Poğaçalar Mayalı Poğaça(Sigara Böreği şeklinde) Resimli

loneliness

Rabbime şükürler olsun
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2008
2.465
7
çok güzel yumuşacık bir poğaça oluyor. her özel misafirime yaparım ve herkes muhakkak tarifini sorar. çok da pratik bir poğaça.

suyu ve sütü ılık hale getiriyoruz.
ben mikrodalgada ısıtıyorum. küçük bir tencerede ocakta da ısıtılabilir.

1 su bardağı ılık su
2 su bardağı ılık süt
1 su bardağı sıvıyağ
1 paket yaş maya(42gr)
4-5 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
aldığı kadar un(1 kilo alıyor)
üzeri için 2 yumurtanın sarısı
maydonozlu peynirli iç

ılık suyun ve sütün içerisine mayamızı ve 4-5 yemek kaşığı şekerimizi ekleyip mayayı karıştırarak eritiyoruz.
daha sonra yağı ekliyoruz.karıştırıyoruz.
en sonunda tuz ve unumuz ekliyoruz. elimize yapışmayacak kıvama gelene kadar güzelce yoğuruyoruz.
hamurumuzu 10 dakika kadar üstü kapalı dinlendiriyoruz.
hamurumuzu 4 parçaya ayıyoruz ve her bir parçayı merdaneyla 30 cm çapında açıyoruz. merdanenin uzunluğu kadar olacak.
açtığımız hamuru sigara böreği keser gibi 8 parçaya kesiyoruz. geniş kısmına hazırladığımız içten koyup sigara böreği şeklinde sarıyoruz.
yağlı kağıt serdiğimiz tepsilere dizip yarım saat dinlendiriyoruz.(benim elim yavaştır, 2.tepsiyi açarken 1.tepsi zaten kabarmış oluyor)
üzerine yumurta sarısı ve çörek otu ekleyip 160 derecede yarım saat kızarana kadar pişiriyoruz.

Son düzenleme:
resim240r.jpg

sigara böreği şeklinde kestik.
içimizi koyduk.
resim239k.jpg

kabardıktan sonra yumurta sürdük,çörek otu serptik.
resim234.jpg

resim237v.jpg

mis gibi fırından çıktılar.
resim235.jpg

afiyet olsun.

Son düzenleme:
büyük görmek isterseniz resimlerin üzerine tıklayın.
4 bezeyi 8e bölünce toplam 32 tane poğaça çıkıyor. benim fırınım küçük olduğu için 3 tepsi ancak aldı.sıkışık dizmeyin.resimelrdeki gibi pişince çok kabarıyor.
çok diyenler malzemeyi yarıya bölebilir. ama hiç bayatlamıyor. 4-5 gün aynı yumuşaklıkta yenebilir.

siz de ekleyin resimleri muhakkak.
gerçekten kendim yaptım diye söylemiyorum çok lezzetli oluyor.

ellerine sağlık canım...
mazemeleri normal poğaça mazemesi gibi diyebiliriz...
ama doğrusu sigara böreği gibi poğaça yapmak hiç aklıma gelmezdi benim...
çok hoş gözüküyor....yakın zamnda bende deniycem...

tarif için tekrar teşekkürler bugün yaptm çok güzel oldu ve yumuşacık resım yüklemeyı bilmediğim için yükleyemıyorum

tarif için tekrar teşekkürler bugün yaptm çok güzel oldu ve yumuşacık resım yüklemeyı bilmediğim için yükleyemıyorum

tarifi denemeye değer bulduğun için teşekkür ederim canım.
evet gerçekten yumuşacık oluyor. insanın yedikçe yiyesi geliyor.ve 4-5 gün bayatlamıyor.soğukta yeniyor sıcakta yeniyor.

ayni malzemelerden dah dun normal pogaca yaptim.
keske gorseydim bu sekli verirdim ben de..
normal pogca seklinde yapmistim
2 tepsi cikti bgune bitti..
cok guzel oluyo tadi :)

ayni malzemelerden dah dun normal pogaca yaptim.
keske gorseydim bu sekli verirdim ben de..
normal pogca seklinde yapmistim
2 tepsi cikti bgune bitti..
cok guzel oluyo tadi :)

teşekkür ederim canım. bir dahaki sefer böyle yaprsın.
ben de elde kapatılan poğaçaları beceremiyorum. açılıyor sonra. hamur açmak diyorsanız ben de bilmem normalde. ama merdaneyle bu büyüklükte kalın hamur açabiliyorum. şekli çok düzgün olmuyor ama idare ediyoruz.

ay canım kıyaaamam:teselli: bi de meşakkatli anlatmışsın resimlerle teşekkür ederiza.s.

canim cok güzel görünüyorcokacimcoook
ellerine emegine saglikopuyorumnanaktan mutlaka deniycem
resim ekelrsen sevinirim canım.
ay canım kıyaaamam:teselli: bi de meşakkatli anlatmışsın resimlerle teşekkür ederiza.s.

herkes kolayca yapbilsin diye her aşamada resim çektim. ben poğaça yapmayı daha yeni öğrendim de. poğaça yapmak, kek ve kurabiye yapmaktan daha zor geliyordu. ama şimdi alıştım.

X