Diyetisyen tavsiyeli listem ve deneyimlerim

zenim

ayrılıkta sevdamdandır
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2009
489
10
41
Merhaba arkadaşlar,
87-88 kilo ile başladığım kilo verme mücadelemde öncelikle lahana çorbası diyeti, arada bir tatil (ki bu tatilde normalin çok çok üzerinde yedim ) sonrasında 11 gün süren ısveç diyeti sonrasında 74 kiloya indim. Bu süreç yaklaşık 50 gün sürdü.

Geçen gün işyerime bir diyetisyen geldi ve sohbet sırasında bana hatalarımı doğrularımı sıraladı ve bir diyet listesi verdi. Sizlerle de paylaşmak istedim.
Kadınlar kulübünde ve nette birsürü yerde olan bilgilerin toplanması gibi gelebilir ama ben çok inandım bu diyete (hoş diyetiyse bunun diyet değil sağlıklı yaşam olduğunu söyledi ama )

Gelelim listeye;

Sabah uyandığınızda ;
Bir bardak ılık su

Yaklaşık 20 dakika sonra kahvaltı;
Bir yumurta
Bir kiprit kutusu kadar diye tarif edilip sinirimizi bozan peynir
3-4 zeytin ki tercihen yeşil zeytin
1-2 dilim tam tahıllı ekmek ( listedeki tüm ekmekler tam tahıllı ekmektir)
2 ceviz içi

Ara: saat 10 gibi
Bir meyve tercihen yeşil elma
2-3 badem içi

Öğlen saat 12.30 gibi
Menü 1;
1 dilim ekmek
3 köfte büyüklüğünde et, tavuk veya balık ( ızgara yada haşlanmış olacaklar)
Salata ( bol yeşillik, limonlu ve zeytinyağlı )

Menü2;
Bir kase yoğurt
1 kase sebze çorbası
1 dilim ekmek

Menü3;
4-5 kaşık sebze yemeği ( özellikle zeytinyağlı ve yağı piştikten sonra eklenmiş olacak)
1 dilim ekmek
1 ayran

Menü4;
1 kase sebze çorbası
1 dilim ekmek
1 koca tabak közlenmiş patlıcanla yapılan salata
1 ayran

Menü 5;
Bir kase yoğurt
1 kase sebze çorbası
Koca bir tabak ama içinde 2 orta boy patates haşlamasının olduğu salata

Ara saat 15.30 gibi
ıki porsiyon meyve veya 1 bardak süt ( sütün içine yarım tatlı kaşığı bal konulabilir)

Akşam; mümkünse 18.30 da yada en geç 19 da;

1 kase sebze çorbası ( tercihen lahana veya kabak kesin olsun dedi )
Eğer yemekten sonra acıkırsam ki acıkmamalıymışım
Meyve veya süt içmeliyim ve bunlardan birini yersem yedikten 2 saat sonrasına kadar uyumak yasak

Uyumadan önce;
Bir koca bardak ılık su

Uyulması gereken kurallar var elbet;

Gün içinde en az 2,5 lt su
Beşibiryerde çayı önerdiğini söyledi ama abartmadan günde 2 kupa içilecek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat evvel
Kendisinin verdiği bitkiler var buradaki bi aktar ile anlaşmışlar gibi içinde mısır püskülünden tarçına kiraz sapından zencefile 17 bitki varmış ben hazır aldım o çaydan aktardan. Kahvaltıdan 20 dakika bir kupa

Yemek yerken listenizdeki her şeyi hemen yemek yasak aralarda 5 dk kendinize müsaade etmek zorundasınız

Birgün arayla spor ve spor yapılmayan diğer günlerde 45 dakika yürüyüş. (Ben fitness yapıyorum dedim Tuğba özayla cd den O da bana bir gün yap birgün yapma dedi.)

Gün içinde acıktığınız anda elinize yarım bardak sıcak su alacaksınız ve yudum yudum içeceksiniz, ben denedim iki gündür işe yarıyor cidden tok tutuyor.

soda içmek yasak, eğer çok seviyorsanız günde bir maden suyuna izin veriyor.

Ve sevgili diyetisyenimin söylediği en güzel şey;
CANIN BıRŞEY YEMEK ıSTERSE BıR LOKMA KESıNLıKLE AL.
AKLINDA DURACAĞINA DAMAĞINDA BıR TADI OLSUN. YETERKı ABARTMA BıR LOKMA.

Sevgili arkadaşlarım ben bu listeyi uygulayacağım, bana katılmak isteyen dostları bekliyorum.
Evet kolay olmayacak, kısa sürede kilo veremeyeceğiz ama en azından sağlıklı bir şekilde vereceğiz diye umut ediyorum…

ramazan dolayısıyla nasıl uygulanacağını sormadım çünü ben oruç tutamıyorum, ama oruç tutarak bana katılmak isteyenler olabilir diye öğreneceğim pazartesi günü.

buarada menülerin sayıları elbet çok daha fazla ama ben not aldıklarımı yazdım sadece, çok güzel sağlıklı yemek tarifleride var onlarıda tam listesiyle aldığımda ekleyeceğim.

peki uygulandığında ne kadar sürede nekadar kilo veriliyor??

vallahi tam olarak şu ladar kilo demedi, ama haftada 1,5 kilo verirsin eğer sporuda yaparsan dedi.
ben uyguluyorum, yeni başladım yani bugün tam listeyle başladım... kendimi iyi hissediyorum..

zenim yeni topiğin ve diyetin hayırlı olsun demeye geldim cnm a.s.
isveç diyetimizden sonra bu baya bir zengin gelmiştir dimi kaydirigubbakcemile3
umarım başarır ve doğumgününe kadar istedğin kiloya inersin hep birlikte yine burda kutlarız bunu opuyorumnanaktan

Zenim diyetinle sağlıklı kilolar vereceksin inşallah. Başarılar diliyorum. Hayırlı olsun. Bende bu şekilde yemeğe çalışarak 6-7 haftada 7 kilo verdim. Verdiğim kiloyu şuana kadar almadım. Hangi diyet olursa olsun insan kendine dikkat etmezse sonrasında kilo alır diye düşünüyorum.
Bu konuyu açtığın iyi oldu. Teşekkürler.

zenim yeni topiğin ve diyetin hayırlı olsun demeye geldim cnm a.s.
isveç diyetimizden sonra bu baya bir zengin gelmiştir dimi kaydirigubbakcemile3
umarım başarır ve doğumgününe kadar istedğin kiloya inersin hep birlikte yine burda kutlarız bunu opuyorumnanaktan

teşekkür ederim yengeçburcummmmm
dilerim ama bu listeyle doğum günümde biraz tombiş kalacağım ama yeni yıla kesin istediğim gibi gireceğim :))

Zenim diyetinle sağlıklı kilolar vereceksin inşallah. Başarılar diliyorum. Hayırlı olsun. Bende bu şekilde yemeğe çalışarak 6-7 haftada 7 kilo verdim. Verdiğim kiloyu şuana kadar almadım. Hangi diyet olursa olsun insan kendine dikkat etmezse sonrasında kilo alır diye düşünüyorum.
Bu konuyu açtığın iyi oldu. Teşekkürler.

canım benim sağolasın, dilerim hepimiz kilolarımızı veririz...
sanırım sende buna yakın bir düzen uyguluyorsun şuanda, sebze çorbası için bende lahana çorbası yiyoru, aralarda meyve olarak yeşil elma.
öğlenki ekmeği yemeyorum mesela. salatadan da öğğ geldi isveç diyetinde belki bir iki çatal alıyorum işte.

bakalım bir hafta sonunda ne olacak :))

bende uygulamayı dusunuyorum bu dıyetı en azından saglıklıı dıye düşünüyorum teşekkurler zenıma.s.

teşekkür ederim konuyu açtığın iyi oldu ekleyeceklerini sabırsızlıkla bekleyeceğim

pazartesi akşamı ramazan hakkındaki bölüöü ve yeni öğlen akşam yemek menülerini diyetisyen ile görüşüp ekleyeceğim :))

zenimcim inşallah en kısa zamanda istediğin kiloya ulaşırsın.

inşallah canım benim dilerim hepimiz istediğimiz kiloya ulaşırız...

bende uygulamayı dusunuyorum bu dıyetı en azından saglıklıı dıye düşünüyorum teşekkurler zenıma.s.

adaşım hoşgeldin :)) sağlıklı bir şekilde vereceğiz kilolarımızı inşallah... ben ilk günü başarıyla yaptım, kendimi iyi hissediyorum...

canım benim sağolasın, dilerim hepimiz kilolarımızı veririz...
sanırım sende buna yakın bir düzen uyguluyorsun şuanda, sebze çorbası için bende lahana çorbası yiyoru, aralarda meyve olarak yeşil elma.
öğlenki ekmeği yemeyorum mesela. salatadan da öğğ geldi isveç diyetinde belki bir iki çatal alıyorum işte.

bakalım bir hafta sonunda ne olacak :))

İsveçten önce ve sonrasında şimdiye kadar

sabah
ekmek peynir veya yumurta ekmek,veya sütlü gevrek

öğlen
et salata yada sebze yemeği

Akşam

Lahana çorbasını sebze yerine koyuyorum çoğunlukla lahana çorbası yeterli geliyor. öğün aralarında meyve yemeğe çalışıyorum. öğlen et yediysem akşam et yemiyorum yada öğlen sebze yediysem akşam sebze yemiyorum.

Evet diyet benziyor Zenim.

gayet guzel gıdıyo dıyetım canım su içmeye çalışıyorum bıraz zorlanıyorum içerken nedense.. suyu pek sevmıyorum da

gayet guzel gıdıyo dıyetım canım su içmeye çalışıyorum bıraz zorlanıyorum içerken nedense.. suyu pek sevmıyorum da

kendine bir kural koy mesela film izlerken iki bardak şu içeceğim de, yada pc başındayken yanına şişe ile su al.
su içmekte zorlandığın zamnlarda birkaç damla limon suyu daha kolay su içilmesini sağlıyor.
ben su içemediğim zaman sürahinin içine birkaç damla limon sıkıyorum sanki içmek daha kolay oluyor...

su içmen şart, böylece metabolizman hızlanacak. bitki çaylarıyla aran nasıl adaşım :)

İsveçten önce ve sonrasında şimdiye kadar

sabah
ekmek peynir veya yumurta ekmek,veya sütlü gevrek

öğlen

Akşam

Lahana çorbasını sebze yerine koyuyorum çoğunlukla lahana çorbası yeterli geliyor. öğün aralarında meyve yemeğe çalışıyorum. öğlen et yediysem akşam et yemiyorum yada öğlen sebze yediysem akşam sebze yemiyorum.

Evet diyet benziyor Zenim.

ever canım kesinlikle benziyor, sen beşibiryerde çayıda içiyordun zaten...
inşallah sağlıkla vereceğiz kilolarımızı, kilo verdikten sonrada korumak için de bu liste çok uygun. zaten eğer bir ay boyunca verilen kilolar alınmaz ise geri dönüşü çok zor.

ben çorbalarda hep lahana çorbasını tercih ediyorum, evet tadı benim için hoş değil ama biliyorum ki yağ yakmada çok iyi ve lifli olduğu için bağırsaklarımı çalıştırıyor...

kendine bir kural koy mesela film izlerken iki bardak şu içeceğim de, yada pc başındayken yanına şişe ile su al.
su içmekte zorlandığın zamnlarda birkaç damla limon suyu daha kolay su içilmesini sağlıyor.
ben su içemediğim zaman sürahinin içine birkaç damla limon sıkıyorum sanki içmek daha kolay oluyor...

su içmen şart, böylece metabolizman hızlanacak. bitki çaylarıyla aran nasıl adaşım :)

saol tavsıyen ıcın arkadasım. bıtkı çaylarıyla aram iyi. yeşil çay ve keik çayı içiyorum genelde

X