İkili testim riskli çıktı!! iki gündür uyuyamıyorum!!

cagor82

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2009
21
1
İki gündür ağlamaktan işe gidemiyorum.. İkili test sonucum 1/50 çıktı dr amniyosentez önerdi. Daha önce yaptıran var mı, sonucu iyi çıkan oluyor mu..

ikili testi riskli cikmis ve sonra cook saglikli ve zeki bebekler dogurmus bir suru anne biliyorum. bu testlerdeki risk tespitlerine pek de guvenim kalmadi bu orneklerden sonra. amniosentezin kendisi de riskli sonucta.

canını sıkmak istemem kesinlikle tarama testi kesin tanı değil evet ama boşvermeyin sakın.ben aynı şeyi yaşadım 1/50 çıkmıştı.3 lü test yaptırmadan detaylı usg ye girdim 16. haftada ondada risk yüksek çıkınca amniyosentez yaptırdım ve trizomi 18 malesef gebeliği sonlandırdık. şimdi tekrar hamileyim bu kez tarama testleri yapılmadan amn.yapılacak çok korkuyorum kötü bişey çıkacak diye. ama kader neyse o oluyo .Allah hepimizin bebeklerine sağlık versin inş.

hııı bişey daha benm adetlerim çok düzenliydi ama bebeğimiz hep geriden geliyodu usg ile uyumsuzdu sizdede varmı böyle bişi

Benimkinin ultrasonunda gerilik görünmüyo hatta ense kalınlığı çok ince yani risk düşük dedi doktor..

bende senin gibi canım ense kalınlığım sınırda çıktı ve ikili testim 50 de 1 çıktı bizde bayramdan sonra amniyosentez yaptıracağız...

usg ile son adet tarihi uyumluysa korkma bence kötü bişey varsa ilk baştan beri gelişme geriliği oluyo 10 gündü bizim önce sonra giderek arttı

Ben de geçen hafta doktora gittiğimde doktor ense kalınlığına, burun kemiğine baktı, omurgasıyla ilgili ölçüm yaptı. Normalde ikili test yapılması gerekiyordu. Kan testine gerek olmadığını ölçümlerin gayet iyi olduğunu söyledi. ıkili testin gereksiz yere endişe yaratabildiğini bu yüzden zamanı geldiğinde üçlü test yapacağını söyledi. Belki senin durumun da doktorumun bahsettiği türden bir şeydir.

benim doktorum ultrason normal olsa bile kromozom bozuklukları çıkabiliyo dedi.. Bilmiyorum bazen keşke ikili testi hiç yaptırmasaydım diyorum..

Arkadaşlar çok yakın bir arkadaşımın başına geldi ve doktoru kesinlikle gebeliği sonlandırmasını tavsiye etti %145 risk var dedi amniyosentezide arkadaşım kendisi yaptırmadı çünkü her ne olursa olsun aldırmayı düşünmedi şuan kızı maşaAllah çok sağlıklı onun için gönlünüzü ferah tutun bu testlerdeki hata payı çok yüksek, ben şuan 32 haftadayım bende bu testlerin hiçbiri yaptırmadım çünkü bu tarz sorunu yaşayanlar çok.ınş.bir sorun yaşamazsınız ve inş.bizde yaşamayız dua edin herşey güzel olacak inş...

doktor amniyosentezle yüzde 100 tanıyı koyacağız dediği için kabul ettim ben de.. ama tabii bunun da başka riskleri var.. bilmiyorum kafam çok karışık..

ikili testi riskli çıkıp da amniyosentezi normal olan var mı tanıdığınız???

canım riskli çıkıpta amniyoasentez sonucu temiz çıkan çok var peki senin ense kalınlığı testin kaç çıktı ne zaman amniyosentez yaptıracaksın ben bayramdan sonra yaptırıcam...

canım uzulme. benımde rısklı cıktı. 1/196 cıktı bende de. bende 10 gun sonra amnıyosentez yaptırıcam. gordugum kadarıyla cogunlugu temız cıkıyor. ıcını ferah tut. kan degerlerınde yanılma olabılıyor. ınsallah hepımız ıyı haberler verırız...

ya arkadaşlar..günümüz teknolojisinde ve imkanlarında insanları bu tür demeçlerle etkilemeyin..ne demek ya yaptırmayın ettirmeyin...günümüzde önemli olan kaliteyi sağlamak';;;;;;kaliteyi kontrol etmek değil..doktorlarımızın işi bunu sağlamaktır..yani doğumu herkes yapar her ebe doğumu yapar..ama bir sorun varsa elinden bir şey gelmez...bizler doktorlara neden gidiyoruz bir risk varsa önlem almak için..erken doğum riski olabilir başka bir şey olabilir..yani doktorun işi burda erken doğumu bir şekilde engelmmek..ilaç la olur konuşmyla olur..son 3 ay 24 saat yatanları biliyorumm..hadi yapma bakalım doktorun dedğiini ...yani ikili test 3 lü test neden yaptrmayacakmışız..ne gerekiyorsa yapılacak..bunlar maliyeti yüksek testler değil..tamam her şey büyük ALLAHIMIZDAN herşeyi bilen yaratan nasıl yaşayacağımız bbilen o..fakat kader diyerekten imkanlardan da yararlanmamak olmaz...annem lerin zamanında yokmuş böle şeyler..beni babama çıkar çıkmaz balık gibi uzatıp vermişer..cinseyitin öğrendiği dakka ve saniye o an......ALLAHA sükür sağlıklıyım...ama herkes ben gibi sen gibi doğmadı..o kadar çok özürlü arkadaşımız varki..78 lilerden..neyse konuyu dağıtttımm..demek istediğim..çıkıp burda ben 9 ay biyere gitmedm etmedim gerek yok böylere testlre demek bence yalnış..ve bunları yaptrmadan nasıl durabiliyorsunuz şaşıyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
benimde riskli çıktı ve ağlamaktan helak oldum resmen... test değerlerimizi yazalımmı arkadaşlar...
CRL: 54.9
NT: 1.40mm

TRİSOMY21 TRİSOMY13/18
background risk: 1:965 1:1719
ultrasound risk 1:19294 1:11460
biochemistry risk 1:162 1:9368
adjusted risk 1:5186 1:55100

Benim tanıdığım iki kişi var ...Amniyosentez sonuçları iyi çıktı ...Bebeişleri doğdular ve çok sağlıklılar...Bir doktor arkadaşım bana , ikili testinin sonucu iyide olsa amniyosentez yapmanı öneriyorum , ben düşünmeden yaptırmıştım dedi...

Benim de ikili testim riskli çıkmıştı (1:82) doktorum da yeterli açıklama yapmamıştı ve endişelenmiştim. Eve gelince internetten yorumları okudum ve endişenmem azaldı. bu sadece risk analizi kesin teşhis ya da tanı değil. Doktorumu değiştirdim. Dün de 3lü testimin sonucu belli oldu ve şükür ki düşük çıktı risk. Kızlar önemli olan doktorunuzun size gerekli açıklamaları yapması yani doktorunuzu iyi seçmeniz. Ben erkek doktor tavsiye ediyorum. Kadınların aklı sanki bi karış havada oluyor :)

X