HAMiLELiKTE BULANTI

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Hamileyim ve Midem Çok Bulanıyor

Hamile kaldığınızdan beri mide bulantılarından mı şikayetçisiniz? O halde yalnız değilsiniz! Neredeyse tüm hamile kadınlar aynı ortak sorunu yaşıyor. Anne adaylarının 2/3’ünde bulantı ve 1/3’ünde kusma görülüyor.

Bebek bekliyor olmak her kadının yaşamındaki en özel anların başında geliyor. Ah! Bir de şu mide bulantıları olmasa... Ne yazık ki bu çok özel zamanı yaşarken neredeyse tüm anne adayları bu problemi yaşıyor. Peki bulantılar neden oluyor? Bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Ancak bu şikayetlerin gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve psikolojik faktörlerden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Hamileliğin devamlılığını sağlayan ve plasenta tarafından salgılanan gebelik hormonu HCG aşırı duyarlı olan kadınlarda bulantı ve kusmaya neden oluyor. Hamileliğin 3. ayına doğru bu hormonlar kanda arttığı için bulantılar da şiddetleniyor.

Bulantılar olumlu?

Normal bir mide bulantısı anne karnındaki bebeği etkilemiyor. Bu nedenle bebeğiniz için endişelenmenize gerek yok. Ayrıca bulantı sağlıklı bir hamileliğin göstergesi. Tabii eğer günden beş kereden fazla kusuyorsanız doktorunuza danışmanızda yarar var. Aşırı derecede sıvı kaybı sağlınız açısından sakıncalı olabilir. Kesinlikle doktorunuza danışmadan bulantı kesici hapları kullanmayın. Sadece doktor kontrolünde bu ilaçları alabileceğinizi unutmayın. Hekim kontrolü altında kullanıldığında bu ilaçları kullanmanızın hiçbir sakıncası yok. Bu arada bulantıların 16. haftadan sonra sona ereceğini aklınızdan çıkarmayın. O tarihten sonra bulantısız hamilelik günleri sizi bekliyor.

Bulantıya karşı öneriler

Ne kadar sağlıklı olduğunu söylesek de bu bulantılara katlanmak kolay değil, elbette. Ancak pratik bazı önerilerle bulantıların etkilerini en aza indirmek hiç de zor değil. İşte bazı küçük ama etkili tavsiyeler:

• Bulantının sabahları daha çok görüldüğü bir gerçek. O halde uyandıktan hemen sonra açlığınızı haifletmek ve bulantınızı önlemek için bir parça ekmek yemeniz son derece faydalı.

• Mideniz aşırı derecede bulanıyorsa yemek yapmak için mutfağa girmemeye özen gösterin.

• Herkes yemek yerken aynı sofrada oturmamaya çalışın.

• Çaydan ve kahveden uzak durun. Bu içecekler mideyi ekşiteceği için bulantıyı artırıyor. Bunun yerine az şekerli nane çayı ya da kola içebilirsiniz.

• Hem sağlıklı beslenmek hem de midenizi yormamak adına meyva, sebze gibi besinleri tercih edin. Yağlı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bu arada yemeğinizi az az ama sık sık yemeği ihmal etmeyin.

• Eğer kusma problemi yaşıyorsanız sıvı almayı ihmal etmeyin. Bol bol su için.

• Kusmaya bağlı olarak hamilelerde bazen B1 ve B6 vitamini eksikliği görülüyor. Bunu önlemek için yemeklerinize yulaf katın ve doktorunuza danışarak vitamin takviyesi yapın.

• Tüm bu önlemlere karşın bulantı ve kusma şikayetiniz devam ediyorsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.

Sabah bulantıları

Hamileliğin en sık rastlanan belirtilerinden biri, ilk birkaç ay içinde genellikle sabahlan görülen,
bulantı ve kusmalardır. Bazı ülkelerde "sabah hastalığı" adı verilen bu rahatsızlıktan, hamile kadınların
yaklaşık yarısı etkilenir ve hamileliğin, bedensel olarak hissedilen ilk belirtisi olabilir.

Bulantı ve kusmalar, normal hamileliğin bir parçası sayılır ve sizi çok rahatsız ediyor
olmaları durumunda bile, herhangi bir kaygı duymanıza gerek yoktur.

Nedenler
Hamilelik dönemi bulantılarının kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, kan dolaşımınızdaki hormonların
özellikle de progesteronundüzeylerinin artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Bazı uzmanlar da, hamilelik döneminde fazladan üretilen östrojen ve progesteonu
kanda hep belirli bir düzeyde tutmak için üretilen "insan kor-yon gonadotropini" (HCG) adlı hormonun
üretilmesine de bağlı olabileceğini ileri sürmektedirler.
Gerçekten de, HCG'nin üretilmesi, bulantının başlamasıyla çakışır.

"Eyvah! Gene mi!" Hamilelik bulantıları, insanı genellikle en uygunsuz,
en olmadık durumlarda yakalar.

Kan dolaşımına bu apansız hormon akını, midenizin iç zarını tahriş ederek, hissetmekte olduğunuz
baş dönmesini ve bulantıyı artırabilir.
Ayrıca, kan şeker düzeyinizi de etkileyerek, kendinizi ya çok aç hissetmenize ya da midenizin bulanmasına yol açar.

Ne zaman başlar?
Bulantı ve kusmalar, genellikle gebeliğin 6. haftasına doğru başlar,
10. haftaya doğru azalır, 13. haftaya doğru kaybolurlar.
Bazı hamile kadınlarda 16. haftaya kadar sürdükleri görülürse de, daha uzun sürmelerine çok ender rastlanır.

Bazı kadınlar, bu hamilelik dönemi bulantıları döneminde kendilerini öylesine halsiz hissederler ki,
ruhsal çöküntü içine girer, bu korkunç bulantılardan ömür boyu kurtulamayacakları duygusuna kapılırlar.

Uzmanlar, bazı kadınlar hamilelik bulantılarından etkilenirken, bazılarının etkilenmemesinin
nedenini henüz aydınlatamamışlardır. Aynı kadında bile, bulantıların şiddeti, bir hamilelikten
öbürüne değişik olabilir ve bir ha*mileliğinizde bulantılardan etkilenmeniz,
bir sonrakinde de aynı sıkıntıları çekeceğiniz an*lamına gelmez.

Hamilelik dönemi bulantılarının belirtileri kadından kadına ve gebelikten gebeliğe değişir.
En yaygın belirti baş dönmesi, öğürme ve kusma ile halk arasında "aşerme" ya da "aş-yerme" adı verilen
bazı yiyeceklerden ve kokulardan tiksinmedir (bu arada bazı yiyecekleri de sürekli yeme isteği duyar).

Hamilelik bulantıları, kusmayla sonuçlanır, Birçok hamile kadın, midelerinde sürekli
(ama özellikle sabah uyandıklarında şiddetlidir) bir altüst olma hissederler.
Bazıları yalnızca hafif bir bulantı hissederken, bazıları her yemekten sonra mutlaka kusarlar.

Sabah hastalığımı?

Hamile kadınların büyük bölümü bulantı duygusunu en çok sabahlan hissettikleri için,
bu bulantılara "sabah bulantıları" da denmekle birlikte, birçok hamile kadın da bulantıları
akşamüstleri hisseder. Aslında, her zaman başlayabilir ve çoğunlukla insanı en uygunsuz durumlarda,
sözgelimi bir mağazada alışveriş yaparken yakalarlar.

Bulantı ve kusmaların yanı sıra, dilinizdeki tat cisimciklerinizde bir değişme ya da
ağzınızda madeni bir tat gibi başka belirtiler de fark edebilirsiniz.
Bir zamanlar çok sevdiğiniz bazı besinlerden tiksindiğinizi ya da daha önce hiç mi hiç sevmediğiniz besinleri canınızın çok fazla istemeye başladığını
(aşerme) hissedebilirsiniz. Bu arada midenizde gaz toplanmasının gerçek bir soruna
dönüştüğünü fark edebilirsiniz. Özellikle bazı sebzeler ya da baharatlı besinler,
çok fazla gaz yapmaya başlar:
Bu durumda, deneme-yanılma yöntemini kullanarak hangi besinlerin size dokunduğunu bulmanız
ve onlardan uzak durmanız gerekir. Genellikle, taze, özel işlem görmemiş besinler
bakımından zengin bir yemek rejimi, bu sorunu önleyecektir.
Evinizde bol bol meyve bulundurun ve çalışmayı sürdürmekteyseniz,
gün içinde ne zaman açlık hissederseniz atıştırmak için, birazını da yanınıza alın.

Tedavi
Hamilelik dönemi bulantıları, size de5 bebeği*nize de zarar vermez;
ama sıkıntılarıyla yaşamınızı güçleştirdiklerinden, bazı önlemler almanız yararlı olur.
Ayrıca, birçok besini görmek bile midenizin kalkmasına yol açabildiği halde,
tam da bu dönemde, gerektiğince iyi beslenmeyi sürdürmeniz gerekir.

Nedenleri kesin olarak aydınlatılamamış da olsa, bulantılarda kan şekeri düzeyiniz kuşkusuz
önemli rol oynadığından, günde iki ya da üç kez karnınızı tıka basa doyurmak yerine,
her iki üç saatte bir, azar azar, karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler yemeniz iyi olur.
Böylece hem kanınızdaki şeker düzeyi aşağı yukarı değişmeden kalır,
hem de sindirim sisteminizi aşırı yüklememiş olursunuz.

Bazı besinlerin ya da kokuların bulantıları başlattığını fark edebilirseniz,
bunlardan uzak durun; grissini ya da meyve gibi yumuşak, sindirimi kolay besinleri yeğleyin.
Ayrıca, karbonhidratlar bulantı duygusuyla savaşmayı kolaylaştırdıklarından,
kepekli ekmek, pirinç, patates, çiğ sebze yemeye çaba gösterin.

Çoğunlukla sorun yaratan besinler, aşırı kat ve sıvı yağ kullanılmış, kızarmış ya da ağdalı şekerli besinlerdir.
Bunları yemekten kaçının ve olanak varsa, canınızın çekmemesi için, ailenizin öbür üyelerine de
bu tür yiyecekler hazırlamayın.

Sabah gözünüzü açar açmaz ilk hissettiğiniz şey bulantıysa yatağınızın,
yanı başında bir bardak süt ya da meyve suyu ile bir-iki bisküvi ya da bir dilim kızarmış ekmek dilimi bulundurup,
uyanır uyanmaz, yatağınızdan kalkmadan bunları yiyin: Böylece kan şeker düzeyiniz yükselecektir.

Bulantılarınız ne kadar şiddetli, rahatsı edici olsa da, ruhsal durumunuzu etkilemelerine fırsat vermeyin.
Sürekli midenizin altüst olduğunu ve bulandığını hissetmek kuşkusuz hoş bir şey değildir;
ama unutmayın ki, bunlar bir süre sonra geçecek ve hamileliğiniz yeniden normale dönecek, s
onra da çok istediğiniz bebeğiniz dünyaya gelecek ve ilk aylardaki bu sıkıntıların anısı bile kalmayacaktır.
En önemli şey, bulantı ve kusmaların sizi canınızdan bezdirmesine, gereksiz bir stres durumu
yaratmasına olanak vermemenizdir:
Biraz dişinizi sıkın ve bunları, bedeninizdeki olağanüstü değişikliklerin bir parçası olarak kabul etmeye çalışın.

Eylem planı
Gündüzleri belirli aralıklarla dinlenin.
Çalışıyorsanız, çalışma arkadaşlarınızla bu konuda konuşun.

Dar giysiler giymekten kaçının.

Bulantıyı bastırmak için yanınızda grissini, yoğurt, çiğ sebze gibi atıştırılacak bir şeyler bulundurun.

Doktorunuz gerekli görmedikçe, hiçbir ilaç almayın.

Dikkat
Gerek katı yağlı, gerek sıvı yağ Sı yiyeceklerden elden geldiğince sakının.

Karbonhidratlar bulantıya iyi gelirler: Pirinç, patates, kepek ekmeği ve çiğ sebzeler yiyin.

Mide gazı, bir sorun olabilir: Taze yiyeceklerle basit bir yemek rejimi uygulayın.,

Sigara dumanından ve alkolden sakının.

Uyarı ve öneriler
Duygusal gerilim, durumu daha da beter kılabilir. Meditasyon gibi bazı gevşeme teknikleri,
bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca, sinirlendirici, gerginlik yaratacak her türlü durumdan kaçının.

Aklınızı elden geldiğince başka şeylerle meşgul edin. K
afanızı bulantılara takmanız, onları daha da şiddetle farketmenizden başka şeye yaramaz.

Hamilelik dönemlerinde aynı sıkıntıları çekmiş arkadaşlarınızla, yakınlarımda, komşularınızla konuşmanız,
sandığınız kadar uzun sürmeyeceklerini öğrenerek içinizin rahatlamasını sağlayabilir.

Yeterince dinlenmeye dikkat edin:
Yorgunluğun hamilelik bulantılarını artırdığı kesindir. Etkinliklerinizi azaltarak, aşırı yorulmaktan kaçının
ve olanak varsa, gündüzleri, kısa şekerlemeler yapabilecek biçimde zamanınızı planlayın.
Geceleri uykunuzu iyice almaya dikkat edin.

Bir günlük tutarak bulantı nöbetlerinizin başlama saatlerini not etmek günlük sıkıntılarınızın
ne zaman başlayacaklarını önceden kestirmenize yardım edecektir.

Doktorunuzun yardımı

Kan dolaşımınızda, dolayısıyla da bebeğinizin kan dolaşımında pek çok kimyasal madde bulunduğundan,
hamilelik bulantı ve kusmalarını önlemek ya da hafifletmek konusunda doktorların ellerinden pek az şey gelir.
Doktorunuza sormadan, eczanelerden reçetesiz satılan hiçbir ilacı satın almayın.
Çok fazla bulantı hissediyorsanız, doktorunuza antiasitleri
(mide asidini azaltan ilaçlar) kullanıp kullanamayacağınızı sorun; bunların yaran olabilir.

Şiddetli kusma
Günde birkaç kez kusuyorsanız ve hiçbir yiyeceği mideniz kabul etmiyorsa,
doktorunuz size hamileliğin ilk birkaç ayında zararsız olan kusmayı önleyici ilaçlar yazabilir.
Bu ilaçlar, kusma refleksi sinir etkinlikleri tarafından uyarılırken,
beyinde kusma alıcılarının işlevini engelleyerek etki yaparlar.

Bu tür tedaviye yalnızca durumunuzun çok kötüleşmesi ve uzaması durumunda başvurulur.
Hamile bir kadının sürekli kusması ve hiçbir şeyi sindirememesi çok ender bir durumdur:
1 000 kadından yalnızca yaklaşık 3'ü böyle etkilenir. Tedavisi genellikle hastaneye yatırılarak,
yitirilen sıvı ve elektrolitlerin yeniden verilmesine (serum) dayanır.
Bu çok ender ağır durumlarda bile, bebeğin olaydan etkilenmesine çok ender rastlanır.

Çareler
Bitki çayları içmek.

İçinizde tiksinti uyandırıcı yiyeceklerden ve kokulardan uzak durmak.

Yatağınızın yanında, sabah kalkar kalkmaz atıştıracağınız bir şeyler bulundurmak.

Gereksiz tartışmalardan, sıkıcı ortamlardan kaçınmak.

Çok sigara içilen, dumanlı yerlerde bulunmamak.

bu bulantı bunalttı beni yaw... sürekli bişey yersem bunaltım azalıyor.. yediklerim de belli kavun,haşlanmış patates, soğansız salçasız semizotu (4-5 kaşık),tuzlu çubuklar..Yaw su bile içemiyorum kurudum....Buzdolabını açmak ne mümkün..Birgün muz yedim mahvoldum. süt de aynı şeyi yaptı...aaah aah bi iyileşeyim neler yiyeceğim neler ..
bahsedilen tavsiyeleri uyguladım..iğne bile para etmedi..
Tüm bu çekilenler ,karnımda anca tırnağım kadar olan hiç tanımadığım bir yaramaz için..:) ileride beni uykusuz bırakacak, hiç otutturmayacak, hep yemek saatlerinde uyanacak:) zır zır ağlayıp beni kölesi yapacak bir yaramaz için :)

benim de 6. haftada başladı 11. haftaya girdim hala devam ediyor. süt peynir bulantıyı azaltır diyorlar ama daha önce çok seviyor olmama rağmen şu anda isimlerini duymak bile midemi alt üst ediyor. bol bol zeytin yiyorum. bir de ilginç olarak benim midem sabahları fazla bulanmıyor ama akşamları beni mahvediyor.

benim miğdem de aynı yaaaaa.2gün önce 2 tane serum aldım.
gözümü açtı hamdolsun......bende birçok şeyi asla yemek hatta adını duymak bile istemiyorum
meyvalarla aram ii şükür.bide aşiri derecede halsizlik var.bu normalmi yaa
bana çok acayip geliyooor.daha 36 günlük falan hamişim

halsizlik normal canım bende yaşadım sadece meyve yiyebiliyordum birde kraker mutfağın kapısnı bile acamıyordum midem bulanıyodu mide bulantısı haplarda işe yaramadı 7 kilo verdim zor oldu ama atlattım cok şükür şuanda 39 haftalığım meleğimizin gelmesini bekliyoruz darısı sizin başınıza allah kolaylık versin

merhaba kızlar günaydın öncelikle,
allah size sabır versin ama inşallah geçicek bulantılarınız. bende hamiş kalsamda midem hep bulansa diyorum ama çok zor birşey olduğunu tahmin edebiliyorum çünkü benim midem normalde çok hassas gerçekten tahamül edilcek gibi olmuyor çoğu zaman.
biryerde okumuştum migreni olan anne adaylarında mide bulantısı olayı daha fazla oluyormuş ve benim migrenim var yarın bir gün hamile kalırsam sanırım benimde olur gibime geliyor.

bende 9+3 günlük hamileyim 6 haftalıkken acayip bulantılarım vardı hiç birşey yiyemiyodum sürekli karaker meyve bisküvi v.s onlarlar geçiştiriyodum açlığımı ama şu sona 2 gündür iştahım acıldı çok sık yemek yemeğe başladım

umarım normaldir.doktorum ara ara böyle olabileceğini söyledi

bende 10 haftalık hamileyim,1 aydır bulantı ve kusmalarım var psikolojim de alt üst olmuş durumda herkes 14 haftadan sonra gecer diyor. hiç bir sey yiyemiyorum,üstelik evimdeki mutfak acık yani salon içinde sürekli kokuyor.zaman gecsin bulantılarım kusmalarım bitsin diye dua ediyorum. benim gibi olan herkese kolaylıkla atlatmalarını diliyorum...

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, hamilelik döneminde anne adaylarını zorlayan bulantıyı engelleyebilmek için 15 seçenek sundu.

Sayın, “Eğer yalnızca bulantınız var, midede yanma, reflü şikayetleriniz yoksa gün içinde içme suyuna limon dilimi koyup bekletin. Böylece bulantınız da azalma olacaktır” dedi.

Anne adaylarının en çok şikayet ettiği konuların başında gelen “bulantı” problemine pratik çözümler bulmak mümkün. Gebeliklerde 6. haftadan itibaren bebeğin büyüme hormonunun kanda yükselmesiyle beraberinde bazı şikayetlerin de gelişmeye başladığına dikkat çeken Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Sabah şiddetli biçimde başlayan ve gün içinde de tekrarlayan bulantılar; iştahsızlık, kusma, midede yanma, reflü şeklindedir. Bu esnada hızlı kilo kaybına bağlı halsizlik, yorgunluk, mineral, vitamin yetersizlikleri gelişebilir. Bu durum genelde 12. haftaya kadar devam eder. 12. haftaya kadar kilo veriyor olmak bebeğin gelişimine zarar vermez. Genellikle 12. haftadan sonra bulantılar sona erip bebeğin sinirsel, zihinsel gelişiminin başladığı dönemde annenin beslenmesinin, iştah ve kilo artışının ideal seviyelere gelmesi beklenir’’ şeklinde konuştu.

İlk üç ay bulantının bebeğe zarar vermese de anneyi rahatsız ettiğini söyleyen Sayın, bulantıyı önlemenin çarelerini ise şöyle sıraladı:

“Anne adayları yediklerinizi çok iyi çiğneyin. Asla hiçbir gıdayı püre kıvamına gelmeden yutmayın. Başucunuzda sarı, az tuzlu veya tercihen tuzsuz leblebiyi eksik etmeyin. Elinizin altında içinde katkı maddesi olmayan, tercihen çavdarlı kıtırlar, çubuklar bulundurun. Ara öğünlerde ağza birer birer atılan ve yavaş yavaş çiğnenen fındık uygun olabilir. Ara öğünlerde içecek olarak az tuzlu ayran için. Ara öğünlerde tercihiniz çok sıcak veya çok soğuk olmayan şekersiz süt olabilir. Şekerli içeceklerden uzak durun, bunlar bulantıyı arttırabilir. Eğer yalnızca bulantınız var, midede yanma, reflü şikayetleriniz yoksa gün içinde içme suyuna limon dilimi koyup bekletin, birazını içine sıkarak için. Mevsimindeyseniz, yeşil mandalina da bulantı kesme özelliğine sahiptir ve aynı şekilde limon gibi suda kullanılabilir. İçeceklere, haşlanmış, közlenmiş sebzeyle yapılan besinlere eklenebilir. Öğünlerde bir oturuşta tek çeşit besin tüketin. Mide kapasitesini zorlamayın. Çiğ salata tüketmeyin, eğer yiyecekseniz çok iyi çiğneyin. Bulgur da mide asidini emici özelliktedir. Çok iyi çiğnenmesi şartıyla midede bulantı ve reflüyü engellemeye yardımcıdır. Acı olan olmayan baharatlar, susam, keten tohumu, kepekli gıdaların kepekleri gibi minik taneli mide çeperine yapışabilecek gıdalardan uzak durun. Çorba, ayran, su gibi sıvıları ara öğünde alın ve mide kapasitesini zorlamayın. Yüksek belli, dar kıyafetler mideye bası oluşturarak bulantı ve reflüyü tetikleyebilir. Daha bol, düşük belli giysileri tercih edin.”

İHA

Son düzenleme:
Anne adayları bir bebeği olacağını duydukları anda büyük bir heyecan duyarlar. Ancak bazen yaşadıkları bulantı bu heyecanı gölgeler. Uzman Diyetisyen Işın Sayın, hamilelikte yaşanılan bulantıyı azaltmanın ve anne adaylarını rahatlatmanın yollarını bizlerle paylaştı.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Gebelerde 6. haftadan itibaren bebeğin büyüme hormonu dediğimiz Beta HcG hormonu seviyesi kanda yükselirken, beraberinde bazı şikayetler gelişmeye başlar. Bunlar, sabah şiddetli biçimde başlayan ve gün içinde de tekrarlayan bulantılar; iştahsızlık, kusma, midede yanma, reflü şeklindedir. Bu esnada hızlı kilo kaybına bağlı halsizlik, yorgunluk, mineral, vitamin yetersizlikleri gelişebilir. Bu durum genelde 12. haftaya kadar devam eder. 12. haftaya kadar kilo veriyor olmak bebeğin gelişimine zarar vermez. Genellikle 12. haftadan sonra bulantılar sona erip bebeğin sinirsel, zihinsel gelişiminin başladığı dönemde annenin beslenmesinin, iştah ve kilo artışının ideal seviyelere gelmesi beklenir’’ diyor.

Gün gün hamilelik takvimi için tıklayın !

İşte ilk üç ay bulantı bebeğe zarar vermese de anneyi rahatsız eden bu bulantıyı önlemenin, anne adayını rahatlatmanın çareleri:

1. Anne adayları yediklerinizi çok iyi çiğneyin. Asla hiçbir gıdayı püre kıvamına gelmeden yutmayın.

2. Başucunuzda sarı, az tuzlu veya tercihen tuzsuz leblebiyi eksik etmeyin.

3. Elinizin altında içinde katkı maddesi olmayan, tercihen çavdarlı kıtırlar, çubuklar bulundurun.

4. Ara öğünlerde ağza birer birer atılan ve yavaş yavaş çiğnen fındık uygun olabilir.

5. Ara öğünlerde içecek olarak az tuzlu ayran için.

6. Ara öğünlerde tercihiniz çok sıcak veya çok soğuk olmayan şekersiz süt olabilir.

7. Şekerli içeceklerden uzak durun, bunlar bulantıyı artırabilir.

8. Eğer yalnızca bulantınız var, midede yanma, reflü şikayetleriniz yoksa gün içinde içme suyuna limon dilimi koyup bekletin, birazını
içine sıkarak için.

9. Mevsimindeyseniz, yeşil mandalina da bulantı kesme özelliğine sahiptir ve aynı şekilde limon gibi suda kullanılabilir.

10. Öğünlerde bir oturuşta tek çeşit besin tüketin. Mide kapasitesini zorlamayın.

11. Çiğ salata tüketmeyin, eğer yiyecekseniz çok iyi çiğneyin.

12. Bulgur da mide asidini emici özelliktedir. Çok iyi çiğnenmesi şartıyla midede bulantı ve reflüyü engellemeye yardımcıdır.

13. Susam, keten tohumu, kepekli gıdaların kepekleri gibi minik taneli mide çeperine yapışabilecek gıdalardan uzak durun.

14. Çorba, ayran, su gibi sıvıları ara öğünde alın ve mide kapasitesini zorlamayın.

15. Yüksek belli, dar kıyafetler mideye baskı oluşturarak bulantı ve reflüyü tetikleyebilir. Daha bol, düşük belli giysileri tercih edin.

benimde akşam midem cok bulanıyor 4 haftalık hamıleyım.. aksam olması normalmı

7 haftalık hamileyim 1 haftadır midem bulanıyordu bugün ilk defa istifra ettim ve rahatladım. Süt ürünleri beni mahvediyor, zeytin ve beyaz leblebi 2-3 tane yiyorum bulantı oldugunda. Ceviz, fındık fıstık da beni mahvediyor hiçbir yemek yiyemiyorum sadece ekşili patates salatası yiyebiliyorum.meyve olarak ayva,portakal ve nar yiyebiliyorum. Yemeklerden yagsız et ızgara yiyebiliyorum...
Umarım tüm hamile arkadaşlar bu zorlu zamanları çabucak geçirirler ben zaten 4 gözle bebişimi bekliyorum midem bulanırsa bulansın hepsi geçecek ben onu kucağıma almak istiyorum...

kızlar merhaba benim bulantılarım 18. hafta başladı daha öncesi çok güzel geçiyordu içinizde sonradan kusmaya başlayan var mı :KK43:((

merhaba kizlar. 9+3 hamileyim. benim bulantilar akwam bawliyor ve bitiriyo beni. ne zaman gecicek?

Sabah bulantılarını tedavi etmek için pekçok ilaç vardır fakat en iyisi doğal yollarla bu bulantılardan kurtulmaktır. Hamilelikte Bulantıdan Kurtulmanın 7 Doğal Yolu ile bulantınızdan bitkiler yardımıyla kurtulacaksınız.
Yazının devamı için: Hamilelikte Bulantıdan Kurtulmanın 7 Doğal Yolu

Son düzenleme:
X