Hamur İşleri Rus Mantısı-Resimli

kedi dili

EN BÜYÜK TÜRK ATATÜRK!
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2008
830
7
bizim evinde devamlı sofrada yer alan bir yemektir,türk mantısında farkı şekil ve boy,rus mantı biraz daha büyük,ve böylece eti daha fazla oluyor,benim eşim eti çok sever o yüzden hep rus mantı yap der...

kuru soğanı rendeliyorum

yuvka için:
2 su bardağı su
1 yumurta
tuz
aldığı kadar un
içi: 500gr dana-kuzu yağısız kıyma,tuz kara biber,3 büyük baş kuru soğan,bir kaşık tereyağı

yuvka malzemeleri bir kapta karıştırıyorum,unu ilave edip sert bir yuvka elde ediyorum,sonra bu yuvkayı derin bir kaba koyup üzerine porselen tabağı ile kapatıyorum,böylece 10-15 dk bekletiyorum,sonra bu tabağı kaldırınca yuvka yumuşacik ve pürüssüz oluyor,
diğer tarafta kıyma kuru soğanla,tuz,kara biber ile ve bir kaşık tereyağı ile(kıyma yağlı ise tere yağı kullanmıyorum)güzel güzel karuştırıyorum.
sonra yuvkadan bir parça alıp oklava yardım ile açıyorum,ve küçük kahve finca yardım ile yuvarlak daireler elde ediyorum,onların ortasına kıyma koyup kapatıyorum,sonra ise işlem ayını,suyu kaynatıp tuz atıyorum,ardından da mantı,yukarı çıktıktan sonra 10 dk kadar daha kaynatıyorum,ben ilik gibi olmasını seviyorum,sonra sarmısaklı yoğurt ile servis ediyorum,dediğim gibi sadece şekil ve boyut farklı,işlemler ve içirilikler aynı türk mantısının...herkeze afiyet olsun..

photo0795k.jpg
baştan yuvka böyle pırtık pırtık kaydirigubbakcemile3
photo0796.jpg
bu tabağı ile kapatıp 10-15 dk bekletyorumşakkıdı
photo0797.jpg
bu ise bu süreden sonra hali,gayet güzel,hiç pırtık yok,yumuşacikopuyorumnanaktan
photo0799.jpg
photo0800n.jpg
photo0802s.jpg
photo0805.jpg
opuyorumnanaktan:nazar:

Ellerinize sağlık..
Rus mantısını daha farklı biliyorum ben şekil olarak ..
Çok leziz oluyor:)

Paylaşım için teşekkürler

sanada canım teşekür ederim:1hug:,evet herkez farklı şekil verirCADIARZU,bu zevkine kalmış birşeybuyrunnnnnnnnn,annem hiç böyle kapatmaz mesele,yarım ay şeklinde bırakırturkbayragi,ben böyle uçları kapatıyorum,herkez farklı :icecream::nazar:

hayır diyemeyeceğim tek yemek mantıdır..şimdi bir tabak olsada yesem...çok güzel görünüyo..ellerine sağlık..

diğer adı Pilmeni imiş CADIARZU feci lezzetli görünüyor ya ben bu topicte durmiyim fazlacokacimcoook

emcan01:nefis görünüyor.......... eline sağlık teşekür ederim canımkaydirigubbakcemile5
gönülyarası:hayır diyemeyeceğim tek yemek mantıdır..şimdi bir tabak olsada yesem...çok güzel görünüyo..ellerine sağlık.. teşekür ederim canım buyrun beklerim mantıyaa.s.
erinona: diğer adı Pilmeni imiş CADIARZU feci lezzetli görünüyor ya ben bu topicte durmiyim fazlacokacimcoook evet canım aynen deği gibi pelmeni,yemeye beklerim a.s.
march7: evet pilmani...çok hoş...mantı olsunda memleket farketmez...teşekkürler...:smiley-cool: haklısın canım,mantı olsun,memleket farketmez,sana da teşekürler:1hug:
incitanemtuana: ellerine saglik canim
bir tabak rica etsemcokacimcoook saoğl canım,sana 10 tabak feda olsunbuyrunnnnnnnnn,gel hazırlıyorum sanada üstüne de tereyağı gezdirdimcokacimcoook

sık sık yaptığım bir tarif,ama ben çerkez bir arkadaşımdan öğrenmiştim,onlar patatesle yapıyordu ve adına pisi haluj diyordu,ben ise kıyma ile yapıyorum...
enfes görünüyor,tattığım ve yaptığım içinde biliyorum ki oldukça pratik ve lezzetli bir tarif...
sizinde ellerinize sağlık...

sık sık yaptığım bir tarif,ama ben çerkez bir arkadaşımdan öğrenmiştim,onlar patatesle yapıyordu ve adına pisi haluj diyordu,ben ise kıyma ile yapıyorum...
enfes görünüyor,tattığım ve yaptığım içinde biliyorum ki oldukça pratik ve lezzetli bir tarif...
sizinde ellerinize sağlık...
teşekür ederim canım:1hug:,senin bahsettiği patatesli bende yapıyoruma.s,bizde vareniki adlı ile geçiyorlar,birde,patates yerine ben çekirdekten ayklanmış ve üstüne biraz şeker serpilmiş vişne koyorum,yarım ay şekli bırakıyorum,o da vareniki,ama tadı enfess oluyorcokacimcoook,dene istersen,bazıları çilek koyorlar,,ama şekerli vişne gibi olmıyor,piştikten hemen sonra da onların üstüne bir parça tereyağı bırakıyorum,çok lezzis:icecream:,of yarın yapim,dayanamam..:asigim::nazar:

:81:
hiiim ben bugun onun yalancisindan yaptim ama lor peynirli.
canım senin de ellerine sağlık,ben de yaparım lor peynirli,onların ismi da vareniki,ayrıca yaz aylarında çilekli ve vişneli(vişnelerin çekirdeği çıkarıp hafif şeker serpip harc olarak kulanıyorum)çocuklar bayılıyor,denemeyi tavsiye ederim:81:

canım bu kapatma şeklini nasıl yapıyorsun ben baktım anlamadım çok güzel gözüküyor ellerine sağlık :)

canım bu kapatma şeklini nasıl yapıyorsun ben baktım anlamadım çok güzel gözüküyor ellerine sağlık :)
teşekür ederim canım,çok kolay : kahve fincanla hamurdan bastırarak daireler alıyorum,sonra ortasına harcinı koyarakyarım ay şeklinde kapatıyoruz,en son uçları birleştiriyoruz, $pelemen-lepim[1].jpg ve bu tombiş şekil oluşuyorş:nazar:afiyet şeker bal olsun

Son düzenleme:
X