Hamilelikte Saç Boyama

kızlar elbette boyatanlar var görüyoruz, ama benim doktorumda saç boyası kesinlikle yasak dedi, henüz hamile değilim olduğumda da boyatmam.
Hatta ben bitkisel boyalar falan dediğimde de nasıl inanıyorsun bitkisel olduğuna demişti.

Bence biraz sıkın dişinizi, nelere katlanılıyor hamilelik sürecinde beyaz saça mı katlanılmayacak sanki:)

haklısın :)

evet tam anneme gidip dip yaptırıp kestireceğim çok kötü oldular dedim aaa bir baktım ki minicik gelmiş şu anda ne boyatırım ne kestiririm 9 ay beğenmeyen beğenmesin önemli olan minicik gerçi allah yazmamış olsun ama birşey olursa ayrıca vicdan azabından da mahvolur insan o en değerli varlık

hayırlı olsun canım bebişin 9 ay nedir ki cabucak gececek :)

beim saçım sarıydı ve diplerim çok çıkmıştı, boyatmak istedim doktorum sarı olmaz dedi, açıcı kulladıkları için, ama tek renk boyayla boyayabilirsin dedi. bende 5. ayımdan sonra kahveye boyadım saçımı, diplerime fazla sürmedim. bişey olacağını düşünmüyorum

hamileliği hiç ama hiç ummadığım için ben 2 hafta önce boyattım saçlarımı... dilerim bi sankıncası olmamıştır :nazar:

Merhaba, bebeğiniz sağlıklı doğdu mu. Doktorunuzun yorumu ne olmuştu bu konuda ben de kan testim negatif çıkınca saçımı boyadım ama hala adet göremedim. Bayağı endişeliyim. Testi yanlış yapmış olabilirler mi diye:1no2:

Hamilelikte saç boyatmak ile ilgili kesin bilgi yok hiçbir yerde.
Bu durumda doktorumuza güveniyorsak söylediklerini yapmalıyız tabiki..
Mesela benimki baştan beri boyatabileceğimi hatta istersem hergün değişik renge boyatabileceğimi söylemişti.
Yakın zamanda da boyatıcam bitkisel boyayla..

kızlar ben de 18 haftalık hamileyim bence ilk 3 ayda saçları kesinlikle boyatmamak gerek ben kuaförümle konuştum o bana 5.aydan sonra boyanabilir dedi saçlarım röfleli ve artık boyamak istiyorum ama genede ilk 5 ayın dolmasını bekleyeceğim ve bitkisel boya kullanılmasını isteyeceğim

yarın doktoruma sorcam gebelikte saç boyamanın sakıncalarını beyaz saçlı kendimi kötü hissediyorum

hamileyken saçını boyatan ve bebeğinde sorun olmayan varmı yaa bende boyatmak isityorumbilmiyorumkismile

benim kendi saçım siyah. kullandığım saç sarıya yakın. saçımın dipleri geldi üstelik kız kardeşimin de düğünü vardı 2 hafta önce. ama ben yine de bebeğimin sağlığından daha önemli bişey yok dedim ve boyatmadım. doğuma kadar da boyatmıycam.çok çirkin bi görüntüm oldu. ama ben önemsemiyorum bebeğim daha öenmli

zararlı olduguna dair kesin bi sonuç yok aslında ama çok istiyorum cesaret edemiyorum bende

ben gebelikten önce saçımı kendi rengine boyatmıştım,dip boyasıyla falan uğraşmayım diye...ama dayanamıyorum,renk renk boyatmak istiyor canım:)))druma da sormadım,bi sonraki seferde sorarımartık.

Selam kızlar bende 17 yaşımdan bu yana ırsi beyazlama var.Ve 19 yaşımdan bu yana boyuyorum saçlarımı.Şuan 9 haftalık hamileyim.İnanılmaz derecede 2 ayda beyazlarım çıktı kına taşı kırıp kına yaktım,yoksa beyazlarım kırmzı olucaktı.İçim rahat,tamamen doğal.ama bir arkadaşım vardı ;bakımsızlığa dayanamam ben,kariyer sahibi iş kadınıyım deyp röflesni yenilemişti ilk aylarında.çocuk şuan 1.buçuk yaşında.bişisi yok.içiniz nasıl rahat ediyosa öyle yapın.Çok takarsanız nasıl düşünürseniz öyle olur....
zemuszemus​

arkadaşlar ben daha adetimi bekliyorum.beklenmeyen adet tarihim 5 ekim.saçlarımı beyazlarımdan dolayı boyatmak istiyorum.olur da Hamilesem ki daha bilmiyorum bu yaptıracağım boya bebişime zararlı olacak mı?sonuçta insan bilmeden ilaç da içebilir.acaba napsam boyatsam mı boyatmasam mı?lütfen yardımcı olur musunuz?teşekkürler

Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.
Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.
Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz.

Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.
Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.
Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz.

zararlı olabilecegine yönelik herhangi bir veri yoktur demişler ama tersine dair de kesin bulgular yok...gebelikte sac boyamak zararsızdır diye kesin bir söylem duymadım ben hiç...hiçbir doktor da böyle bir şey söylemiyodur sanırım...söyleyenlere de güven olmaz cünkü tıbbi olarak dogrulanmıs bir sey degildir...varsayımlar üzerine konusuluyor...yedigimiz gıdalar, yaşadıgımız ortamlar bin bir türlü risk faktörü içerip, her türlü kimyasal madde bi şekilde hayatımıza giriyor ve biz buna hiçbir şekilde engel olamıyorken, en azından elimizde olan seyleri yapmayarak bebişleri daha fazla zehirlemeyelim bence....sac boymamak, içeriği tam bilinmeyen kremleri kullanmamak, kozmetik ürünleri kullanmamak, sigara içmemek, olabildigince dogal beslenmek, vs...elimizde olan o kdar cok sey var ki aslında ama hiçbirini yapmıyoruz ya da yapamıyoruz...

X