İşgörmezlik raporu, doğum parası, süt parası

nesoc

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2009
204
1
Ben özel bir şirkette sigortalı olarak çalışıyorum. 32 haftalık hamileyken doktorumdan 38. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Tek isteğim bu çalıştığım süreleri doğum sonrasına ekleyerek bebeğimin yanında daha fazla kalmaktı. Fakat rahatsızlıklarımdan dolayı 3 hafta daha çalıştım ve 35. haftanın sonunda doktorumdan iş görmezlik raporumu alarak işten ayrıldım. Doğumdan sonra bu çalıştığım 3 haftayı iznime eklemek istedim fakat SSK " 38. haftaya kadar çalışsaydım eklenebileceğini yoksa eklenemeyeceğini" söyledi. Bebeğimi evde bırakarak birkaç kez SSK ve hastane arasında mekik dokudum. Sonunda olmayacağına karar verdim ve tam işe başlayacakken kendi şirketimin muhasebecisi beni uyardı ve doktorun verdiği iş görmezlik raporunda işe başlama tarihini bu 3 hafta çalışmışlık süresini ekli olarak değiştirtmemin işe yarayacağını söyledi. Dediği gibi yaptım ve SSK dan iznimi ve dolayısıyla paramı aldım. Yani nekadar çalıştıysanız bunu doktorun iş görmezlik raporundaki yasal işbaşı sürenize eklemesi gerekiyor.
Ben bu konuda çok sıkıntı çektim. İnternette de çok araştırdım fakat cevap bulamadım. Bu yaşadıklarımı o yüzden yazıyorum.
Ayrıca ben doğum iznindeyken de maaşımı tam aldım. İşe başladığımın ertesi günü SSK paramı postaneye yatırdı. Ben de o paranın üzerinden sanırım 70 TL süt parasını alıp geri kalanını şirketime verdim.
Herkesin bilgisine a.s

güsel paylaşım teşekkür ederis cnm benmde merak ettiğim hamilelik süresünce çalışmamış bir kişi süt parası alabiliomu sigortadan o 70 tl olan parayı ben beş ay önce doğum yaptım araştıramadım bi türlü bilgisi olan paylaşırsa sevinirim:)))veriyolarsa neden almayalım dimi devlet bizde bi kuruşunu dahi ırakmıoo bizde bırakmayalım :kahve:

ayy kimse süt parasını almadı sanırım aaa yazsanızya kısslar merak ettim cnm delikafadulden

Kızlar ben postaneden paramı alırken oradaki görevli bu paranın 70 tl si süt parası gerisi iş görmezlik parası diye açıklama yaptı. Beyazbulut belki sana bunu açıklamamıştır. Maaşının içinde vermişlerdir.

Demircik sen normalde çalışıyordun fakat hamilelik süresince mi çalışmadın ?

bana da ssk başvurum sırasında söylemişlerdi , bu kadar para alıcaksın ama 70'i senin süt paran geri kalanı işyerine vereceksin demiişlerdi , bozdura bozdura harcadım o 70 lirayı kaydirigubbakcemile3

X