Güzel Sanatlar Fakülteleri Yetenek Sınav Tarih-Kontenjan vs bilgileri

Kalliste

Guru
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2007
9.109
59
55
Bir arkadaşımızın bilgi edinmek amaçlı bu konu hakkında sorularını gördüm, benimde kızım bu ay bu sınavlarla uğraştığı için elime geçen bilgileri paylaşmak istedim, sınavlara girmek isteyenlere başarılar dilerima.s.

Akdeniz üniversitesi - Güzel Sanatlar Fakültesi - 2009 Yetenek Sınavları

Resim
Heykel
Grafik
Seramik ve Cam
İç Mimari ve Çevre Tasarımı
Fotoğraf
Sinema TV
Müzik
Geleneksel Türk El Sanatları
Moda ve Tekstil Tasarımı
Mimarlık

Önkayıt: 03 - 14 Ağustos 2009
Sınav Tarihleri: 17 - 21 Ağustos 2009
Akdeniz Üniversitesi Öğrenci İşleri

İZMİR - Dokuz Eylül Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi 2009 yetenek sınavları

Resim Bölümü
Heykel Bölümü
Grafik Bölümü
Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü
Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü
Geleneksel Türk Sanatları Bölümü
Fotoğraf Bölümü
Sahne Sanatları Bölümü
Sinema TV Bölümü
Müzik Bilimleri Bölümü
Temel Eğitim Bölümü

önkayıt: 03-14.08.2009
sınav tarihleri: 17-21 Ağustos 2009
kaynak: http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Duyuru/...&duyuru_id=240

KONYA - Selçuk Üni - Eğitim Fakültesi - 2009 yetenek sınavları
Bölüm / kontenjan
Resim-iş Eğitimi (1.Öğretim) (40)
Resim-iş Eğitimi (2.Öğretim) (40)
Müzik Eğitimi (40)

önkayıt: 03-12 Ağustos 2009
sınav: 17-18 Ağustos 2009
ücret: 150 TL

kaynak: T

ANADOLU ÜNıVERSıTESı 2009-2010 özel yetenek sınavı

ANADOLU ÜNıVERSıTESı
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESı
2009–2010 ÖĞRETıM YILI
ÖNKAYIT-ÖZEL YETENEK SINAVI ESASLARI-KESıN KAYIT PROGRAMI
ÖNKAYIT BıLGıLERı
1- Baskı Sanatları, Cam, Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Heykel, ıç Mimarlık, Resim ve Seramik Bölümlerine Ön kayıtlar, 10-17 Ağustos 2009 tarihleri arasında (Cumartesi ve Pazar günleri hariç) çalışma saatlerinde Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampusü Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yapılacaktır.
2- Başvurular şahsen yapılacak olup posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

BÖLÜM KONTENJANLARI:
Baskı Sanatları Bölümü 25 Hazırlık Sınıfı Zorunlu
Cam Bölümü 12 Hazırlık Sınıfı Zorunlu
Çizgi Film (Animasyon) Bölümü 20 Hazırlık Sınıfı Zorunlu
Grafik Bölümü 30 Hazırlık Sınıfı Zorunlu
Heykel Bölümü 15 Hazırlık Sınıfı Zorunlu
ıç Mimarlık Bölümü 40 Hazırlık Sınıfı Zorunlu
Resim Bölümü 30 Hazırlık Sınıfı Zorunlu
Seramik Bölümü 30 Hazırlık Sınıfı Zorunlu

ÖNKAYIT KOŞULLARI

1- Önkayıt yaptırabilmek için lise veya dengi bir ortaöğretim kurumundan (Kesin kayıt tarihine kadar) mezun olmak ve 2009 ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DıL puan türlerinin (dört puan türünden en yükseği kullanılacaktır) en az birinden aynı alandan gelenler için 160.000, alan dışından gelenler için 185.000 (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı eklenmeden) veya daha fazla puan almış olanlar başvurabilir.
2- YÖS Sınavı sonucunda Temel Öğrenme Becerileri testinden 45.000 standart puan ve üzeri, SAT 1 sınavından en az 1100 toplam puan almış olmak gereklidir.
3- Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar da önkayıt yaptırabilirler.
4- Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin nedeniyle çıkarılmış bulunanlar önkayıt yaptıramazlar.
5- 2008-ÖSYS’de, ÖSS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açıköğretimin kontenjanlı programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açıköğretim (kontenjansız programları hariç) 2008-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.
6- Adayların ortaöğretim başarı puanları Fakültemiz tarafından ÖSYM'den temin edilecektir. (Ortaöğretim başarı puanı diploma notu değildir.)

ÖNKAYIT ıÇıN GEREKLı BELGELER:
· Başvuru dilekçesi (Dilekçe formu önkayıt sırasında Fakülteden verilecektir)
· Nüfus cüzdanı örneği ( Noter onaylı veya Nüfus ve Vatandaşlık ışleri Müdürlüğü onaylı belge.)
· 2009 ÖSS Sonuç Belgesi (ÖSYM’den Fakülte tarafından alınacaktır.)
· 2008 veya 2009 YÖS sonuç belgesinin aslı ve fotokopisi (Yabancı uyruklu adaylar için),
· Bir adet vesikalık fotoğraf (Fotoğraflar 4,5x6 cm boyutunda, son altı ay içinde önden, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.),
· Noter onaylı vekaletname ile önkayıt yaptırılabilir.
· Yetenek Sınavına katılmak isteyen adaylardan I. Aşama sınav gideri olarak 110.00TL ‘sı (KDV Dahil) sınav ücreti alınacaktır.(Başvuru ücreti iade edilmeyecektir.)
· Para yatırılacak banka/hesap no:
T.C. Ziraat Bankası Anadolu Üniversitesi Bürosu 40013071-5011

I. AŞAMA SINAVINA GETıRıLECEK MALZEME VE BELGELER:
· YUMUŞAK KURŞUN KALEM, SıLGı, KALEMTRAŞ
· SINAVA GıRıŞ BELGESı (Önkayıt esnasında Fakülteden verilecek)
· KıMLıK (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport).

BıRıNCı AŞAMA SINAVI
1- Baraj sınavı olarak uygulanan Birinci Aşama Sınavı 18 Ağustos 2009 Salıgünü saat 09.30’da başlayacaktır. Adayların nerede sınava alınacakları 18 Ağustos 2009 Salıgünü saat 08.30’da Fakültede ilan edilecektir.
2- Adaylar, sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce, yanlarında getirmeleri gereken malzemeler ile birlikte sınav yerlerinde hazır bulunmalıdır.
3- Sınava 30 dakika sonrasında gelen veya sınava girmeyen adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılır.
4- Birinci Aşama Sınavı modelden (canlı-cansız) çizim şeklinde uygulanacaktır.
5- Yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenen kontenjanın üç katı kadar başarılı aday, ikinci aşama sınavına girmeye hak kazanacaktır.
6- Birinci Aşama Sınav sonuçları, 18 Ağustos 2009 Salı akşamı açıklanacaktır.

TERCıH BELıRLEME (19 AĞUSTOS 2009)
Birinci Aşama sınavını kazanan adaylar 19 Ağustos 2009 Çarşambagünü 09.30-17.00 arasında, ıkinci Aşama Bölüm Alan Sınavına girmek istedikleri bölümü/bölümleri (En fazla 5 tercih) tercih formunda işaretleyerek kayıtlarını yaptıracaklardır. Her bölüm tercihi için 20.00 TL. ek ücret Ziraat Bankası’na makbuz karşılığı ödenecektir. Noter onaylı vekaletname ile tercih belirleme yapılabilir.

Bölüm Alan Sınavları 20 Ağustos 2009 Perşembe ve 21 Ağustos 2009 Cuma günleri gerçekleştirilecektir.

ıKıNCı AŞAMA, Her Bölümün Alan Sınavıdır.
- Baskı Sanatları Bölümü Alan Sınavı; “Canlı-Cansız modelden karakalemle desen çalışması”
- Cam Bölümü Alan Sınavı; “Karakalemle gözleme dayalı resim ve obje çıkışlı yorum çalışması”
- Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Alan Sınavı; “Hareketlendirmeye yönelik karakalemle çizgi çalışması ile görsel algı ve genel kültürü ölçen test uygulaması”
- Grafik Bölümü Alan Sınavı; “Karakalemle imgesel kurgulama, tasarım ile görsel algı ve genel kültürü ölçen test uygulaması”
- Heykel Bölümü Alan Sınavı; “Bir kavramın ya da objenin karakalem ile
resmedilmesi ve-veya kil ile üç boyutlu anlatımı’’
- ıç Mimarlık Bölümü Alan Sınavı; “Görsel algılamayı ve değerlerini ölçen mekan içerikli karakalem çalışması”
- Resim Bölümü Alan Sınavı; “Karakalemle gözleme dayalı resim ve obje çıkışlı yorum çalışması”
- Seramik Bölümü Alan Sınavı;“Karakalemle gözleme dayalı resim ve obje çıkışlı yorum çalışması’’şeklinde yapılacaktır.

ıKıNCı AŞAMA BÖLÜM ALAN SINAVLARI

Adaylar, sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce 1. Aşama sınavında yanlarında getirmiş oldukları malzeme ve belgeler ile birlikte sınav yerlerinde hazır bulunmalıdır. Sınava girmeyen veya giremeyen adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılırlar.

20 Ağustos 2009 Perşembe

Sınav Yeri: Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sınav sabahı duyurulacaktır.

ıç Mimarlık Bölümü………………………. Sınav Saati : 09.00-11.00
Resim Bölümü……………………………. Sınav Saati : 11.30-13.30
Seramik Bölümü…………………………... Sınav Saati : 14.30-16.30
Cam Bölümü………………….. ……………Sınav Saati : 17.00-19.00

21 Ağustos 2009 Cuma

Sınav Yeri: Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sınav sabahı duyurulacaktır.

Grafik Bölümü…………………………… Sınav Saati : 09.00-11.00
Çizgi Film (Animasyon) Bölümü………… Sınav Saati : 11.30-13.30
Baskı Sanatları Bölümü…………………… Sınav Saati : 14.30-16.30
Heykel Bölümü…………………………… Sınav Saati : 17.00-19.00

Özel yetenek sınavı ile fakülteye yerleştirilmeye esas olacak yerleştirme puanı (YP) aşağıda gösterilen formüle göre hesaplanacaktır.

a. Aday aynı alanlardan geliyor ise;
Yerleştirme Puanı (YP)= Özel Yetenek Sınavı Puanı + (0,06 x Ağırlıklı
Orta Öğretim Başarı Puanı)

b. Aday diğer alanlardan geliyor ise;
Yerleştirme Puanı (YP) = Özel Yetenek Sınavı Puanı + (0,05x Ağırlıklı
Orta Öğretim Başarı Puanı)

Bölüm Alan Sınavlarının sonuçları değerlendirmeden sonra aynı gün puan sıralamasına göre internet ortamında ilan edilecektir.

KESıN KAYITLAR

Asil olarak kazanan adaylar için:
Kesin kayıtlar 25–28 Ağustos 2009 tarihleri arasında çalışma saatleri içerisinde
(09.00-17.30) Fakültede yapılacaktır.

Boş Kalan Kontenjanlar için Yedek Listelerinin ılanı : 28 Ağustos 2009 tarihinde
Saat 18.00’den sonra
Boş Kalan Kontenjanlar için 1. Kesin Kayıt :31 Ağustos 2009 (09.00-16.30)
Boş Kalan Kontenjanlar için 2. Kesin Kayıt : 01 Eylül 2009 (09.00-16.30)
Boş Kalan Kontenjanlar için 3. Kesin Kayıt : 02 Eylül 2009 (09.00-16.30)
Boş Kalan Kontenjanlar için 4. Kesin Kayıt : 03 Eylül 2009 (09.00-16.30)
Boş Kalan Kontenjanlar için 5. Kesin Kayıt : 04 Eylül 2009 (09.00-16.30)
:

KESıN KAYITLAR ıÇıN GEREKLı BELGELER

· 2009 ÖSS Sonuç Belgesi (ÖSYM’den Fakülte tarafından alınacaktır.) (Yabancı uyruklu adaylar için YÖS Sonuç belgesinin aslı)
· Adayın lise veya dengi okul mezunu olduğunu belirten diploması veya yeni tarihli Mezuniyet Belgesi,
· Nüfus Cüzdanının onaylı sureti (T.C. Kimlik No belirtilecek),
· ıkametgah Belgesi,
· 1987 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak Askerlik Durum Belgesi (1988-1989-1990 ve daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmeyecektir.) Bu belgeyi getirmeyenlerin okula kaydı yapılamaz.
· 18 adet vesikalık fotoğraf (Fotoğraflar 4,5x6 cm boyutunda, son altı ay içinde önden başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır),
· Katkı Payının ödenmesi ile ilgili belge,
· Üniversitece belirlenen diğer belgeler.
· Noter onaylı vekaletname ile kesin kayıt yapılmaz.

NOTLAR: .
1- Sınavlara, ilan edilen gün, saat ve yerde girilmesi zorunludur.
2- Başvuru koşullarını taşımadığı halde sınav ücretlerini yatıran adayların veya başvuruları geçerli olduğu halde sınava girmeyen ya da birden fazla sınav ücreti yatıran adayların yatırdıkları ücret iade edilemeyecektir.
3- Önkayıt formunda yapılan tercih sıralaması, form Öğrenci ışleri Birimi’ne teslim edildikten sonra değiştirilemez.
4- Adaylar, Ön Kayıt ve Yetenek sınavları esnasında kılık-kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadır.
5- Adaylar, yukarıdaki yazılı koşulları kabul etmiş sayılır.

http://www.anadolu.edu.tr/duy/ilan/o...e/anasayfa.htm

istanbul-marmara üniversitesi-güzel santlar fakültesi-2009 yetenek sınavları

ÖZEL YETENEK GıRıŞ SINAVLARI ÖN KAYITLARI: 17 - 20 AĞUSTOS 2009,

ÖZEL YETENEK BıRıNCı AŞAMA SINAVLARI: 24 - 26 AĞUSTOS 2009,

BıRıNCı AŞAMA SINAVI SONUÇ DUYURUSU: 29 AĞUSTOS 2009, SAAT 17.00,
ÖZEL YETENEK, ıKıNCı AŞAMA SINAVLARI: 31 AĞUSTOS - 4 EYLÜL 2009,

ıKıNCı AŞAMA SINAVI SONUÇ DUYURUSU: 7 EYLÜL 2009, SAAT 17.00,

SÖZLÜ GÖRÜŞME SINAVLARI: 8 - 10 EYLÜL 2009,

SONUÇLARIN ıLANI: 14 EYLÜL 2009, SAAT 17.00

KESıN KAYITLAR: 15 - 18 EYLÜL 2009

YEDEK KAYITLAR: 19 EYLÜL 2009

Bölümler:
Resim
Grafik
Tekstil
ıçmimarlık
GTES
Heykel
Seramik Cam
En. Ürün. Tas.
Sinema TV
Fotoğraf
Temel Eğitim
Canlandırma Film
Müzik
baraj puanı 185,00
ücret yok

istanbul-yıldız teknik üniversitesi-sanat ve tasarım fakültesi-2009 yetenek sınavları
Bölüm ve Programlarına Alınacak
Öğrenci Sayısı

Sanat Bölümü:
• Bileşik Sanatlar Programı(15)
• Fotoğraf ve Video Programı(15)
• Sanat Yönetimi Programı(15)

ıletişim Tasarımı Bölümü:
• ıletişim Tasarımı Programı(15)

Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü:
•Duysal (Ses) Sanatları Tasarımı Programı(10)
• Dans Programı(10)
•Müzik Toplulukları Programı(15)

Ön kayıt:

Sanat ve Tasarım Fakültesi Bölüm ve Programlarına;
10 Ağustos 2009, Pazartesi
11 Ağustos 2009, Salı
12 Ağustos 2009, Çarşamba
13 Ağustos 2009, Perşembe

Bileşik Sanatlar Programı;

Tasarım ve Çizim Sınavı: 24 Ağustos, Pazartesi, 10.00

Fotoğraf ve Video Programı;

1. Aşama -
Tasarım ve Çizim Sınavı: 24 Ağustos, Pazartesi , 14.00

2.Aşama -
Görsel Algı Sınavı: 27 Ağustos, Perşembe , 14.00

Sanat Yönetimi Programı;

Tasarım ve Çizim Sınavı: 25 Ağustos, Salı , 10.00

ıletişim Tasarımı Programı;

Tasarım ve Çizim Sınavı: 25 Ağustos, Salı, 14.00

Duysal (Ses) Sanatları Tasarımı Programı;

Duyum Düzeyi Sınavı:
17 Ağustos, Pazartesi, 10.00-16.00
18 Ağustos, Salı, 10.00-16.00
19 Ağustos, Çarşamba, 10.00-16.00

Dosya Sunumu Görüşme:
20 Ağustos, Perşembe, 10.00-18.00
21 Ağustos, Cuma, 10.00-18.00
24 Ağustos, Pazartesi, 10.00-18.00
25 Ağustos, Salı, 10.00-18.00

Sınav Öncesi Seminer:
17 Ağustos, Pazartesi, 11. 00-14.00
18 Ağustos, Salı, 11. 00-14.00

Ön Eleme Sınavı :
19 Ağustos, Çarşamba 10.00-17.00

1.Uygulama Sınavı:
20 Ağustos, Perşembe, 10.00-17. 00

2.Uygulama Sınavı:
21 Ağustos, Cuma, 10.00-17. 00

Müzik Toplulukları Programı;

Kulak ve Performans Sınavı:
17 Ağustos, Pazartesi, 10. 00-18.00
18 Ağustos, Salı, 10.00-18.00
19 Ağustos, Çarşamba, 10.00-18.00

Dal Uygulama Sınavı:
20 Ağustos, Perşembe, 10.00 -18.00
21 Ağustos, Cuma, 10.00 -18.00
24 Ağustos, Pazartesi, 10.00 -18.00
25 Ağustos, Salı, 10.00 -18.00

Asıl Kayıt Tarihleri:
01 Eylül, Salı
02 Eylül, Çarşamba
03 Eylül, Persembe

kaynak;Yıldız Teknik Üniversitesi Web Sitesine Hoş Geldiniz!

ankara-hacettepe üniversitesi-güzel sanatlar fakültesi 2009 yetenek sınavları

ön kayıt: 19-20-21 Ağustos 2009

ücret: 250,00 TL

Birinci aşama eleme sınavı: 24 Ağustos 2009

ikinci aşama sınavları: 26-27-28 Ağustos 2009

asıl liste: 31 Ağustos 2009 Pazartesi

kontenjan

kaynak;GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ 2009 YETENEK SINAV TARİHLERİ.

2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖZEL YETENEK SINAVI

BAŞVURU TARİHLERİ:
- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu için; 20 – 24 Temmuz 2009, saat 0900 – 1700 arası
- Gazi Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi için; 17 – 21 Ağustos 2009, saat 0900 – 1700 arası

BAŞVURU YERİ: Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampusu B Blok Öğrenci Yemek Salonu
Teknikokullar-ANKARA

SINAV TARİHLERİ
FakülteBaşlangıç tarihiBitiş tarihi
Gazi Eğitim ve Mesleki Eğitim fakültesi 24 ağustos 200925ağustos 2009
Gazi Eğitim fakültesi Müzik öğretmenliği24 ağustos 200928 ağustos 2009

Güzel Sanatlar fakültesi26 ağustos 200926 ağustos2009

Sınavların bitiş tarihi aday müracaat sayısına göre degişebilecektir.Adayların sınava gireceği yer ve tarihlerle ilgili detaylı bilgiler kayıt sırasında adaylara bildirilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Adayın 2009 yılına ait ÖSS sonuç belgesi fotokopisi (ÖSS sonuç belgesinin aslı kayıt sırasında ibraz
edilecektir.)
2- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Özel Yetenek Sınavına katılacak adaylar için sağlık raporu (Resmi
sağlık kuruluşlarından veya özel hastanelerden “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları Özel Yetenek
Sınavlarına Katılmasında Sağlık Açısından Sakınca Yoktur” ifadesini içeren rapor.)
3- 4.5 x 6 (cm) ebadında son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, (erkek adaylar için sakalsız), adayı
kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 3 adet fotoğraf.
4- Milli sporcular için, Milli Sporcu Belgesi (GSGM Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkındaki Yönetmeliğe uygun
biçimde düzenlenmiş olması zorunludur. KKTC uyruklu adayların Milli Sporcu belgesi bu sınavlar için geçerli
değildir.)
5- T.C.Kimlik numarası yazılı Nüfus Cüzdanının önlü arkalı bir adet fotokopisi, (Nüfus Cüzdanı aslı kayıt
sırasında ibraz edilecektir.)
6- Diploma Fotokopisi (Diploma aslı kayıt sırasında ibraz edilecektir.)
7- Posta ile yapılacak başvurular geçersiz sayılacaktır.

1., 5., ve 6. maddelerde asıllarının ibraz edilmesi gerekli olduğu bildirilen (Sınav Sonuç Belgesi, Nüfus Cüzdanı ve Diploma) belgelerden herhangi birinin, fotokopi ve asıllarının birbirine uymaması halinde, bu belge sahibinin sınavı kazanmış olması durumunda dahi kaydı yapılmayacak ve hakkında Kanuni işlem yapılacaktır.

Gazi Üniversitesi | Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

afyon kocatepe üniversitesi güzel sanatlar fakültesi 2009 yetenek sınavları

AFYON KOCATEPE ÜNıVERSıTESı
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESı
2009-2010 ÖĞRETıM YILI
ÖN KAYIT – GıRıŞ SINAVLARI ve KESıN KAYIT
ESASLARI

2009 yılı ÖSS sonuçlarına göre sayısal, sözel veya eşit ağırlıklı puan türünden her hangi birinden 160.000 ve üstü puan alan adaylar arasında Ön Kayıt ve Özel Yetenek Sınavı ile AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne 30, Seramik Bölümüne 20 olmak üzere toplam 50 öğrenci alınacaktır.
ÖZEL YETENEK GıRıŞ SINAVLARI
1.AŞAMA ELEME SINAVI ve SINAVDA GEREKLı MALZEMELER
2.AŞAMA SEÇME SINAVI ve SINAVLARDA GEREKLı MALZEMELER

KESıN KAYITLAR ve KESıN KAYITLARDA ıSTENEN BELGELER

SINAV TAKVıMı

GENEL AÇIKLAMALAR / UYARILAR

T.C.
AFYON KOCATEPE ÜNıVERSıTESı
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESı
2009-2010 ÖĞRETıM YILI
ÖZEL YETENEK GıRıŞ SINAVLARI

2009 yılı ÖSS sonuçlarına göre sayısal, sözel veya eşit ağırlıklı puan türünden her hangi birinden 160.000 ve üstü puan alan adaylar arasında Ön Kayıt ve Özel Yetenek Sınavıyla AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne 30, Seramik Bölümüne 20 olmak üzere toplam 50 öğrenci alınacaktır.
A- ÖN KAYIT BıLGıLERı
1- Ön Kayıt Tarihi ve Saati : Sınavlara girecek adayların kayıtları 14-21 Ağustos 2009 tarihleri arasında 09.00-12.00 / 14.00-17.00 saatleri (mesai günleri) içerisinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı Ahmet Necdet Sezer Kampus’unda yapılacaktır. “Ön kayıt sırasında Fakültemiz tarafından adayın dijital vesikalık fotoğraf çekimi yapılacak ve bu fotoğraf sınav giriş belgesinde kullanılacaktır. Bu nedenle adaylar müracaatlarını kesinlikle kendisi yapmak zorundadır.”
2- Sınavlara kayıt ancak adayın kendisi tarafından yaptırılabilir. Postayla kayıt kabul edilmez.
3- Bölüm Kontenjanları:
Resim Bölümü 30
Seramik Bölümü 20

4- Ön Kayıt Koşulları :
a) Lise yada dengi okuldan mezun olunması.
b) Yabancı dil dışındaki herhangi bir türden (sayısal, sözel, eşit ağırlık) 2009- ÖSS puan türlerinden birinde en az 160.000 veya daha fazla puan almış olmaları gerekmektedir.
c) ÖSS sınav sonuçlarına göre herhangi bir öğretim kurumunu kazananlar da ön kayıt yaptırabilirler.
d) Başka bir yüksek öğretim kurumundan disiplin suçu ile çıkarılmış olanlar ön kayıt yaptıramazlar.
5- Ön Kayıt ıçin Gerekli Belgeler :
a) Başvuru dilekçesi (Dilekçe formu kayıt sırasında Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığından temin edilecektir).
b) 2009 ÖSS sınavı sonuç belgesinin aslı ve fotokopisi (2009 ÖSS sonuç belgesinin aslı ön kayıt esnasında ibraz edilecektir).
c) 4 adet vesikalık fotoğraf (adayı kolaylıkla tanıtabilecek özellikte ve son 6 ay içerisinde çekilmiş, bayan adaylar için başı açık, erkek adaylar için sakalsız olmalıdır).
d) Sınav Giderleri için Banka Dekontu. ( Garanti Bankası Afyonkarahisar Şubesindeki Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının 1090- 6298988 nolu hesabına 100.YTL yatırılacaktır.)
e) Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ( T.C. Kimlik Numarası Belirtilmek Suretiyle ) f) Yetkili merciden almak koşuluyla lise diploması veya noter tasdikli fotokopisi, yeni tarihli geçici mezuniyet belgesi .
6- Sınav Giriş Belgesi: Ön kaydını yaptıran adaylara Fakültemiz Dekanlığı tarafından mühürlenerek onaylanmış Sınav Giriş ve Kimlik Belgesi verilir.

B- YETENEK SINAVLARI
Yetenek sınavı 2 aşamalıdır. Birinci aşama “Eleme Sınavı” olup alınacak öğrencilerin genel yetenek düzeylerini saptamak amacıyla yapılmaktadır. ıkinci aşama ise “Seçme Sınavı” olup programlara girmeye hak kazanacak asıl ve yedek adaylar belirlenecektir.

1- Birinci Aşama Eleme Sınavı
a) Birinci Aşama Eleme Sınavı; Modelden Resim: Canlı / cansız model olarak yapılacaktır.
b) Sınav Tarihi ve Saati: Yetenek sınavı olarak uygulanan “Birinci Aşama Eleme Sınavı” 24 Ağustos 2009 Pazartesi günü yapılacaktır. Sınav sabah saat 09.00’ da başlatılacak, tek oturumda bitirilecektir. Adayların sınava girecekleri yer / salon Ahmet Necdet Sezer Kampusu’ndaki Güzel Sanatlar Fakültesinde 24 Ağustos 2009 Pazartesi günü saat 08.30 da ilan edilecektir.
c) Adaylar, sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce yanlarında getirmeleri gereken malzemeler ile birlikte sınav yerinde hazır bulunmalıdırlar. Sınava girmeyen veya giremeyen adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılırlar.
d) Sınav başladıktan sonra ilk 30 dakikadan geç gelenler sınava alınmaz; adaylar sınav salonlarını ilk 30 dakika içinde terk edemezler. Sınavın başlamasını izleyen ilk 30 dakika içinde herhangi bir nedenle geç gelenlere ek süre verilmez.
e) Sınava Girmek ıçin Gerekli Belgeler: Birinci Aşama Eleme Sınavına katılacak adayların aşağıdaki belgeleri yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
e.1. Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2009 Özel Yetenek Sınavı Giriş ve Kimlik Belgesi. Ön kayıt esnasında ön kaydını yaptıran adaylara Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı tarafından mühürlenerek onaylanmış, fotoğraflı bir belgedir. 2009 Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmaz.
e.2. Fotoğraflı ve Onaylı Özel Kimlik Belgesi. ( Nüfus Cüzdanı T.C. Kimlik numaralı, Sürücü Belgesi veya Pasaport ) adayın soğuk damgalı fotoğrafının bulunduğu resmi belgeler, özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Fotoğraflı ve onaylı Özel Kimlik Belgesi olmayan öğrenci sınava alınmayacaktır.
f) Sınava Girmek ıçin Gerekli Malzemeler
f.1. Birinci Aşama Eleme Sınavına katılacak adayların aşağıdaki malzemeleri yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
Yumuşak kurşun kalem / kalemler, silgi, kalemtıraş.
f.2. Birinci Aşama Eleme Sınavında Fakülte tarafından öğrencilere sağlanacak malzemeler:
(50x70) cm. boyutunda altlık mukavva, resim kağıdı.
g) Birinci Aşama Eleme Sınav Sonuçlarının ılanı: Birinci Aşama Eleme Sınav sonuçları 24 Ağustos 2009 Pazartesi günü Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca ilan edilecektir.

2- ıkinci Aşama Seçme Sınavı
a) ıkinci Aşama Seçme Sınavı her bölümün alan sınavı olup, yalnız Birinci Aşama Eleme Sınavında başarılı olan adaylar katılacaklardır.
b) Adaylar 1. Aşama Eleme Sınavı öncesi Fakültece temin edilen Aday Ön Kayıt Tercih Formunda tercih ettiği ıkinci Aşama Bölüm alan sınavlarına katılabileceklerdir.
c) ıkinci Aşama Seçme Sınavı Her Bölümün Alan Sınavıdır.
c.1. Resim Bölümü Alan Sınavı : ıkinci Aşama Resim Bölümü Alan Sınavı
25 Ağustos 2009 Salı günü yapılacaktır. Sınav saat 09.00 da başlatılacak,
tek oturumda bitirilecektir. Sınava girecek adayların sınava girecekleri salon
saat 08.30 da Güzel Sanatlar Fakültesinde ilan edilecektir.
c.2. Seramik Bölümü Alan Sınavı: ıkinci Aşama Seramik Bölümü Alan
Sınavı 25 Ağustos 2009 Salı günü yapılacaktır. Sınav saat 14.00 da
başlatılacak, tek oturumda bitirilecektir. Sınava girecek adayların sınava
girecekleri salon saat 13.00 da Güzel Sanatlar Fakültesinde ilan edilecektir.
d) Adaylar, sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce yanlarında getirmeleri gereken malzemeler ile birlikte sınav yerinde hazır bulunmalıdırlar. Sınava girmeyen veya giremeyen adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılırlar.
e) Sınav başladıktan sonra ilk 30 dakikadan geç gelenler sınava alınmaz; adaylar sınav salonlarını ilk 30 dakika içinde terk edemezler. Sınavın başlamasını izleyen ilk 30 dakika içinde herhangi bir nedenle geç gelenlere ek süre verilmez.
f) ıkinci Aşama Seçme Sınavı sonunda oturuma ara verilmeden yazılı bilim sınavı yapılacaktır. ılgili tüm adayların bu sınava katılımı zorunludur.

g) Sınava Girmek ıçin Gerekli Belgeler
ıkinci Aşama Seçme Sınavına katılacak adayların aşağıdaki belgeleri yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
g.1. Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2009 Özel Yetenek Sınavı Giriş ve Kimlik Belgesi. Ön kayıt esnasında ön kaydını yaptıran adaylara Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı tarafından mühürlenerek onaylanmış, fotoğraflı bir belgedir. 2009 Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmaz.
g.2. Fotoğraflı ve Onaylı Özel Kimlik Belgesi. ( Nüfus Cüzdanı T.C. Kimlik numaralı, Sürücü Belgesi veya Pasaport ) adayın soğuk damgalı fotoğrafının bulunduğu resmi belgeler, özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Fotoğraflı ve onaylı Özel Kimlik Belgesi olmayan öğrenci sınava alınmayacaktır.
h) Sınava Girmek ıçin Gerekli Malzemeler
h.1. ıkinci Aşama Seçme Sınavına katılacak adayların aşağıdaki malzemeleri yanlarında getirmeleri gerekmektedir.
Yumuşak kurşun kalem / kalemler, silgi, kalemtıraş, suluboya takımı ve fırçası, su kabı.
h.2. ıkinci Aşama Seçme Sınavında Fakülte tarafından öğrencilere sağlanacak malzemeler:
(50x70) cm. boyutunda altlık mukavva, resim kağıdı…….
f) ıkinci Aşama Seçme Sınav Sonuçlarının ılanı:
ıkinci Aşama Seçme Sınav Sonuçları 25 Ağustos 2009 Salı günü Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca ilan edilecektir.
C) KESıN KAYITLAR
1- Kesin Kayıt Tarihleri: ıkinci Aşama Seçme Sınavını kazanarak kontenjana giren asıl adayların kesin kayıtları 31 Ağustos - 01 Eylül 2009 tarihleri arasında (mesai günleri) saat 17.00’a kadar yapılacaktır. Bu saatten itibaren yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Eğer kontenjan açığı kalırsa yedek listedeki adayların kayıtlarına geçilecektir.
2- Kontenjanların dolmaması halinde yedek adayların kayıtları 02-03 Eylül 2009 tarihleri arasında saat 17.00’a kadar yapılacaktır.
3- Yedek listedeki adayların kayıtlarında sıralamaya uyulacaktır. Asıl listede olup duyurulan süre içinde kesin kayıt yaptırmamış adaylardan açık kalan kontenjan sayısı kadar yedek liste açılır. Yedek listede üst sıralarda olup 02 Eylül 2009 tarihinde akşam 17.00’a kadar kayıt yaptırmayanların sayısı kadar ikinci yedek liste açılır ve 03 Eylül 2008 tarihinde yedek listedeki sıralamaya göre kontenjan doldurulur.
4- ıkinci Aşama Bölüm Alan Sınavlarında, belirlenen bölüm kontenjanlarından daha az sayıda adayın sınavı kazanması durumunda yedek liste açılmaz.
5- Belirtilen süre içinde kayıt yaptıramayan adaylar kayıt haklarını yitirirler ve hiçbir şekilde kayıt hakkı talep edemezler.
6- Kesin Kayıtlar ıçin Gerekli Belgeler:
- 2009 ÖSS Sonuç Belgesinin aslı,
- Adayın lise veya dengi okul mezunu olduğunu belirten Diploması veya yeni tarihli Geçici Mezuniyet Belgesi,
- Nüfus Cüzdanının aslı ve onaylı sureti T.C. Kimlik Numaralı (erkek adaylar için 2 adet),
- ıkametgah Belgesi,
- Öğrenim ve Kayıt Harcı Dekontu
- 12 adet (4.5x6) cm. vesikalık fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş önden, başı açık ve sakalsız)
- Askerlik çağına girmiş olan erkek adaylar için bir yüksek öğrenim kurumuna kaydolmasına askerlik bakımından bir sakınca olmadığına ilişkin askerlik şubesinden alınmış belge.
7- Eksik belge ile kayıt yapılmaz.
D- SINAV TAKVıMı
Giriş Sınavlarına Ön Kayıtlar
14-21 Ağustos 2009
Birinci Aşama Eleme Sınavı
24 Ağustos 2009
Birinci Aşama Eleme Sınav Sonuçları Duyurusu
24 Ağustos 2009
ıkinci Aşama Seçme Sınavları
25 Ağustos 2009
Kesin Sonuçların Duyurulması
25 Ağustos 2009
Asıl Liste Kesin Kayıtlar
31 Ağustos-01 Eylül 2009
Yedek Liste Kayıtları
02-03 Eylül 2009

E- GENEL AÇIKLAMALAR (UYARILAR)
1- Yetenek sınavlarında tasarım konusu ile desen ve tasarım çizimine ayrılacak süre yetenek sınavı jürisi tarafından her yıl sınavdan önce saptanır.
2- Sınavlara ilan edilen gün, saat ve yerde girilmesi zorunludur. Sınavlar tekrar edilmeyecektir.
3- Daha önce duyurulmuş sınav saatinden önce sınava başlanamaz. Zorunlu durumlarda sınavın başlama saati sınav komisyonu tarafından geciktirilebilir. Bu takdirde geçen zaman sınav süresine eklenir. Sınav komisyonu isterse sınav şeklini, saatini ve yerini değiştirme hakkını saklı tutar.
4- Sınav başladıktan sonra ilk 30 dakikadan geç gelenler sınava alınmaz; adaylar sınav salonlarını ilk 30 dakika içinde terk edemezler. Sınavın başlamasını izleyen ilk 30 dakika içinde herhangi bir nedenle geç gelenlere ek süre verilmez.
5- Sınava geç gelenler, yada herhangi bir aşamasına katılmayanlar sınav hakkını kaybederler. Mazeretleri ne olursa olsun yeni sınav yapılmaz.
6- Sınavlara girmeyen veya giremeyen adayların sınav giderleri iade edilmeyecektir.
7- Yanında ön kayıt esnasında Fakülte Dekanlığı tarafından verilmiş olan Sınav Giriş ve Kimlik Belgesiyle Fotoğraflı ve Onaylı (soğuk damgalı) Özel Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı T.C.Kimlik Numaralı, Ehliyet veya Pasaport) olmayan hiçbir aday sınava alınmaz.
8- Sınav salonlarına görevli ve denetçilerin dışında kimse giremez.
9- Sınavlarda yalnızca Güzel Sanatlar Fakültesinin özel sınav kağıtları kullanılır.
10- Sınav değerlendirmelerine yapılan itirazlarda hiçbir şekilde yeniden değerlendirme yapılmaz.
11- Adaylar, sınavlara o sınavın başlayacağı (kitapçıkta belirtilen) saatten yarım saat önce ve yanlarında getirmeleri gereken (kitapçıkta belirtilen) belge, araç ve gereçlerle birlikte sınav yerinde hazır bulunmalıdırlar.
12- Sınav salonlarında sigara içilmez.
13- Sınav sırasında uyulması gereken kurallara uymayanlar, sınav disiplinini bozanlar, kopya çekenler, kopya çekme girişimine yeltenenler ve kendi yerine başkalarını sınava sokanlar başarısız sayılır, gerektiğinde bu kişilerle ilgili kovuşturma açılır.
14- Adayların Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınav Kılavuzunda belirtilen malzemeler dışında, cep telefonu vb. iletişim araçları, fotoğraf makinesi, kamera vb. görüntü kayıt cihazları ile diz üstü bilgisayar gibi özel elektronik donanımlı araçlarla sınavlara girmesi yasaktır.
15- Adaylar Sınav Sırasında görevlilerin her türlü uyarılarına uymak zorundadır. Gerektiğinde görevliler adayların oturdukları yerleri değiştirebilir. Sınav görevlilerinin talimatlarına uymayan, hakaret eden, fiili saldırıda bulunan ve tehdit edenlerle, sınav huzurunu bozacak kadar yüksek sesle konuşan, sınav salonunu terk etmesi yasaklanan zaman içinde terk eden adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.
16- Sınav Kağıtları; Adayların sınav başlamadan önce, sınav kağıtlarına kimlik belirtmek için ayrılan köşeye ad, soyad ve aday numaralarını yazmaları gerekmektedir. Bu köşe sınav sonuna kadar açık kalmalıdır. Sınav giriş belgeleri görevlilerce incelenir. Önceden belirtilen saatte sınav sona erince, ad, soyad ve aday numarası yazılı köşeler kimlik tespiti yapılmak suretiyle aday tarafından salon sorumlularının önünde kapatılarak (yapıştırılarak) teslim edilir.
17- Adaylar, Ön Kayıt ve Yetenek Sınavları esnasında kılık-kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadır.
18- Adaylar Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2009-2010 Öğretim Yılı Ön Kayıt – Giriş Sınavları ve Kesin Kayıt Yönergesi’nde yazılı koşulları kabul etmiş sayılır.
19- Özel Yetenek Sınavı ile ilgili tüm işlemler, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı tarafından yürütülmektedir.

Önemli Uyarı : Ön kayıt sırasında Fakültemiz tarafından adayın dijital vesikalık fotoğraf çekimi yapılacak ve bu fotoğraf sınav giriş belgesinde kullanılacaktır. Bu nedenle adaylar müracaatlarını kesinlikle kendisi yapmak zorundadır.
kaynak: http://www.gsf.aku.edu.tr/09_10/klavuz_2009.doc

Fakültemiz 2009-2010 Öğretim Yılı Özel Yetenek Giriş Sınavları Ön Kayıtlar; 14-21 Ağustos 2009, Özel Yetenek Birinci Aşama Eleme Sınavı; 24 Ağustos 2009, ıkinci Aşama Seçme Sınavları; 25 Ağustos 2009, Asıl liste Kesin Kayıtlar; 31Ağustos - 01 Eylül 2009, Yedek Liste Kayıtlar; 02-03 Eylül 2009 tarihlerinde Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca yapılacaktır.

Bilgi ıçin;
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Ahmet Necdet Sezer Kampusu
Tel; 0272 228 14 26
Fax; 0272 228 13 08
http:// AFYON KOCATEPE ÜNıVERSıTESı

KONYA - Selçuk Üni - GSF - 2009 yetenek sınavları
Resim (20)
Grafik (20)
ıç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (20)
Geleneksel Türk Sanatları (15)
Heykel (10)
Seramik (10)

önkayıt: 10-24 Ağustos 2009
sınav: 25-28 Ağustos 2009

Ön kayıt ve sınav ücreti olarak adayların Vakıflar Bankası, Kampus Şubesi nezdindeki 00158007295587854 nolu hesaba a)Bir program için 150.00TL
b)ıki program için 200.00TL
c)Üç program için 250.00TL yatırıldığına dair dekont.
Not: Bir aday en fazla üç ayrı programa başvuru yapabilir.

kaynak: T

Anadolu üniversitesi Eğitim Fakültesi 2009 Yetenek sınavı
ANADOLU ÜNıVERSıTESı REKTÖRLÜĞÜNDEN

ÖN KAYIT VE ÖZEL YETENEK SINAVI ıLE ÖĞRENCı ALINACAKTIR

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-ış Öğretmenliği Lisans Programına 60 öğrenci alınacaktır.
Başvuru Tarih ve Yeri :
Ön kayıtlar, adayın kendisi veya bir yakını tarafından 03-21 Ağustos 2009 tarihleri arasında (Cumartesi-Pazar günleri hariç) Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü Eğitim Fakültesi ESKıŞEHıR’de mesai saatleri içerisinde yapılacaktır.

Başvuru Koşulları ve Gerekli Belgeler:
2009 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1 ve ÖSS-DıLpuan türlerinin (dört puan türünden en yükseği kullanılacaktır) en az birinden aynı alandan gelenler için160.000, alan dışından gelenler için 185.000 (ağırlıklı orta öğretim başarı puanı eklenmeden) veya daha fazla puan almış olanlar başvurabilir. Merkezi yerleştirme sistemi ile herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adaylar da bu programlara başvurabilir.
- Başvuru dilekçesi (Form dilekçe, başvuru anında verilir).
- Lise diplomasının onaylı fotokopisi. (Adaylar lise diplomasının aslını göstererek Eğitim Fakültesi Dekanlığında onaylatabilir.)
- 2009ÖSS Sonuç Belgesi (ÖSYM’den Fakülte tarafından alınacaktır.)
- Nüfus cüzdanı örneği (Noter onaylı veya Nüfus ve Vatandaşlık ışleri Müdürlüğündenonaylı belge).
- 2 adet vesikalık fotoğraf (Fotoğraflar 4.5x6 cm ebadında, son altı ay içinde önden başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.)
- Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin nedeniyle çıkarılmış bulunanlar ön kayıt yaptıramazlar.
- Eksik belge ibraz eden adayların kaydı yapılmayacaktır.
- Belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmayan adaylar herhangi bir hak talep edemez.
- Adaylar ön kayıt ve yetenek sınavları esnasında kılık-kıyafetle ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadır.
- Yetenek Sınavına katılmak isteyen adaylardan 110,00 YTL.’sı (KDV Dahil) sınav ücreti alınacaktır. (Başvuru ücretleri iade edilmez)
-Para yatırılacak banka/hesap no:
T.C. Ziraat Bankası Anadolu Üniversitesi Bürosu 40013071-5012
- 2008-ÖSYS’de, ÖSS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açıköğretimin kontenjanlı programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açıköğretimin (kontenjansız programları hariç) 2008-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.
- Adayların orta öğretim başarı puanları Fakültemiz tarafından ÖSYM'den temin edilecektir. (Orta öğretim başarı puanı diploma notu değildir.)
- Özel yetenek sınavı puan ortalaması 40 puanın altında kalanveya ön kayıt yaptırıp yetenek sınavlarına girmeyen adaylar değerlendirme dışında tutulacaktır.
- Posta yoluyla yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.
- Başvurular sırasında adaya fotoğraflı bir giriş belgesi verilecektir. Aday fotoğraflı ve onaylı Sınav Giriş Belgesini göstermeden sınava alınmayacaktır.
Yetenek Sınavı Tarih ve Uygulaması :
- Yetenek sınavı 26 Ağustos 2009 tarihinde yapılacaktır.
- Yetenek sınavına girecek adaylar sınav evraklarını ön kayıt sırasında almak zorundadır. Sınav Giriş Belgesini ibraz etmeyen adaylar sınava alınmaz.
Kesin Kayıt Tarih ve Uygulaması :
Asil adayların kesin kayıtları 1- 4 Eylül 2009
Yedek adayların kesin kayıtları7-16 Eylül 2009tarihlerinde mesai saatleri içinde aşağıda belirtilen şekilde yapılacaktır. Yedek adayların kayıtları kontenjan dolduğunda sona erecektir.
1.Yedek liste: 7- 8 Eylül 2009 kontenjan dolmadığı takdirde,
2.Yedek liste:9-10 Eylül 2009 kontenjan dolmadığı takdirde,
3.Yedek liste: 11-14 Eylül 2009 kontenjan dolmadığı takdirde,
4.Son Yedek liste:15-16 Eylül 2009

kaynak: http://www.anadolu.edu.tr/duy/ilan/o.../egitimfak.htm

kütahya - Dumlupınar üniversitesi - gsf - 2009 yetenek sınavları
DUMLUPINAR ÜNıVERSıTESı REKTÖRLÜĞÜ’NDEN
2009–2010 Eğitim-Öğretim yılında üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi’nin aşağıdaki bölümlerine Özel
Yetenek Sınavı ile öğrenci alınacaktır.
Bölümü Kontj.
K.K.T.C.
Kontenj. Ön Kayıt Tarihi Sınav Tarihi Kesin Kayıt Tarihi
Grafik ASD 40 1 17 Ağst -26 Ağst 2009 27-28 Ağustos 2009 01-07 Eylül 2009
Grafik ASD (II.Ö) 40 - 17 Ağst -26 Ağst 2009 27-28 Ağustos 2009 01-07 Eylül 2009
Çizgi Film/Animasyon ASD 30 1 17 Ağst -26 Ağst 2009 27-28 Ağustos 2009 01-07 Eylül 2009
Resim 40 1 17 Ağst -26 Ağst 2009 27-28 Ağustos 2009 01-07 Eylül 2009
Resim (ıI.Ö) 30 - 17 Ağst -26 Ağst 2009 27-28 Ağustos 2009 01-07 Eylül 2009
Seramik 30 1 17 Ağst -26 Ağst 2009 27-28 Ağustos 2009 01-07 Eylül 2009
A-ÖN KAYIT ıLE ıLGıLı BıLGıLER
1- Güzel Sanatlar Fakültesi (G.S.F.) Grafik (Yayın Grafiği ASD, Çizgi Film-Animasyon ASD), Resim,
Seramik ve Cam Bölümlerine öğrenci alımları için ön kayıtlar, 17-26 Ağustos 2009 tarihleri arasında mesai
saatleri içerisinde D.P.Ü. Kütahya Merkez Kampüs Güzel Sanatlar Fakültesi binasında yapılacaktır.
2- Adaylar farklı bölüm tercihleri yapabileceklerdir. Adayların başarı sıralamasında adayın aldığı genel
puana öncelik verilecek ve daha sonra tercih dikkate alınacaktır.
3- Posta ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecek, adayın kendisi ön kayıt yaptıracaktır.
B-ÖN KAYIT ŞARTLARI
1- T.C. Vatandaşı olmak (K.K.T.C. Vatandaşı olanlar da ön kayıt yaptırabilir). Eğitim programlarına
başvurabilmek için adayların 2009-ÖSYS’ye girmiş olmaları zorunludur.
2- Ön kayıt başvurusu için adayların;
a. Liseler, meslek liseleri, öğretmen liseleri ve güzel sanatlar liselerinin El Sanatları, El Sanatları
Teknolojisi, El Sanatları ve Çiçek, Dekoratif El Sanatları, Grafik, Grafik Sanatlar, Grafik Tasarım,
Nakış, Resim, Uygulamalı Resim, Sanat, Sanat (Resim), Seramik, Seramik Sanatı, Tasarım ve
Teknolojisi alanlarından mezun olan adaylardan aynı alanlardaki eğitim programına başvuracakların
2009-ÖSS’de puan türüne bakılmaksızın herhangi birinden en az 145 veya üzeri (ağırlıklı orta öğretim
başarı puanı eklenmemiş) puan almaları gerekir.
b. Yukarıda (a) maddesinde sözü edilen alanlar dışındaki başvurularda puan türüne bakılmaksızın en az
145 veya üzeri (ağırlıklı orta öğretim başarı puanı eklenmemiş) puan almaları gerekir.
3-Ön kayıt esnasında adayların puan türüne bakılmaksızın en yüksek olan AOBP puanı dikkate alınacaktır.
4-2008-ÖSYS’de, ÖSS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına
yerleştirilmiş adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya
düşürülecektir. Bu kural Açıköğretim kontenjanlı programları için de uygulanacaktır.
5- Merkezi yerleştirme ile bir başka yüksek öğretim programına kayıt hakkı kazanmış olanlar da ön kayıt
yaptırabilirler.
6- Bir başka öğretim kurumundan disiplin nedeniyle çıkarılmış olanlar ön kayıt yaptıramazlar.
7- Ön kayıt için gerekli belgeler:
a) Başvuru dilekçesi (dilekçe formu başvuru sırasında okuldan verilecektir).
b) ÖSS belgesinin aslı ve fotokopisi (ibrazdan sonra aslı iade edilecektir).
c) Fotoğraf (adayın ön kayıt sırasında webcam ile çekilmiş fotoğrafı belgelere aktarılacaktır).
d) Nüfus Cüzdanı ve fotokobisi.
e) Bir Ortaöğretim veya Yükseköğrenim Kurumundan Mezun Olduğunu Gösteren Belgenin (Diploma
veya mezun olduğuna dair geçici mezuniyet belgesi) Aslı ve Fotokobisi (Diplomanın aslı kayıttan sonra
iade edilecektir).
f) Kırtasiye ve sınav hizmetleri gideri olarak tek bölüm tercihi için 100 TL, birinci tercihten sonraki her
tercih başına 40 TL ilave edilerek Ziraat Bankası Kütahya Şubesi’ndeki 44078207- 5001 No’lu hesaba
yatırıldığına dair dekontun aslı (Bkz. Açıklama I ve II). Adaylar kırtasiye ve sınav hizmetleri gider
ücretini, banka dekontunun aslını getirmek şartıyla il dışındaki herhangi bir banka şubesinden, belirtilen
hesaba yatırabilecektir. Ayrıca banka şubesi kampus içerisinde olmadığı için yukarıda belirtilen ücretin
şehir merkezindeki bankadan yatırılması veya il dışından yatırılması gerekmektedir.
Açıklama 1:
a- 1 (Bir) tercih (Örneğin: Grafik I. Öğretimi) yapan adaylar 100 TL,
b- 2 (ıki) tercih (Örneğin: Grafik I. Öğretim ve Grafik II. Öğretim) yapan adaylar 140 TL,
c- 3 (Üç) tercih (Örneğin: Grafik I. Öğretim, Grafik II. Öğretim ve Resim I. Öğretim) yapan adaylar 180
TL yatıracaklardır. Adaylar ücreti bunların dışındaki her tercih için ayrıca öncekilere 40’ar TL
ekleyerek yatıracaklardır.
Açıklama 2:
Sınavlara ilan edilen gün, saat ve yerde girilmesi mecburidir. Sınavlara katılmayan adayın sınav gideri
olarak yatırdığı ücret iade edilmeyecektir. I. ve II. Oturum Sınavları aynı gün arka arkaya yapılacak, aday
sayısı salon kontenjanını aştığı takdirde sınavlara ertesi gün devam edilecektir. Adaylar ön kayıt
yaptırdıktan sonra tercih değişikliği isteğinde bulunamazlar. Bu yüzden tercih yapmadan önce ön kayıt
görevlilerinden bilgi edinebileceklerdir.
Yazışma Adresi :Tavşanlı Yolu Üzeri 10.Km. Merkez Kampüs Güzel Sanatlar Fakültesi-KÜTAHYA
ırtibat Tel. :0-274-2652045 dahili (2036-2045) Fax: 0-274-2652044
8- Aday Yerleştirme Puanlarına (YP) göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve her bölümün
kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır. Bölüm kontenjanlarının son sırasındaki puanı
izleyen adaylar kontenjan sayısı kadar yedek olarak yer alacaktır. Sıralamaya göre puanların eşit çıkması
halinde özel yetenek puanları yüksek olanlar ön sıraya yerleştirileceklerdir. Eşitlik bozulmazsa adayların
doğum tarihine göre yaşı küçük olanlar öne alınacaktır.
9- KKTC uyruklular kendi aralarında sıralamaya tabi tutulacaklardır.
10- Sınav sonuçları, değerlendirmelerin sona ermesini takiben asil ve yedek listeler halinde G.S.F ilan
panosunda ve üniversitemiz web sitesinde (Dumlupınar Üniversitesi) ilan edilecektir.
C-KESıN KAYITLAR
1- Yerleştirme puanına göre kontenjana giren asil adayların kayıtları 01-07 Eylül 2009 tarihleri
arasında yapılacaktır.
2- Kontenjan açığı olduğu takdirde yedek listeden 08-11 Eylül 2009 tarihleri arasında kayıt
yapılacaktır. Yine de kontenjan açığı olduğu takdirde, yedek listeden sırası gelenlerin kayıtları ise
14-16 Eylül 2009 tarihleri arasında yapılacaktır. Belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmayanlar
haklarını kaybetmiş sayılacaktır. Kontenjan dolmadığı takdirde kontenjan doluncaya kadar yedek
sıradan gelenlerin kayıtları yapılacaktır.
3- Aday kesin kaydını kendisi yaptıracaktır.
4. Herhangi bir bölümü asil olarak kazanan ve kesin kaydını yaptıran öğrenci, diğer bölümlerin
yedek listelerinde bulunsa dahi bu hakkından vazgeçmiş sayılır ve yedek listeden çıkartılır.
Not: Yedek listede bulunan adaylar, kontenjan açığı tamamlanıncaya kadar asil kayıt hakkının
kendilerine gelip gelmediğini fakültedeki ilan panosundan veya 0-274-2652045 (2045) no’lu
dahili telefondan takip ederek öğrenmek zorundadırlar.
D- KESıN KAYITLAR ıÇıN GEREKLı BELGELER
1- ÖSS Sonuç Belgesinin aslı.
2- Lise diploması veya geçici mezuniyet belgesinin aslı.
3- Nüfus Cüzdanının onaylı fotokopisi.
4- Adrese dayalı nüfus kayıt belgesi.
5- Askerlik çağına gelmiş erkek öğrenciler için herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt
olmasında sakınca olmadığına dair Askerlik Şubesi’nden alınmış belge.
6- 16 adet 4,5x6 cm ebadında vesikalık fotoğraf (yeni ve kılık kıyafet yönetmeliğine uygun).
7- Katkı payının ödendiğini gösteren dekont.
Açıklama 3: Sınavla ilgili diğer bilgiler sınav kılavuzunda yer almaktadır.

kaynak: http://www.dpu.edu.tr/dpu_duyuru/duy...i/gsf_ilan.pdf

Bilgilerin tamamını sınava girecek öğrencilerin hazırladığı eskizdefteri sayfalarından kopyalanmıştır, emeği geçenlere teşekkür ederim..izmir-dokuz eylül üniversitesi-buca eğitim fakültesi-2009 yetenek sınavları

Resim-ış. Öğr.
Müzik Öğr.
Beden Eğitimi ve Spor Öğr.

önkayıt
17-21.08.2009

resim sınav tarihi 31.08-03.09.2009
müzik sınav tarihi 31.08-04.09.2009
beden eğit. sınav tarihi 31.08-02.09.2009

gsl mezunları için baraj puanı 145,00

kesin kayıtlar 08-09 Eylül 2009

İSTANBUL - Maramara üniversitesi - Atatürk eğitim fakültesi - 2009 yetenek sınavları

MARMARA ÜNİVERSİTESİ
ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
RESİM-İŞ EĞİTİMİ ANABİLİM DALI
2 0 0 9 – 2 0 1 0
Y E T E N E K S E Ç M E S I N A V I
A t a t ü r k E ğ i t i m F a k ü l t e s i

2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı Resim İş Öğretmenliği Lisans
programına yüz (100) öğrenci alınacaktır.
BAŞVURU ŞARTLARI
1- Başvurular 20-21 Ağustos ve 24-25 Ağustos 2009
tarihlerinde, 9.30-12.00 ile 13.30-16.30 saatleri arasında,
dilekçe ve ekleri ile adayın kendisi veya adayın noterce onaylı
vekili tarafından yaptırılabilir. Posta ile kayıt kabul edilmez.
2- Liseler, meslek liseleri, öğretmen liseleri ve güzel sanatlar
liselerinin El Sanatları, Tasarım ve Teknolojisi, Grafik,
Seramik, Sanat (Resim), Resim alan-kol-bölümlerinden
mezun olan adaylardan, aynı alanlardaki eğitim
programlarına başvuracakların 2009-ÖSS’de puan türlerinin
en az birinden 160.000 ve daha fazla ÖSS puanı alması;
yukarıdaki alan-kol-bölümler dışındaki bir alan-kolbölümlerden
başvuracak adayların 2009-ÖSS puan türlerinin
en az birinden 185.000 ve daha fazla ÖSS puanı alması
gerekir.

BAŞVURU EVRAKLARI :
* Dilekçe
* ÖSYS sınav sonuç belgesi fotokopisi.
* Nüfus cüzdanı sureti
* Lise diplomasının ön ve arka fotokopisi veya mezuniyet
belgesi.
* 2 (iki) adet vesikalık fotoğraf (kurallara uygun ve son 6
ay içinde çekilmiş)
SINAV TÜRLERİ

1.AŞAMA SINAVI:
A-“İmgesel (Hayali) Figüratif Desen çalışması”
B- “Yarı Belleğe Dayalı Desen çalışması”
Aşama Sınavı 07 Eylül 2009 Pazartesi günü saat 9.00 ile
17.00 arasında yapılacaktır.
1. Aşama Sınavı Sonuçları 09 Eylül 2009 Çarşamba günü saat
17.00’de Başarılı-Başarısız şeklinde açıklanacaktır.
2. Aşamaya kontenjanın 4 katı çağrılacaktır. 1. Aşama
sınavını kazananlar 2. Aşama sınavına katılabileceklerdir.
Sınav Malzemeleri: 35x50 cm duralit altlık, kurşun kalem,
silgi, kıskaç

2. AŞAMA SINAVI:
“Canlı Modelden Desen Çalışması”
10 Eylül 2009 Perşembe günü saat 9.00 ile 12.00 arasında
yapılacaktır.
SONUÇLAR :
Yetenek seçme sınavı sonuçları 14 Eylül 2009 pazartesi günü
saat:17.00’den sonra A.E.F. Dekanlığı tarafından ilan edilecektir.
Yerleştirmeye esas olan puan 2009 ÖSYS kılavuzunda belirtilen esaslara
göre hesaplanacaktır. Kesin kayıtlar A.E.F. Dekanlığı tarafından ilan
edilecektir. Bu tarihler arasında kaydını yaptırmayan asil öğrenciler yerine
yedekler alınacaktır.

Y E T E N E K S E Ç M E S I N A V I
Atatürk Eğitim Fakültesi’nin tarihçesi, bir bakıma profesyonel anlamda
öğretmen yetiştirme süreci anlamına da gelir.
Yüzelli yıllık bir zaman dilimini içine alan bu sürecin ilk basamağını
Dârülmuallimin (Erkek Öğretmen Okulu) oluşturmaktadır.16 Mart 1848’de
Mekâtib-i Umumiye Nazırı Kemal Efendi’nin çabalarıyla açılan
Dârülmuallimin, yirmi yıl kadar Rüştiyelere (Ortaokul) öğretmen yetiştiren
bir kurum olarak hizmet verdi. Bu okul 1869 yılında yürürlüğe giren bir
Nizamnameyle Rüştiyelerin yanı sıra İptidai (İlkokul) ve İdadilerin (Lise)
öğretmen ihtiyacını da karşılamak üzere üç farklı bölüme ayrılarak
öğretime devam etti.
Söz konusu bölümlerden İdadi'lere öğretmen yetiştiren okula önce
Dârülmuallimin-i Aliye adı verildi. Daha sonra 1924’de Yüksek Muallim
Mektebi, 1936’da Yüksek Öğretmen Okulu olarak değiştirildi.
Fakültemizin çekirdeğini oluşturan Yüksek Öğretmen Okulu, bu tarihten
1959 yılına gelinceye kadar liselerin öğretmen ihtiyacını karşılayan tek
kurum olma özelliğini de taşıdı.
Özellikle 1970’li yıllarda görülen sistem arayışları ve bunların sonucunda
ortaya çıkan problemler, bu kurumun misyonunu olumsuz yönde etkilemiş
ve İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu, Ağustos 1978’de kapatılmıştır.
Okulun boşluğunu doldurmak üzere, 1980’de Atatürk Eğitim Enstitüsü’nün
üç yıl olan eğitim süresi 4 yıla çıkarılmış ve bu kurum Atatürk Yüksek
Öğretmen Okulu olarak tarihi misyonunu devralmıştır.
Öğretmen yetiştirmede onurlu bir geçmişi olan okul, nihayet 20 Temmuz
1982 tarihinde 41 sayılı kanun hükmündeki kararname ve bu kararnameyi
kanunlaştıran 2809 sayılı kanunla kurulan Marmara Üniversitesi’ne
bağlanarak Atatürk Eğitim Fakültesi adını almış ve gelişme sürecinin
bilinen noktasına gelmiştir.
Kökü 1848'lere kadar uzanan Fakültemiz, bugünkü yapısı ile 20 Temmuz
1982’de kurulmuştur.
Fakülte, başlangıçta bünyesindeki Eğitim Yüksek Okulu ve 8 bölümü ile
hizmete başladı. Eğitim Yüksek Okulu, 03.07.1982 tarih ve 3837 Sayılı
kanunla Okul Öncesi Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği bölümleri haline
getirildi.
Bünyesinde birden fazla diploma veren birim olan Fen Bilimleri, Sosyal
Bilimler ve Yabancı Dil Eğitimi Bölümleri Yükseköğretim Yürütme
Kurulunun 05.07.1994 tarihli toplantısında alınan kararla kaldırılarak; Fizik,
Kimya, Matematik, Biyoloji, Fen Bilgisi, Tarih, Coğrafya, İngiliz Dili, Alman
Dili ve Fransız Dili Eğitimi Bölümleri kuruldu. Böylece 1989 yılında açılan
Halk Eğitimi Bölümü ile birlikte fakülte bünyesinde bölüm sayısı 17’ye
yükseldi. Fakültede bu bölümlerdeki normal eğitime paralel olarak 1992-
1993 öğretim yılından itibaren Fizik, Kimya, Matematik ve Biyoloji
Bölümlerinde II. Eğitim programına geçildi.
Adı, Ulu önder Atatürk'ün adı ile bütünleşen Fakültemiz,1848'de başlatılan
öğretmen yetiştirme hizmetini, halen 240 akademik, 56 idari personeli ve
sekiz bine yaklaşan öğrencisiyle 1998’deki yeni yapılanma sürecinde YÖK
tarafından düzenlenen programlar çerçevesinde sürdürmektedir.
Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı
Estetik beceri ve beğenileri gelişmiş, edindiği bilgileri topluma yansıtabilen,
çağını izleyip yorumlayan, sanatsal gelişmelere katkıda bulunabilecek,
yaratıcı resim öğretmeni yetiştirmek başlıca amaçlarındandır. Bu amaçlar
doğrultusunda deneysel eğitim öğretim programı uygular.
Eğitimde ana ilke: Sanat eğitiminin temel kavramları ve anasanat
atölyelerinde araştırmalarla yaratıcı kişiliği geliştirmektir.
Eğitimde öğrencinin bilgi, beceri, bilimsel düşünme ve yaratıcı
yeteneklerinin gelişmesini sağlayan deneysel çalışmalar; genel kültür,
eğitim formasyonu ve gezi, gözlemle desteklenir.
Öğrencilerin, yaratıcı yetenekleri izlenerek II. Sınıftan itibaren resim, grafik,
heykel, seramik, tekstil, özgün baskı, endüstri ürünleri tasarımı, fotoğraf
anasanat atölyelerinden birinde kişisel gelişmelerine olanak verilir.
Bölümde Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik/Doktora programı
verilmektedir.
Uyarılar
1- Yanında Fakülte tarafından verilmiş fotoğraflı Sınav Giriş Kartı ve
fotoğraflı resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya
pasaport) olmayan aday sınava alınmaz.
2- Adaylar sınav salonlarını ilk 60 dak. ve son 30 dak. içinde
terkedemezler.
3- Sınav sırasında kurallara uymayanlar, kopya çekenler veya kopya
çekmeye yeltenenler, sınav disiplinini bozanlar başarısız sayılırlar.
3- Sınava geç gelenler ya da herhangi bir aşamasına katılmayanlar için
özürleri ne olursa olsun yeni sınav yapılmaz.
4- Sınavlarda yalnızca Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı tarafından dağıtılan
kağıtlar kullanılır.
5- Sınav salonlarına görevli ve gözetmenlerin dışında kimse giremez.
6- Sınav sırasında cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi kayıt cihazlarının
bulundurulması kesinlikle yasaktır.
Posta adresi :
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlığı
Göztepe Yerleşkesi 81040 Fikirtepe-Kadıköy / İSTANBUL
TEL: 0 216 330 73 69 / 330 77 63 / 330 72 46 / 345 47 05-
06-07
FAX: 0 216 338 80 60
Resim-İş Eğitimi dahili tel: 179-128
İl gil i WEB al anl arı:
Marmara Üniversitesi
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi