muhallebiler...

firildakmerdane

Guru
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2008
132
22
arkadaşlar gece yatmadan önce bebişlerinize ne veriyorsunuz..hazır muhallebi kullanıyormusunuz..çok zararlıymış hazır muhallebiler..kendiniz yapıyormusunuz..yapıyorsanız tarifini yazarmısınız...herkesle paylaşalım nasıl muhallebi yaptığımızı :)))

önce ben başlayayım...daha dün hazırlamaya başladım kendim muhallebi...

biraz süt...sütün iki katı su...yani sütü sulandırıyorum..içine irmik çok az şeker ve nişasta koyup karıştırıyorum...dün benimki yedi..ama çok memnun kalmadı..şayet hazırlar ona daha iyi geliyordu..ama ben kendim yapmaya kararlıyım...şakkıdı

ek gıda topıgınde detaylı tarıfler var aslında

ama ben soyleyeyım
her aksam olmasa da haftada en az 3 aksam kendım yapıyorum
aptamıl junıor sutu sulandırarak mama tavasına koyuyorum
ıcıne de daha evvelde hazırladıgım prıncunu, nısasta, ırmık, mısır unu toz karısımından ılave ederek pısırıyorum
seker kullanmıyorum cevız ve pekmezle tatlandırıyorum

bende kuru meyvelerle (kayısı,üzüm)hazırladığım şekersiz hoşafın içine ocaktan indirmeye yakın irmik koyuyorum..katılaşınca altını kapatıp ceviz pekmez ve herhengi bir meyveyle(armut,muz ,şeftali,kavun olaBıLıR)RONDODAN GEÇıRıYORUM..

kaç kere aldım hazır mamalarını kızım sevemedi hiç birini. 1-2 kez kendim yaptım sulandırılmış sütle. onu sevdi. ama süt için biraz daha beklemeli diye düşündüğümden sık sık yapmıyorum. zaten akşam o kadar huysuz oluyo ki kaşıkla biey yedirmek imkansız

bende akşam yatmadan önce milupanın sütlü meyveli muhallebisinden veriyorum bir biberon...kendim yapmayı denemedim hiç, tariflerinize göre deniyim bende...sevgiler

bende hero baby veriyorum

ilk başlarda kendim yapıyorum

süt koyduğum için içim rahat etmedi

tekrar dönsem iyi olur aslında

süt kahvaltıda falan veriyorum artık

ben de arı mama veriyorum her gün
arı mamayı seviyorum ve güveniyorum
çünkü ben sadece 15 gün süt emmişim ve eczanelerde satılan mamaların hiçbirini sevmemişim
annem sadece arı mama ile büyütmüş beni

ben 300 cc suyun içine 1 tatlı kaşığı pirinç unu,1 tatlı kaşığı buğday nişastası,1 tatlı kaşığıda mısır nişastası koyuyorum piştikten hafif soğuduktan sonra 6-7 ölçek milupanın 3 numara mamasından koyup karıştırıyorum. severek yiyolar.

Kızlar bende Milupanın gece muhallebileri veriyorum.Özellikle yedi tahıllı olan çok tok tutuyor.Sabaha kadar uyanmıyor benim oğlum.Bende zararlı olduğunu duymamaıştım.Devam sütleri de aslına bakarsanız mama sayılır.Zararlı olsa doktor niye önersin diye düşünüyorum.Ayrıca Milupanın tüm ürünleri çok güzel ben çorbasından tutunda sabah kahvaltısına kadar hepsininden iki çeşit alıyorum dönüşümlü veriyorum tabi bigün kendim hazırlyorum ertesi gün mama veriyorum.Böylelikle hiç sıkılmıyor yavrum.Hepsinide severek yiyor

Bende doktorumuzun verdiği tariflerden yapıyorum.
Mesela;
Henüz 1 yaşına gelmediği için süt kullanmıyorum, kendi sütümde yok maalsef :KK43: 1 su bardağı suya 2 dolu tatlı kaşığı pirinç unu veya 1 yemek kaşığı normal unu koyarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriyorum. ocaktan alınca (çok katı olmaması gerekiyr) 6 ölçek aptamil formül süt koyuyorum, iyice karıştırıp biraz ılınınca mevsimine göre meyve koyuyorum mesela; armut, muz, elma, çilek.....
Çok severek yiyor Oğuzum.
Sevgiler
Gülter

X