Kendiliğinden çoğalan kum

DESPO

HATALIYSAM editöre bildir
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2009
1.910
2
Sedir Adası ( kleopatra adası )... Mavinin her tonundaki deniziyle ve Dünya üzerinde kolay kolay görülemeyecek bir özelliğe sahip olmasıyla, Marmaris 'in hatta Türkiye 'nin en önemli turizm bölgelerinden biridir.

Binlerce sene önce Kleopatra ve Antonius Sezar'ın bu adada büyük bir aşk yaşadığına inanılır. Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra'ya bu coşkusunun hediyesini vermek isteyen Mısır Kralı Antonius, yaklaşık 3000 sene kadar önce balayını geçirmek üzere Kleopatra'yı götüreceği adaya Mısır'dan 60 büyük gemiyle çapları 1 milimetreden daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumları getirtti. Yalnızca Dünya'nın iki yerinde varolduğu bilinen bu özel kumun diğer özellikleri de ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor olmasıdır. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renk de, Ada'nın görülmeye değer olan diğer özelliklerinden biridir. Kumların bir benzerinin de Kızıldeniz'de olduğu bilinmektedir.

Öyleki; özellikle yabancı turistler tarafından çok fazla ilgi gören kumun korunması amacıyla çeşitli önlemler de alınmaktadır.
PLAJA TERLıK VE ÇANTAYLA GıRMEMEK
KUMLARA YATMAMAK
PLAJDAN ÇIKARKEN DUŞ ALMAK GEREKMEKTEDıR

URL=http://img233.imageshack.us/i/sediradasikum.jpg/]
sediradasikum.jpg
[/URL]

Son düzenleme:
evet canım bılıyorum akyakada yasıyordum tekne turuyla gıtmıştık. paylaşımın için tesekkur ederım

:1shok:bende hiiç dumamıştım gercekten çok ilginç,aslında çoğalmaya elverişliyse keşke üretime alınıp,gözde sahillere dağıtılsa.

kleopatra ne şanslı olduğunu biliyormuydu acaba..yerimseniben

Çok güzel ve çok değerli.fazlasıyla korunmalı en iyi şekilde korunmalı diye düşünüyorum.çünkü ülkemizde bulunan ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan peribacaları ve pamukkale traverterleri gibi çok ender ve kıymetli.

:1shok:bende hiiç dumamıştım gercekten çok ilginç,aslında çoğalmaya elverişliyse keşke üretime alınıp,gözde sahillere dağıtılsa.

kleopatra ne şanslı olduğunu biliyormuydu acaba..yerimseniben

Çok doğru..alkisalkisalkis. Bi şekilde faydalanmak lazım....

tşkler tatlım böyle birşey olduğu ilk defa duydum

ilk defa duydum paylaşımın için teşekkürler çok ilginçmiş

malaesef ıyı korunamadı. 5 yıl oncesıne kadar o tasların yarısına kadar doluyken kum, şimdi cok alt sevıyede. turıstler, halkımız kumları ala ala ancak bu kadar kaldı.ama nedense anca akıllarına geldı koruma altına alınması. gercekten kumu cok degısık ılginç. bende de ıkı tane fotograf var paylaşmak ıstıyorum. 30 hazıranda akyakadaydım bende

evet cnm çok gzl görünüyor.haklısın herşeyi korumakta biraz geç kalıyoruz malesef:KK43:((bence tanıtımı falanda çok zayıf...çoğu insan bilmiyor bile

Güzel ülkemizde ne yokki?? Bütün dünya gözlerini çevirmiş Türkiye ye bakıyor..
Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım.

X