Doğuma Hazırlık epidural normal doğum

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

deryadum

Guru
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2009
40
0
arkadaşlar epidural normal doğumda sancıyı çekiyoruz sadece doğumdan biraz öncemi epidurali yapıyolar öyleyse ağrısız doğum nerde kaldı.bu benim ikinci çocuğum ilki normal olmuştu ikincide ağrısız olsun diye epidural olsun istiyodum ama böyle olacaksa ne anlamı varki.çünkü ben ilk çocuğumda doğumun nasıl olduğunu bile anlamadım ama sancı beni mahvetti.yardımcı olursanız çok sevinirim.:uhm:

canım yanlış bilgi vermek istemem ama epidural doğumda benim bildiğim kadarıyla 4 cm lik açılmadan sonra iğne vuruluyor tabi herkesin ağrı eşiği farklı bu 4 cm lik açılmayı hiç hissetmeyenlerde var hissedenlerde..benim ilk doğumum olacak dr umla konuşmadım ama bende epidural normal istiyorum..sende dr unla bu konuyu konuş istersen o seni daha çok aydınlatır..yada daha önce epidural doğum yapan arkadaşlar yardımcı olurlaryerimseniben

eğer 4cm açılmadan sonra epidural yapılıyosa iyi.Ben açılma tamamlandıktan sonra epidural yapılıyo sanıyodum.ilk doğumumda 4cm açılmadan sonra yaklaşık 9 saat daha sancı çekmiştim ve çok zor olmuştu bebek aşağıya inmemişti ve karnıma çok bastırmışlardı yani daha anlatmadığım birsürü şey.ikincisinide normal istiyorum ve haliylede korkuyorum.şimdi özele gidiyorum ama doktoruma henüz sormadım.

canım tamamen açıldıktan sonra değil belli bi miktar açıldıktan sonra epidural yapıyolar arkadaşımla konuşmuştum o anlatmıştı
kırmetse bende normal doğum yapıcam doktorumla konuşmadım ama kararsız kaldıgım bi operasyon
bişiy bildiğimden değil ama pek içime sinmiyor nedense
senin için araştırdım canım

EPıDURAL DOĞUM NASIL UYGULANIR?

Temel amaç en az yan etki ve sekelle etkin olarak ağrının giderilmesidir. Hedef ağrı taşıyan sinirlerin geçici blokajıdır. Tekniğin uygulanabilmesi için bir takım şartlar gereklidir.

- Gebelik süresinin problemsiz geçmiş olması
- Düzenli rahim kontraksiyonlarının varlığı, rahim ağzının 3-7 cm açılmış olması
- Baş gelişte tek bebek olması
- 38-42 haftalık gebelik
- Annenin gönüllü olması

Epidural aralık omurga kanalı içerisinde sinir liflerinin geçtiği yaklaşıl 0.5 cm lik bir boşluktur.

Uygulamaya gelince, girişimden önce anestezi uzmanı anneye işlemin nasıl yapılacağını ve olası yan tekileri anlatmalı ve annenin onayını almalıdır. Yan etkiler tekniğe bağlı veya verilen ilaca bağlı olabilir. ığnenin giriceği yer görülmeden el maharetiyle yapılan bir işlem olduğu için iğnenin istenmeyen bir yere yönlenmesi sonucu işlem sonrası 24- 48. saatte ortaya çıkan 1hafta kadar süren ve ayağa kalkmakla artan bir baş ağrısı %1-10 oranında görülebilir. Anne adaylarının sıklıkla sorduğu felç olma hadisesi ise son derece nadir (1/10.000) ve ancak bilgisiz ve deneyimsiz ellerde oluşabilecek bir komplikasyondur. Bunun yanında verilen ilaca bağlı olarak oluşan tansiyon düşmesi, bulantı, kaşıntı, sersemlik, idrara yapamama daha sık ama tedavi edilebilir yan etkilerdir.

Girişimden önce hastaya damar yolu açılarak serum takılır, tansiyonu ölçülür anne ve bebek kalp sesleri monitöre bağlanır.

ışlem anestezi uzmanının tercihine göre yan yatar yada oturur pozisyonda yapılabilir. Tüm işlem süresi yaklaşık 10 dakikadır. Önce annenin sırt bölgesi steril bir solusyonla silinir, uyguma yapılacak bölge açıkta kalacak şekilde örtülür. Bel kısmını mümkün olduğu kadar belirgin hale getiren pozisyon verilir. ıki bel omuru arasına önce lokal anestezi yapılır sonra epidural iğne ile girişim yapılır ve iğnenin içinden 1mm çapında plastik bir katater yerleştirilerek iğne çıkarılır en son katater tesbit edilip pansuman yapılarak, bölge kapatılır. Kataterin ucundan ilk doz ilaç verilerek hastanın cevabı beklenir, bu süre 20-25 dakika kadardır. ılk olarak ayaklarda ısınma ve karıncalanma en sonunda yaklaşık göbek hizasına kadar yükselen uyuşukluk hissedilir. Amaç annenini kontraksiyonları hissetmesi fakat ağrı duymamasıdır. Doğum eylemi süresince ağrı hissedildiğinde ilaç katarer vasıtasıyla tekrarlanabilir. Doğum gerçekleştikten sonra katater çekilerek çıkarılır.

Ağrısız ve sağlıklı doğum yapabilme her kadının en doğal hakkıdır bu hakkı kullanabilme biz doktorların özellikle anestezi ve kadın doğum uzmanlarının bu konudaki çabalarının yoğunluğuna bağlıdır.
Tüm anne adaylarına sağlık ve mutluluk dileriz.

EPıDURAL DOĞUM NEDıR?

Epidural anestezi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran bölgesel anestezi türlerinden biri olup anestezi uzmanı bir doktor tarafından uygulanır. Bu yöntemle operasyon yapılmasına izin verecek kadar ağrısızlık ve kas gevşemesi sağlanması mümkün olduğu gibi sadece hastanın seçici olarak ağrısının giderilmesi de mümkündür
Epidural analjezi (analjezi: ağrı hissinin ortadan kalkması) ilk kez 1942 de doğum ağrılarını hafifletmek için gebelerde kullanılmıştır. Deneyimli anestezi uzmalarının artması, yeni ilaçların devreye girmesiyle bu uygulama son yıllarda doğum ağrısından kurtulmak isteyen gönüllü hamilelere uygulanan yaygın bir yöntem haline gelmektedir.

EPıDURAL DOĞUMUN SAĞLADIĞI FAYDALAR NELERDıR?

Epidural analjezi doğumun tüm evrelerinde yeterli analjezi sağlar, annenin bilincini etkilemez. Böylece anne sosyal bir olay olan doğum sürecine katılıp doğuma tanıklık eder. Anne ile bebeğinin ilk karşılaşma anı kuşkusuz oldukça önemlidir. Hastaya söylenmesi gereken tek yan etki %1-7 oranında ortaya çıkma riski olan başağrısıdır. Bu özel başağrısı kendiliğinden geçebildiği gibi kan yaması diye bilinen bir teknikle çok kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Ayrıca doğumun seyri süresinde herhangi bir zamanda sezaryan gerektiğinde doğum analjezisini kolaylıkla anesteziye dönüştürmek mümkündür.

HANGı DURUMLARDA EPıDURAL DOĞUM TERCıH EDıLMELıDıR?

Annenin bilinçli olarak doğum sürecine katılıp tanıklık etmeyi tercih etmesi en önemli ön koşuldur. Yüksek riskli acil cerrahi müdahaleyi gerektiren durumlar ile epidural uygulamayı güçleştiren yada riskini artıran anestezi ile ilgili bir engel yok ise tüm doğum hastalarında epidural ile doğum tercih edilebilir.

EPıDURAL DOĞUMUN BEBEKLERE ETKıSı NEDıR?

Bugünkü bilgilerimizle; bebek açısından, uygun teknikle yapılan genel anestezi ile epidural sezaryen arasında güvenlik açısından belirgin fark yoktur. Ancak epidural analjezi, normal doğum ağrısının giderilmesinde bebek açısından da tercih edilebilecek en güvenli ve konforlu yöntemdir.

EPıDURAL DOĞUMUN DÜNYADA TERCıH EDıLME DURUMU NEDıR?

Tüm dünyada normal doğum ağrısının giderilmesinde en güvenli ve konforlu yöntem epidural tekniktir.Bunun yanı sıra hiçbir tıbbi müdahale olmaksızın natürel doğum yapma eğilimi özellikle batıda yeni bir eğilim olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle normal doğumlarda epidural dışında daha az tercih edilen ağrı kesme yöntemleri de tüm dünyada kullanılmaktadır (pudental blok, azot protoksit, intravenöz narkotikler vb). Ancak sezaryanla doğumlarda epidural teknik ona çok yakın olan spinal teknik bir kenara bırakılırsa bilinçli doğum yapmak için tek seçenektir. Tüm dünyada da epidural ile sezaryan genel anestezi ile yapılandan daha çok tercih edilmektedir.

EPıDURAL YÖNTEMLE GERÇEKLEŞTıRıLEN DOĞUMLARDA DOĞUM SONRASI ıYıLEŞME SÜRECı NASILDIR?

Bu süreci hastanın kendini nasıl hissettiği şeklinde sorarsak, tabi ki ağrısı olmayan kolaylıkla hareket edebilen bilinci yeterince açık olan hastanın iyileşme sürecinin daha hızlı olduğunu söylemek yanlış olmaz

HANGı DURUMLARDA EPıDURAL YÖNTEMLE DOĞUM GERÇEKLEŞTıRıLEMEZ?

Öncelikle annenin doğuma fiziken ve ruhen hazır olması gerekir. Eğer bu mümkün olamıyorsa epidural yöntem yeterince başarılı olamaz. Bebeğin ve annenin yüksek risk altında olduğu durumlarda genel anestezi tercih edilir. Epidural anestezi hastanın bel bölgesinde özel bir pozisyonda uygulanan bir yöntem olduğundan bölgeyle ve hastanın pozisyonuyla ilgili sorunlar nedeniyle de uygulanamaz ( enfeksiyon, geçirilmiş operasyon,aşırı şişmanlık vb).

Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi Anesteziyoloji
Dr. Savaş Çömlek, Dr. Özlem Turhan, Doç. Dr. Yücel Karaman

çok güzel bilgiler bulnar umarım hepimizin doğumu kolaycacık olur:) bilgiler için tesekkürler

bilgiler için teşekkürler canım.emeğine sağlık.başka bir sitede epidural normal doğum yapan bayanların yorumlarını okuyunca kafam iyice karıştı.cumartesi randevum var dr uma herşeyi sorucam doğumuma daha çok var ama ilkinde yaşadığım aksilikleri yaşamak istemiyorum ve araştırmaya erken başladım.

bende epidural normal doğum istiyorum ama çevremde bir kaç kişi yok bağağrısı oluyormuş. yok felç riski varmış beni vazgeçirmeye çalışıyorlar. ama ben hala kararlıyım . epidural normalde. çünkü doğum doktoruyla beraber birde anestezi doktoru gidiyor doğuma ve sonuna kadar kalıyor. uzman olduktan sonra bence bir riski yok. bazı hastanelerde fiyatı sezeryanda bile pahalı.
birde bebeğin uygun olması gerekiyor normal doğuma ancak o zaman epidural normal doğum yapılabiliyor. benim doktorum şimdilik normal doğuma uygun olduğumuzu ve bir sorun olmadığını söyledi ama tabi o zamana kadar ne değişir değişmez bilemeyiz. allah herkese sağlıklı günlüne göre doğumlar nasip etsin arkadaşlar.

merhaba ben yeni epiduralli normal doğum yaptım. cok korkuyordum ama inanın epidural muhteşem birşey. 4cm açıklıktan sonra doktor yaptı epidurali. sancılarım o vakte kadar 7 dakikad 1e inmişti ve şiddetini bayaa belli etmeye başlamıştı. Ancak öyle dayanılmayacak bir acı sancı değildi. epiduralden sonra cok rahatladım. sancıları hiç hissetmedim. ben sancılardan cok doktorun açıklığı kontorl ettiği o muayeneden korkuyordum ve canım cok cok yanmıştı.epiduralden sonra o muayeneyide hissetmedim. normal doğum anında cok ciddi bir tuvalete sıkışma hissin oluyor ve doğumun başlayacağı anlaşılıyor. epidualin dozu cok önemli cokda fazla olmaması lazımmış cünkü o yoğun ıkınma hissini hissediyorsun ve ıkınıyorsun. bebek çıktıktan sonra dikiş atılacağı zaman doktor epidurali biraz körüklediki dikişi hisseteyeyim gerçekten hiç hissetmedim. arkadaşlar o yüzden içiniz çok rahat olsun epidural süper bişey norma doğum cok daha süper bişey. bebeğini hissede hissede doğuruyorsun hemde cok fazla acı sancı çekmeden.
bu arada epiduralin elbette riskleri var o yüzden çok iyi bir anestezistin yapması gerekiyor. size cok iyi pozisyon verdirmes hiç kıpırdmamamnız ve dozajları iyi ayarlaması gerekiyor. bende baş dönmesi mide bulantısı yaptı sadeceve kustum ama gerçekten hiç önemli değil. o yapılan iğne de gerçekten acıtmıyor önden uyuşturuyor dr. vallahi bileğimden serum takılırken daha cok acıdı.
herkese sağlıklı gebelikler, kolay doğumlar ve mutlu bebişler....

akşam bir arkadaşımla konuuştum oda epidural normal doğum istiyormuş ama doktoru tavsiye etmiyorum demiş
kafam karıştıı

Benim için erken ama bende doktoruma epidurali sordum şimdiden.Bende başından beri (nasipse)kendimi hep epidurale hazırlıyorum....

eğer 4cm açılmadan sonra epidural yapılıyosa iyi.Ben açılma tamamlandıktan sonra epidural yapılıyo sanıyodum.ilk doğumumda 4cm açılmadan sonra yaklaşık 9 saat daha sancı çekmiştim ve çok zor olmuştu bebek aşağıya inmemişti ve karnıma çok bastırmışlardı yani daha anlatmadığım birsürü şey.ikincisinide normal istiyorum ve haliylede korkuyorum.şimdi özele gidiyorum ama doktoruma henüz sormadım.

canım bilakis açılma tamamlandıktan sonra epidural uygulanmıyormuş...o yüzden hemşireleri,ebeleri uyanık tutmak lazım,4cmlik açılmayı kaçırmamak için...ben de epidural normal doğum istiyorum,allah herkese kolaylık versin...:teytey:

peki dogum yönetimini konuşmak için 2-3 aylık hamile olmak erken mi:) doktorum şimdiden düşünme derse

derse fazla olur kesin der...hamilelik bir süreççç..doktorum şu ana bak dedi bana hep...2,3 aylık hamilelik çook erken doğum şeklini konuşmak için...ben 34 haftalık hamileyim hala kesin bişey söyleyemiyor doktorum:))))

36 haftalik hamileyim.. bende epidural dusunuyorum. risk acisindan dusunecek olursak her yontemin bi riski var sonucta. ama dogum hic gelmiyor bile aklima zor mu olcak acilimi agrili mi sancilimi hiiic dusundurmuyor beni tuhaf bi sekilde :S sadece bebegimi cok merak ediyorum tek dusuncem gelecegi zaman ve kucagima aldigim an ve gozlerini acip bana bakmasi bunlari hayal ettikce sabirsizlaniyorum.. Allah hepimize kolaylik versin derler ya hani bir avazda insallah :KK70:

haklısın daha erken.ama merak ediyorum doktorum normal mi sezeryan mı tercih ediyor:kedi:

bence neyi nezaman merak ediyosan sor.dr un seni bilgilendirecektir.ben 12. haftamda sordum dr uma sen merak etme epiduralinide yaparız doğumunuda yaptırırız senin ruhun bile duymaz dedi.yani en azından seni rahatlacak şeyler söyler ve korkularını giderir.

bende epidurallı normal doğum istiyorum.arkadaşların doğum öykülerini dinledikçe daha fazla istiyorum ama kafama takılan bir soru var.eğer doğumumuz hafta sonuna yada geceye denk gelirse anestezist hastanede olmayabiliyormuş diye duydum.arkadaşlar sizin doğumlarınız hafta içinemi geldi yada beni yanlışmı bilgilendirdiler?cevaplarınızı dört gözle bekliyorum.lütfen bilgilendirirmisiniz?

Ben 34 haftalık hamileyim.Dr umla doğum şeklini konuşmak istedim daha erken belli olmaz son hafta belli olur doğum şeklin o zaman konuşuruz,şu anda herşey normal ama doğum şekli doğuma 1 hafta kala kesin belli olurmuş.

X