Hamilelikte Saç Boyama

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
6.086
95
37
Hamilelikte Saç Boyama

Gebelikte biz jinekologların en sık olarak karşılaştıkları sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur.

Bazı hekimler saç boyatmanın gebeliğin ilk üç ayında olmaması ve daha sonra olabileceği yönünde görüş bildirirken diğer bir başka grup ise dip boya yapımının zararlı olabileceğini savunmaktadır.

Boya maddesi olarak piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Yine bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır.

Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.

Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz.
alıntıdır

Son düzenleyen: Moderatör:
paylaşımın için teskler... bu hafta sonu saçımı kestirdim boyayıda konustuk kuaförümle röflede bişi olmaz ama dip boya sakıncalı dedi röflede diplere sürmedikleri için olsa gerek

teşekkür ederim benim bebeğim 2.ayında lüskten değil benim saçlarım beyaz ve bebeğim için 2 aydır böyleyim 1 ay daha dayanıp röfle yaptıracağım.aynaya bakınca kendimi beğenmiyorum ama daha minicik can nasılda kıymetli onun için sabrediyorum.

hamileliği hiç ama hiç ummadığım için ben 2 hafta önce boyattım saçlarımı... dilerim bi sankıncası olmamıştır :nazar:

Kizlar merhabalar
geçen gün saçimi patlican moruna boyattim bugün yarinda balyaj attirmaya gideceğim ama yaklaşik 1 aydir korunmasiz ilişkiye giriyoruz ya hamile kaldiysam zarari olmaz dimi test aldim gebelik yok ama yine de korkuyorum ilkgünlerinde bişey olurmu hamile olduğumdan değil sadece endişedir..merak..
Tecrübelerinize ve tavsiyenize iht.var

Kizlar merhabalar
geçen gün saçimi patlican moruna boyattim bugün yarinda balyaj attirmaya gideceğim ama yaklaşik 1 aydir korunmasiz ilişkiye giriyoruz ya hamile kaldiysam zarari olmaz dimi test aldim gebelik yok ama yine de korkuyorum
tecrübelerinize ve tavsiyenize iht.var

bende hamile olduğumu bilmeden yaklaşık 6 haftalıkken saçımı boyamıştım umarım bebeğime olumsuz bir etkisi olmaz

ben de daha 4 haftalık hamileyim. bende de cok beyaz var ve rahatsız edici şekilde belli oluyor. doktoruma da danışıp organik boyatmayı düşünüyorum. umarım doktorum onaylar.

kıslar 3 aylık dönem geçmeden dipler boyanmas die duymuştum bu tamamda bazılarıda kestrme flan dio bu sadece batıl inanç gibi bişe dime yoksa ne zararı olcak saç kestirmenin?

ben dr.a 9 haftalıkken gittiğimde ben bişi demeden o sakın saçını boyatma dedi demekki sakıncalı bence de boyatmamak gerekiyor.

Ben bir kaç yerde bu konu ile kesin sonuçlu makaleler okumuştum.

Bunlardan biri, hamilelik sırasında "düzenli saç boyatmanın" bebeğe zararı 10 yaşına kadar ortaya çıkması imiş. Bunun sonucu olarak bir çocuğun "kan kanseri" olma riski, ciddi alerjik reaksiyonlar, zeka geriliği, astım hastalığı gibi çok çok ciddi hastalıklara maruz kalmalarının oranı yüzde 85 cıvarında imiş. Oranın yüzdeliğine dikkatinizi çekerim.

Anne olmayı çok arzulayan bir kadın olarak, genetik nedenlerden dolayı saçımın beyaz çıkmasını da hesaba katarsak.. hiçbir şey bu riskleri evladına yansıtmaya değmeyeceğidir.

Yine de karar sizin.

banada sakın boyatma dedı ama şimdi 6.ayımdayım artık sacını boyatabilrsın dedi ,bgun gittim bitksel bı boya aldım inşşşşş bir zararı olmaz,yınede diplere fazla bulştrmadan boyamkta fayda var bence arkdaslar:emir_bebek:

merhaba arkadaşlar ben 7 haftalık hamileyim bende saçlarımı geçen ay 3 defa boyadım ama hamile olduğumu bilmeden şimdide çok korkuyorum inşallah bişe olmaz.

saçlarım bembeyaz çalışıyorum 20 günde beyazlar otaya çıkıyor boyamam gerekiyor 3. çocuğu bu nedenle yapmak isteğime engel oluyorum bir kızım olsa nr güzel olurdu oysa

gülben ergen de hamile ama saçları hep boyalı diğer sanatçı hamilelerde öyle onlar ne yapıyor acaba

Kızlar benim saçlarım platin sarı röfleli..Hamileliğimin 3 ayını bir hafta sonra bitiriyorum.Doktorumla ve diğer doktorlarlada defalarca konuştum bu arada belirteyim ben güzellik uzmanıyım ve saçın içinde 15 yıldır varım.Şuana kadar kanıtlanmış bir zararı yok.Organik boyalarda normaller kadar olmasada kimyasallar var.. Bence boyamanın (ayda1) bir zararı yok.Röfle içinde çekinilmesin diplere bişi uygulanmıyor yalnız ağızlık takılarak boya işlemi yapılmalı.Sebebide teneffüs etmeyelim keskin kokuyu.Çok pipirikli bir tipimdir ve zor ikna olurum.Şu konudaki iknamda işimin bu olması ve çok ama çook araştırmam..tabiki bu benim düşüncem.Doktorumun dediği bişiyden çok etkilendim.Kendini nasıl iyi hissediyorsan öyle davran çünkü sen stresli olursan bebeğinde etkilenir.Bende doğrusu o anki durumundanmıdır bilmem çok iyi geldi iki cümle. Şuan boyamım zamanı geldiğinde gidicem yaptırıcam ben hem bakımlı hemde mutlu bir anne adayı olarak yaşamak isitiyorum hemde bebişim beni güzel gördün:))))))))

gülben ergen de hamile ama saçları hep boyalı diğer sanatçı hamilelerde öyle onlar ne yapıyor acaba

evet ona bakarsan hollywood yıldızları da öyle. bence gayet de boyatıyorlar. yalnız bazıları ilk 3 ay inzivaya çekiliyor olaylarına giriyorlar ya bence o zaman zarfında boyatmıyorlar saçlarını. o yüzden de ortalıkta görünmüyorlar.
işleri güzel olmak olduğu için bence o riski göze alıyorlar. mesela çağla şıkel de hamile ama boyalı saçları :1closedeyes:

bence hersey bebegimiz için gecen gun sinirlerim o kadar bozulduki saclarımı boyatmak istedim esim zararlı ama boyatmak istiyorsan karısmıcam dedi eger bişi olursa omur boyu vicdan azabı cekersin dedi aslında cokda haklı konustu ben sabredecegim nasıl olsa beyazım yok 4 ay daha ne sacımı kestirecegim nede boyatacagım

bence hersey bebegimiz için gecen gun sinirlerim o kadar bozulduki saclarımı boyatmak istedim esim zararlı ama boyatmak istiyorsan karısmıcam dedi eger bişi olursa omur boyu vicdan azabı cekersin dedi aslında cokda haklı konustu ben sabredecegim nasıl olsa beyazım yok 4 ay daha ne sacımı kestirecegim nede boyatacagım

evet tam anneme gidip dip yaptırıp kestireceğim çok kötü oldular dedim aaa bir baktım ki minicik gelmiş şu anda ne boyatırım ne kestiririm 9 ay beğenmeyen beğenmesin önemli olan minicik gerçi Allah yazmamış olsun ama birşey olursa ayrıca vicdan azabından da mahvolur insan o en değerli varlık

Kızlar elbette boyatanlar var görüyoruz, ama benim doktorumda saç boyası kesinlikle yasak dedi, henüz hamile değilim olduğumda da boyatmam.
Hatta ben bitkisel boyalar falan dediğimde de nasıl inanıyorsun bitkisel olduğuna demişti.

Bence biraz sıkın dişinizi, nelere katlanılıyor hamilelik sürecinde beyaz saça mı katlanılmayacak sanki:)

X