Kanaat Lokantası - Üsküdar

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.762
60
Yaklaşık 75 yıldır hizmet vermekte olan ve artık kült bir restaurant haline gelmiş olan Kanaat’i çok uzun yıllardır Rumelili bir aile yönetmekte. Yaklaşık 65 kişinin çalıştığı tesiste çalışanların hizmet ortalaması 30 yıl. Bu nedenle lezzette, hizmette uzun yıllardır hiç değişmiyor. Kapıdan içeri girer girmez sizi o envayi çeşit tatlının olduğu reyon karşılıyor. Daha yerinize oturamadan tatlıların camına yapışıyorsunuz.

43225501_66dbab2de1_o.jpg

O güzelim yassı kadayıflar, peynir tatlıları, ayva tatlıları, kabak tatlısı sütlü tatlılar vesaire vesaire. Ve hemen ardından masanızı bulmadan önce yemeklerin sergilendiği bölümden yemeğinizi (ya da yemeklerinizi) seçiyorsunuz.

kanaat.jpg

Ardından masanıza oturuyorsunuz. Kanaatte 35 yıldır çalışmakta olan Mustafa amca kulağının arkasındaki kalemini eline alıp yanınıza geliyor ve siparişleri alıyor.

Konuşmayı çok sevmiyor ama yüzündeki tebessümde eksik değil. Biz çorba, Batur ise zeytinyağlı enginar ile başlıyor.

Ardından Ben özbek pilavı ve az lahana dolması sipariş ediyorum.

Selda ve Batur önce az ıspanak alıp paylaşıyorlar ve ardından nohut pilavları geliyor. Bu arada ortaya güveç geliyor.

Tabii bu arada sürekli bizim masaya çalışan Mustafa amca bile artık konuşmaya başlıyor. Tatlı faslına geçiyoruz, ben “Rumeli Tatlısı / Kaymaçina” dedikleri Creme Brulee benzeri tatlıyı sipariş ediyorum, 2 tanede kaymaklı ayva tatlısı geliyor, bir de aşure.

Kaymaçina’da hafif bir yumurta kokusu var ama diğerleri muhteşem. Çaylarımızı Mustafa amcanın yanaklarından kan fışkıran yeğeni “komi şefi” Mustafa getiriyor. Şirket İngilizce kursuna yollamış ve mutfaktan servise geçiş yapmış. Komi şefi Mustafa, Mustafa amca gibi değil, anlatmak istiyor. Niçin şimdi de Fransızca da öğrenmek istediğini, niçin bu kadar çok kilo aldığını Batur’un göbeğini kontrol ederek uyarıyla anlatıyor. Batur tabii ki o muhteşem dondurmayla kapanışı yapıyor.

264801003_9c4c3d2d27.jpg

Mustafa amca’dan hesabı istediğimizde, o uzun listeyi eline alıyor ve toplamaya başlıyor; “Yahu kağıtta yer kalmamış”, diyor ve toplamı adisyonun arka tarafına yazıveriyor. “Kanaat”kar bu lokantada bu yediklerimizin hepsi için sadece 44 ytl hesap geliyor. Bir de ufak not Kanaat’te kredi kartı geçerli değil. Biraz yavaş çalışsada vale park hizmeti var.
.sofra.com

googlede bakarken en sevdigim lokantalardan birinin en sevdigim sitede bulunmasi mutlu etti beni :))

bir esnaf lokantasına göre yemekleri lezzetli,ama bir o kadar da pahalı bir yer.

yaklaşık 2 sene önce gittiğimizde beğendili kebap ve bir tatlıya

(2 kişi) 35 lira gibi bir hesap ödemiştik.bize pahalı gelmişti.ayrıca çalışanlar

fazla ilgili değillerdi.

bu yüzden benim kanaatim kanaat lokantasının pek de abartılı bir yer olmadığı...

meşhur ya, vardır bir hikmeti deyuuu gittiğim, ama ne servisi ne yemeklerini beğenmediğim lokantadır kendileriii :dilcikar:

Biz ailecek giderdik Kanaate.Yıllar sonra o zaman nişanlıydık, eşimi de aldım Kanaate gittik.Beğenmedim.Garsonlar ilgisiz, yemek çok iyi değildi.Tatlıları halen çook güzel ama.Esnaf lokantasına göre pahalı olduğunu bilerek gittik, eskiden değiyordu şimdi çok beğenmedim.:sm_confused:

tavuk göğsü tatlısının gözü kapalı bir lokmada yenilebileceği tek mekan bence..

X