez mi sürekli…gibi bir sürü soru sıraladım. Sağolsun hepsine sabırla ve güleryüzle tek tek cevap verdi ve akademisyen olduğum için biraz daha bilimsel içerikli yurtdışındaki üniversitelerin sitelerindean bu konuda okumamı önerdi. Doktorumun cevapları ve Amerikadaki bazı önde gelen tıp fakültelerinin sitelerinden okuduklarımın sonunda çok şey öğrendim ve herkesle paylaşmak istedim. Öncelikle kendi başına iş açıp böyle es geçilen bir konuda bana zaman ayırıp beni bilgilendiren doktoruma saygım bir kat daha arttı.

Öğrendiklerimin özeti şöyle:
  • Üç çeşit omega 3 var: ALA, EPA ve DHA.
  • Balık yağının içindeki EPA ve DHA denilen yağ asitleri asıl etkili olan omega 3'ler.
  • Ceviz ve diğer bitkisel ürünlerde sadece omega 3 olarak ALA var. EPA ve DHA YOK !!!
  • EPA ve DHA yani asıl değerli olan omega 3 ise sadece BALIK ve DENİZ ÜRÜNLERİNDE bulunuyor.
    İ
  • nsan vücudu ve anne karnındaki bebek ALA'dan EPA ve DHA üretemiyor. Yani dışarıdan almak zorunda.
  • Bebeğin beyin ve göz gelişimi anne karnında ve doğduktan sonra da ilk bir yıl devam ediyor ve bebek tüm EPA, DHA omega 3 ihtiyacını anneden ve anne sütünden karşılıyor.
  • Gebelikte ve emzirirken bebeğin omega 3 ihtiyacını karşılayabilmek için annenin günde en az 200 mg DHA içeren bir beslenmesi olması gerekli. Bu da haftada en az 2 porsiyon yağlı soğuk deniz balığı yemek demek. Ben yemiyorum ne yazık ki!!! Ayda bir iki kere ancak.
  • Eğer anne düzenli balık yemiyorsa mutlaka gebelik ve emzirme döneminde balık yağı kapsülü kullanmalı. İyi ki arkadaşımı dinleyip doktorumu değiştirmişim.
  • Gebe veya emziren anne balık yemiyor veya balık yağı hapı kullanmıyorsa bebek tüm ihtiyacını annenin depolarından yani dokularındaki hücrelerin yapı taşlarından karşılıyor. Ve annenin en büyük omega 3 deposu ise ne yazık ki BEYNİ yani beynindeki gri sinir hücreleri. Yani eğer anne beslenmesi ile omega 3 EPA ve DHA almıyorsa bebek annenin gri beyin hücrelerinden karşılamaya çalışıyor ihtiyacını. Gebelik sonrası yaşanan unutkanlığın ve kendini kötü hissetmenin, depresyonun bile omega 3 EPA ve DHA eksikliğinden olabileceği düşünülüyor. Ve bu konuda pek çok çalışma yapılıyor günümüzde.
  • Omega 3 yağ asidi olan EPA ve DHA'nın en belirgin etkisi ise kalp krizi riskini düşürmesi ve kötü kolestrol olan LDL'yi azaltıp iyi kolesterol olan HDL'yi arttırması. Yani herkese lazım aslında.
  • SONUÇ: Kulaktan dolma bilgilere inanmayın, araştırın ama ciddi sitelerden. Bir akademisyen olarak ordan burdan duyduğum "ceviz ye yeter" lafına inanıp hiç araştırmadan doktoruma sorduğumu düşündükçe utanıyorum:KK17: İnsan kolaya kaçıyor bazen.
  • Ben artık sadece gebelik ve emzirme döneminde değil devamlı kaliteli bir omega 3 kapsülü kullanmamın hem bebeğime hem kendime yatırım olduğuna karar verdim tüm okuduklarımdan sonra. Ben doktorumun önerdiği OmegaCare 1000 mg balık yağı kapsülünü kullanıyorum ve çok memnunum. Balık tadı, kokusu bırakmıyor, çok kolay yutuluyor ve Avrupa Birliği standartlarında Avrupa'da üretilmiş kaliteli bir balık yağı kapsülü. En önemlisi de konsantre edilmiş olduğu için normal balık yağlarından farklı olarak, içinde gebelikte ihtiyacım olan miktarı karşılayacak şekilde yüksek miktarda EPA ve DHA var. Ve civa ve ağır metal içermediğine dair belgeli.
  • Balık yağı hapı, omega 3 kapsülü kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken 3 şey var: EPA ve DHA dozunun düşük olmaması, Distile edilmiş yani civa gibi deniz kirliliğinin getirdiği ağır metaller vs. den arındırılmış olması ve Bakanlık onaylı ve Sertifikalı olması.
Bu kadar şey öğrendikten sonra kızıma hamileyken ve kızımı emzirirken bunları araştırmadığım için hem eski doktoruma hem de kendime çok kızıyorum. Kime kızarsam kızayım zaman geri gelmiyor. Doğum sonrası yaşadığım unutkanlık da cabası !!!

Allah hepimize çocuklarımızla sağlıklı huzurlu bir ömür nasip etsin inşallah.
Sevgiler.

balık yemek artık zararlı neredeyse içindeki ağır metaller var. bu yüzden balık yağı almanda fayda var ama içinde etken madde olup olmadığı önemli
ayrıca egzersiz yaparsan balık yağı kilo aldırmaz kilo verirsin hatta. zayıflardada yağ dokusunu düzenlediği için kilo aldırır

canım çok güzel cevaplamışsın çoook tşk
bende emzirme dönemindeyim 3,5 aylık bebeğim var onun için bu ilaç gerçekten faydalı bebeğin gelişimi için emziren annelereee bir kez daha duyurulur:KK34:

X